DOLAR 1.521 - EURO 1.936 - ALTIN 61.67 - IMKB 61030
Perşembe 9 EYLÜL 2010
Bir gün daha oruç mu tutmak gerekiyor? Van savaş alanına döndü 2 milletvekili hastanelik 12 Dev Adam yarı finalde Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı Sınav skandalları yeni bir sınav sistemi doğuruyor Somalili korsanlar yine iş başında Druças: Kıbrıs sorunu en önemli önceliğimizdir Osmaniye'de 176 kilo esrar ele geçirildi Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar Marmaray'ın trenlerini TÜVASAŞ üretecek habertaraf.com
 
 
 
Almanya’da entelektüel kültür ırkçılığı
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
13 Eylül sonrası politikacılardan beklentilerimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yılmaz Güney'ın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Her sahtekârlık mubah mı
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hayır çıkarsa ne kafama sıkarım!
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
CHP'nin 'sôl' bacağı
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye tesettür dersleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Evet kampanyası geri tepiyor’ tartışması
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Kim 'evet'çi, kim 'hayır'cı?
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Ya ‘o’ kazanırsa
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
BDP'nin açmazı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sandıkta kendi kendinize kaldığınızda
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
13 Eylül'ü düşünün
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
İmamın öldürülüşü ve demokratik özerklik
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Rahipler de 'kent dindarı' mı?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Muhafazakâr bir partiden değişimin mimarlığını bekliyoruz...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkiye'nin en büyük derdi kriptolar
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Esas size ''yuh!''
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Yargıtay Başkanı sistemi kaşıdı
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Kurtlar' Pontus, Ermenistan ve Kürdistan'a indi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Referandum ve ülkücü hareket
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bu kadar 'evet'e hayır
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Gelin biraz kulis yapalım
 
 
 
 
Yaşar YAVUZ
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
''Evet''çilere kafa kesme işareti yaptılar
 
 
 
Hayır cephesi, referanduma destek veren aydın ve sanatçılara karşı uyguladığı mahalle baskısını artırdı. CHP'li Süheyl Batum'un, referandumda 'evet' oyu vereceğini açıklayan Sezen Aksu'ya 'sazan' diye hakaret etmesiyle başlayan saldırılar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Orhan Gencebay ve Orhan Pamuk gibi isimlerin sanatçılığını sorgulamasının ardından şiddete dönüştü.
 
"Yetmez Ama Evet" Platformu'nun Taksim'de düzenlediği panelde, TKP ve İşçi Partili bir grup, aydınlara yumurta fırlattı. Platformun İzmir'deki panelinde ise Doç. Dr. Ferhat Kentel ile Taraf ya- zarı Roni Margulies boyalı saldırıya uğradı. 

Hayır'cılar pakete destek verenlere terör estiriyor

Referandum için son viraja girilirken, 'hayır' cephesi Anayasa paketine destek verenler üzerindeki mahalle baskısını artırdı. CHP'li Süheyl Batum'un, referandumda 'evet' oyu vereceğini açıklayan Sezen Aksu'ya 'sazan' diye hakaret etmesiyle başlayan saldırılar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Orhan Gencebay ve Orhan Pamuk gibi isimlerin sanatçılığını sorgulamasının ardından şiddete dönüştü. Televizyonlardaki tartışma programlarında hakarete varan ağır ifadelerle eleştirilen yazar, aydın ve sanatçılar panellerde de fiili saldırılara uğramaya başladı. "Yetmez Ama Evet" Platformu'nun önceki gün Taksim'de düzenlediği panelde, TKP ve İşçi Partili bir grup, salondaki koltukları tekmeleyerek, Yazar Adalet Ağaoğlu ile Demokrat Yargı Derneği Başkanı Osman Can'ın aralarında bulunduğu aydınlara yumurta fırlattı. Platformun İzmir'deki paneline gelen bir grup ise Doç. Dr. Ferhat Kentel ile Taraf Gazetesi Yazarı Roni Margulies'e boya ile saldırdı.

Saldırıya maruz kalanlar da yaşadıklarına sert tepki gösteriyor. Taksim'deki saldırıda üzerine yumurta gelen yazar Adalet Ağaoğlu, "Hayır demek kimseye boya atma hakkı vermez." siteminde bulunuyor. Yaşananları "Bir değişim döneminin dalgalanmaları bunlar." olarak değerlendiriyor. Yetmez Ama Evet Platformu'nun toplantılarında saldırıya maruz kalan diğer aydınların tepkisi ise şöyle:

Osman Can (Demokrat Yargı Derneği Eş- başkanı): Bu ülkede şiddet kullanma tekelini hangi yöntemle ve hangi gerekçe ile olursa olsun daima kendilerinde gören bir siyasal seçkinler sınıfı var. Şimdi Türk toplumunun ve siyasetin hiyerarşik dili, yukarıdan aşağıya doğru belirlenmiş seçkinci sınıfın dayattığı dil değişiyor. Bu sürecin referandumda evet çıkmasının ardından çok hızlı bir şekilde çözüleceğini görmek lazım. Bu bugünün gerginliğidir. Daha fazla gerginlik yaratmamak için iki üç programı iptal etmek zorunda kaldım.

Ferhat Kentel (Yazar-sosyolog): Bu kutuplaşma Türkiye'deki siyasal kültürün vesayetçi bir zemin üzerine oturmasından kaynaklanıyor. Devletin toplumla ilişkisi hep otoriter bir şekilde olmuş bir ülkede yaşıyoruz. İnsanlar başkalarının gücünü yok edebilmek için çaresizlik içinde şiddete başvuruyorlar. Son günlerde üç tane kelimenin etrafında kutuplaştık, evet, hayır ve boykot. Ancak bunun aksine darbelere karşı daha demokratik bir Türkiye özlemiyle bir araya gelen insanlar var. Onlar kutuplaşmayı kırıyor.

Roni Marguiles (Taraf Gazetesi Yazarı): Kemalist solun söyleyecek bir şeyi yok. 30 yıldır değişmesi gerekir dedikleri anayasayı şimdi birileri değiştiriyor ve bunlar hayır diyorlar. Bunun hiçbir makul açıklaması, izahı olamaz. Dolayısıyla kalkıp konuşacak argümanları olmayınca şiddet kullanarak ancak kendilerini ifade ediyorlar. Şu halde bile bazı gazeteler, 'Evet diyenlerden linç girişimi' diye yazdılar. Biz eğer böyle bir şey yapsaydık ne olurdu, onu siz düşünün.

Yıldız Önen (Yetmez Ama Evet aktivisti): Demokrasiden yana olanlarla her şeyi bildiklerini, her şeye sahip olduklarını iddia edenler arasındaki bir ayrışma bu. Biz bugüne kadar standımıza gelip bizi sözlü olarak taciz edenlere karşı bile fiziksel şiddet uygulamadık. Ortalıkta hep evetçiler hayırcıları susturuyor iddiası dolaşıyor. Bunun olmadığını ispat eden yapılan saldırılardır.

Referandumda 'evet' diyeceğini açıklayan sol partilerden EDP'nin İstanbul İl Başkanı Mehmet Rasgelener ise, "Referanduma dair düşüncelerini özgürce açıklamak üzere bir araya gelen yurttaşların toplantılarını engellemek isteyen ve bu insanları zor kullanarak susturmak gayesiyle hareket eden bir zihniyetin sol düşünce ve etikle bir ilgisi olamaz. Fikir ve tercihlerdeki bazı farklardan dolayı düşmanlıklar üretip, yurttaşların bir bölümünü ötekileştirmekte tereddüt etmeyenler, geleceğin barışçı ve demokratik Türkiyesi'nin inşasında hiçbir olumlu rol oynayamazlar." diye konuşuyor.

İşte o sözlü ve fiili saldırılar

*Taksim'de bir araya gelen Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu üyeleri "Ey Anayasa Mahkemesi siyasetten elini çek" pankartı arkasında açıklama yaptı. Bu sırada İşçi Partili bir kadın grubun yanına yaklaşarak parmağıyla kafa kesme işareti yaptı. 

*CHP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Süheyl Batum, Esenler Gençlik Kolları tarafından düzenlenen panelde referandumda 'evet' oyu vereceğini açıklayan Sezen Aksu için şu ifadeleri kullandı: "Sezen Aksu vardı. Biz ne bilelim onun 'Sazan Aksu' olduğunu o zamanlar." 

*CNN Türk'teki 'Ne Oluyor?' programına katılan CHP PM üyesi Mehmet Faraç, Sezen Aksu için 'deve kuşu' benzetmesi yaptı:. "Minik Serçe'den deve kuşuna terfi etmiş sanatçıyı mı diyeyim..." 

*CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk Gazetesi'ne verdiği röportajda 'evet' oyu vereceklerini açıklayan Orhan Pamuk ve Orhan Gencebay'ı 'baskıya evet diyorlar' şeklinde suçladı. "Ben sanatçıyı toplumu ileri taşıyan kişiler olarak düşünürüm. Ama Sayın Orhan Pamuk acaba gerçekten bunları biliyor mu? Aynı sorularım Orhan Bey içinde geçerli. Biliyor da bu Anayasa'ya evet diyorsa, baskıya 'evet' diyor demektir. Baskıya 'evet' diyen sanatçı değildir." şeklinde konuştu. 

*Mersin'in Gözne ilçesindeki 30 Ağustos'ta konser veren Arif Sağ'ın gelini Pınar Sağ, referandumda 'evet' oyu kullanacak olanları koyun sürüsüne benzetti. Eşi Tolga Sağ da 'namuslu' insanların referandumda 'hayır' oyu vereceklerini söyledi. 

*Boykot kararı alan BDP'nin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'evet' diyeceğini açıklayan Diyarbakır'daki 14 sivil toplum kuruluşunu 'ahlaksızlıkla' suçladı. 

*Cumartesi günü Yetmez Ama Evet Platformu'nun Taksim'deki toplantısında TKP ve İşçi Partili bir grup sandalyeleri tekmeledi. Katılımcılara yumurta fırlattı. 

*Pazar günü Yetmez Ama Evet Platformu'nun İzmir'deki toplantısında bu sefer ÖDP'li grup, katılımcılara boyalı saldırıda bulundu.

Zaman

7 Eylül 2010 - 08:10:53
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:08Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu
21:10Kılıçdaroğlu Erdoğan'a villa takası önerisi yaptı
18:56Taner Yıldız: Evet Türkiye'nin önünü açar
18:45Topçu'dan bayram mesajında birlik vurgusu
17:55Başbakandan çocuklara 10 TL bayram harçlığı
17:42Demirtaş: İmamları öldürenleri kınıyorum
17:38BBP'den CHP'ye Fransız askeri benzetmesi
17:01Erdoğan kabir ziyareti yaptı
16:42İşte CHP'nin "Rahibe Afişi" kararı
16:41Erdoğan'ın bayram mesajında Pakistan var
16:37Davutoğlu: Hayır çıkarsa dünyaya anlatamayız
16:35İzmir'in eski TDH ekibi 'evet' için çalışıyor
16:29CHP, YSK'dan tutanakları istedi
16:19Tutanakların partilere verilmemesine tepki
16:09Eroğlu: Yüce Divan'a onları göndermek gerek
16:06Bahçeli: 12 Eylül'de herkes sandığa gitsin
16:04CHP'li belediye başkanı "Evet" için istifa etti
16:01İşte Kılıçdaroğlu'nun aciz kaldığı o an!
15:44Öymen'den ''hayır'' incileri
15:30O TRT binasını eylem yeri yaptılar
15:27Bayram mesajında da siyaset yaptı
15:02Şimşek arefe gününü çocuk yuvasında geçirdi
14:42Kastal: Yüzde 65 'evet' bekliyoruz
14:24"Ülkücülük Bahçeli'nin tekelinde değil"
14:17"Oyunuzun rengi akıl ve sağduyunuz olsun"
14:15'Hayır'cılar halkı korkutmaya çalışıyor
13:56Türkiye'nin önü açılacak
13:32Kılıçdaroğlu'nun İzmir belediyesiyle vurdular
13:25Bayramlaşmaya "yolsuzluk" damgası
13:11CHP'li Belediyesi mescidi bayramda yıkacak
Daha fazla haber göster
13:10DP'li başkan 'hayır' dağıtıyor 'evet' diyecek
12:36MHP Genel Başkanı Bahçeli Trabzon'da
12:15DP'li Hasan Subaşı: 12 Eylül bir utançtır
11:48İşte AK Parti'nin 6 aylık harcaması
11:38''Endülüs yeniden canlanıyor''
11:26"Kamer Genç" çamurla karşılanacak
11:06İlk ve son mitingin sırrı ortaya çıktı
11:05Fazıl Taştan'dan Bahçeli'ye ağır eleştiriler
10:33''Hayır kargası'' - ''Evet bülbülü''
09:501 trilyon ne oldu?
09:33Seçim masrafları belediyeden!
09:24İlk cezayı namaz kılanlara verecekler
09:22''Terfisi imkansız, içki bile içmiyor''
09:17Demirel oyunun rengini açıkladı
09:09Baykal'dan yine felaket senaryosu
08:50Ongun'dan Bahçeli'ye hazmı zor sözler
08:37CHP İl Başkanı Berhan Şimşek'e 2. şok
08:32Kararsızlar kararını verdi
08:15'MHP, Türkeş'in izinden koptu'
07:36Erdoğan'dan CHP'ye "sazan" göndermesi
07:25AYM ve HSYK değişikliği kimin isteği?
00:31Özerklik talebi gerçekte ne anlama geliyor?
23:49Arınç: Balyoz, tuzak kuranların başına indi
22:25''Erdoğan: yargı meydanlarda konuşmaz''
22:05''Kapsamlı bir anayasa değişikliği istiyoruz''
21:25Değişiklikte insan hakları öne çıkacak
19:42Kılıçdaroğlu, Baykal'a rağmen umutsuz
19:42Erdoğan: Çıkar cübbeni çık meydana
18:09Saadet'ten Pakistan'a yardım
18:08PKK'dan 5 tehdit mektubu aldım
17:49CHP tek parti döneminin özlemini yaşıyor
17:48Başbakan Erdoğan Bursa'da
17:23CHP'den yeni broşür bombası!
17:17Topçu'dan afiş eleştirisi
17:10Soylu'dan 28 Şubat mesajı
17:03Erdoğan Bursa'ya kiralık uçakla gitti
16:25"Ülkü erlerine sövmek MHP'liliğin ispatı oldu"
15:49DP'li başkan 'evet' için istifa etti
15:37Rahibe afişinin faturası malum kişiye kesildi
15:14İzmir Büyükşehir "taşıma"yı savundu
14:37'CHP kamu malını peşkeş çekti'
14:23MHP'li Vural'dan afiş yorumu: Ahlaksız birşey
14:21Eroğlu: Rahibelere de hakaret edildi
14:18Baykal'dan ilginç iddia
13:43Akdağ CHP'ye ''afiş'' ile yüklendi
12:53DSP ve MHP'li meclis üyeleri istifa etti
12:02CHP'den "Önder Sav" açıklaması
11:55Vatandaşların özgürlük alanlarını genişletilecek
11:43CHP'li İl Başkanı da ''rahibe'' demiş
11:42Muhalefet neden bu kadar gürültü çıkarıyor?
11:30Çelik, Sarıçam'ın iftarına katıldı
11:07MHP'li Başkan Yardımcısı 'evet' diyecek
11:03Akdağ'ın mitingine MHP'li Başkan da katıldı
11:02Bağış'tan işadamına: Siz darbe dönemini özlediniz
10:56MHP'yi kızdıran afiş
09:45Bu fotoğraf muhalefeti küplere bindirdi
09:40Erdoğan'dan referandum tahmini
09:19Orhan Gencebay ''yakıştıramadı''
08:59Bahçeli'den çok ilginç ''Türkeş'' iddiası
08:52Referandumda kritik eşik 900 bin boykotçu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Mustafa YILDIZ
Limitsiz fakirin ve limitsiz zenginin olmadığı bayramlar
 
 
Yaşar YAVUZ
Üşürüm her bayram sabahında
 
 
 
 
Meteoroloji yalanladı: O gün Hantepe'de sis yoktu
 
Seçim masrafları belediyeden!
 
''Başbağlar''da tüyler ürperten itiraf
 
Paşalardan çeteye çok gizli belge servisi
 
Bakanlıktan Batı Nil Virüsü açıklaması
 
 
 
 
 
 
Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.
(Montaigne)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
1.921 1.936
 
 Sterlin
2.320 2.365
 
 Altın
61.07 61.67
 
 IMKB
61030  
 
 
Alkış, Güneydoğu'nun nabzını tuttu...
 
Eğitimci İnsan Hakları Aktivisti Mehmet Alkış, anayasa değişikliğine ilişkin “Evet demek için çok gerekçe var. Hayır demek için ortada ciddi bir sebep görünmüyor” dedi. Darbe anayasalarıyla yönetilen bir ülkede, toplumun iradesinin bir anayasa metnine ilk defa yansıdığını belirten Alkış, “Bunu önemli saymak gerekir” diye konuştu.
 
 
 
 
  Boydak Holding'in Show TV ve Akşam gazetesine talip olduğu ileri sürülüyor. Peki neden Boydak Grubu? İşte cevabı...  
 
 
 
  Süleyman Demirel oyunun rengini kendine özgü şekilde açıkladı.    
 
 
 
 
CHP'li Avcılar Belediyesi'nce hazırlanan ve "Başörtülü kadınları rahibeye benzeten" afiş hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Genel Başkan AVCI Kemal, belediyesinin ismi AVCILAR olunca başörtülüleri vurmadıklarına şükretmek lazım!
 
CHP zihniyetini tam olarak ortaya koyan bir afiş
 
Bu afiş Kılıçdaroğlu'na bir komplo. Zaten kendisi de özür diledi.
 
Herşeye rağmen başörtüsü sorunu CHP'siz çözülmez.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin