DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Cuma 10 EYLÜL 2010
A Milliler Sırbistan maçı hazırlıklarına başladı Litvanya son yarıfinalist oldu ABD'nin rakibi Litvanya oldu ABD - Rusya maçının ardından Çavuşoğlu’ndan İran’a ‘Sakine’ mektubu Kırgızistan'da kilisede patlama ABD zorlanmadan yarı finalde Çocukların bulduğu cisim patladı: 4 yaralı FIBA Dünya'da doping testleri negatif "CHP samimi, MHP yan çizmezse bu işi çözelim" habertaraf.com
 
 
 
Uluslararası Kriz Grubu: Türkiye'yi artık anlayın!
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Mutluyum mutlusun mutlu
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Kısa bir ara
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bayram olmasaydı sorardım!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Üç bilinç isyanı
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Demokrasi, münafık ve bölücüdür
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürtler ayrı bir kutup, ayrı bir toplum mu?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Neden herkes bir bir ‘Hayır’a dönüyor?
 
 
Bugün
Bilal ÖZCAN
Kıskananlar çatlasın!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Zülfü Livaneli: U2 konserinde ne işi vardı?
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
'Hayır' diyenlerle bir hasbıhal denemesi...
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Gandi bunu da yaptı
 
 
Milli Gazete
Kazım ARSLAN
Referandum, Saadet ve şimdilik evet
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan'dan Ahmedinejad'a: Bana takiye yapmayın...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
CHP, 2. Grup ve Yılmaz Güney
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
İktidarı 'Evet' mi yoksa 'Hayır' mı güçlendirir?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Erdoğan, 'darbeci', Çandar 'deli' diyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
'Bizim çocukların' darbesinin hesabını 'bizim çocuklar' sorabilir mi?
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Nerede o eski bayramlar!”
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Obama eskiden Çayeli’nin AKP ilçe başkanıymış
 
 
 
 
NilgüN ŞAHSİ
 
Alper GÜRKAN
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ergin BOROBEY
 
 
 
‘Evet kampanyası geri tepiyor’ tartışması

Aslı AYDINTAŞBAŞ
[email protected]
 
 
Erol Olçak’ın ismini çok ama sesini nadiren duyarsınız. Medyada az çıksa da Olçak, Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden, 16 yıldır iletişim danışmanı; AK Parti’nin de seçim kampanyalarını yürüten isim.

Hal böyle olunca, “dağ taş evet afişi oldu” ve araştırmacı Adil Gür gibi gözlemcilerin dillendirdiği “yoğun evet kampanyası ters tepmeye başladı” eleştirilerinin de doğrudan muhatabı Erol Olçak. Dün kendisine hem bu eleştirileri, hem de referandumun gidişatını sordum.

“Evet kampanyası kesinlikle ters tepmiyor” diye söze başladı Olçak. “Referandumlar, kapsamlı içeriklerin oylandığı tercihlerdir. Kapsamlı içerikler seçmene farklı yönlerden anlatılmalıdır çünkü referandumda yanlışı düzeltme imkânı yok. Ama seçim psikolojisiyle referandum psikolojisi farklıdır. Seçim olsa, bir ideolojiyi ya da partiyi dönüp dönüp anlatmak geri tepebilir. Ama biz burada maddelere yoğunlaştık, bu doz bir anlatım seçmeni itmez. Zaten öyle olsaydı çok Coca Cola reklamı var diye az Cola içilirdi...”

Peki nasıl oluyor da dağ-tepe her yerde Evet afişleri var? İktidarda olmanın avantajını kullanıp mı bu etkiyi yarattınız?

“Seçimlerde outdoor planlamasını partiler değil, Yüksek Seçim Kurulu yapar. YSK partilere yazı gönderir, belli reklam alanlarını talep eden partilere eşit sayıda ve eşit ücretle verilir. Bir partiye fazla bir partiye az verilemez.”

“Ama CHP’nin Hayır ilanını hiç görmüyoruz” diye söze giriyorum. “CHP talep etmediyse olmaz ki. İlçe seçim kurulundan izin alıp asabiliyorsunuz panoları. İstanbul’da ve birçok yerde talepte bulunmamışlar. Türkiye’de outdoor (billboard) pazarı ikisi Alman, biri Amerikan (Clear Channel, Wall, Strorer) olmak üzere üç yabancı şirketin elinde. Sayıların ne olacağına ise firmalar değil ilçe seçim kurulu karar veriyor.”

CHP eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in “Biz firmalara gittik 55 milyon dolar istediler” yönündeki iddiasını soruyorum. Olçak bunun imkânsız olduğunu söylüyor. “Billboard pazarının zaten yıllık cirosu o civarda. CHP ya da herhangi bir parti bu firmalara talepte bulunursa, bu firmalar AKP’ye hangi fiyattan veriyorsa diğer partilere de aynı fiyattan vermek zorundadır. Etrafta CHP afişi olmamasından biz değil CHP sorumlu.”

Olçak bir sürü rakam ve fiyat veriyor. Uzun sohbetimizin sonunda anlıyorum ki, CHP, referanduma hazırlıksız yakalanmış, İstanbul ve büyük şehirlerdeki billboard’lar için (İzmir istisna) geç kalmış. Gazete ilanları ve diğer iletişim mecralarında da öyle. “Dağ tepe Evet afişi” sendromunda biraz da muhalefet sorumlu.

“Biz işimizi iyi yapıyoruz diye niye kabahatli olalım. Bunlar toplumsal mutabakat metinleri. Eğer bir değişiklik istiyorsan en açık haliyle ve en etkili mecralarda anlatmak zorundasın. Ak Parti Hakkâri’de de Ödemiş’te de bu değişikliği en açık haliyle anlatmak için her mecrayı doğru kullandı. Maddelerin eski ve yeni halini koyup anlattık.”

Erol Olçak referandumdan “yüzde 56” evet çıkacağını düşünüyor. Sebebi, sadece billboard ya da reklam kampanyaları değil. Teşkilatların çok çalıştığından söz ediyor. AK Parti’yi 2002 ve 2007’de iktidara taşıyan sokak sokak amatör ruhlu saha çalışması. Israrla “Genel başkanlarının mitinglerine rağmen CHP hâlâ sokakta yok” diyor.

Bir de halkoylamasının tabiatı Evet’e daha yatkın. Olçak’a göre değişime “Evet” demek, “hayır” demekten daha kolay. “AK Parti toplumun önüne bir değişim koydu, ona oy istiyor. Bunun için de çok iyi bir anlatıcısı var: Tayyip Erdoğan. Bunun anlatılması mümkün. CHP ise mevcut sistemi, statükoyu anlatmaya çalışıyor. Statüko anlatılamaz, o yüzden kendi teşkilatlarını motive etmekte zorlanıyorlar. Sokakta hâlâ yoklar. Stratejileri çalışmıyor. Partide yeni olan tek şey Kemal Bey.”

CHP şu anda ne durumda? Olçak CHP oylarının yüzde 27’lerde olduğunu düşünüyor; Baykal döneminden yüksek, ama son aya göre 2 puan geride olduğunu söylüyor.

İşte referanduma beş kala AK Parti mekanizmasının beynindeki isimden kritik açıklamalar.

 
8 Eylül 2010 - 09:33:16
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Başbakan sırlarını W.S.Journal'a açıkladı...
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin önde gelen ve muhafazakar çizgisiyle bilinen gazetelerinden Wall Street Journal'a özel bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Bir buluşamamanın hikâyesi: Bono yazısını okuyup etkilenince tanışmak istediği Radikal yazarı Joost Lagendijk'ı Olimpiyat Stadı'ndaki konser alanında fellik fellik arattı. Bu mümkün olmayınca da bir mektup yolladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin