DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cumartesi 11 EYLÜL 2010
FIBA2010'nda eşleşmeler belli oldu. Ertuğrul Sağlam: Valencia öncesi iyi geldi İşte CHP-MHP ittifakının resmi Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı Otomobil markete girdi, kazada 3 kişi yaralandı Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var Fazıl Say'dan Müslüm Baba'ya "yavşak" davası HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Usame Bin Ladin
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kafası karışıklar için Osman Can reçetesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Tayyip diktatör olacak öyle mi?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bağnaz seçmenin azizliği
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Devlet Sınav Kurumu mu? Asla...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Silin Sezen Aksu’yu demokrat İzmir olsun faşist İzmir
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bir oyun ne önemi var!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Evet, ne olursa olsun Türkiye ileri gidecek
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
13 Eylül; 1 numaralı bildiri
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
GENAR’ın referandum araştırması
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Namusu kurtarmak"
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Bu ne parası?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam Dünya Kupası’nı bir kulpundan yakaladı, artık onu kimseye kaptırmaz!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen ve evet...
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Değişmediğinden emindik de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
AKP'ye rağmen evet'e karşı 'AKP yüzünden hayır'
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayramda bilim
 
 
 
 
Bilal CAN
 
İlter SAĞIRSOY
 
 
 
1 trilyon ne oldu?
 
 
 
''Ben ana muhalefet partisine sadece bir şey söylüyorum: Önce Anayasa Mahkemesi'ne veremediği 1 trilyonun hesabını versin. Hazine'nin sana vermiş olduğu paydan sen o 1 trilyonu nereye harcadın?''
 
Erdal Şafak'ın röportajı

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa mitinginden dönüş yolunda SABAH'ın referandum, muhalefetin söylemleri, BDP'nin boykotu, yakın siyasi gelecek, açılım gibi Türkiye'nin gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte gecenin bir vaktinde, bulutların üstünde, yıldızların altında yaptığımız söyleşi...

Şanlıurfa'da 38'inci miting konuşmanızı yaptınız, Bursa ile noktalayacaksınız. Mitinglerinizde kürsüden nasıl bir Türkiye tablosu gördünüz?
ERDOĞAN: 38 vilayetin tamamında da çok ciddi bir ilgi gördük. Halkta coşku gördük, heyecan gördük. Tabii aşırı sıcağa rağmen halkımızın ilgisi doğrusu bizi çok mutlu etti ve memnun etti. Ve Mitinglerin neredeyse tamamında benim konuşmalarım da kısa olmadı, ortalama bir saate yakın konuşma yaptık. Örneğin İstanbul konuşmam çok da uzun oldu. 88 dakika kadar, Buna rağmen baktım hâlâ "Devam devam devam" diyorlardı. Bir de yağmura rağmen hiç dağılma olmadı. Şanlıurfa'da da TRT'deki çekimler sebebiyle 1.5 saat geç gitmemize rağmen kardeşlerimizin dağılmadan beklemesi memnuniyet vericiydi. Kaldı ki iftar saatine ancak bitirebildik konuşmayı. Türkiye'de yeni bir heyecan var. İnanıyorum ki Pazar günü halkımız 26 maddelik bu anayasa paketi hakkında 'Evet' demek suretiyle yeni bir dönemin, bir değişimin, dönüşümün ilk adımlarını 2011 seçimlerinde atmak üzere kararını verdi.

Muhalefetin kampanyasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizi en çok üzen şey ne oldu? Bir de çok önemli bir pakete ilişkin özel bir tartışma, bir değerlendirme yapılmamasını nasıl yorumluyorsunuz? ERDOĞAN: Muhalefet partileri maalesef Anayasa'yı tartışmıyor. Ne yazık ki, bir kirli propaganda, kara propaganda ve sürekli belden aşağı vurma gibi bir hava içersindeler. Ana muhalefet de böyle yapıyor, diğerleri de böyle yapıyor. Ana muhalefet lideri şu anda çizdiği tabloyla Anayasa'nın halk oylamasına açılması sürecini değil adeta bir genel seçim havasını estiriyor. Ama bir gerilim politikası izlemek suretiyle. Biz sürekli Anayasa paketine davet ettik, o girmemeye çok itina gösterdi. Konuşmalarında maalesef doğru söylemiyor. Eline kim hangi kağıdı sıkıştırırsa onu okuduğunu görüyorum. Bunu birçok olayda yaşadık. İşte başörtü meselesiyle ilgili verdiği sözler, arkasından Avcılar'daki bilboard konusu, aynı şekilde Tunceli'deki genel af vaadi ve onların çark edişi. Benzer birçok konularda gittiği yerlerde şu kadar vereceğiz, kayısıyı bunlar mahvetti, fındığı bunlar mahvetti, çayı bunlar mahvetti gibi iftiralarla onlara verilemeyecek rakamları vaat etmesi... Ya bunları genel seçim kampanyasında orada burada rahatça konuşuruz. Mesela Güneydoğu, Doğu, buralarda bakıyorsun fabrika vaatlerinde bulunuyor. Türkiye devletçiliği çoktan bıraktı. Artık dünyada da devletçilik politikasını güden ülkelerin sayısı parmak sayılarını geçmez.

"1 TRİLYON NE OLDU?"

Kampanya süresinde muhalefetin "Hayır" ve "Boykot" tercihine başkaldıran, "Evet" demek için partilerinden istifa eden epey siyasetçi gördük. Bu konuda AK Parti'nin hemen hiç fire vermemesini neye bağlıyorsunuz?
ERDOĞAN: Bu süreç içerisinde, aslında Anayasa müzakerelerinde de arkadaşlarımız çok ciddi bir tavır ortaya koydular. Yani sadece siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak madde dışında, diğer maddelerde arkadaşlarımızın ortaya koyduğu tablo, bir, bilemediniz iki-üç değişiklikle sınırlı oldu. O günden itibaren devam eden bir süreç var. Şimdi kampanyada da benim gidemediğim bütün yerlere gerek başkan yardımcıları, gerek bakan arkadaşlarım, gerek milletvekili arkadaşlarım hepsi o illeri ilçeleri dolaştılar. Ve kampanya öyle zannediyorum ki bir kolektif çalışmayla yürüdü. Diğer siyasi partilerin böyle kolektif çalışma yaptıklarını zannetmiyorum. Ana muhalefetin lideri şöyle bir ifade kullandı: "Bütün bilboardlarda 'Evet' afişleri görüyoruz. Yerde afiş, havada afiş, her yerde 'Evet' afişleri var. Bu değirmenin suyu nereden geliyor?" Bu değirmenin suyu aslında aynı yerden geliyor. Yani CHP'ye MHP'ye nerden geliyorsa AK Parti'ye de oradan geliyor. Fakat AK Parti devleti yönetmedeki başarısını aynı şekilde partisinin mali kaynaklarını değerlendirmede de göstermiş olan bir partidir. Ve biz kuruluşumuzdan bu yana partimizin sitesinde her gün hesapları yayınlayan partiyiz. Bunu bizim dışımızda hiçbir parti yapamamıştır. Fakat ben ana muhalefet partisine sadece bir şey söylüyorum: Önce Anayasa Mahkemesi'ne veremediği 1 trilyonun hesabını versin. Hazine'nin sana vermiş olduğu paydan sen o 1 trilyonu nereye harcadın? Bu sizin bir durumunuzu ortaya koyuyor. Siz bir defa finansman yönetiminde başarısız olan bir partisiniz. Başarınız yok. Siz o paraları harcanması gereken yerde harcamadınız. Yasaların amir hükümleri gereğince harcanması gereken yerde harcamadınız, başka yerlerde harcadınız. AK Parti ise yasaların amir hükmü neyse oralarda bu parayı harcamaktadır. Her harcama A'dan Z'ye faturalıdır. Zaten seçim çalışmalarıyla ilgili bu halkoylamasıyla ilgili sonunda bunlar yine belirlenecek ileriye dönük de hepsi çıkacaktır.

GENİŞ TABANLI ÇALIŞMA

Anayasa paketine destek veren "Yetmez ama evet" kampanyası yürüten AK Parti dışında gruplar, partiler var. Bunlar 13 Eylül'den itibaren yepyeni bir Anayasa beklentisinde olduklarını ifade ettiler. Sizin az önce söylediğiniz "2011 seçimleriyle birlikte bir dönüşüme, bir yeni döneme ilk adımı atacağız" vaadiniz, bu beklentiyi de kapsıyor mu?
ERDOĞAN: Ben de bunu kastediyorum zaten. Yani 2011 seçimlerinin hemen ardından gerek parlamento içi gerek parlamento dışı siyasi partilerle, STK'larla, medya gruplarıyla, hep birlikte geniş tabanlı, 2007'de başlattığımız çalışmayı yine aynı şekilde başlatmayı hedefliyoruz. Biz şu anda kapıyı aralıyoruz. 12 Eylül akşamı bu kapı aralanmış olacak. O kapıdan girmek suretiyle çok daha geniş, ülkenin sorunlarına çözüm üreten, çok daha kapsamlı bir Anayasa'yı inşallah 2011 sonrasında hallederiz. Çağrımı şimdiden yapıyorum.

1 AY ÖNE ALINABİLİR

Erken seçimin telaffuzuna bile tahammülünüz yok ama rahmetli Özal 1987 referandumunda istediği sonucu alınca bir baskın seçime gitti ve çok başarılı oldu. Siz de beklentilerinizin üstünde "Evet" oyu çıkarsa, seçimleri öne çekmeyi düşünür müsünüz?
ERDOĞAN: Bir defa referandum veya yasal ifadesiyle halk oylamasında çıkacak olan netice partimin oyu değildir. Bizim oyumuz değildir. Bu 26 maddelik halk oylamasındaki milletin oyudur. Dolayısıyla böyle bir erken seçim söz konusu değil. Ancak Yüksek Seçim Kurulu ile mutabakat sağlanabilirse yani Temmuz'da yapılacak olan normal seçimin hiç olmazsa okulların kapanması sonrasına, bir ay öne alınmasına biz gerekli desteği veririz ve bunu arzu ederiz.

Ön planda BDP'nin, arka planda Öcalan'ın ve PKK'nın pompaladığı ve birebir makyaj noktasına getirdiği boykotun toplum üzerinde baskıya dönüşmemesi için, halka çağrı, halkı ikna çabalarınızın dışında, insanların sandığa güvenle gidip gelmesini sağlayacak ne gibi önlemler alıyorsunuz?
ERDOĞAN: Hükümet olarak her türlü tedbiri aldık, alıyoruz. Ne gerekiyorsa, polis, jandarma, silahlı kuvvetlerimiz noktasında her türlü adımı atacağız. Şehirde, kırsal kesimde vatandaşımızın namusu durumundaki demokratik haklarını kullanmasını sağlamanın yol ve yöntemi neyse, bunu yapmanın kararlılığı içerisindeyiz. Bunu sıradan bir olay olarak görmüyoruz. Çünkü bu Türkiye'nin meselesidir, bu ülke meselesidir.

Diyarbakır özelinde ve Güneydoğu genelinde sandıktan nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?
ERDOĞAN: Moral olarak bir şey ifade edeyim: Gerek Diyarbakır'da, gerekse Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Anadolu'da inanıyorum ki çok çok iyi bir netice çıkacak. Bunu Van'daki katılımda gördük, Diyarbakır'da gördük, Bingöl'de, Gaziantep'te, Erzurum'da gördük.. Temenni ederim ki sonu gayet iyi bitecek.

Sabah

8 Eylül 2010 - 09:50:06
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:05Erdoğan Sarıyer ve Eyüp'te halka hitap etti
23:18"MHP yönetimi, '9 Işık' kitabından habersiz"
23:04İşte CHP-MHP ittifakının resmi
22:42Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı
22:38Çelik: Sandıklara sahip çıkalım
22:31Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli
22:10Bakan Faruk Çelik: Sandığa ideolojisiz gidin
22:03Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor
21:56Arslan: Birdal'a yapılan saldırı provokasyondur
21:54MHP'li meclis üyesi istifa etti
21:53MHP İsveç teşkilatı evet diyecek
21:48Halis: Kararımızın arkasındayız
21:37Öztürk: Dörtyol olayları referandumdum içindi
21:21Erdoğan'ın mitinginde Hayır standı
21:05Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var
20:25Erdoğan: 2011'den sonra tümden sivil anayasa
19:55"Bahçeli'ye: Bize köpek diyene sözünü yalat"
19:34SP Birecik Belediye Başkanı evet diyecek
19:31Kapusuz: Milletin kararı baştacıdır
19:28DSP'li Vural: Vatandaş kendi kararını verecek
19:25Bahçeli: Eski diyenlere inat var olacağız
18:44Topçu: CHP'nin geninde postal yalamak vardır
18:27Erdoğan: Siz kafatası milliyetçisisiniz
18:23Çavuşoğlu: 13 Eylül'de ikinci bayram olacak
18:07Başbakan Erdoğan'a pankart sürprizi
18:03Bakan Eroğlu: Türkiye'de her yere imzamı attım
17:52Kayseri'den örnek tavır: Kumanya kardeşliği
17:45"Başbakan'ınki timsah gözyaşlarıdır"
17:42'Evet' diyecek ülkücüleri 'asalağa' benzetti
17:31Erdoğan: Camide siyaset içerisinde konuşmaktır
Daha fazla haber göster
17:15Referandum, SMS ve e-postalara da girdi
17:08AK Partililer, çifte bayram için çalışıyor
16:56BBP, Papaz Jones'u kınadı
16:55Yenilmez: Devlet vatandaşı hatırlamalı
16:50CHP'li Anadol'dan "hile" iddiası
16:45Atalay: Sandık güvenliği tam olacak
16:42Sav: Referandum iktidarın rotası olacak
16:40Bakan Demir: Muhalefet rahatsız
16:35Haberal'a MHP İzmir İl Başkanı da sahip çıktı
16:29Bakan Yıldız: Darbe anayasası oylanacak
16:20CHP'li Şimşek'ten "kavga edin" talimatı
15:53CHP ve AKP arasında bayram şakalaşması
15:09CHP bayramlaşmasında 'hayır'lar balon olup uçtu
15:04CHP'den 2. rahibe skandalı
14:49Yeni anayasaya Kılıçdaroğlu talip oldu
14:45Başkan yardımcısı MHP'den istifa etti
14:28BDP'den operasyon protestosu
11:44Bağış: "0 noktası"na cami teröre darbedir
11:41BDP'de bayram programları iptal edildi
09:56Bakan Bağış, 11 Eylül saldırılarını lanetle kınadı
09:24CHP için kapıda bekleyen kriz
09:07Bahçeli Erdoğan'ı korkmakla suçladı
08:12Kurtulmuş: Referandum derin yapıyı çözecek
02:41"Ahmet Kaya" sürprizi Erdoğan'ı ağlattı
23:19Derin: HEPAR'dan istifa ettim
23:16Eski HEPAR İlçe Başkanı Derin: EVET
23:10Odabaş: Baskı söz konusu değil
22:50"İzmir'deki yolsuzluk iddiaları" için talep
21:16Erdoğan: Türkiye prangalardan kurtuluyor
18:42Tüzmen'den motosikletli 'evet' çalışması
18:37"CHP samimi, MHP yan çizmezse bu işi çözelim"
18:17DP'li vekil: Elimi kırardım ama Menderes'e...
18:15Badak: Demokrasi için 'evet' diyeceğiz
18:14" 'Hayırcılar' darbe anayasasını destekliyor"
17:32CHP'li Canan Arıtman kalp krizi geçirdi
17:26Tüzmen'den Yunan adalarında balık şov
17:00Ünüvar: Referandum kaderimizi belirleyecek
16:57Tüzmen: Kur'an yakma girişimi büyük cahillik
16:51Erdoğan BBC'de: Muhalefet kandırıyor
16:49DP İlçe Başkanı 'evet' diyecek
16:36Kavaf, Pakistan için çağrıda bulundu
16:18Bahçeli: Başbakan siyaseti camiye taşıyor
15:27Kılıçdaroğlu, mahalle dedikoducusu gibi
15:12CHP Lideri'nin afişini yırtıp indirdiler
14:11Bayram, siyasileri aynı masada buluşturdu
13:40Eker: İmam katliamını nefretle kınıyorum
13:31Kocaoğlu'nu istifaya çağırdılar
13:26'Evet'çi ülkücülere ihraç operasyonu
13:24CHP'nin 87. kuruluş yıl dönümü
13:23Çelik: Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak
13:22Çelik: Türkiye, iki bayramı birden yaşayacak
13:12Akdağ: 200 senelik sistem değişiyor
13:11Gül'den kapıda bekleyen çocuklara 50 TL harçlık
13:09Kılıçdaroğlu, bayrama evinde girdi
12:43Burkay: Kürtler ezici çoğunlukla "evet" der
12:40Kılıçdaroğlu'na: Düzeyli performans beklerdim
12:38Milli Basketbolcu Aleko: İleri bir Türkiye için 'evet'
12:37MHP'li Belediye Başkanı 'evet' diyecek
12:22Şahin: 9 Eylül, milletin kurtuluş günüdür
12:13Kurtulmuş: 'Evet' ile vesayetçi sistem bitecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Böyle olur sosyal bürokratın bayramı
 
 
Bilal CAN
Yenilmenin Dibacesi
 
 
İlter SAĞIRSOY
Nevşehir'e 800 milyonluk yatırım
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…
 
 
 
 
Papaz Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
 
30 Ağustos'a sivil ayarı
 
Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı
 
Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül
 
Kuran protestosunun alevi ABD’yi yakacak
 
 
 
 
 
 
"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."
Hadis-i Şerif (Mecmeu'zevâid, c. 2, s. 198)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app