DOLAR 1.574 - EURO 1.940 - ALTIN 62.33 - IMKB 55234
Salı 15 HAZİRAN 2010
Ahmedinejad'ın sözleri yanlış tercüme edilmiş THY Kırgızistan'a bir uçak daha gönderdi Borsa yüzde 1,32 değer kazandı Döviz günü yükselişle kapattı New york borsası yükselişle açıldı Silivri'de yangın: Çok sayıda patlama var Toplu mezarda baba-oğul iskeleti Yeni Zelanda: 1 - Slovakya: 1 CHP yine AYM'ye gidiyor Kızılhaç'a göre ölü sayısı ''birkaç yüz kişi'' habertaraf.com
 
 
 
Kırgızistan yanıyor, on binler yollarda perişan
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Allah sonumuzu hayreyleye!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Cemil Meriç'i rahmetle anıyoruz
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahim KARAKOÇ
Aslanım Devlet sen böyle devam et
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bir köşe yazarının ıvır zıvır notları
 
 
Tercüman
Ayşem KALYONCU
Arabistanlı Lawrence
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Peki Irak işgalini isteyen kimdi?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yanlış CHP’linin kaseti çıkmış!
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Kendimizi öldürtmek için binmedik o gemiye
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
'Bilgisizlik ve kötü niyet'
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Katliam: Fergana ateşi Orta Asya'yı yakacak!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Eksen tartışması neden gündemde?
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Asıl yanlış hangisidir
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ölümün Doğu’su, ölümün Batı’sı
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Anayasa Mahkemesi'nin kararı terörü nasıl etkiler?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Baykal: Harekete geçin
 
 
Radikal
Nuray MERT
Eksen kayması
 
 
 
 
Aydın MENDERES
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Ahmet HAKAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
 
 
İçerdeki eksen kayması

Okay GÖNENSİN
[email protected]
 
 
Son dönemde dış politikadaki “eksen kayması” tartışmasına yoğunlaştık; ancak bir süredir içeride de ciddi bir “eksen kayması” olduğunun işaretleri gelmekteydi.

İçerideki eksen kaymasının en belirgin göstergesi, aslında bir dış politika konusu olduğu kadar bir iç politika konusu da olan Gazze gemisi olayıdır.

“Milli görüş” AKP’nin kuruluş ve gelişme sürecinde parti içindeki “koalisyon” un unsurlarından biriydi ve uzun süre öne çıkmadı. Yükseliş döneminde parti içindeki “siyasi İslam” kökenli hareketler, gruplar, cemaatler öne çıkmayarak AKP’nin “merkez” politikalarına yönelmesine yol verdiler.

Bu süreçte “merkezci” politikalar, Avrupa Birliği adaylığı ve yarattığı iç destek, diğer yandan da daha demokratik bir yapı için adımlar atılması, AKP hükümetini merkezi ve merkez sağı kapsayan bir parti haline getirmişti. Bu süreçteki önemli bir unsur da kimilerinin “liberal demokrat” kimilerinin da sadece “demokrat” diye adlandırdığı çevrelerin de “demokratik her adıma” yoğun destek vermeleri oldu.

“BALKON”DAN BUGÜNE...

AKP hükümeti Kürt meselesini ciddi bir açılım olarak ortaya attığında da sağladığı destekle bir rüzgâr yakaladı, ama bu rüzgâr kısa sürdü. Çünkü parti tabanının önemli unsurları arasındaki radikal sağ Kürt açılımından memnun değildi. Memnuniyetsizliğin en önemli gösterisi de anayasa paketi oylamasında parti kapatmayla ilgili maddenin reddedilmesiydi. Bu maddeye hayır oyu veren AKP’liler, konuyla ilgili hukuki tartışmalar dolayısıyla değil, parti kapatmanın zorlaştırılmasını istemedikleri için hayır dediler. Bu durum AKP’yi oluşturan diğer unsurlarda da bir rahatsızlık yaratmadı, mesele hiç tartışılmadan geçiştirildi.

AKP’deki eksen kaymasının günlük siyasetteki, özellikle Anadolu’daki yansımalarını da Fethullah Gülen cemaatinin sözcülerinden biri kısa bir süre önce açıkladı: AKP, parti ve hükümet olarak “milli görüş” ile çalışmaya başlamıştı.

Bu süreç içinde, son seçimin gecesi “balkondaki” herkesi kucaklayan, hoşgörülü mesajlar veren lider, devamlı olarak “muhafazakâr” mesajlar veren lidere dönüştü. Bir şiir yüzünden hapse girmiş olan liderin, o şiirin mahiyetindeki diğer şiirlerle “dini” mesajları öne çıkarması da aslında bu süreci ortaya koyuyordu.

Öte yandan da bir süredir Avrupa Birliği ile ilgili mesajlar sertleşti. Sadece bununla kalsa belki bir politik manevradan söz edilebilirdi, ama Avrupa Birliği reformları sürecinin uzun süredir durmuş olması “eksenimiz kaymadı” diyenlerin içeride bugünkü demokrasi ile yetinme eğiliminde olduklarını da gösteriyor. Bunun bir kanıtı da “taş atan çocuklarla” ilgili kanundur, hükümet bu konuda cesur davranmamış ya da cesur davranmak istememiştir.

TERCİHLER VE RİSKLERİ

“Milli görüş” Gazze’ye yardım olayıyla birlikte AKP’yi iç ve dış politikada kendi yanına çektiği için memnun görünüyor. Ama şu andaki durum onlara yetmiyor, İsrail Büyükelçisi’nin “istenmeyen adam” ilan edilmesini de talep ediyorlar. Bu, Türkiye-İsrail ilişkilerinin kesilmesi demektir. Başbakan’ın sürekli olarak tekrarladığı görüşleriyse iktidarın en tepesinde bunun da bir olasılık olarak durduğunu gösteriyor.

AKP, parti ve hükümet olarak eksenini “milli görüş” hattına çektiği için, sadece demokrat kesimler değil, bugüne kadar AKP’ye en geniş desteği vermiş olan Fethullah Gülen cemaati de rahatsız. Bunu göstermek amacıyla Gülen, Amerikan basınına yaptığı ilk açıklamada Gazze gemisi olayına farklı baktığını göstermiş, yanlış anlamalara yol açmamak için aynı doğrultuda ikinci bir açıklama yapmıştır.

AKP’deki koalisyonun, merkezin ve liderin “milli görüş” e yönelmesiyle ciddi darbe aldığı görülüyor. Bunun sonuçları kuşkusuz seçim öncesinde daha belirgin olarak ortaya çıkacaktır.


 
14 Haziran 2010 - 09:31:31
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.562
1.574
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
61.84 62.33
 
 IMKB
55234  
 
 
Kemal Sunal'ın cesaret edemediği oyun!...
 
Bugün gazetesi yazarı Şebnem Özcan Haldun Dormen'le görüştü. Haldun Dormen, Kemal Sunal'ın cesaret edemediği oyunu anlattı.
 
 
 
 
  Çin ile birlikte YouTube sitesine erişimi yasaklayan Türkiye'de internet erişimi engellenen sayfa sayısı 6 bini geçti. Ayda ortalama 200 site de yasaklanıyor. Yasakçı zihniyet, bir-iki videoyu beğenmediği için halkın bilgiye ulaşma ve haber alma hakkını hiçe sayarak binlerce internet sitesine erişimi engelledi.  
 
 
 
  Bürokrasinin halka yaşattığı sıkıntılar tersine dönerse bürokrasinin köylüye yaptığını köylü bürokrasiye yapsa... İşte böyle olur.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin