DOLAR 1.573 - EURO 1.937 - ALTIN 62.22 - IMKB 56403
Perşembe 17 HAZİRAN 2010
Karadeniz'i sel aldı ABD, İran'a yaptırımları genişletti İki Bakanlıktan İsrail için ortak komisyon Fethiye'de orman yangını çıktı Kürt Yönetimi: Sınır ihlali yok Rusya'da çatışma: 14 ölü Borsa % 0,03 değer kaybetti Müslüman olmayan taksi şoförü aranıyor Erdoğan, Atambayev ile görüştü Kapanışta dolar 1,5700 lira habertaraf.com
 
 
 
Kırgızistan yanıyor, on binler yollarda perişan
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un tandır kebabı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Fethullah Gülen haberlerine tepkiler
 
 
 
 
Vefatının 31. yıldönümünde Ayhan Işık
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
'KCK devleti' ve rehin BDP'liler
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Kadın farkı
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Devlet, hükümet ve PKK'nın kör takipçilerine...
 
 
Milli Gazete
Ekrem KIZILTAŞ
On beş puanlık uzman sorusu...
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Hilafet gelebilir mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Türk'ün / Kürt'ün Gazze'de ne işi var?"
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
Eksen kayarsa kayar..
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bu ne öfke böyle!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gerçek eksen kayması öyle değil, böyle olur...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Sopa yiyen askerlere
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Gemideki Beyaz Elbiseli, Uzun Boylu Esrarengiz Askerler
 
 
Vatan
Mine Gökçe KIRIKKANAT
İran’a kaymak destek, bize kaypak eksen
 
 
Star
Mustafa AKYOL
Medyadaki MOSSAD ajanlarını açıklıyorum
 
 
Star
Şamil TAYYAR
MİT bu işin neresinde?
 
 
Hürriyet
Sedat ERGİN
Nazizmle Yahudiliğin sembolleri bir tutulabilir mi?
 
 
Radikal
Türker ALKAN
Herkes kendi işine baksaydı?
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
85 saat aralıksız şarkı söyleme rekoru bize ait
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
İsmail YAŞA
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
'Bilgisizlik ve kötü niyet'

Hüsnü MAHALLİ
[email protected]
 
 
Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye'nin ekseni kayıyor diyenler ya bilgisiz ya da kötü niyetlidir'' demiş.

İsrail'in yardım gemilerine yönelik saldırıları ile başlayan tartışmaları ve bu tartışmalara katılan kişilerin tavırlarını açıklayan iki kelime:

Bilgisizlik ve kötü niyet.

Kötü niyete söylenecek hiçbir sözümüz yok ve olamaz. Çünkü bu kişilerin yapısı ya da kişisel hesapları böyle davranmalarını gerektiriyor.

İflah olmaları da mümkün değil.

Ama bilgisiz olmaları kabul edilemez. Çünkü televizyonlarda endam gösterenler ya da kendi köşelerinde bildik karanlık merkezlerin raporlarına yer verenler, Türk halkına hep yalan söylüyor.

Maşallah hepsi de dış politika ve özellikle Ortadoğu uzmanı kesildi. Oysa bir zamanlar Kürt uzmanı kesilen bu kişilerin çoğu Ortadoğu'nun ancak  'O'sundan anlar.

Bir Arap atasözü  ''En tehlikeli cahiller, her şeyi bildiklerini sananlardır” der.

İş sanmakla kalsa hadi neyse. Ama halka doğru olmayan bilgiler vermek ve yalan söylemek biraz ayıp oluyor.

Örneğin bu kişilerden biri pazar akşamı bir televizyon programına katılarak ''BM bile Hamas'ı terör örgütü ilan etmiştir' diyecek kadar garipleşiyor. Okuma yazması olan herkes, internetten bu konu ile ilgili gerçeği hemen öğrenebilir. Yok eğer bu kişi böyle bir yalanla AKP'ye saldırmayı düşünüyorsa, o zaman istediği her şeyi söyleyebilir.

Bu tür yalanları istediğiniz kadar çoğaltabilirim. Televizyonlara çıkanların ve kendi köşelerinde fetva okuyanlarının büyük bölümü, İsrail saldırısı ve eksen kayması ile ilgili söylemlerinde hep yalan söylüyor ve halka yanlış bilgiler veriyor. Bir daha söylüyorum yorum ve analizlerde herkes istediği şeyi söyleyebilir ama hiç kimsenin halka yalan söyleme hakkı yoktur. Çünkü kendileri cahil olabilir ama bu cehaletlerini halka yansıtma hakkına sahip değiller.Ünlü ressam İbrahim Çallı, 'Bu kadar cehalet ancak tahsil ile mümkündür' demiş.

Çallı sanki bu günleri görerek uzman geçinenlerin bilgisizlik ve kötü niyetinin nelere mal olabileceğine dikkat çekiyor.

Elbette herkes AKP'nin 'laiklik karşıtı' davranışlarına ve genel olarak iç politikalarının tümüne tepki gösterebilir ve bu politikanın kendileri ve Türkiye açısından tehlikeli olduğunu söyleyebilir. Bir zamanlar 'Türkiye, Cezayir ya da İran olamaz' diye bağıranlar şimdi başta bu ülkeler olmak üzere tüm Arap ve İslam dünyasının Türkiye'ye özendiğini görmemezlikten geliyor. Unutulmamalıdır ki; sonuçta son kararı halk veriyor. Yani halk hem AK Parti'nin hem de karşısında olanların söylemlerine bakıyor sonra da akıl ve vicdanın sesine kulak vererek oyunu kullanıyor.

Sandıktan çıkan iradeye ise herkesin saygı göstermesi gerekiyor.

Çünkü demokrasi denilen 'garip kavram'ın ülke ve halkların yaşamına yansıması böyle oluyor. Yani Amerikalılar Bush ya da Obama'yı seçerken demokrasi oluyor da Türkler Erdoğan'ı seçerken demokrasi olmuyor.

Peki ya Filistin!Ocak 2006'da 43 yıldır işgal altında yaşamakta olan  Filistin halkı, % 56  oy oranı ile Hamas'ı seçti. Başkanlığını ABD eski Başkanı Carter'ın yaptığı BM Gözlemciler Kurulu'nun raporuna göre, dünyanın en şeffaf ve düzgün seçimini geçekleştiren Filistinliler, bu tercihlerinden dolayı cezalandırıldı ve Gazze kuşatma altına alındı. ABD ve AB ülkeleri İsrail'in Filistinlilerin demokrasisine karşı anti-demokratik ve insanlık dışı davranışlarına desteği olmasaydı belki de bugün biz ne gemilere yapılan İsrail saldırılarını, ne de eksen kaymasını konuşmuyor olacaktık.Yani her şey dönüp dolaşıyor, İsrail'de düğümleniyor.

Tıpkı Amerikalı  meslektaşımız  Helen Thomas'ın dediği gibi .

89 yaşında ve 50 yıldır Beyaz Saray muhabirliği yapan Thomas İsrail'in gemilere yönelik saldırılarına tepki olarak Obama'nın  sözcüsünü  sorularıyla perişan ettikten sonra :

''Sorun  İsrail'dir. Yahudiler  geldikleri Filistin'den  defolup giderse ve geldikleri ülkelere yani Polonya'ya, Almanya'ya, Amerika'ya ve diğer ülkelere dönerse sorun kendiliğinden çözülür'' dedi.

Thomas bunu söyledi diye 'demokarsinin beşiği' ABD'de hemen işinden oldu .

Darısı bizdeki 'bilgisiz ve kötü niyetli' meslektaşlarımızn başına.

 
15 Haziran 2010 - 06:47:44
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.560
1.573
 
 Euro
1.920 1.937
 
 Sterlin
2.303 2.340
 
 Altın
61.73 62.22
 
 IMKB
56403  
 
 
Mavi Marmara'nın kaptanı konuştu...
 
İsrail’in kanlı saldırılarına maruz kalan Mavi Marmara gemisinin genç kaptanı Mahmut Tural konuştu. Tural, İsrail’in saldırmadan önce kendilerini uyarmadığını söyledi. Yol boyunca İsrail’in belirlediği kara sularına girmediklerini ifade eden Tural, “Ancak İsrail bizi suçlu göstermek için kendi sularına girmeye zorladı. Ancak ben rotayı değiştirerek buna izin vermedim” dedi.
 
 
 
 
  Çin ile birlikte YouTube sitesine erişimi yasaklayan Türkiye'de internet erişimi engellenen sayfa sayısı 6 bini geçti. Ayda ortalama 200 site de yasaklanıyor. Yasakçı zihniyet, bir-iki videoyu beğenmediği için halkın bilgiye ulaşma ve haber alma hakkını hiçe sayarak binlerce internet sitesine erişimi engelledi.  
 
 
 
  Bürokrasinin halka yaşattığı sıkıntılar tersine dönerse bürokrasinin köylüye yaptığını köylü bürokrasiye yapsa... İşte böyle olur.    
 
 
 
 
Yardım gemilerinin İsrail'in terör saldırısına uğramasıyla başlayan süreçte Türkiye'nin tavrını nasıl buldunuz?
 
Saldırı olmadan önce önlem alınmalıydı.
 
Yerinde ve etkin bir müdahale oldu.
 
Müdahale yerinde ama Türkiye-İsrail ilişkileri daha sıkı gözden geçirilmeli.
 
 
 
 
 
 
 
  
 
     
Kategoriler   HaBerTaraf
HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)
 
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
HaBertaraf Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı abonesidir.
 
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.

Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app