DOLAR 1.565 - EURO 1.937 - ALTIN 63.26 - IMKB 56403
Cuma 18 HAZİRAN 2010
Çetin Doğan dahil 14 kişi tahliye edildi Kaddafi'den Türkiye'ye övgü, teşekkür, destek KCK iddianamesi kabul edildi Almanya: 0 - Sırbistan: 1 Altının gramı 63,10 lira 2010 Dünya Kupası D Grubu'nda son durum Quaresma İstanbul'a geldi Türk uçağı Prag'da kaza geçirdi Kamu kurumlarına siber saldırı Üniversite kontenjanları artacak habertaraf.com
 
 
 
Yargıtay'ın Cihaner kararı tartışılıyor
 
 
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Sanal kimliğiniz önemli mi?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Sosyalist yazar, politik eylemci Maksim Gorki
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sık sorulan sorulara verdiğim net yanıtlar
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kirli tezgâhı açıklıyorum
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu'nu ne yapmalı?
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Kaydı mı, kaymadı mı?
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Dış politikada eksen tartışması
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
Vuvuzela'nın ortaya çıkardığı gerçek...
 
 
Milli Gazete
İbrahim TENEKECİ
Suçsuzluğu cezalandıranları cezalandıramamak…
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Dışa açılan Türkiye'de basın nerede?
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
CHP'de sular durulmayacak
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Gazzeli madenciler
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütün Mazlum Müslümanlarla İlgilenmek, Bütün Mazlumlara Yardım Etmek
 
 
Hürriyet
Mehmet Yakup YILMAZ
‘Yaptırım’ kararının bedelini kim ödeyecek?
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
'Yakında Kudüs başkent olacak, Mescid-i Aksa'da namaz kılacağız...' diyen Davutoğlu'nu nasıl bilirsiniz?..
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Zanzibar'da Davutoğlu avı
 
 
Hürriyet
Tufan TÜRENÇ
Osman Can’ı bu ülkeye kazandıranlara ne mutlu
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Kırgız-Özbek kelaynak mı?
 
 
Yeni Şafak
Yusuf KAPLAN
Ek misin, eksen mi?
 
 
 
 
Hamza YAĞIZ
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ahmet HAKAN
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Ahmet TAŞGETİREN
 
 
 
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenini hedef aldılar!

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Manisa Demirci Ticaret Meslek Lisesi’nin 14 Mayıs 2010 tarihinde Demirci Şehir Sineması’nda Tuncer Cücenoğlu’na ait ‘Kördövüşü’ adlı tiyatro oyunu canlandırıldı. Tiyatro sonrasında, oyundaki çirkin sahneler unutuldu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni hedef alındı! Sitelerde “utanç veren din öğretmeni” başlığıyla ‘aspragas haberler’ yapılmaya başlandı.

Yaşları 15-17 arasında değişen lise öğrencileri ile hazırlanan Tuncer Cücenoğlu’na ait ‘Kördövüşü’ adlı tiyatro oyununda “Türk aile yapısına zarar veren, çarpık ebeveyn ilişkilerinin sergilenmesi, cinsel istismar ve hoca rolündeki oyuncunun ‘cinsel sapık’ olarak gösterilmesi”nden rahatsız olanlar oldu. Bunlar arasında Sağlık Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı aynı zamanda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni vardı ve hakkında çeşitli gazete ve internet sitelerinde ‘asparagas haber’ yapılarak linç girişimi başlatıldı.

İnternette gördüğüm bu ‘aspragas haber’ karşısında çeşitli araştırmalar yaptım ve o haberin yazıldığı şekilde olmadığını öğrendim. Biz yazdıklarımızla ve yaptığımız haberlerle ‘gerçekten taraf’ız dedik. Araştırdık ve yazıyoruz…

Manisa’daki olay nasıl gerçekleşti?

Manisa Demirci Sağlık Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı aynı zamanda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olan M.İ, 14 Mayıs 2010 tarihinde, Demirci Şehir Sineması’nda, Ticaret Meslek Lisesi Rehber Öğretmeni ve Tarih Öğretmeninin lise öğrencileriyle hazırladıkları “Tuncer Cücenoğlu’na ait ‘Kördövüşü’ adlı tiyatro oyununu izliyor.

Bu oyunda “hoca efendi rolündeki, mükemmel hoca diye övülen, bir din adamı, evin hasta kızını iyileştirmek için çağrılıyor. Hoca efendi rolündeki o kişi takkesi, cübbesi, tespihi ve sakalı ile sahneye geliyor. Ardından ‘maşallah, maşallah…’ diyerek önce hasta kızı, sonra annesini daha sonra babaannesini elle ve sözle taciz ediyor…

Daha sonra ilahi müziği ile sahnede ‘maymun gibi’ dans ettiriliyor... Bu replikte, Türk aile yapısına, dine, din adamlarına, dindarlara hakaret edildiği gözleniyor. Oyunu sergileyen 15 ila 17 yaş arasındaki kız-erkek öğrencilerin yaşlarına uygun olmayan ebeveyn rolleriyle çarpık ilişkiler sergileniyor.

Sahnede soyunma, giyinme, aynı yatağa girme, sarılma gibi hem izleyen kitlenin hem de oynayan öğrencilerin psikolojik ve sosyal yaşantılarını olumsuz yönde etkileyecek aykırı roller” birçok insanı rahatsız ettiği gibi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenini de rahatsız ediyor.

Eğitim-Bir-Sen ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Eğitim-Bir-Sen, aynı şikâyeti hem savcılığa hem de ilçe milli eğitim müdürlüğüne yapıyor. Bunun üzerine Ticaret Meslek Lisesi’nin hazırladığı tiyatro oyununa yoğun bir tepki gösteriliyor. Bunun ardından ‘soruşturma, kovuşturma aşamasına’ geliyor.

Bu olayı Habertürk gazetesine bildiren öğretmenler, yalan haber yaptırarak, sadece M.İ.’yi hedef göstererek, sanki kendi okulunun öğrencilerini şikâyet etmiş gibi haber yaptırıyorlar. Bununla da yetinmeyip “çağdışı, gerici, utanç veren olay, sanat düşmanı” gibi yaftalarla, bunu haberleştiriyorlar.

Eğitim-Bir-Sen, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve birçok insanın bu oyun karşısında “Türk aile yapısına zarar veren, toplumu dejenere eden, genç yaştaki öğrencilere çarpık ebeveyn rolü yükleyen” sorunlardan rahatsız oldukları ortaya çıkıyor. Buna rağmen, sadece “utanç veren din öğretmeni” diyerek, din öğretmenleri hedef gösteriliyor. Bu mudur etik anlayış, bu mudur habercilik anlayışı?

Haber siteleri ve gazetede yer alan haberde “şeriat yanlısı, gericiliği savunan bir öğretmen” mesajı verilmeye çalışılmış. İşin ilginç taraflarından birisi de yazılan haberlerdeki tutarsızlıklar. Oyunu düzenleyen okulun ‘Manisa Demirci Ticaret Meslek Lisesi’ olmasına rağmen “Manisa Demirci Sağlık Meslek Lisesi tarafından sahnelenen” diye haberler yazılması bu haberciliğin ne kadar dikkatli(!) yapıldığını gösteriyor.

Yazılan ve yapılan yanlışın farkında olmayan bu tür siteler ve gazete, “kamu adına kamu denetçiliği” yaptıklarını zannediyor. “40 yıllık tiyatro oyunu şikâyet edildi” anlamına gelen başlıklar atan Habertürk gazetesi bile yazdığı haberinde çelişkiler barındırıyor.

Haberin başında “40 yıl” diyor, haberin gövdesinde “50 yıl” yazıyor. Bir karar verseler artık. Yaptıkları yanlış haberi, iyice çarpıtıyorlar. Takdir edilir ki, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin, adından da belli olduğu gibi, bu tür ahlaki çirkinliklerden rahatsızlık duymaları o öğretmenlerin en doğal hakkıdır.

Yapılan ahlaksız davranışları 15, 17 yaşlarındaki genç öğrencilere rol model olarak aşılamaktan rahatsızlık duymak ne zamandan beri ‘gericilik’ oldu? Bu haberle sadece o öğretmen değil, aynı zamanda tüm din kültürü öğretmenleri ve dindarlar karalanıyor.

50 yıldır yapılan yanlışlık ne zamandan beri doğru kabul edilir oldu? Yapılan ahlaksızlıklar ilerleyen zamanlarda ‘doğrularımız’ olarak mı kabul edilecek? Cenap Şahabettin’in dediği gibi “Köhne fikirler paslanmış çivilere benzer; yerlerinden kolay kolay sökülemezler.” Taze hafızalara yerleştirilen köhnemiş fikirler, maalesef kolay kolay sökülemiyor. Yapılan yanlışlıkların doğruluğunu, üzerinden geçen yıllar mı belirliyor? Eski olan her şey doğru mudur? Acınacak haldeyiz… 
15 Haziran 2010 - 00:07:04
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.565
 
 Euro
1.922 1.937
 
 Sterlin
2.294 2.335
 
 Altın
62.71 63.26
 
 IMKB
56403  
 
 
Mavi Marmara'nın kaptanı konuştu...
 
İsrail’in kanlı saldırılarına maruz kalan Mavi Marmara gemisinin genç kaptanı Mahmut Tural konuştu. Tural, İsrail’in saldırmadan önce kendilerini uyarmadığını söyledi. Yol boyunca İsrail’in belirlediği kara sularına girmediklerini ifade eden Tural, “Ancak İsrail bizi suçlu göstermek için kendi sularına girmeye zorladı. Ancak ben rotayı değiştirerek buna izin vermedim” dedi.
 
 
 
 
  5 Kasım 2010’da vizyona girecek olan filmi Nev York’ta Beş Minare’nin çekimleri için Amerika’da bulunan Mahsun Kırmızıgül, yeni filminin ana kastını tamamladı ve dünyaca ünlü oyuncu ve yönetmen Danny Glover’i de kadrosuna kattı.  
 
 
 
  Kocaeli'nde firar ettiği sanılan hükümlünün bir ay boyunca cezaevinin içinde saklandığı ortaya çıktı.    
 
 
 
 
DP kongresinden nasıl bir sonuç çıkar?
 
Cindoruk güçlenerek yeniden gelir
 
Tansu Çiller kongreden sonra mutlaka genel başkan olur
 
DP, kim gelirse gelsin iflah olmaz
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin