DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cumartesi 11 EYLÜL 2010
FIBA2010'nda eşleşmeler belli oldu. Ertuğrul Sağlam: Valencia öncesi iyi geldi İşte CHP-MHP ittifakının resmi Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı Otomobil markete girdi, kazada 3 kişi yaralandı Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var Fazıl Say'dan Müslüm Baba'ya "yavşak" davası HSYK, savcıları tekrar görevden almak istemiş habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’nin BM Konsey Dönem Başkanlığı
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Usame Bin Ladin
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kafası karışıklar için Osman Can reçetesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Tayyip diktatör olacak öyle mi?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bağnaz seçmenin azizliği
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Devlet Sınav Kurumu mu? Asla...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Silin Sezen Aksu’yu demokrat İzmir olsun faşist İzmir
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bir oyun ne önemi var!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Evet, ne olursa olsun Türkiye ileri gidecek
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
13 Eylül; 1 numaralı bildiri
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
GENAR’ın referandum araştırması
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Namusu kurtarmak"
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Bu ne parası?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
12 Dev Adam Dünya Kupası’nı bir kulpundan yakaladı, artık onu kimseye kaptırmaz!
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Gülen ve evet...
 
 
Hürriyet
Oktay EKŞİ
Değişmediğinden emindik de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
AKP'ye rağmen evet'e karşı 'AKP yüzünden hayır'
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayramda bilim
 
 
 
 
Bilal CAN
 
İlter SAĞIRSOY
 
 
 
AYM ve HSYK değişikliği kimin isteği?
 
 
 
İZMİR- Arınç: Anayasa Mahkemesi ve HSYK değişikliklerini mahkeme üyeleri ve AB istedi.
 
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, anayasa değişiklik paketi içinde en çok tartışılan Anayasa Mahkemesi ve HSYK'ya ilişkin değişiklikleri kendilerinin değil, bizzat Anayasa Mahkemesi üyelerinin istediğini söyledi. Arınç, HSYK ile ilgili değişikliklerin de Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uyumuyla ilgili olduğunu kaydetti.

Manisa İnsan Hakları ve Demokrasi Platformu'nun başlattığı "Manisa Buluşması" programının üçüncü konuğu Arınç oldu. Manisalıların hınca hınç doldurduğu Kapalı Spor Salonu'nda konuşan Arınç, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Anayasa Mahkemesi'nin referanduma yönelik kararını hatırlatan Arınç, "Anayasa'ya aykırılık var diye mahkemeye gidenler, o kadar emindiler ki sandığı getirmeyelim halk evet diyecek diye korktular. Anayasa ve HSYK'nın yapısını değiştirecekler. Bak sizin kökünüzü kurutacaklar bunu iptal edin dediler. Ama Anayasa Mahkemesi bunun anayasaya uygun olduğuna karar verdi" dedi. Kendisinin meclis başkanı olduğu dönemde Anayasa Mahkemesi'nin o dönemdeki başkanı Mustafa Bumin'in mahkemenin ihtiyaçlarını sunan bir raporla kendisine geldiğini, kendisini hükümete yönlendirdiğini dile getiren Arınç, "Hükümete de gitti. Bugün yaptığımız değişikliklerin bir kısmı Mustafa Bumin'in bize getirdiği dosyanın içinde var. Sonra sayın Tülay Tuğcu, Haşim Kılıç, anayasa mahkemesi iş göremez halde, üye sayısını artırın, meclisin de üye seçmesini de temin edin diye bizzat talepte bulundular. Anayasa Mahkemesi kendi taleplerine aykırı karar alabilir mi?" diye konuştu. Arınç, HSYK'nın 7 olan üye sayısını 22'ye çıkarılmasının AB kriterlerinin gereği olduğunu ifade ederek, "AB Venedik Komitesi diyor ki 5 kişilik hakimle olmaz. Kürsüde 15 bin hakim ve savcı var, onların temsilcileri yok. Tabanı genişleteceksin, çoğulcu bir yaklaşımla HSYK'yı yeniden kuracaksın diyor. AB bunu istiyor. Buna gerçekten ihtiyaç var diye yapıyoruz. Bu bir standarttır. Al gülüm ver gülüm hesabını sona erdikecek,. Ferhat Sarıkayalar'ın meslekten atılmasını önleyecek ve bir takım TSE standartlarının Yargıtay'da hakim olmasını sağlayacak" diye konuştu. Elimizdeki anayasanın kullanma tarihinin çoktan geçtiğini, 80 darbesinin ürünü olan anayasanın yarısından fazlası değişmiş olduğunu hatırlatan Arınç, kendisinin bir demokrat olarak 80 anayasasından utandığını vurguladı. 1960'dan 2010'a kadar 'a kadar elli sene geçtiğini, Türkiye'nin bu elli yılda iki darbe anayasası ile yönetildiğine dikkat çeken Arınç, "Yok mudur TBMM'nin yeni bir anayasa yapma imkanı ve ihtiyacı. Anayasa Mahkemesi'nin öyle kararları var ki, TBMM iradesine, kurucu asli iktidar yetkisine sahip görünüyor. Darbeler sonucu bir anayasa yapılırsa kurucu meclis veya danışma meclisinde değişiklik olabilir diyorlar. Utanıyorum, yüzüm kızarıyor ama bu Türkiye'nin bir gerçeği. Mademki tamamını yapamıyoruz o halde maddeler üzerinde değişiklikler yaparak daha demokrat ve çağdaş hale getirebiliriz" dedi. Arınç, değişikliğin kabul edilmesi halinde, millet iradesinin önünde hiçbir müdahale olmayacağını, darbeler ve cunta faaliyetlerinin tarihe gömüleceğini, açık gizli müdhalaleler, muhtıralar döneminin kapanacağını söyledi. Arınç, "İşin özü şu: Eğer bir ülkede demokrasi varsa tankla tüfekle demokrasiye balans ayarı yapılmayacak, balans ayarı sandıkla seçimle olur" şeklinde konuştu.

"BİZİ DÖVECEKSE MİLLET DÖVSÜN"

Türkiye'de, 87 yılda 60 hükümetin geldiğini, en uzun süreli hükümeti AK Parti'nin kurduğunu, diğer hükümetlerin ortalama ömrünün bir yıl olduğunu aktaran Arınç, "Bu sekiz yılı bir de gelin bize sorun. Neler çektiğimizi. Neler düşündüklerini, neler planladıklarını, ne hesaplar kitaplar yaptıklarını. Kafamızı balyozla vurup, kafese tıkmak için neler planladıklarını herhalde tefrikalar halinde gazetelerde, diziler halinde televizyonlarda izliyorsunuz. Allah'a çok şükür başımız dik alnımız açık. Siz bizi bir defa iktidara getirdiniz. Topla tüfekle bizi yıkamıyorlar. Bundan sonra da yıkamayacaklar. Darbelerin cuntaların dönemi artık bitti. Biz ancak milletin git demesiyle gideriz. Millet git demesini de bilir. İş yapamazsak, vaatlerimizi tutamazsak millet bizi niye tutsun. Bizi dövecekse millet dövsün, başkasına yanağımızı uzatmayız" dedi.

"GÜMÜŞ YÜZÜKLE REJİM ÇÖKER Mİ, BÖYLE ÇÜRÜK REJİM Mİ OLUR"

Türkiye'de fişleme olaylarının sıradan bir hale geldiğini, her memur hakkında, kanaat önderi hakkında şu veya bu şekilde fişlemeler yapıldığını hatırlatan Arınç, "Bazen apartmanın kapıcısı aracılığıyla, bazen jandarma polis, bazen de muhtar aracılığıyla insanları fişlediler. Bu adam ne yer ne içer, namaz kılar mı, eşinin başı örtülü mü, çocuğu hangi okula gidiyor, hangi televizyonu seyrediyor, hangi gazeteyi okuyor diye. Ben meclis başkanı olduğumda bir soytarı yazdı, bunun gümüş yüzüğü var diye. Aman ha, dikkat Cumhuriyeti yıkmak için yeterli bir sebep gümüş yüzük. Rejim tehlikede, laiklik elden gitti. Adam gümüş yüzük takıyor. Ben de birileri korksun diye inadına takıyorum. Rejim, gümüş yüzükten dolayı yıkılacaksa çekiver gitsin. Böyle çürük rejim mi olur? Yüzüğüne, bileziğine bakarak insanlar fişlenirse vay halimize ama bu ülkede fişlendi. Ama bu referandumla bunların hepsi tarihe karışacak" diye konuştu.

Her partinin tabanında evet diyen milyonlarca insan olduğunu anlatan Bakan Arınç, kararı millete bırakmak varken bazılarının milleti korkuttuklarını, yalan söylediklerini ve iftira attıklarını kaydetti. "Bazı yalanlarını güzel bir gazetemiz başlığa taşıdı ve yalan rüzgarı dedi" diyen Arınç, "Evet çıkarsa, doğuda Kürdistan kurulacakmış. Böyle bir şey olabilir mi? Bu toprakları böldürmek kimsenin cesaret edebileceği bir şey değil. Bu iftira geçmişten bu yana yapılır. Ama son kullanma tarihi geçmiş yalanlardan birisi. Mayınlı araziler İsrail'e verilecekmiş. Niye İsraillilere verecekmişiz. Emeklilik primi 7 bin günden 9 bin güne çıkarılacakmış. Aklı sıra vatanperverlik yapılıyor. Vatanseverlik ülkeyi sevmekle olur. TL'nin değerini yükseltmekle olur" şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Manisa İnsan Hakları ve Demokrasi Platformu Başkanı Abdullah Polat Bakan Arınç'a bir plaket sundu. Konuşma öncesi yapılan skeç ise Bakan Arınç ve seyircilerden alkış aldı.

CİHAN

8 Eylül 2010 - 07:25:57
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:05Erdoğan Sarıyer ve Eyüp'te halka hitap etti
23:18"MHP yönetimi, '9 Işık' kitabından habersiz"
23:04İşte CHP-MHP ittifakının resmi
22:42Kılıçdaroğlu Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı
22:38Çelik: Sandıklara sahip çıkalım
22:31Bahçeli: Anayasa Mahkemesi değişmeli
22:10Bakan Faruk Çelik: Sandığa ideolojisiz gidin
22:03Aydın: Cümle kuramayan bizi TV'ye davet ediyor
21:56Arslan: Birdal'a yapılan saldırı provokasyondur
21:54MHP'li meclis üyesi istifa etti
21:53MHP İsveç teşkilatı evet diyecek
21:48Halis: Kararımızın arkasındayız
21:37Öztürk: Dörtyol olayları referandumdum içindi
21:21Erdoğan'ın mitinginde Hayır standı
21:05Yıldırım: Nereye bakarsanız hizmet var
20:25Erdoğan: 2011'den sonra tümden sivil anayasa
19:55"Bahçeli'ye: Bize köpek diyene sözünü yalat"
19:34SP Birecik Belediye Başkanı evet diyecek
19:31Kapusuz: Milletin kararı baştacıdır
19:28DSP'li Vural: Vatandaş kendi kararını verecek
19:25Bahçeli: Eski diyenlere inat var olacağız
18:44Topçu: CHP'nin geninde postal yalamak vardır
18:27Erdoğan: Siz kafatası milliyetçisisiniz
18:23Çavuşoğlu: 13 Eylül'de ikinci bayram olacak
18:07Başbakan Erdoğan'a pankart sürprizi
18:03Bakan Eroğlu: Türkiye'de her yere imzamı attım
17:52Kayseri'den örnek tavır: Kumanya kardeşliği
17:45"Başbakan'ınki timsah gözyaşlarıdır"
17:42'Evet' diyecek ülkücüleri 'asalağa' benzetti
17:31Erdoğan: Camide siyaset içerisinde konuşmaktır
Daha fazla haber göster
17:15Referandum, SMS ve e-postalara da girdi
17:08AK Partililer, çifte bayram için çalışıyor
16:56BBP, Papaz Jones'u kınadı
16:55Yenilmez: Devlet vatandaşı hatırlamalı
16:50CHP'li Anadol'dan "hile" iddiası
16:45Atalay: Sandık güvenliği tam olacak
16:42Sav: Referandum iktidarın rotası olacak
16:40Bakan Demir: Muhalefet rahatsız
16:35Haberal'a MHP İzmir İl Başkanı da sahip çıktı
16:29Bakan Yıldız: Darbe anayasası oylanacak
16:20CHP'li Şimşek'ten "kavga edin" talimatı
15:53CHP ve AKP arasında bayram şakalaşması
15:09CHP bayramlaşmasında 'hayır'lar balon olup uçtu
15:04CHP'den 2. rahibe skandalı
14:49Yeni anayasaya Kılıçdaroğlu talip oldu
14:45Başkan yardımcısı MHP'den istifa etti
14:28BDP'den operasyon protestosu
11:44Bağış: "0 noktası"na cami teröre darbedir
11:41BDP'de bayram programları iptal edildi
09:56Bakan Bağış, 11 Eylül saldırılarını lanetle kınadı
09:24CHP için kapıda bekleyen kriz
09:07Bahçeli Erdoğan'ı korkmakla suçladı
08:12Kurtulmuş: Referandum derin yapıyı çözecek
02:41"Ahmet Kaya" sürprizi Erdoğan'ı ağlattı
23:19Derin: HEPAR'dan istifa ettim
23:16Eski HEPAR İlçe Başkanı Derin: EVET
23:10Odabaş: Baskı söz konusu değil
22:50"İzmir'deki yolsuzluk iddiaları" için talep
21:16Erdoğan: Türkiye prangalardan kurtuluyor
18:42Tüzmen'den motosikletli 'evet' çalışması
18:37"CHP samimi, MHP yan çizmezse bu işi çözelim"
18:17DP'li vekil: Elimi kırardım ama Menderes'e...
18:15Badak: Demokrasi için 'evet' diyeceğiz
18:14" 'Hayırcılar' darbe anayasasını destekliyor"
17:32CHP'li Canan Arıtman kalp krizi geçirdi
17:26Tüzmen'den Yunan adalarında balık şov
17:00Ünüvar: Referandum kaderimizi belirleyecek
16:57Tüzmen: Kur'an yakma girişimi büyük cahillik
16:51Erdoğan BBC'de: Muhalefet kandırıyor
16:49DP İlçe Başkanı 'evet' diyecek
16:36Kavaf, Pakistan için çağrıda bulundu
16:18Bahçeli: Başbakan siyaseti camiye taşıyor
15:27Kılıçdaroğlu, mahalle dedikoducusu gibi
15:12CHP Lideri'nin afişini yırtıp indirdiler
14:11Bayram, siyasileri aynı masada buluşturdu
13:40Eker: İmam katliamını nefretle kınıyorum
13:31Kocaoğlu'nu istifaya çağırdılar
13:26'Evet'çi ülkücülere ihraç operasyonu
13:24CHP'nin 87. kuruluş yıl dönümü
13:23Çelik: Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak
13:22Çelik: Türkiye, iki bayramı birden yaşayacak
13:12Akdağ: 200 senelik sistem değişiyor
13:11Gül'den kapıda bekleyen çocuklara 50 TL harçlık
13:09Kılıçdaroğlu, bayrama evinde girdi
12:43Burkay: Kürtler ezici çoğunlukla "evet" der
12:40Kılıçdaroğlu'na: Düzeyli performans beklerdim
12:38Milli Basketbolcu Aleko: İleri bir Türkiye için 'evet'
12:37MHP'li Belediye Başkanı 'evet' diyecek
12:22Şahin: 9 Eylül, milletin kurtuluş günüdür
12:13Kurtulmuş: 'Evet' ile vesayetçi sistem bitecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Böyle olur sosyal bürokratın bayramı
 
 
Bilal CAN
Yenilmenin Dibacesi
 
 
İlter SAĞIRSOY
Nevşehir'e 800 milyonluk yatırım
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…
 
 
 
 
Papaz Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
 
30 Ağustos'a sivil ayarı
 
Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı
 
Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül
 
Kuran protestosunun alevi ABD’yi yakacak
 
 
 
 
 
 
"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."
Hadis-i Şerif (Mecmeu'zevâid, c. 2, s. 198)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
Artık referandum geldi çattı. Peki sandık başına gidince tercihiniz ne olacak?
 
Ülkemin geleceği için tabii ki "Evet" oyu kullanacağım.
 
Elbette "hayır!"ı tercih edecek ve AKP'ye "güle güle" diyeceğim.
 
Referandumu boykot edeceğim.
 
Hala karar veremedim. Sandık başına gittiğimde ne olacağını ben de bilmiyorum.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app