DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Perşembe 9 EYLÜL 2010
Bir gün daha oruç mu tutmak gerekiyor? Van savaş alanına döndü 2 milletvekili hastanelik 12 Dev Adam yarı finalde Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı Sınav skandalları yeni bir sınav sistemi doğuruyor Somalili korsanlar yine iş başında Druças: Kıbrıs sorunu en önemli önceliğimizdir Osmaniye'de 176 kilo esrar ele geçirildi Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar Marmaray'ın trenlerini TÜVASAŞ üretecek habertaraf.com
 
 
 
Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
13 Eylül sonrası politikacılardan beklentilerimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Her sahtekârlık mubah mı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hayır çıkarsa ne kafama sıkarım!
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
CHP'nin 'sôl' bacağı
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye tesettür dersleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Evet kampanyası geri tepiyor’ tartışması
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Ya ‘o’ kazanırsa
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
BDP'nin açmazı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sandıkta kendi kendinize kaldığınızda
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
13 Eylül'ü düşünün
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
İmamın öldürülüşü ve demokratik özerklik
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Rahipler de 'kent dindarı' mı?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Muhafazakâr bir partiden değişimin mimarlığını bekliyoruz...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkiye'nin en büyük derdi kriptolar
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Esas size ''yuh!''
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Yargıtay Başkanı sistemi kaşıdı
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Kurtlar' Pontus, Ermenistan ve Kürdistan'a indi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Referandum ve ülkücü hareket
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bu kadar 'evet'e hayır
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Gelin biraz kulis yapalım
 
 
 
 
Yaşar YAVUZ
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
CHP tek parti döneminin özlemini yaşıyor
 
 
 
ANTALYA-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin çok partili döneme geçtikten sonra tek başına iktidar olamadığını belirterek, "Gücünü halktan almayan bir partinin Türkiye'de tek başına iktidar olması mümkün değildir." dedi.
 
CHP'nin 27 Nisan e-muhtıra döneminde demokrasi yerine vesayet rejiminden yana tavır koyduğunu hatırlatan Babacan, "Adında cumhuriyet var, halk partisi diyor, halk nerede. Bunlar alışmışlar tek parti döneminin özlemini yaşıyorlar. Partinin kodlarında, şifrelerinde, geleneklerinde bu konuşulmuyor ama var. Ne güzeldi o günler diyorlar." diye konuştu.  

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Antalya İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada bir grup partiliye hitap eden Babacan, CHP'yi eleştirdi. CHP'nin köklerinin demokraside değil, vesayette olduğunu, oradan beslendiğini ileri süren Babacan, "Şu lider gelmiş, bu lider gitmiş, kolay kolay değişmez. Yaşını başını almış çok sayıda lider var." dedi. Babacan, 1960'tan bu yana ilk defa halkın önüne önemli bir fırsat çıktığına işaret ederek şöyle devam etti: "Çünkü Türkiye çok partili demokrasiye geçtikten sonra 1950'den sonra sözüm ona demokratik bir sistem belirledi, ama bu demokrasi çok sık kesintiye uğradı. Adına vesayet rejimi diyeceğimiz gerçekten sürekli tehditler altında, korku baskı altında varlığını sürdürmeye çalışan bir demokrasi düzeni oldu. Türkiye'de 1960, 70, 80 darbesi, 28 Şubat'ı yaşadık. 2007'de e-muhtıra vakası yaşadık. Bütün bunlar gerçekten Türkiye'ye iyi işleyen bir demokrasiye yakışmayan gelişmeler."

"ELE GEÇİRİLMİŞ YARGIYI GERÇEK SAHİPLERİNE TESLİM EDİYORUZ"

"Anayasa değişikliğiyle yargıyı ele geçiriyorlar." iddialarına cevap veren Ali Babacan, muhalefetin pakette itiraz edeceği bir şey olmayınca 'yargıyı ele geçiriyorlar' bahanesine sığındığını ifade etti.

Anayasa değişikliğini içeren pakette yargıyı ele geçirmeyle ilgili hiçbir maddenin olmadığını vurgulayan Babacan, tam tersi ele geçirilmiş yargıyı gerçek sahiplerine teslim ettiklerini söyledi. HSYK'ya üye seçilmesinin yargıyı ele geçirmek anlamına gelmediğini belirten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Babacan, "Bu üyeleri hükümet seçmeyecek. Tam tersine 11 bin hakim ve savcının oyuyla seçilecek. Bunu yargıyı ele geçirmek olarak görüyorlar. Kasıtlı olarak halkı yanıltıyorlar. Olmayan bir şeyi var gibi gösteriyorlar. Yargıyı ele geçirmek bir yana, zaten ele geçirilmiş yargıyı gerçek sahiplerine teslim etmek istiyoruz." diye konuştu.

Olmayan anayasa taslaklarının elden ele dolaştığına dikkat çeken Babacan, İstanbul'daki afiş skandalına da değindi. Babacan, şöyle konuştu: "Olmayan başbakanlık genelgelerini elden ele dolaştırıyorlar. Alakası yok. Yapıştırıp çoğaltmışlar. Olmayan anayasa taslakları dolaşıyor. Alakasız maddeleri oraya buraya yapıştırmışlar. İstanbul'daki billboard meselesi, 'çıkıp bizimle alakası yok' dediler. Sonra kendi belediye başkanlarının yaptığı ortaya çıktı. İlla tek tek bunları belgesiyle ortaya çıkarmamız mı gerekiyor. Biraz etik kurallar içinde olmak lazım. 12 Eylül'e az kaldı, karalayalım, çamur atalım, halkın kafasını karıştıralım. Düşüncesindeler."

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomik konulara da değindi. Türkiye'nin finansal ekonomik krizi en az hasarla atlattığını belirten Babacan, 2002'de gerçekleştirilen yapısal reformlar sayesinde finans sisteminin sapasağlam ayakta kaldığını dile getirdi. Krizde pek çok ülkede güven ortamının yitirildiğine işaret eden Ali Babacan, şunları kaydetti: "İşsizlik artmaya devam ediyor. Şu anda bakıyorsunuz ABD'deki işsizlik yüzde 5'lerden 10'lara, İspanya'da yüzde 20. Avrupa'daki işsizlik 2011 sonuna kadar artmaya devam edecek. ABD'de artmaya devam edecek. Bu artış dünya ekonomisinin önünde fren yapacak. Avrupa düşük büyüme oranlarına mahkum kalmış bir bölge ve bu şekilde kalmaya devam edecek. Pek çok ülkede güven ortamı yitirildi. Güven olmayınca ekonomi yönetimleri de zora girdi. Biz hep söyledik. 2001 yılında partimizi kurduğumuz ağustostan bu yana güven bu işin temeli dedik. 2002'de yapmış olduğumuz yapısal reformlar, politikalarla güven ortamını oluşturduk. Şu son kriz dahi yapmış olduğumuz reformların ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Olabilecek en az hasarla bu krizi atlattı. Türkiye'deki finans sistemi sapasağlam ayakta kaldı."

"KRİZDE KREDİ NOTUMUZ İKİ KADEME BİRDEN ARTTI"

Bankalardan sonra reel sektörün de kar açıkladığını dile getiren Babacan, İstanbul Sanayi Odası (İSO)'nın ilk 500 sanayi kuruluşlarının yüzde 24, ikinci 500'de yer alan şirketlerin de yüzde 29 kar ettiğini hatırlattı.

Babacan, "Kriz yılından bahsediyoruz. İlk bin şirketin rahatlıkla yüz tanesi batabilirdi. Geri kalan ödeme sıkıntısı yaşayabilir, işçi çıkarabilirdi. Yapısal reformlar sayesinde bunlar yaşanmadı." dedi. Kriz döneminde orta vadeli program ortaya koyduklarını anlatan Ali Babacan, "Geçen sene 16 Eylül'de orta vadeli programı açıkladık. Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin kredi görünümünü negatiften durağana yükseltti. Çok az sayıda ülkenin kredi notu yükseldi. Pek çok ülkenin kredi notu kırılırken faizler artarken iki kademe birden notu artırılan tek ülke Türkiye'dir oldu. Güveni sağlandığında ekonomik başarı arkadan geliyor." bilgilerini verdi.

"ÜLKELERE DEMOKRASİ ÖĞRETİYORUZ"

Ali Babacan, 2008'de yapılan BM Güvenlik Konseyi seçimlerinde yaşananları da anlattı. Oylama sonucu 192 ülkenin 151'inin Türkiye'yi seçtiğini hatırlatan Babacan, bu sonuçla Türkiye'nin son 10 yılın en yüksek oy oranıyla Güvenlik Konseyi'ne seçildiğini kaydetti.

Türkiye'nin iki yıllığına geçici üye seçilmesinden sonra demokrasisi sıkıntıda olan birçok ülkeye yardım ettiğini dile getiren Babacan, şöyle devam etti: "Irak gibi birçok ülkede siyasi partilerin kurulmasında, o partilerin nasıl işleyeceği konusunda yöneticilere yetkileri anlatıyoruz, demokrasi nedir gibi. Ömürlerinde ilk defa oy pusulası gören ülkeler var. Buralara yardım ediyoruz. Dışişleri bakanlığı döneminde Afrika'nın bir ülkesinde darbe hazırlığı var, hükümet sıkışmış. 'Şöyle yaparsanız kurtarabiliriz' dediler. İlgilenen birkaç ülkeyle koordine ettik, hareket ettik ve önledik. O ülke seçimle devam eden bir ülke. Dünyanın dört bir tarafına hukuk, barış demokrasi götüreceğiz, kendi ülkemizde de bu sıkıntıları yaşayacağız. Dünyanın her yerinde demokrasi derken, kendi evinde demokrasi kazasına uğramamalı."

7 Eylül 2010 - 17:49:36
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:08Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu
21:10Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı
18:56Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar
18:45Topçu'dan bayram mesajında birlik vurgusu
17:55Başbakandan çocuklara 10 TL bayram harçlığı
17:42Demirtaş: İmamları öldürenleri kınıyorum
17:38BBP'den CHP'ye Fransız askeri benzetmesi
17:01Erdoğan kabir ziyareti yaptı
16:42İşte CHP'nin "Rahibe Afişi" kararı
16:41Erdoğan'ın bayram mesajında Pakistan var
16:37Davutoğlu: Hayır çıkarsa dünyaya anlatamayız
16:35İzmir'in eski TDH ekibi 'evet' için çalışıyor
16:29CHP, YSK'dan tutanakları istedi
16:19Tutanakların partilere verilmemesine tepki
16:09Eroğlu: Yüce Divan'a onları göndermek gerek
16:06Bahçeli: 12 Eylül'de herkes sandığa gitsin
16:04CHP'li belediye başkanı "Evet" için istifa etti
16:01İşte Kılıçdaroğlu'nun aciz kaldığı o an!
15:44Öymen'den ''hayır'' incileri
15:30O TRT binasını eylem yeri yaptılar
15:27Bayram mesajında da siyaset yaptı
15:02Şimşek arefe gününü çocuk yuvasında geçirdi
14:42Kastal: Yüzde 65 'evet' bekliyoruz
14:24"Ülkücülük Bahçeli'nin tekelinde değil"
14:17"Oyunuzun rengi akıl ve sağduyunuz olsun"
14:15'Hayır'cılar halkı korkutmaya çalışıyor
13:56Türkiye'nin önü açılacak
13:32Kılıçdaroğlu'nun İzmir belediyesiyle vurdular
13:25Bayramlaşmaya "yolsuzluk" damgası
13:11CHP'li Belediyesi mescidi bayramda yıkacak
Daha fazla haber göster
13:10DP'li başkan 'hayır' dağıtıyor 'evet' diyecek
12:36MHP Genel Başkanı Bahçeli Trabzon'da
12:15DP'li Hasan Subaşı: 12 Eylül bir utançtır
11:48İşte AK Parti'nin 6 aylık harcaması
11:38''Endülüs yeniden canlanıyor''
11:26"Kamer Genç" çamurla karşılanacak
11:06İlk ve son mitingin sırrı ortaya çıktı
11:05Fazıl Taştan'dan Bahçeli'ye ağır eleştiriler
10:33''Hayır kargası'' - ''Evet bülbülü''
09:501 trilyon ne oldu?
09:33Seçim masrafları belediyeden!
09:24İlk cezayı namaz kılanlara verecekler
09:22''Terfisi imkansız, içki bile içmiyor''
09:17Demirel oyunun rengini açıkladı
09:09Baykal'dan yine felaket senaryosu
08:50Ongun'dan Bahçeli'ye hazmı zor sözler
08:37CHP İl Başkanı Berhan Şimşek'e 2. şok
08:32Kararsızlar kararını verdi
08:15'MHP, Türkeş'in izinden koptu'
07:36Erdoğan'dan CHP'ye "sazan" göndermesi
07:25AYM ve HSYK değişikliği kimin isteği?
00:31Özerklik talebi gerçekte ne anlama geliyor?
23:49Arınç: Balyoz, tuzak kuranların başına indi
22:25''Erdoğan: yargı meydanlarda konuşmaz''
22:05''Kapsamlı bir anayasa değişikliği istiyoruz''
21:25Değişiklikte insan hakları öne çıkacak
19:42Kılıçdaroğlu, Baykal'a rağmen umutsuz
19:42Erdoğan: Çıkar cübbeni çık meydana
18:09Saadet'ten Pakistan'a yardım
18:08PKK'dan 5 tehdit mektubu aldım
17:49CHP tek parti döneminin özlemini yaşıyor
17:48Başbakan Erdoğan Bursa'da
17:23CHP'den yeni broşür bombası!
17:17Topçu'dan afiş eleştirisi
17:10Soylu'dan 28 Şubat mesajı
17:03Erdoğan Bursa'ya kiralık uçakla gitti
16:25"Ülkü erlerine sövmek MHP'liliğin ispatı oldu"
15:49DP'li başkan 'evet' için istifa etti
15:37Rahibe afişinin faturası malum kişiye kesildi
15:14İzmir Büyükşehir "taşıma"yı savundu
14:37'CHP kamu malını peşkeş çekti'
14:23MHP'li Vural'dan afiş yorumu: Ahlaksız birşey
14:21Eroğlu: Rahibelere de hakaret edildi
14:18Baykal'dan ilginç iddia
13:43Akdağ CHP'ye ''afiş'' ile yüklendi
12:53DSP ve MHP'li meclis üyeleri istifa etti
12:02CHP'den "Önder Sav" açıklaması
11:55Vatandaşların özgürlük alanlarını genişletilecek
11:43CHP'li İl Başkanı da ''rahibe'' demiş
11:42Muhalefet neden bu kadar gürültü çıkarıyor?
11:30Çelik, Sarıçam'ın iftarına katıldı
11:07MHP'li Başkan Yardımcısı 'evet' diyecek
11:03Akdağ'ın mitingine MHP'li Başkan da katıldı
11:02Bağış'tan işadamına: Siz darbe dönemini özlediniz
10:56MHP'yi kızdıran afiş
09:45Bu fotoğraf muhalefeti küplere bindirdi
09:40Erdoğan'dan referandum tahmini
09:19Orhan Gencebay ''yakıştıramadı''
08:59Bahçeli'den çok ilginç ''Türkeş'' iddiası
08:52Referandumda kritik eşik 900 bin boykotçu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Mustafa YILDIZ
Limitsiz fakirin ve limitsiz zenginin olmadığı bayramlar
 
 
Yaşar YAVUZ
Üşürüm her bayram sabahında
 
 
 
 
Meteoroloji yalanladı: O gün Hantepe'de sis yoktu
 
Seçim masrafları belediyeden!
 
''Başbağlar''da tüyler ürperten itiraf
 
Paşalardan çeteye çok gizli belge servisi
 
Bakanlıktan Batı Nil Virüsü açıklaması
 
 
 
 
 
 
Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.
(Montaigne)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu...
 
Eğitimci İnsan Hakları Aktivisti Mehmet Alkış, anayasa değişikliğine ilişkin “Evet demek için çok gerekçe var. Hayır demek için ortada ciddi bir sebep görünmüyor” dedi. Darbe anayasalarıyla yönetilen bir ülkede, toplumun iradesinin bir anayasa metnine ilk defa yansıdığını belirten Alkış, “Bunu önemli saymak gerekir” diye konuştu.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Süleyman Demirel oyunun rengini kendine özgü şekilde açıkladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin