DOLAR 1.507 - EURO 1.941 - ALTIN 59.75 - IMKB 59443
Perşembe 19 AĞUSTOS 2010
AK Parti'den ''Öcalan ile görüşme'' açıklaması Minibüsle belediye otobüsü çarpıştı: 13 yaralı Saadet'te bir İl Başkanı görevden alındı Van'da 2 terörist ölü ele geçirildi Dersim isyanını bastıran Atatürk'tü Fenerbahçe, Deivid ile yollarını ayırdı İsrail'den ithalat gerilime rağmen yüzde 32 arttı! MGK toplantısı başladı İsrail askerinin yeni soysuzluk fotoğrafları İsrail'in ahlak anlayışı işte bu! habertaraf.com
 
 
 
Çok kurgusal hareketler bunlar
 
 
 
 
Bülent SÖNMEZ
Devlet ahlakı ve ötekiler
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Dersimli Seyyid Rıza da 12 Eylül'de yakalanmıştı
 
 
 
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Faili meçhuller ve Ergenekon
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
‘Evet’ fetvası veren ‘Hoca Efendi’ye dair
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Baykal'a iftar sürprizi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Davutoğlu siyasete ısınıyor
 
 
Vakit
Hasan KARAKAYA
Bakmayın “Hayır” dediklerine... Gönülleri “Evet”ten yana!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
HSYK panikledi
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Açıkla yoksa!
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Kılıçdaroğlu Dersim'le yüzleşmeli
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Dışişleri'ni kim yönetiyor?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Ateşkes MGK'da
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Chavez olmak Erdoğan'a bir şey kazandırmaz!
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
Başbakan ‘411’ dosyasını neden açtı?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Hükûmet-HSYK ihtilâfı
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Entel görünümlü eblehler
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan'ın Gökçek'e ihtiyacı var mı?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kemal Bey bu da ne?
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Hüseyin GÜLERCE
 
Aliya RAHTE
 
Kazım ARSLAN
 
Selami SAYGIN
 
 
 
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi

Okur Temsilcisi
[email protected]
 
 
Okur Temsilcisi mailine gelen birkaç mesaj, her yerden alıntı haber yaptığımızla ilgiliydi.

Rahatsızlığı sebebi "düşünceye göre habercilik" yapılması arzusu. Ancak unutulmamalı ki haber düşüncelere hizmet etmek için değil, bilgi edinmek içindir.

Zaman zaman fikirlerin de yer aldığı haberlerle karşılaşabilirsiniz. Burada amaç konunun daha iyi anlaşılmasıdır. Tartışmalı mahkeme kararları gibi konularda başvurulan bir metottur. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, konunun uzmanını bulmak, bulunan uzmanın tarafsızlığından emin olmak. Şayet çetrefilli bir konu ise, konuya farklı açıdan yaklaşan uzmanların görüşlerine yer verilmelidir.

HaBertaraf olarak bu hususlara azami dikkat ediyoruz. Amacımız saf tutmak değil, hiçbir gizliliğin kalmadığı ve tüm fikirlerin konuşulduğu bir platform oluşturabilmektir.

Türkiye'nin haber cenneti olması, bir basın kuruluşunun yek hâliyle tüm olaylara yetişebilme muktedirliğini ortadan kaldırıyor. Fakat bu okuru her olay-olgu hakkında bilgilendirmemeye engel olmamalı. Bir başka yayın kuruluşunun ortaya çıkardığı bir gerçek derhal "imzası" ile birlikte alıntılanmalı.

"İmza"ya önem verilmesi gerekiyor. Birkaç nedeni var. Her şeyden önce basın ahlakına, insan hakkına riayet etmek gerekiyor. İkinci husus ise bilgi kirliliğini engellemek.

İnternet bir alem ve bu alemde araştıracağınız bir konu hakkında milyonlarca sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bunların çoğu da tek bir kaynağa aittir. Ancak kaynak yazılmadığı zaman güven sıkıntısı yaşanacaktır. Bir konuyu bir internet sitesinin çarpıcı vermesi, alıntılanma sayısını artırdığı için, araştırdığınız konu üzerine en çok çıkan yazıyı esas almak da aynı derecede yanılmanıza sebep olabilir.

Okurlarımızın çok farklı kaynaklardan alıntı yapılmasına karşı çıkmasına bir başka okurumuzun uyarısı ile yanıt vermiş olalım.

Okurumuz, "PKK'nın İsrail askerlerini kiralayarak Hatay'daki Deniz Üssü'nü vurdurduğu" haberinin niçin bizde olmadığını soruyor ve ekliyor: Hiçbir haberi atlamadığınız için hep sizi takip ediyordum.

Haberi görür görmez işin doğrusu, neden biz okurumuza bu haberi zamanında iletemedik diye üzüldüm. Hâlâ da üzgünüm. Editör arkadaşlar haberin dün yayınlandığını, bir anda per yerde çıktığını ancak kimsenin kaynak kullanmadığını, kaynak eksikliği nedeniyle haberin doğruluğundan emin olamadıklarını, bu nedenle bekleme kararı aldıklarını belirttiler. Haber şu an hâlâ internet sitelerinde kaynaksız dolaşıyor.

HaBertaraf editörleri haber kanallarını, haber sitelerini, Türkiye ve dünya ajanslarını takip ediyor. Dikkatinizi çekmiştir. Dünyadan haberlerde Dış Haberler Servisimiz başı çekiyor. Gündem yaratacak önemli haberler de aynı şekilde muhabir arkadaşlarımız tarafından hazırlanıp dikkatinize sunuluyor.

Dün sitemizde yer alan "Kazan-Sav" görüşmesi bugün birçok gazetede, internet sitesinde yer alıyor ancak kaynak yok. Yani Kazan dava açmak istese biri "ben buradan aldım", diğeri "ben şuradan aldım" diyecek. Şevket Kazan'ın avukatları belki de günlerce haberin kaynağını bulmaya çalışacak (Gerçi arkadaşımız arayıp görüşmüş kendisiyle ama bir misal olsun diye söylüyorum).

Haberi ilk Vatan gazetesi almış ve kendi haberi gibi girmiş. Sadece haberin içinde bir yere "bir internet sitesi" ibaresi eklemiş -Emek hırsızlığının yeni versiyonudur 'bir internet sitesi' ifadesi-. Ondan alanların büyük bölümü de tıpkı Vatan gibi kaynak belirtmemiş. Kaynak belirtenler de "Vatan" demiş. Hoş, Vatan gazetesinin kul hakkına saygı göstermesini beklemek de safdillik olur.

Burada "bir internet sitesi" kullanılmasının iki amacı olabilir ancak: Ya "reklamını yapmayalım adamların" ya da "kaynak belirtmeyelim de bizim yaptığımız zannedilsin" diye düşünüyorlardır. Neticede ikisi de çirkin, ahlaksızca, daha da kötüsü iki durumda da yapılan fiilin adı hırsızlık.

HaBertaraf, gerçek haberi üreten kim olursa olsun, hiçbir kaygı gütmeden, kendi ürettiği haberlerin yanında onları da okurlarına iletmeye devam edecektir.

HaBertaraf.com ile ilgili görüş, şikâyet, uyarı ya da önerilerinizi "[email protected]" adresinden tarafıma ulaştırabilirsiniz.
 
24 Temmuz 2010 - 12:25:49
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
1.926 1.941
 
 Sterlin
2.326 2.370
 
 Altın
59.43 59.75
 
 IMKB
59443  
 
 
Hoca 'bensiz olmaz' deyip SP'yi sabote ediyor...
 
12 Eylül'de yapılacak referanduma kilitlendi. Meydanlar cayır cayır! Liderler hergün alanlarda anayasa paketine neden 'evet' ve neden 'hayır' denmesi gerektiğini anlatıyor. Tam da bu sırada farklı bir ses, farklı bir duruş arıyorsanız Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'na kulak vermek gerek.
 
 
 
 
  Türkiye’nin son dönemde edindiği en önemli denizaşırı müttefiki Brezilya, başkanlık seçimleri öncesinde TV ve radyoda siyasi mizahı yasakladı.  
 
 
 
  ABD’NİN Princeton Üniversitesi’nden bilim adamları, Güney Avustralya’da buzul çağından kalma kayaları incelerken, tesadüfen 650 milyon yıl önce yaşamış deniz süngeri fosili buldu    
 
 
 
 
Melih Gökçek'in Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki iddialarını nasıl buluyorsunuz?
 
Kılıçdaroğlu'na güveniyorum. Yanlış yapmaz.
 
Kılıçdaroğlu o kadar da masum değilmiş.
 
Kılıçdaroğlu efsanesi çabuk bitti.
 
Gökçek, önce kendine baksın!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin