DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cuma 10 EYLÜL 2010
"Ahmet Kaya" sürprizi Erdoğan'ı ağlattı Türk doktorun büyük başarısı Memur alımına yeni formül En isabetli şirketten referandum anketi Rahip Kur'an yakmaktan vazgeçti ama... A Milliler Sırbistan maçı hazırlıklarına başladı Litvanya son yarıfinalist oldu ABD'nin rakibi Litvanya oldu ABD - Rusya maçının ardından Çavuşoğlu’ndan İran’a ‘Sakine’ mektubu habertaraf.com
 
 
 
Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kısa bir ara
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bayram olmasaydı sorardım!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Üç bilinç isyanı
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Demokrasi, münafık ve bölücüdür
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürtler ayrı bir kutup, ayrı bir toplum mu?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Neden herkes bir bir ‘Hayır’a dönüyor?
 
 
Bugün
Bilal ÖZCAN
Kıskananlar çatlasın!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Zülfü Livaneli: U2 konserinde ne işi vardı?
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
'Hayır' diyenlerle bir hasbıhal denemesi...
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Gandi bunu da yaptı
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum, Saadet ve şimdilik evet
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan'dan Ahmedinejad'a: Bana takiye yapmayın...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
CHP, 2. Grup ve Yılmaz Güney
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
İktidarı 'Evet' mi yoksa 'Hayır' mı güçlendirir?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Erdoğan, 'darbeci', Çandar 'deli' diyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
'Bizim çocukların' darbesinin hesabını 'bizim çocuklar' sorabilir mi?
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Nerede o eski bayramlar!”
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Obama eskiden Çayeli’nin AKP ilçe başkanıymış
 
 
 
 
NilgüN ŞAHSİ
 
Alper GÜRKAN
 
Ergin BOROBEY
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
 
 
''Terfisi imkansız, içki bile içmiyor''
 
 
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa değişikliğiyle fişlemenin sona ereceğini belirterek, "Fişleme kepazeliği yok bundan sonra. Herkes özel hayatında serbest. Sicil dosyalarında tertemiz, pırıl pırıl insanlara düşülen, kırmızı kalemli notları gördüm. ’Asla terfi edemez çünkü bu adam sosyal değildir, içki bile içmiyor’ notunu görünce kendimden utandım. Bunları kaldırıyoruz" dedi.
 
Arınç, Manisa’nın Soma İlçe Belediyesinin Kaymakam Gündüz Beder Kültür Merkezi’nde düzenlediği iftarda yaptığı konuşmada, Türkiye’de fişleme diye bir olay olduğunu, bu olayın adının bile çok kötü olduğunu, insanın özel hayatının, kişilik haklarının çok önemli olduğunu söyledi.

"Komşunla iyi geçin ama aradan duvarları kaldırma" sözünü anımsatan Arınç, evdeki duvarların, perdelerin oradaki aile hayatının mahremiyetinin bir göstergesi olduğunu, bir kişinin perdeyi açıp da başkasının yatak odasına bakma, kapısını kırıp da içerde nelerin olduğunu görme hakkı olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Telefon dinleme hakkım yok benim, röntgen yapma hakkım yok benim. Gizli kameralarla senin işyerinde, evinde ne yaptığını benim öğrenme hakkım yok. O dünya sana ait, ona kimse karışamaz. Ama Türkiye’de öyle olmadı. Fişlenmeler oldu. Bazen jandarma, bazen polis, bazen kapıcı, bazen MİT mensubu, bazen aynı yerde çalıştığın insandan bilgiler aldılar; bu adam ne yer ne içer, eşinin başı açık mı, kapalı mı, namaz kılar mı, kılmaz mı? Çocuklarını hangi dershaneye, okula gönderir? Bunları bilsen ne olacak? ’Ama bunları bilsem çok önemli. Çünkü onun zihniyetini öğrenmiş olacağım’ der. Sana ne? Hangi düşüncede, mezhepte, etnik kökende olursa olsun, o özel hayat seni ilgilendirmez desek de fişlenmeler öyle boyuta ulaştı ki, elimize gelen kağıtlarda görüyoruz. ’Bu kaymakam şöyle şöyledir, bunun terfisini engelleyin, bu vali olmasın, buna kırmızı bir not düşelim.’ Ben bunları kendi gözlerimle gördüm. Biz de bu devleti tanıdık. 5 sene meclis başkanlığı yaptım. Bu kepazelikleri bizzat yaşadım. Elimde aldığım sicil dosyalarında, tertemiz, pırıl pırıl insanlara düşülen kırmızı kalemli notları gördüm. ’Asla terfi edemez, çünkü bu adam sosyal değildir, içki bile içmiyor’ notunu görünce kendimden utandım. Bunları kaldırıyoruz. Fişlenme kepazeliği yok. Bundan sonra herkes özel hayatında serbest, ne istiyorsa yapsın, neye inanıyorsa inansın. Artık kişisel verileri koruyacağız. Bir madde de bu. Bana ait bilgiler benim rızam olmadan, benim bilgim dışında hiç kimse tarafından bilinemeyecek ve açıklanamayacak. Vicdanlarınıza hitap ediyorum. Böyle bir düzenleme Anayasa’da yoktu. Biz bunu Anayasa’ya koyuyoruz. Sizce bu kötü mü, çirkin mi, yanlış mı?"

"MİLLETVEKİLLİĞİ HAYATIMIN EN GÜZEL İŞİNİ YAPTIM"

Anayasa değişiklik paketi için uzun süre gece gündüz çalıştıklarını, 8 yıldan bu yana hükümet olarak hizmet ettiklerini ve hiç kötülük yapmadıklarını, bilerek bir haksızlık yapmadıklarını, vatandaşlara getirecekleri hizmetlerin en önemlilerinden birinin de bu Anayasa değişikliği olacağını vurgulayan Arınç, şöyle devam etti:

"Ben iftihar ediyorum ki, milletvekilliği hayatımın en güzel işini yaptım. Bir ay boyunca geceledik, gündüzledik. Hakaretler yedik, ağır konuşmalar karşısında kaldık ama inşallah değecek. Millet bundan çok şey kazanacak. Artık 12 Eylül’deki zulmün hesabını verebileceği, herkesin iade-i itibar yapabileceği güzel bir geleceğe yürüyeceğiz. Türkiye hukuk düzeniyle ilk defa tanışıyor. Bu Anayasa değişikliğinin anlamı budur. Cesaret edin ’evet’ oyu kullanın ki, bunları hayata geçirelim. Bunların sonunda vatandaşın hukuku güçlenecek, demokrasi güçlenecek ve ben çok daha özgür olacağım. Hürriyetimizi en güzel manada hep beraber kazanacağız.

Rahmetli Menderes’e karşı kalbimizde muhabbet var. Haksızlığa uğradı ve Türkiye, başbakan asan bir ülke konumuna düştü. Onun bugün hayattaki tek temsilcisi oğlu Aydın Menderes’tir. Yanlışlıkla Cindoruk aklınıza gelmesin. Aydın Menderes bu Anayasa değişikliği için ’Bir defa değil, bin defa evet’ diyor. İkincisi de ’Her evet oyu, rahmetli babam Adnan Menderes’e okunacak birer Fatiha’dır’ diyor. Bu güzel hatırayı evladının dilinden dinledikten sonra Türkiye’de darbe istemiyoruz. Türkiye’de sivil irade, parlamento güçlü olacak diyebilirsiniz."

Arınç, 1982 Anayasası’nın bugüne kadar 16 defa değiştiğini, değişiklikler sonucunda ülkenin parçalanmadığını, tehdit altında kalmadığını ve bölünmediğini vurgulayarak, "Şimdi değişince ’bölünecek, parçalanacak’ demek, milleti sersem sanmak demektir" dedi.

Arınç, Manisa’nın Soma İlçe Belediyesinin Kaymakam Gündüz Beder Kültür Merkezi’nde düzenlediği iftardan sonra yaptığı konuşmada, halk oylamasını halkın yakından takip ettiğini, insanların düşünerek vicdani kararını vereceğini söyledi.

Referandumla ilgili kampanya başladığından bu yana "evet" ve "hayır" kelimelerine karşı çok haksızlıklar yapıldığını, Manisa’daki bir mağaza vitrinindeki "İndirime Evet" yazısından birilerinin huylanarak, seçim kuruluna müracaat ettiğini belirten Arınç, "Mağazanın reklam mahiyetindeki ’evet’ kelimesinden bile huylanan tabiatımız var" dedi.

Yapılan işin mahiyetinin önemine dikkati çeken ve Anayasa değişikliğinin önemli bir konu olduğunu, bu değişikliklerin insanlara, ülkeye neler getirdiğinin anlatılması gerektiğini söyleyen Arınç, kısır politikalarla sanki yarın seçim yapılacakmış gibi bir havanın oluşturulduğunu dile getirdi. Arınç şöyle konuştu:

"Çok şükür akıllı insanlarız. Aklımızın gereği odur ki, yapılan işin ne getirip götürdüğüne bakacağız. Anayasa değişiklikleri eğer ülkemiz için daha ileri demokrasi, yurttaşlarımız için daha çok özgürlükler getiriyorsa ve gelecek kuşaklar bundan çok daha güzel yararlanacaksa, buna ’evet’ten başka bir şey söylenemez. ’Hayır, ben aynı kanaatte değilim, bunlar haksızlıktır, ülkeye zarar verecek’ diye düşünüyorsanız yapılacak iş de ’hayır’ oyu kullanmaktır. Bu kadar basit. Dürüst olursak milletimizin terazisi şaşmaz. Halkımız en doğru kararı verecektir. Eller vicdana konur da ’hayırlı olsun’ diye oyunu kullanırsa insan, bundan mutlaka güzel sonuçlar çıkacaktır."

REFERANDUM SÜRECİ

Referandum süreciyle ilgili katılımcılara bilgi veren Arınç, düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne gittiğini, mahkemenin de düzenlemenin doğru olduğuna karar verdiğini, muhalefetin 24 maddeyi onaylarken, iki maddeyi kabul etmediğini anlatarak, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi ’Hayır bu düzenlemeler yerindedir, doğrudur’ dedi. Bu işe karar verecek Anayasa Mahkemesi ise, onun kararını biliyorsak niçin hala istismar etmeyi sürdürüyorsunuz? Kaldı ki, 24 maddeyi siz havada kapmıştınız. ’Ne kadar güzel, biz de bunlara oy vermek istiyoruz ama iki tanesi yok mu, tehlike orada’ diyordunuz. Anayasa Mahkemesi’ne gittiniz. Anayasa Mahkemesi kendisiyle ilgili olmasına rağmen düzenlemeleri doğru buldu ve ’Eline sağlık’ dedi. İptal etmeyi reddetti. Bundan sonra hala konuşursanız hiç kimse size inanmaz. Ey millet, bu meclisten çıktı senin önüne geldi, kararı sen ver. Ben senin kararına razıyım demekten başka bir yol yoktur.

Demokrasi diyorsak sandığa ve millet iradesine güveneceğiz. Demokrasi diyorsak milleti yanıltmayacağız. Hatta sandık başına gitmemesi için tehdit ve baskı yapmayı aklımızdan geçirmeyeceğiz. Çünkü demokrasi mücadele ede ede bugüne geldi. İnanıyorum ki, hiçbir parti farkı gözetmeksizin millet, kendi Anayasası’nda yapılan bu değişiklikleri doğru bulduğu takdirde ’evet’ diyecektir. Bu Anayasa değişikliği 1982’den bu yana yapılan 17. değişikliktir. Bizden önce tam 16 defa değiştirilmiş. Birileri korkuyor ya, ’Anayasa değişti, bittik, mahvolduk’ diye. Öyle bir şey yok. Anayasaların değişmesi mutlaktır. Çünkü anayasa, Allah değil, kul yapısıdır. İhtiyaç olduğunda değişebilir, bazı hükümler yürürlükten kaldırılabilir. Bu Anayasa 16 defa değişmiş ülke parçalanmamış, tehdit altında kalmamış, bölünmemiş. Şimdi değişince ’Bölünecek, parçalanacak’ demek, milleti sersem sanmak demektir.

16 defa değişirken 71 maddesi değişti. Şu anda zaten Anayasa’nın yarısından fazla maddesi değişmiş durumda. Bir kısmı da ilga edildi. Eskiden idam cezası vardı, şu anda yok. Eskiden devlet güvenlik mahkemeleri vardı, şimdi o maddenin karşısında ’Mülgadır’ yani ’Kaldırılmıştır’ diyor. 1995’den peri parlamentodayım. En az 50 madde değişti. Hiç kimse de ’Öldük, bittik’ demedi. Bu gürültüleri koparmanın başka sebepleri var. Ama anayasalar değişebilir. Anayasanın kendisi de değişeceğini öngörüyor. İlk 3-4 maddesi değiştirilemez hükümlerdir. Bunlara ilişmemek lazım. Biz de ilişmeyi aklımızdan geçirmiyoruz. Ama 175 maddenin 171’ini de değiştirebilirsiniz, kaldırabilirsiniz. Nasıl? Akşamdan sabaha değil. Önce 184 milletvekili teklif verecek. Anayasa Komisyonu’na gidecek. Orada kabul edilirse genel kurula gelecek. Orada kabul edilirse Cumhurbaşkanına gidecek, Cumhurbaşkanı gönderirse bir defa daha görüşülecek, oradan Anayasa Mahkemesi’ne gidecek, Anayasa Mahkemesi iptal etmezse bu iş bitecek. Elekten eleğe geçiyor. Ondan sonra bir anayasa değişikliği yapıyoruz. Bunu milletvekilleri yapıyor. Anayasaya aykırılığa dikkate alarak yapıyor. Niçin bunu korkunç bir şey olarak gösteriyorlar, doğrusu anlamak mümkün değil."

"ÇATAL KAŞIĞI ALACAKSINIZ, AFİYETLE YİYECEKSİNİZ"


Anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi’nden geçerek halkın önüne geldiğine dikkati çeken Arınç, "Artık kıvamındadır. Oturup çatal kaşığı alacaksınız, afiyetle yiyeceksiniz. O noktada pişti kızardı. Anayasa Mahkemesi’nin denetiminden geçti, önümüze geldi. Bir mühür. Önündeki kağıda ya ’evet’ ya ’hayır’a basacaksın, bu kadar basit" dedi.

Demokratik ülkelerde sivil hükümetlere, sivil olmayan güçlerin müdahalesinin olmayacağını, 1960’dan bu yana Türkiye’nin 2 darbe anayasasıyla yönetildiğini, bunun ülkeye utanç verdiğini ve ülkeyi sıktığını ifade eden Bakan Arınç, "AB yolunda emin adımlarla yürüyen ülkeyiz. Demokrasi ve hukuk standardımız giderek yükseliyor. Artık Türkiye’de birey odaklı anayasa yapmamız lazım. Vatandaşın hukukunu, haklarını gözetmemiz, seçkinlerin, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü dikkate almamız lazım" diye konuştu.

1982 Anayasası’na konulan 15. geçici maddenin de yeni anayasada kaldırılacağına vurgu yapan Arınç, şunları söyledi:

"Geçici 15. maddeyle bundan sonra hiçbir kimse bu darbeyi yapanlardan ve onların eylemlerinden hesap soramayacak. Kendilerine bir zırh giydiler. O zırhı kaldırıyoruz ki, Yunanistan’ın 30 sene önce yaptığını biz şimdi yapıyoruz. Yunanistan’da albaylar cuntası devrildikten sonra hepsi cezaevinden çıkamadı. Çünkü darbe yapanların, demokratik sisteme müdahale edenlerin, anayasal rejimi devirenlerin, parlamentoyu kapatanların akıbeti böyle olması gerekir diye yanımızdaki bütün ülkeler bunun örneğini verdiler. Şimdi biz 30 sene geçtikten sonra darbecilere cesaret veren, onları dokunulmaz hale getiren bir maddeyi Anayasa’dan ayıklıyoruz. Hatta kızıyoruz ki, bundan sonra hiç kimse artık bunlara güvenerek darbe laflarını aklına getirmesin. Türkiye bu olgunluğa erişti. Biz artık topla, tüfekle, darbeyle, muhtırayla balans ayarı yapılmayacağını, balans ayarının demokratik Türkiye’de ancak seçimle, sandıkla olacağını, millet iradesiyle olacağını bu anayasayla yazıyoruz."

MAFYA VE ÇETELEŞME

Hükümet olarak yaptıkları en önemli işlerden birinin de çete ve mafyaya karşı verdikleri mücadele olduğunu anlatan Arınç, 8 yılda Türkiye’de 55 tane mafya örgütünü çökerttiklerini söyledi.

Arınç konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çok şükür siyasi suikastların sonu kesildi. Faili meçhul kalmadı 8 yılda. İş yapan anında yakalanıyor ve cezasını buluyor. Ne neşterler, ne sauna, hiçbirisinin ismi, cismi kalmadı. Hepsinin kökünü kazıdık. Türkiye huzura ulaştı. Türkiye sükuneti gördü. Mafya ve çeteleşme, kanunsuz suç örgütleri Türkiye’de hayat hakkı bulamıyor.

Siyasi ve politik olan çeteler de, mafyalar da var. Her gün gazetelerde televizyonlarda, 3-4 sene evvel biz işbaşına geldikten sonra sonra, kim nerede oturmuş, ne hesabı yapmış, kim hangi balyoz, hangi kafesin içinde ne yapacağını planlamış, hükümetleri nasıl devireceğini, milleti nasıl toplayacağını, kime karşı suikastların yapılması gerektiğini santim santim hesaplamış. Onların bir hesabı var. Allah’ın da bir hesabı var. Başlarına balyoz indi, hepsi perişan oldu. Yargı önünde şimdi hesap veriyorlar. Yaptığımız Anayasa değişikliğinin temelinde, bundan sonra hiç kimse bir hukuk devletine yakışmayan, kanunsuz suç örgütleri kurarak, planlayarak, cunta toplantılarıyla bu güzel ülkemizi kaosa sürükleyemeyecek. Hepsinin hakkından hukukla geliyoruz. Türkiye hukukla tanışıyor. Bu Anayasa değişikliklerinin temelinde bir de o var."

38 BİN ENGELLİ İŞE ALINACAK

Yeni Anayasa’nın kadınlara, engellilere pozitif ayrımcılık getirdiğini, bu sene 38 bin engelliye kadro verip işe yerleştireceklerini, kimi engellinin evinde oturarak iş hayatına katılacağını ifade eden Bakan Arınç, yapılan bazı değişiklikler hakkında da bilgi verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin 11 asil, 4 yedek üye sayısını 17 üyeye çıkardıklarını, asil-yedek ayrımını kaldırdıklarını, TBMM’nin Anayasa Mahkemesi’ne 3 üye seçeceğini, bunun da çok önemli olduğuna dikkati çeken Arınç, "Milletimiz temsilcilerini parlamentoya gönderiyor. Parlamentodaki temsilciler de milletimizi temsilen oraya 3 tane üye seçecekler. Yaptığımız iş çoluk çocuk oyuncağı değil. Bazıları bu yüzden belki korkarak ’hayır’ denmesini istiyorlar. Biz ciddi adamlarız, ciddi işler yaparız. Önemli işler yaparız. Büyük işler yaparız. Bizim işimiz çelik çomak oynamak değil. Anayasa’nın değişmesi gereken maddeleri de bunlar" dedi.

Birilerinin "hayır" kelimesini farklı manada kullandığını dile getiren Arınç, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Biz hayır derken iki farklı şey söyleriz. Birileri bunu yuvarlayabilir. Bir kahvenin kırk yıl hatırı varmış, kahvenin rengi kahverengiymiş. Hayır rengi de kahverengiymiş. Sen kahverengiye bu sefer basarken hatırımı korumuş olacakmışsın. Tekerleme oldu ama aynen böyle söylüyor bir tanesi. En çok hayır kelimesini konuşan biziz. Geldim, hayırlı geceler, hayırlı iftarlar, hayırlı bayramlar dedim. Her şeye biz hayırla başlarız. Hayır, şerrin karşılığıdır. Evetin karşılığı ise hayırdır. Biz bir şeyi reddedeceğimiz zaman hayır diyoruz. Yoksa hayırlı bir işe de sırtımızı dönmüyoruz. Yaptığımız iş güzel iyi ve inşallah Türkiye için yararlı bir iştir. Ona evet diyeceğiz. Ama biz şerre karşı da hayırın yanında olacağız."

Konuşmanın sonunda, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Arınç’a üzüm hediye etti.

Vatan

8 Eylül 2010 - 09:22:43
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

02:41"Ahmet Kaya" sürprizi Erdoğan'ı ağlattı
23:19Derin: HEPAR'dan istifa ettim
23:16Eski HEPAR İlçe Başkanı Derin: EVET
23:10Odabaş: Baskı söz konusu değil
22:50"İzmir'deki yolsuzluk iddiaları" için talep
21:16Erdoğan: Türkiye prangalardan kurtuluyor
18:42Tüzmen'den motosikletli 'evet' çalışması
18:37"CHP samimi, MHP yan çizmezse bu işi çözelim"
18:17DP'li vekil: Elimi kırardım ama Menderes'e...
18:15Badak: Demokrasi için 'evet' diyeceğiz
18:14" 'Hayırcılar' darbe anayasasını destekliyor"
17:32CHP'li Canan Arıtman kalp krizi geçirdi
17:26Tüzmen'den Yunan adalarında balık şov
17:00Ünüvar: Referandum kaderimizi belirleyecek
16:57Tüzmen: Kur'an yakma girişimi büyük cahillik
16:51Erdoğan BBC'de: Muhalefet kandırıyor
16:49DP İlçe Başkanı 'evet' diyecek
16:36Kavaf, Pakistan için çağrıda bulundu
16:18Bahçeli: Başbakan siyaseti camiye taşıyor
15:27Kılıçdaroğlu, mahalle dedikoducusu gibi
15:12CHP Lideri'nin afişini yırtıp indirdiler
14:11Bayram, siyasileri aynı masada buluşturdu
13:40Eker: İmam katliamını nefretle kınıyorum
13:31Kocaoğlu'nu istifaya çağırdılar
13:26'Evet'çi ülkücülere ihraç operasyonu
13:24CHP'nin 87. kuruluş yıl dönümü
13:23Çelik: Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak
13:22Çelik: Türkiye, iki bayramı birden yaşayacak
13:12Akdağ: 200 senelik sistem değişiyor
13:11Gül'den kapıda bekleyen çocuklara 50 TL harçlık
Daha fazla haber göster
13:09Kılıçdaroğlu, bayrama evinde girdi
12:43Burkay: Kürtler ezici çoğunlukla "evet" der
12:40Kılıçdaroğlu'na: Düzeyli performans beklerdim
12:38Milli Basketbolcu Aleko: İleri bir Türkiye için 'evet'
12:37MHP'li Belediye Başkanı 'evet' diyecek
12:22Şahin: 9 Eylül, milletin kurtuluş günüdür
12:13Kurtulmuş: 'Evet' ile vesayetçi sistem bitecek
12:10Şahin: Bayramda kardeşlik ön plana çıkar
12:01Şahin: Dokunulmazlıklar sınırlandırılabilir
12:00"Başörtüsünü çözerse yoluna gül döşerim"
11:21Yıldız: Bayramlar onarma fırsatıdır
11:13Halef selefin yuvasından iki hayır uçtu gitti
11:04Erbakan'a 'Sana sadakat şerefimizdir' sloganları
11:03Topçu: Cuntaların kiri temizlenecek
11:02Atalay'dan "sandığa gidin" güvencesi
10:52Baykal, bayramda yine simit kuyruğuna girdi
10:50MHP lideri Bahçeli'ye bozkurt işlemesi
10:49Babacan: Müslümanların bayramı mübarek olsun
10:45Cemil Çiçek bayram namazını Abant'ta kıldı
10:42Yeditepe MHP'li meclis üyesi de 'evet' dedi
10:39Hotar: Böyle muasır medeniyet olunmaz
10:01Darbeciler için "zamanaşımı" işlemez
09:29Gül'den cami çıkışı "Dev" dilek
09:20Erdoğan, namaz çıkışında 'evet' istedi
07:54Arıcı: Türkiye'nin demokratikleşmesi için
07:50Erdoğan, Sultanbeyli Merkez Camisi'nde
07:46Duayenlerden referandum tahminleri
00:08Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu
21:10Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı
18:56Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar
18:45Topçu'dan bayram mesajında birlik vurgusu
17:55Başbakandan çocuklara 10 TL bayram harçlığı
17:42Demirtaş: İmamları öldürenleri kınıyorum
17:38BBP'den CHP'ye Fransız askeri benzetmesi
17:01Erdoğan kabir ziyareti yaptı
16:42İşte CHP'nin "Rahibe Afişi" kararı
16:41Erdoğan'ın bayram mesajında Pakistan var
16:37Davutoğlu: Hayır çıkarsa dünyaya anlatamayız
16:35İzmir'in eski TDH ekibi 'evet' için çalışıyor
16:29CHP, YSK'dan tutanakları istedi
16:19Tutanakların partilere verilmemesine tepki
16:09Eroğlu: Yüce Divan'a onları göndermek gerek
16:06Bahçeli: 12 Eylül'de herkes sandığa gitsin
16:04CHP'li belediye başkanı "Evet" için istifa etti
16:01İşte Kılıçdaroğlu'nun aciz kaldığı o an!
15:44Öymen'den ''hayır'' incileri
15:30O TRT binasını eylem yeri yaptılar
15:27Bayram mesajında da siyaset yaptı
15:02Şimşek arefe gününü çocuk yuvasında geçirdi
14:42Kastal: Yüzde 65 'evet' bekliyoruz
14:24"Ülkücülük Bahçeli'nin tekelinde değil"
14:17"Oyunuzun rengi akıl ve sağduyunuz olsun"
14:15'Hayır'cılar halkı korkutmaya çalışıyor
13:56Türkiye'nin önü açılacak
13:32Kılıçdaroğlu'nun İzmir belediyesiyle vurdular
13:25Bayramlaşmaya "yolsuzluk" damgası
13:11CHP'li Belediyesi mescidi bayramda yıkacak
13:10DP'li başkan 'hayır' dağıtıyor 'evet' diyecek
12:36MHP Genel Başkanı Bahçeli Trabzon'da
12:15DP'li Hasan Subaşı: 12 Eylül bir utançtır
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Böyle olur sosyal bürokratın bayramı
 
 
Ergin BOROBEY
Sevgili Rosa…
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
13 Eylül’ü düşünüyorum gözlerim kapalı…
 
 
 
 
Rahip Kur'an yakmaktan vazgeçti ama...
 
30 Ağustos'a sivil ayarı
 
Hz. Aişe'ye hakaret İslam dünyasını ayağa kaldırdı
 
Küfürbaz karikatüriste Merkel'den ödül
 
Kuran protestosunun alevi ABD’yi yakacak
 
 
 
 
 
 
"Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."
Hadis-i Şerif (Mecmeu'zevâid, c. 2, s. 198)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin