DOLAR 1.491 - EURO 1.976 - ALTIN 65.35 - IMKB 66147
Cumartesi 27 KASIM 2010
SÜPER LİG'DE 14. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Nadal ilk finalist oldu Türk bayraklı gemiyi kaçırma girişimi Banvit: 79 - Tofaş: 68 İSTANBUL B.B: 0 - FENERBAHÇE: 1 Aliağa Petkim: 84 - Pınar Karşıyaka: 82 Erdoğan'dan basına pankart eleştirisi Gençlerbirliği: 1 - Sivasspor: 1 Samsun Basketbol: 94 - İstanbul Üniversitesi: 70 ARINÇ DA 'BAŞÖRTÜLÜ VEKİL OLABİLİR' DEDİ habertaraf.com
 
 
 
Şehirlerin istihdam fotoğrafında büyük eksik
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Garipliğin normalleşmesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yüzyılı kurtaran Türk Rektör Abdullah Atalar!
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Psikolojik harekâta dikkat!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ağca’ya açık çağrı: Gel Abdi İpekçi’de buluşalım
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Bahçeli'nin matematiği...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Merak etme sen’ edebiyatıyla olmaz
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
İbrahim Tatlıses'in dokunulmazlığı kaldırılsın
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Kore'lerde ısınan sular
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Muhalefet var rekabet yok!
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Katillerle yandaşlık!
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
İşte terfi dayatması yapılan o paşa!
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geç kalmış bir yetki kullanımı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Her gün sivil darbe
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Lübnan'daki bu manzara bize ne söylüyor?
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
CHP'nin 'sivil'leri rahatsız
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Askeri yargıyı lağvetmedikçe
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İki Yahudi devleti
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri polisi, içki içenlerin fotoğrafını neden çekiyor?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Öcalan mı Kürtlere Kürtler mi Öcalan'a hükmedecek?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Sivilleşme yolculuğu bu, üzülmeyin
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Başarısız Komutanlar” ve çürük “paşa yakınları”
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ahmet ÖZCAN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Alper GÜRKAN
 
Ahmet HAKAN
 
 
 
Türk tarafı taze girişimlerde bulundu
 
 
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kıbrıs'taki müzakerelerin son durumuna ilişkin raporunda, Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet konusunda "taze girişimler ortaya koyduğunu" belirtti.
 
Genel Sekreter Ban raporunda, Kıbrıs Rum kesiminde Mayıs'ta, Türkiye'de de Haziran'da yapılacak seçimler öncesinde, müzakerelerde tüm başlıklarda esaslı bir uzlaşma sağlanamaması durumunda, "müzakerelerin askıda kalabileceğini ve hatta ölümcül şekilde başarısız olabilmesi yönünde ciddi risk bulunduğunu" vurguladı.

Genel Sekreter Ban'ın BM'nin Kıbrıs'taki "iyi niyet misyonuna" ilişkin olarak adadaki müzakerelerin geçmişini özetleyen, şu anki durumu değerlendiren ve iki tarafa tavsiyelerde bulunan raporu yayımlandı. Genel Sekreterin raporu, BM Güvenlik Konseyi üyelerine de sunuldu.


-"YARALAR ANCAK BARIŞÇIL ÇÖZÜMLE İYİLEŞEBİLİR"-


Genel Sekreter raporunun başında, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi'nin 47 yıla yakın zamandır gündeminde olduğunu, bugüne dek BM'nin 5 Genel Sekreterinin adadaki müzakereleri kolaylaştırma amacıyla iyi niyet misyonunu devreye soktuklarını, ancak çözüm yönünde pek çok fırsatın kaçırıldığını vurguladı.

Barışın sağlanmasının Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan ve AB için son derece yararlı olacağını belirten Genel Sekreter Ban, ticaret, turizm, nakliyat ve finans sektöründeki büyük potansiyelin, uzayıp giden uyuşmazlık nedeniyle bastırıldığını, kapsamlı ve kalıcı bir çözümün, adadaki iki toplum için büyük ekonomik fırsatlar getirmesinin dışında, iki toplumun kuşaklar boyunca güven içinde olamamasına da son vereceğini ifade etti. Ban, "İki tarafın yaraları, ancak barışçıl bir çözümle iyileşmeye başlayabilir" dedi.


-"KIBRIS TÜRK TARAFI TAZE GİRİŞİMLER ORTAYA KOYDU"-


Genel Sekreter Ban, 26 Mayıs 2010'da, Eroğlu ile Hristofyas liderliğindeki müzakerelerin, "mülkiyet" konusuna odaklanılması konusundaki anlaşmayla birlikte resmen yeniden başladığını belirtti. Eylül ayının başlarında iki tarafın da mülkiyet konusunda kapsamlı öneriler sunduklarını ve bu önerileri "birleştirme" yolunda çalıştıklarını ifade eden Ban, mülkiyet konusundaki görüşmelerin, "bir mülkiyet komisyonunun kurulması, takas mekanizmaları, iadenin derecesi ve tazminat çeşitleri" konularına yoğunlaştığını söyledi.

Müzakerelerde mülkiyet konusunun ekonomik ve mali boyutlarıyla uğraşan yeni önerilerin yapıldığını dile getiren Genel Sekreter, "Kıbrıs Türk tarafı taze girişimler ortaya koydu, Kıbrıs Rum tarafı da pozisyonlarında değişiklik yaptı" dedi. Mayıs ayından beri Eroğlu ve Hristofyas'ın mülkiyet konusunda 15 kez görüştüklerini hatırlatan Genel Sekreter, bunun dışında liderlerin özel temsilcilerinin ve iki tarafın uzmanlarının da 21 defa mülkiyet konusunda teknik seviyede ilerleme sağlama amacıyla biraraya geldiklerini kaydetti.

Mülkiyet konusunun müzakerelerin en karmaşık konusu olduğunun ve iki tarafın bugüne dek bu konuyla ciddi şekilde uğraştıklarının farkında olduğunu belirten Genel Sekreter, "Ancak bu kritik konuda 6 aya yaklaşan bir süredir devam eden görüşmelere rağmen, Kıbrıs özel danışmanım, mülkiyet konusunda kavramsal bir çerçeve üzerinde anlaşmaya yönelik çabalarda endişe verici bir ilerleme eksikliğinin olduğunu bildirmiştir. Taraflar arasında temel farklılıklar bulunmaktadır" dedi.

Kıbrıs Rum tarafının ilke olarak kuzeyde mülkleri olan Rumlar'ın "takas, tazminat, iade" şıklarından birini seçme haklarının olması gerektiğini savunduğunu belirten Ban, bu görüşün Kıbrıs Türk tarafınca kabul edilemez olduğunu, Kıbrıs Türk tarafının "kuzeydeki mülklerin yüzde 70-80'inin Rumlar'a ait olduğunu, eğer tüm Rumlar'a mülklerinin iadesi izni verilirse, bunun Kıbrıslı Türkler'in iki bölgeliliği korumasını imkansız hale getireceğini" söylediğini ve bu kapsamda Türk tarafının, mallarının iadesini isteyen Rumlar'ın sayısında bir "tavan" istediklerini bildirdi. Bu görüşün de Rumlar için kabul edilemez olduğunu ifade eden Genel Sekreter, "Şu anda iki tarafın bu konudaki pozisyonları uzlaşmaz durumdadır" saptamasında bulundu.

İki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüne ulaşmak için iki liderin müzakerelerde bu ve bunun gibi uzlaşmaz gibi görünen konularda uzlaşmaya varması gerektiğini vurgulayan Ban, bu konulardan birinin de "toprak" olduğunu söyledi.

Rumlar'ın mülkiyet başlığını, toprak başlığına bağlamadan ilerleme sağlamalarının mümkün olmayacağını belirttiklerini, Kıbrıs Türk tarafının ise toprak başlığını sadece iki taraf ve garantör devletlerin yer alacağı çok taraflı bir konferansta görüşeceklerini söylediklerini vurgulayan Ban, Kıbrıs Türk tarafının adada garanti sisteminin devam etmesini, Rum tarafının ise bunun sona ermesini istediğini kaydetti.


-18 KASIM'DAKİ ÜÇLÜ GÖRÜŞME-


Raporunda 18 Kasım'da BM merkezinde iki liderle yaptığı üçlü görüşmeye de değinen Ban, 4 saat süren görüşmede, müzakerelerde yer alan tüm başlıklardaki ilerlemeleri ele aldıklarını belirterek "Bazı özlü meseleleri belirledim, liderlerden bu meseleler üzerinde çalışmalarını ve Ocak ayının sonunda bu konudaki ilerlemeyle ilgili bana rapor vermelerini istedim" dedi.

BM'nin müzakerelerde oynadığı kolaylaştırıcı rol çerçevesinde sürece sürekli destek verdiğini ifade eden Ban, BM'nin iki tarafın endişelerini dengelediğini, aynı zamanda da sürecin Kıbrıslılar'a ait olmasını ve Kıbrıslılar tarafından yönetilmesi ilkesini hep koruduğunu ifade etti.

Bu kapsamda müzakere sürecinde iki liderin sorumluluk almalarının önemine işaret eden Ban, müzakere sürecini iki liderin devam ettirdiğini, bunu başka kimsenin yapamayacağını ve süreci rayından çıkarmak isteyenlere karşı da süreci yine iki liderin savunması gerektiğini vurguladı.


-"ESASLI UZLAŞMA SAĞLANAMAZSA MÜZAKERELER ASKIDA KALABİLİR"-


Genel Sekreter raporuna, "daha önce de pek çok kez söylediği gibi müzakere sürecinin ucu açık olamayacağını" belirterek, şöyle devam etti:

"Ancak önemli bir fırsat penceresinin hızla kapanmakta olmasından korkuyorum. Liderler kapsamlı görüşmelerin başlamasından beri 88 kez görüştü ve onları bu konuda takdir ediyorum, ancak müzakerelerin başarısının gerçek ölçüsü kaç kere görüşebildikleri değil, zor meselelere iki tarafça da kabul edilebilecek çözümler bulma yolunda elde ettikleri ilerlemedir. Görüşmüş olmak için görüşmek nihayetinde verimli değildir"

2011 yılının ikinci çeyreğindeki siyasi ortamın, muhtemelen, yapıcı müzakerelere elverişli olmamasından da endişe duyduğunu ifade eden Ban, güney Kıbrıs'ta Mayıs ayında parlamento seçimlerinin, Türkiye'de de Haziran ayında genel seçimlerin yapılacağını belirtti. Bu tür zamanların toplumlarda pek uzlaşma ya da esneklik gösterme zamanı olmadığını dile getiren Ban, tüm başlıklarda seçimler öncesinde esaslı bir uzlaşma sağlanamaması durumunda, "müzakerelerin askıda kalabileceğini ve hatta ölümcül şekilde başarısız olabilmesi yönünde ciddi risk bulunduğunu" vurguladı.

Kamuoyu araştırmalarının, iki toplumda da barışa duyulan isteğin bulunmasıyla birlikte, müzakerelerin kalıcı bir anlaşmaya varması yolundaki potansiyel başarısıyla ilgili olarak şüphelerinin de artmaya devam ettiğini gösterdiğini kaydeden Genel Sekreter Ban, adada çözüm için kapsamlı planın dışında, birleşmiş bir Kıbrıs'ı, getireceği tüm yararlarıyla birlikte, kamuoyunda savunacak güçlü ve kararlı bir liderliğe de ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.


-"KIBRIS'IN KADERİ"-


Ban, raporun "sonuç" bölümünde, BM'nin 47 yıldan beri Kıbrıs'ta uzlaşmaya ve sosyo-ekonomik kalkınmaya destek vermek için önemli oranda insani, mali, barışı korumaya yönelik ve diğer kaynaklarını tahsis ettiğini, uluslararası toplumun da Kıbrıs barış sürecine destek verdiğini kaydetti.

21 Aralık 2009'da iki tarafın Kıbrıs sorununun 2010 yılı sonunda çözülebileceği yönünde umutlu olduklarını ifade ettiklerini, ancak biraz ilerleme kaydedilmesine rağmen sürecin "hayalkırıklığı verecek şekilde yavaş olduğunu" belirten Ban, "2010 yılı sonuna yaklaşıldığında çözüm yönündeki beklentilerin gerçekleşmediğini" vurguladı.

Müzakerelerin başarıyla tamamlanabilmesi için iki liderin, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon hedefine ulaşmak için bu yönde çalışmaları gerektiğini söyleyen Ban, tüm bölgesel aktörlerden de müzakerelere olumlu yönde katkıda bulunmalarını ve yardımda bulunmalarını istedi. BM'nin sürece desteğinin tarafsız ve içten şekilde devam edeceğini dile getiren Genel Sekreter, Kıbrıs'ın kaderinin büyük ölçüde iki liderin elinde olduğunu ifade etti.


-TAVSİYELER-


Genel Sekreter Ban raporunun tavsiyeler bölümünde ise, 18 Kasımdaki üçlü görüşmede kararlaştırıldığı üzere, Ocak ayında iki liderle yeniden görüşeceğini, iki liderin kendi aralarında devam eden ana uzlaşmazlık noktalarını gidermek üzere pratik bir plan hazırlamaları gerektiğini ve kendilerinden bu yönde önemli çaba sarfetmelerini istediğini vurguladı.

AA

Anahtar Kelimeler:

Ban Ki-munDerviş EroğluHristofyasKKTCKıbrısKıbrıs Rum Yönetimi

25 Kasım 2010 - 10:56:50
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

19:28Taliban ihbarcılarına 120 bin dolar para ödülü
16:18Belçika'da çatışma: 2 Türk ağır yaralandı
15:41Nükleer denizaltının kaptanı görevden alındı
14:44Focus: Almanya 30 terör zanlısını izliyor
13:32Maliki: Hükümet 15 aralığa kadar kurulacak
13:31İngiltere donuyor
13:29Zapatero'nun krize karşı ilk sınavı
12:41Hristofyas beş maddelik çözüm önerisi sunacak
12:40K.Kore: Topçu atışında sivillerin ölmesi üzücü
12:39Stockholm uluslararası şirketlerin gözde şehri
12:26Giammarinaro: Köle ticaretini gizlemeyin
11:45Afganistan'da polis merkezine saldırı: 12 ölü
11:43İran uçağını kaçırma girişimi engellendi
11:07ABD'de bombalı saldırı girişimi
10:33"Kara Cuma"da mağazalara hücum
10:28Mullen'den Çin'e çağrı, WikiLeaks açıklaması!
09:22Obama'nın dudağına 12 dikiş atıldı
01:48Putin: Rusya 2011'de DTÖ'ye girer
00:15Berdimuhamedov İran'a gidecek
00:12Üç dinden terör saldırılarına kınama
00:11Dubai'de 4 yılda 477 kişi intihar etti
00:08Berdimuhamedov, AGİT Zirvesi'ne davet edildi
23:55Eroğlu: Ban'ın açıklaması istediğimiz yönde oldu
23:34Obama'nın dudağına 12 dikiş atıldı
21:30İngilizler "esnafı" Karzai'ye yutturmuş
20:55Rusya'dan mandalinaya veto
20:45Kremlin'e oturmak için Putin-Medvedev rakip olmayacak
20:20British Telecom'a 'İsrail'den çekil' çağrısı
19:24Parlamento, Stalin katliamını kabul etti
18:10"Çin, izinsiz bir askeri harekata karşı çıkıyor"
Daha fazla haber göster
17:34Kırgızistan'da koalisyon hükümeti şekilleniyor
17:04Lukaşenko'dan Rusya'ya ağır itham
16:24Komşuda grev dalgası
16:05Fransa'da başörtülü öğretmenin işine son
16:04Danimarkalılar, Batı Şeria'da
15:13İran'da 5,6'lık deprem
14:18"Kuzey Kore, daha fazla kayıp vermiş"
14:00Kuzey Kore'den ABD ve Güney Kore'ye uyarı
11:51Ukrayna'da esnafın protestosu devam ediyor
11:30Kırgızistan'da hükümet arayışında yeni formül
10:56Suriye'de PKK üyesi bin kişi tutuklandı
10:13Gerçek kötü kedi Şerafettin ortaya çıktı
10:02Çinlileri şaşırtan DNA testi
09:24Çin'de 60 bin porno sitesi kapatıldı
09:11Soyuz başarıyla indi
09:08Güney Kore adasında top sesleri
08:27Kore yarımadasında yeni gerginlik
04:07Rusya yurtdışında askeri üs arıyor
02:34Özbekistan, Kore'den endişeli
02:22Çavuşoğlu, Finlandiya'da temaslarda bulundu
01:47James Bond tabancası 277 bin sterlin
01:39AB biberonda BPA kullanımını yasaklıyor
01:31"Ağlama Duvarı" krizi büyüyor
00:50Yunanistan'da protesto bitmiyor
00:48Saldırıları ''ateş hücreleri'' üstlendi
00:46Kral Abdullah'ın ameliyatı başarılı
23:54Haiti'de koleradan ölümler artıyor
23:52Küçük: Güvenlik konseyi'nin tavrı çok önemli
21:31İki öğrenciden birinden öğretmene rüşvet!
21:04İsrail, askerden kaçan kadınları Face'de arıyor
20:47Rum yönetimi Ban'ın raporunu olumlu buldu
20:40Kavgalı kardeşler 3. dünya savaşında kararlı
18:00"Londra'da taksici Afganistan'da militan"
17:47Almanya'da ayrımcı doktora ihtar
17:40Rio'ya tank konuşlandırıldı
16:06Medvedev vatandaşa Twitter'dan cevap verdi
15:34Çin'den Kore'ye itidal çağrısı
15:23PALİN AZ KALSIN ABD'Yİ YÖNETECEKTİ!
15:22Kızıl Ordu'da yabancı asker dönemi başlıyor
14:56Kırgızistan'da hükümet kurulamıyor
14:39Okyanusta 50 gün
14:38Pakistan'da 5 şiddetinde deprem
14:07Kamboçya'da ulusal yas
13:59Güney Kore, tatbikatla Kuzey'e mesaj verecek
13:37Güney Kore Savunma Bakanı istifa etti
13:27"Irkçı dede" hakkındaki soruşturma genişliyor
12:20Rusya'da helikopter düştü: 7 ölü, 3 yaralı
11:58El Maliki'ye hükümeti kurma görevi
11:41Hillary Clinton Bişkek'i ziyaret edecek
11:17ABD'de "Kara Cuma" çılgınlığı
10:56Türk tarafı taze girişimlerde bulundu
10:48Azerbaycan Hazar'da doğal gaz yatağı buldu
10:45Çinli Bakan, Güney Kore gezisini erteledi
10:44Hindistan füze denedi
10:35Bebeğini sarışın diye sokağa bıraktı
08:43Meksika'da askeri uçak düştü: 5 ölü
00:14ÖZ KIZINA 30 YIL TECAVÜZ ETMİŞ!
23:52İrlanda sıkı tedbirler alacak
23:51Rosneft'e 2 milyar ruble tekel cezası
23:04Kadın haklarında yol alındı fakat yeterli değil
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Tehditlere bırakacak pabucumuz yok”
 
 
Alper GÜRKAN
Naipaul, muhafazakâr medya ve düşünce özgürlüğü
 
 
Ayhan BİLGEN
Halk anayasa yapabilir mi?
 
 
Mustafa YILDIZ
Kafa karışıklığını durultma çabası
 
 
Necmettin EVCİ
Yükselme aralığında Türkiye
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Tek Türkiye: Birleştirirken Bölmek
 
 
 
 
Erdoğan: Başörtülü vekil olabilir
 
"Islak İmzalı belgede ben de çalıştım!"
 
YÖK'ün logosu ve ismi değişiyor
 
Telefonda sabit ücret kalkıyor mu?
 
Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
 
 
 
 
 
 
 
"İnsan ancak anladığı şeyi duyar."
GOETHE
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.481
1.491
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.295 2.345
 
 Altın
64.85 65.35
 
 IMKB
66147  
 
 
İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?...
 
Numan Kurtulmuş: AK Parti eleştirdiği anti demokratik yapılara benzedi
 
 
 
 
  Efsane dizi 'Kurtlar Vadisi Pusu'yla ilgili olarak flaş bir gelişme konuşuluyor.  
 
 
 
  Kanalın iki önemli ismi Mehmet Ali Birand ve Cüneyt Özdemir twitter'da fena kapıştı..    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin