DOLAR 1.526 - EURO 1.937 - ALTIN 60.63 - IMKB 59443
Salı 31 AĞUSTOS 2010
Putin: Bu iddialar tam bir saçmalık Oyun için girdikleri buzdolabında öldüler Bu görüntülerin tarih olması için Evet! Kılıçdaroğlu'ndan protokol acemiliği Antalyaspor:0 - Trabzonspor:0 Vecdi Gönül'den bedelli açıklaması 4. Kata kamyon girdi, küçük çocuğu ezdi Erdoğan: Yaralar sarılacak Öğretmen atamaları ertelendi Yemekten sonra yakılan, 1 sigara = 10 sigara habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’de “Demokratik Özerklik” Tartışmaları
 
 
 
 
Sami ŞENER
Masonluk
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
MDP Kurucusu Turgut Sunalp
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bir hayırcıdan evetçilere 5 soru
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir yoğurt teorisi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Kale direğinden medeniyet dersleri...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye oy vermek!
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Bu telaş niye?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Zırvanın doruğu
 
 
Hürriyet
Fatih ÇEKİRGE
Kapının önünde bir not: 12 Eylül günü evden sakın çıkma! Yoksa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Siyasetin en çirkin yüzü
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bugün, TSK için yeni bir dönem başlıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Askerler bize, bizler de askerlere not veriyoruz...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
MHP, Bahçeli ve Kara Çarşaf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
H. Avcı'ya inanmak isterim ama...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Savcı açtı ağzını yumdu gözünü
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Sisler aralanacak mı?
 
 
Habertürk
Yiğit BULUT
'Devletin imamları' tamam... Ya 'devletin üstatları'!
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
''Tek tip askerlik'' fikrine karşı tepki büyüyor
 
 
 
Genelkurmay'ın iki yıldır üzerinde çalıştığı ve yakın dönemde hayata geçirmeyi planladığı 'tek tip askerlik' uygulamasına bilim adamı ve öğrencilerden sert tepkiler geliyor. Üniversite mezunuyla ilkokul mezununun 9 ay askerlik yapacağı yeni sistemin bilimsel çalışmalara darbe vuracağına dikkat çeken akademisyenler, Türkiye'nin gelişiminin ciddi anlamda sekteye uğrayacağını söylüyor.
 
Burak Kılıç'ın haberi

Genelkurmay'ın hayata geçirmeyi planladığı 'tek tip askerlik' uygulamasına bilim adamları ve öğrenciler sert tepki gösteriyor. Üniversite mezunuyla ilkokul mezununun 9 ay askerlik yapacağı yeni sistemin bilimsel çalışmalara darbe vuracağını belirten Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Koç, düzenlemenin ülkedeki millî bilgi birikimini heba edeceği uyarsında bulunuyor. Askerlik sorununun ancak profesyonel orduya geçilerek çözülebileceğini ifade eden Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Tahsin Yeşildere ise üniversiteliler için zorunlu askerliğin kalkması gerektiğini savunuyor. Tek tip askerliğe en sert tepkiyi üniversite öğrencileri gösteriyor: "6 aylık kısa dönem askerlik bile gelecek planlarımıza gölge düşürüyor."

Koç Üniversitesi Akademik Kulüp Başkanı Semih Yıldız 6 aylık kısa dönem askerliğin bile üniversitelilerin gelecek planlarına gölge düşürdüğünü dile getiriyor.

Akademisyen ve öğrenciler tek tip askerlik düşüncesinin hata olduğu görüşünde. Böyle bir uygulamanın bilimle uğraşan gençleri mağdur edeceğini belirten Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Koç, 9 ayın yüksek tahsilli insanlar için uzun bir süre olduğuna vurgu yapıyor. Koç sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Buna gerek yok. Yedek subaylık kaldırılacaksa kaldırılabilir. Batı'da olduğu gibi yüksek tahsillilerin meslek ve uzmanlıklarından yararlanma yoluyla askerliğini yapmaları sağlanabilir. Üniversitelileri 9 ay hayatın dışına itmek doğru değil. Bu, ülkenin milli bilgi birikimini hapis ve heba etmek olur." Bilim adamlarının sıradan bir insan gibi askere alınmasının hem bilimsel hem de ekonomik açıdan yanlış olduğunun altını çizen Koç, "Bu insanlardan Türkiye'nin azami faydalanması gerekir. Başka bir çözüm yolu bulunmalı." görüşünü savunuyor. Üniversitelerde akademisyen sıkıntısının had safhada olduğunu belirterek yetişmiş akademisyenlere ihtiyacın her geçen gün arttığını kaydediyor.

Tek tip askerliğin akademik ve bilimsel gelişmeye büyük darbe vuracağını belirten Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ise uygulamayı 'çok yanlış' buluyor. Bilim adamlarının 35-40'lı yaşlarda ve en verimli çağlarında askere alınmasının ülke için büyük bir kayıp olduğunu vurgulayan Yeşildere sözlerini şöyle sürdürüyor: "Nitelikli insan gücünün 9 aylık gibi bir sürede anlamsız şekilde hayatın dışında kalması ülkeye zarar veriyor. En azından her üniversiteliye ya da akademisyen bulunduğu uzmanlık alanında devlete hizmet ederek askerliğini yapabilir. Batı'da bunun örnekleri var. Ayrıca doğu ve güneydoğudaki öğretmen açığı da yine hizmet esasına bağlı askerlikle çözülebilir."

Askerlik sorununun profesyonel orduya geçilerek çözülebileceğini ifade eden Yeşildere, zorunlu askerliğin kalkması gerektiğini anlatıyor. Yeşildere,"Yüksek tahsillilerin orduya katacağı bir şey yok. Bu insanları orada bu sürede tutmak doğru değil. Maaşlı askerlik sistemi aynı zamanda istihdama da katkı yapar. Hele hele üniversitede çalışan akademisyenleri tamamen askerlikten muaf tutmak gerek." ifadelerini kullanıyor.

"Eşitlik için yapılan bu düzenleme aslında eğitimli insanlara yapılan bir eşitsizlik." diyen Koç Üniversitesi Akademik Kulüp Başkanı Semih Yıldız da planın gerçekleşmesi halinde hayatlarının talan olacağını savunuyor. Askerliğin 9 aya çıkması halinde üniversite öğrenimi gören insan sayısının azalacağını düşünüyor. Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Kurulu Başkanı Davut Dişçi ise 9 ay askerliğin üniversitelilerin bütün kariyer planlarını altüst edeceğine dikkat çekiyor. Askerliğin bilim adamı olmak isteyen bir üniversitelinin önünde en büyük engel olduğunu vurguluyor.

Profesyonel askerliğe geçilmeli

Ege Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Topluluğu Başkanı Durmuş Ali Tekin: Savunduğumuz askerlik, profesyonel askerlik. Süre daha da kısaltılmalı. Üniversite sebebiyle hayata zaten ara veriyoruz. Bir de üzerine askerlik binince kaybımız artıyor. Hayata 30 yaşından önce atılamıyoruz. Profesyonel askerliğe geçilerek herkese de sadece temel eğitim verilmeli.

Eğitilmiş işgücü zayi ediliyor

Ortadoğu Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen: Türkiye bu şekilde eğitilmiş işgücünü zayi eder. Bunun yerine farklı yöntemler bulunmalı. Çanakkale Savaşı'nda İngilizler, bilim adamıymış, işsizmiş demeden ve hiçbir ayrım yapmadan herkesi askere aldı. Sonra Çanakkale'ye gelen İngiliz askerlerinin içinde dünyaca ünlü bir fizikçi öldü. Eğer yaşasaydı, Nobel alacaktı. Biz periyodik cetvel deriz, kimyada önemlidir; elementlerin sınıflandırıldığı bir cetvel. Onun üzerinde çalışan, geleceği çok parlak bir İngiliz bilim insanı olan Henry Mozeley ülkemizde öldü. Sonra bilim adamlarının önerisini dikkate alan İngiliz hükümeti, doğrudan askere alınmamalarını kabul ederek bir ayrım yaptı.

Türkiye'nin eğitim seviyesi düşer 

Yüksek Öğretim Kurumu Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Sinan Kartal: Askerliğin 3 aya düşmesini beklerken 9 aya çıkmasının şokunu yaşıyoruz. Birçok insan uzun dönem askerlik yapmamak için okulunu bitirmeye gayret ediyor. Eğer bu imkân da kaldırılırsa birçok insan üniversiteyi bitirmek için çabalamayacak ve genel anlamda ülkenin eğitim seviyesinin de düşmesine yol açacak bu karar. Bedelli askerlik de mutlaka çıkmalı ve ücreti fahiş olmamalı.

Hayata atılmamız çok gecikiyor

Ege Üniversitesi Gateway Öğrenci Topluluğu Başkanı Yasin Başpınar: Ben hazırlıkla birlikte 5 yıllık okul okuyorum. Tıp gibi 6 yıl okuyan arkadaşlarımız var. Üniversite mezunu olmayanlar için 15 ay olan askerlik süresini 9 aya indirsinler. Okul sebebiyle hayata geç atılan bizler için bir de askerlik süresi uzarsa hiç iyi olmaz. Ben 5 yıl okuyorum. Mezun olduktan sonra askere git–gel, aradaki boşluk bizi zorlar.

Zaman

30 Ağustos 2010 - 10:31:48
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

06:03Suriyeliler: Bu bizim de bayramımız
00:47Bu görüntülerin tarih olması için Evet!
00:04ABD: 70 - Brezilya: 68
17:35Olay öğretmen konuştu
17:26Mustazaflar'a "Evet" kurşunu sıkıldı
16:50Bakanın huzurunda ''Çevik Bir'' paniği
16:48Menderes'in mezarı başında 'evet' dediler
16:34Mavi Marmara müze oluyor
15:51Erdoğan'dan başsağlığı
15:11CHP ve MHP gıcık müşteri gibi...
15:04''Sandalet Genelgesi''' haberi yalanlandı
14:50Mardin'de suikast silahları ele geçirildi
14:291. Ordu K.lığı önünde darbe protestosu
13:49CHP'li vekilin nezaket rezaleti
13:40Erdoğan heyelan bölgesinde
13:25Özcan: Kanaat var, kanıt yok
12:18Yazıcı Rize'deki afeti değerlendirdi
11:20İHH yardım uçağı Pakistan'a uçtu
10:40Sözleşmeli memura aile yardımı ve görev yolluğu
10:37Rize'de ölü sayısı 13'e yükseldi
10:31''Tek tip askerlik'' fikrine karşı tepki büyüyor
10:28Savcı Öz'ün eşinden referandum yorumu
10:24Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
10:16Hiçbir Kürt eli silahlı bir örgütle tartışamaz
10:01KPSS'de 3 bin 227 kişi takipte
09:38Cumhurbaşkanı Gül'den Kerimov'a davet
09:36''Atatürk-Ordu'' yerine ''Öcalan-PKK'' tabusu
09:33PKK sandık görevlilerini tehdit ediyor
09:29Bakandan 2050 uyarısı
09:28Soruların kaynağı bu öğretmen mi?
Daha fazla haber göster
09:23Hem dindarlık hem dinsizlik artıyor
09:20Başbakanı Chavez'le uyardı
09:11İl il 30 Ağustos kutlamaları
08:34YÖK: KPSS iptal olabilir
08:32Çok çarpıcı YARSAV araştırması
08:17Çok gizli 'Dolmabahçe dosyası' Ankara'da
08:12Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
07:57İsrail'le gizli zirvenin perde arkası!
07:47Cumhurbaşkanı Gül: Çok heyecan verici
07:35İl Jandarma Komutanı yangında mahsur kaldı
21:55Erbakan, Bursa'da iftara katıldı
19:22Bahçeli: AK Parti kendi anayasasını hazırlıyor
18:35Tarhan: Özel yetkili savcılar kaosa yol açtı
17:54Putin, bir litre benzine 80 centi pahalı buldu
17:17Face'in ilginç Eminağaoğlu açıklaması
16:59'Araplar hızlı çoğalıyor, toplum aptallaşıyor!'
16:56Petrol hattına sabotajı bir çoban önledi
16:29"Rize'de yıkılan ve hasarlı 400 yapı var"
16:28Heyelanda kayıp 2 kişiye 3 gündür ulaşılamadı
16:00Yıldız'ın yumrukçusu bakın kiminle görüşüyor
15:16Vatandaş yönetime el koyup fotoğraf çektirdi
14:40150 iş makinesi heyelan bölgesinde çalışıyor
14:17Heyelan enkazı yavaş kaldırılıyor, şikâyet var
14:12"Faillerden yakınanlar bugün 'hayır' diyor!"
14:11Avcılar katili adliyeye sevk edildi
13:46Koşaner'den "inşallah" dedirten mesaj
13:41Hisarcıklıoğlu'ndan 30 Ağustos mesajı
13:36Yargıçlar paşaları önce titretti, sonra güldürdü!
13:30Toplu görüşme sonrası KESK'in ilk yorumu
13:28Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı
13:22Dersim'i yazmış da bozuyor ezber...
12:42Son Patrik Bartholomeos mu?
12:35Başbuğ'u madalyadan eden 3 günah
12:14Menderes'in fotoğrafları yakılırken ağlıyordu...
12:09Tarım Bakanlığı "Şap" haberini yalanladı
11:44Finli Bakan: Türkiye'den daha fazla öğrenci alın
11:36Dink ailesinin avukatı Hanefi Avcı'yı yalanladı
11:18Savcıların "Başbuğ'u sorgulama" düellosu
11:10TSK'nın fahri medya sözcüsü talepleri sıraladı
11:06Gül: Türk yurdu olduğu ilan edilmiştir
10:5889 kilo patlayıcı ele geçirildi
10:56Genelkurmay: Polise özel askerlik olmaz!
10:46Yüksek yargı üyeleri kriteri: Eş, dost, akraba...
10:0189 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyoruz
09:59Bağış: "Tek tip" değil "Profesyonel ordu"
09:46İşte Hanefi Avcı'nın kitabındaki şeyh
09:39İstiklal'den "Yetmez ama Evet" aktı
09:00Doğruysa enayilik olmaz mı?
08:49Tuncay Güney neden yakalanmıyor?
08:24Vatandaşla devletin arasını 'hakem' bulacak
08:18Tüm dünyanın gözü onun üzerinde
07:52Memura 2011'de yüzde 4+4 zam
20:34Tarhan: Demokrasiyi sadece ordu korumaz
19:49Ülkücülerden Mamak Cezaevi'nde evet eylemi
18:34YARSAV: Değişiklik yargı bağışıklığı getiriyor
17:58Gül Kayseri'deki açılış karşılaşmasını izledi
17:53Kaybettiğim dalağımın hesabını soracağım
17:39Gül Kayseri'de temel atma töreninde
16:32Pakistan için bir tren daha
16:14Binlerce kişi 'evet' için yürüdü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Bu sınav herkesi kapsıyor
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Ak Parti korkutuyor!
 
 
İsmail YAŞA
Aştiyani, recm ve yanlış tartışma
 
 
Necmettin EVCİ
Anlayamadıklarımızla anladıklarımız
 
 
 
 
 
Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
 
Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
 
Çok çarpıcı YARSAV araştırması
 
Bahçeli onayıyla Barzani'ye yardım
 
"Evet" denilmemesi için mi "Emin misiniz" kalktı?
 
 
 
 
 
"Para yığmakla yükselip artacağını sanma. Duran su fena kokar. Bağışlamaya çalış. Akan suya sema yardım eder. Yağmur yağdırır, sel gönderir, onu kurutmaz."

Şeyh Sadi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.516
1.526
 
 Euro
1.921 1.937
 
 Sterlin
2.337 2.380
 
 Altın
60.25 60.63
 
 IMKB
59443  
 
 
Celladımıza dalkavukluk etmeyeceğiz...
 
Ülkücü hareketin önemli fikir adamlarından Dr. Mustafa Çalık, Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü. Referandum sürecinde 'evet' oyu vereceğini açıkladı. Kendisi için 'eski ülkücü' nitelemesini kesinlikle reddediyor, siyasi, fikri ve ahlaki bir tavır olarak teneşir tahtasına kadar ülkücü kalmaya kararlı olduğunu söylüyor. 'Evet' oyu vermesini de işte bu tavırla açıklıyor. Çalık ile ülkücülüğü, referandum sürecini konuştuk.
 
 
 
 
  facebook’ta grubu bulunan spor takımları listesinde 8. sırada bulunan Beşiktaş’ın hayran sayfası kapatıldı.  
 
 
 
  NTV'nin başarılı programcılarından Can Dündar, yeni sezonda Canlı Gaste'yi bırakıp NTV Ana Haber'e geçiyor.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin