DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cuma 10 EYLÜL 2010
A Milliler Sırbistan maçı hazırlıklarına başladı Litvanya son yarıfinalist oldu ABD'nin rakibi Litvanya oldu ABD - Rusya maçının ardından Çavuşoğlu’ndan İran’a ‘Sakine’ mektubu Kırgızistan'da kilisede patlama ABD zorlanmadan yarı finalde Çocukların bulduğu cisim patladı: 4 yaralı FIBA Dünya'da doping testleri negatif "CHP samimi, MHP yan çizmezse bu işi çözelim" habertaraf.com
 
 
 
Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kısa bir ara
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bayram olmasaydı sorardım!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Üç bilinç isyanı
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Demokrasi, münafık ve bölücüdür
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürtler ayrı bir kutup, ayrı bir toplum mu?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Neden herkes bir bir ‘Hayır’a dönüyor?
 
 
Bugün
Bilal ÖZCAN
Kıskananlar çatlasın!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Zülfü Livaneli: U2 konserinde ne işi vardı?
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
'Hayır' diyenlerle bir hasbıhal denemesi...
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Gandi bunu da yaptı
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum, Saadet ve şimdilik evet
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan'dan Ahmedinejad'a: Bana takiye yapmayın...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
CHP, 2. Grup ve Yılmaz Güney
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
İktidarı 'Evet' mi yoksa 'Hayır' mı güçlendirir?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Erdoğan, 'darbeci', Çandar 'deli' diyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
'Bizim çocukların' darbesinin hesabını 'bizim çocuklar' sorabilir mi?
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Nerede o eski bayramlar!”
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Obama eskiden Çayeli’nin AKP ilçe başkanıymış
 
 
 
 
NilgüN ŞAHSİ
 
Alper GÜRKAN
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ergin BOROBEY
 
 
 
'Kurtlar' Pontus, Ermenistan ve Kürdistan'a indi

Oral ÇALIŞLAR
[email protected]
 
 
Sanki TV kanalında korsan yayın yapılıyordu. Gözlerime ve kulaklarıma inanamadım. Görüntüler, iç karartıcı bir müzik eşliğinde başladı. İpek(Çalışlar), endişe içinde seslendi: “Gördün mü, nedir bu?” Ben şaşkınlıkla ne olduğunu anlamaya çalışıyordum.
Sisli gri bulutların üzerine 2023 rakamı düştü. Arkasından sözcükler, ‘Amerika’nın Türkiye Senaryosu.’ Bir harita görüntüye geldi. Türkiye’nin bir bölümü Ermenistan olarak görünüyordu, bir bölümü de Kürdistan. Amerika’ya egemen olan yönetimin senaryosuna göre, Cumhuriyet’in yüzüncü yılında, yani 2023 tarihinde ABD Türkiye’yi üçe parçalayacaktı.
Sisli bulutların arkasından yeniden 2023 rakamı belirdi. Bu kez ‘İsrail’in Türkiye Senaryosu’ydu
ekrana yansıyan. Haritaya göre; bütün Ortadoğu ‘Büyük İsrail’in parçası haline geliyor. Türkiye’nin bir bölümü de İsrail topraklarına katılıyordu. Büyük İsrail haritasına katılan topraklar arasında Devlet Bahçeli’nin doğum yeri Osmaniye de görünmekteydi.
Üçüncü 2023 tarihli senaryonun sahibi ise Avrupa... Avrupa’nın senaryosuna gore Türkiye’den dört parça koparılacaktı. Ermenistan, Kürdistan, Pontus ve Özerk İstanbul. Avrupa’nın hedefleri diğerlerine göre daha ileriydi. Trabzon ve Ordu bu senaryoya göre Pontus’a katılacaktı.
***
“Bu senaryoların sonu nereye bağlanacak” şeklinde bir meraka kapıldım doğal olarak. Sonraki sekansta, bir sürprizle karşılaşmadım: ‘Bizim 2023 yılındaki senaryomuz’ başlığı altında önce merkezine ay yıldız oturtulmuş kırmızı bir Türkiye haritası çıktı. Haritadaki kızıllık giderek çevreye yayıldı, ardından bütün dünyayı kapladı. Yani bütün dünya Türkiye bayrağının rengi olan kırmızının hegemonyası altına girdi. Bir anlamda bütün dünya Türkleşti.
Bütün bunların neden yapıldığını 1 dakika 50 saniyelik gösterimin sonuna gelince anladık. Gösterilen ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ başlıklı dizinin tanıtım filmiymiş. “Eh yani ‘Kurtlar Vadisi’ne de bu yakışır” diyenler çıkabilir. Çok izlendiği dönemlerde birkaç kez seyretmeye niyetlendiğim bu dizideki şiddet ve kan sahnelerine dayanamayıp kanal değiştirmiştim.
Böyle kanlı, şiddet dolu, komplo teorisi odaklı dizilerin meraklısı olan geniş bir kitlenin varlığı inkâr edilemez. ‘Kurtlar Vadisi’nin yapımcıları, bu izleyici kitlesine hitap edecek şekilde bir tanıtım filmi hazırlamışlardı. Dizi ATV’de yayımlanacağı için tanıtımların döndüğü kanal ATV...
Televizyonculukta reyting kaygısının doğurduğu sonuçların hepimiz yıllardır tanığıyız. Bu konu üzerine çok çeşitli açılardan değerlendirmeler yapıldığını görüyoruz. Ancak bu konu, reyting tartışması bağlamında değerlendirilemeyecek kadar ‘sınırları aşan’ bir konu.
Yayıncılığın, haberciliğin kırmızı çizgileri vardır. ‘Şiddeti savunan’, ‘ırkçılığı savunan’ haberler uluslararası yayıncılık standartlarına aykırıdır.
Bu tarz yayınlar, evrensel yayıncılık ilkelerini ihlal etmenin ötesinde ırkçılık ve şiddet suçu işlemek anlamına da gelir.
***
‘Kurtlar Vadisi Pusu’ dizisinin ATV’de dönen tanıtım filmleri ırkçılık da içeriyor, şiddet de.
Üyelik müzakereleri yürüttüğümüz Avrupa’yı, ‘Türkiye’yi dört ayrı devlete bölmek isteyen’ bir güç olarak göstermek ve Avrupa’nın önümüzdeki dönemdeki senaryosunun bu olduğunu söylemek, ırkçılığın ve şiddetin de ötesinde bir mantık ve vizyon sorunu...
Avrupa Birliği gibi dünya politikasının, kültürünün ve ekonomisinin önde gelen aktörlerinden birini oluşturan, içinde milyonlarca Türkün yaşadığı (ve Türkiye’nin ithalat-ihracatının çok büyük kısmının gerçekleştiği ülkeleri içinde barındıran) bir yapıyı bir ‘can düşmanı’na, bir ‘iflah olmaz bölücü’ye indirgemek, bu algı biçimini topluma olabilecek en yoğun şekilde enjekte etmek tam anlamıyla bir nefret söylemidir.
İsrail, (bugün yaşadığımız sorunlar her ne olursa olsun) kurulduğu günden beri ilişkimiz olan bir ülke. İsrail’in önümüzdeki 13 yıl içinde Türkiye’nin önemli bir kısmını ele geçireceği fikrini içeren bir dizi yapmak, toplumu İsrail’in senaryosunun bu olduğu yönünde şartlandırmak, nasıl bir stratejinin ürünüdür?
***
İsraillilerin, Amerikalıların bunları nasıl algılayacakları üzerine elbette ki çok çeşitli şeyler söylenebilir... Çok daha önemli olansa, bu tarz dizilerle, filmlerle yetişen kuşakların beyinlerinde nelerin olup bittiğidir.
Avrupa Birliği’nin, Amerika’nın, İsrail’in (ve belki diğer küresel aktörlerin de) ana gündem maddelerinin Türkiye’yi parçalamak olduğu yönünde mesaj bombardımanlarına maruz kalarak yetişen çocuklar, gençler, ileride nasıl bir kişilik yapısına ve dünya görüşüne sahip olacaklar? Dünya politikasının, “Bütün küresel güçler Türkiye’ye karşı” şeklinde bir ölüm-kalım mücadelesinden ibaret olduğu yönünde bir psikolojiye kapılan gençler bile var.
Senaryolarda, romanlarda, elbette ki en uçuk kurgular bile yapılabilir; yazarların, yönetmenlerin, senaristlerin hayal güçlerini sınırlandırmayı amaçlayan sansürcü bir anlayış, asla günümüz değerleriyle bağdaşmaz. Ama hayali ülkeleri, hayali işgalleri konu alan kurgusal yapıtlar ortaya koymak farklıdır; harita göstererek, ülke ve milletleri düşman ilan eden, nefreti körükleyici, yayınlar yapmak farklıdır. İkinci yolu tercih etmek demek, Türkiye’yi zor durumlara sokabilecek, hatta uluslararası arenada suçlu konumuna bile düşürebilecek bir süreci tetiklemeyi
göze almak demektir.
***
Kurtlar Vadisi yapımcılarının yanında ATV yöneticilerine de sormak gerekiyor: Bu tanıtımlardan haberiniz var mı? Reyting uğruna bu kadar çığrından çıkmış bir ırkçılık ve başka ülkelere düşmanlık yapılabilir mi?
Demokrasi arayışı da bu ülkede, ırkçılık da burada... Bazen ikisi birbirine karışıyor...

 
8 Eylül 2010 - 09:51:51
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin