DOLAR 1.525 - EURO 1.945 - ALTIN 60.91 - IMKB 59443
Cumartesi 28 AĞUSTOS 2010
Dünya Şampiyonası için görkemli açılış FOTO Ergenekon davasında gerginlik zirvede Arınç: Artık Türkiye'nin gücünü biliyorlar Süper Kupa'yı Atletico Madrid götürdü TSK'da baş değişti ama kafa aynı kafa Süper Kupa Atletico Madrid'in oldu Yanlış anons yolcuları kalpten götürüyordu İlker Başbuğ'dan gözüyaşlı veda Ülkelerin borsalarındaki son durum Atalay'dan Avcı'ya eleştiri habertaraf.com
 
 
 
Beyrut’ta kanlı çatışma ve El-Ahbaş Örgütü
 
 
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Kayseri Tamam mı?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vefatının 2. yıldönümünde İlhan Berk
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
'Genel af' söylemi rüzgârı terse çevirebilir
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Hanefi Avcı’nın 7 küçük günahı
 
 
Bugün
Aykut IŞIKLAR
Fazıl Say, Başbakan'ın liderlik karizmasını anlatırken gözleri parlıyordu
 
 
Hürriyet
Eyüp CAN
‘The Cemaat’
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Başbuğ: Teğmen gibi hissediyorum
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Yeni bir insan tipolojisi
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Avcı'nın kitabı
 
 
Vatan
Güngör MENGİ
Sakalını berberde kestirenlere dikkat
 
 
Radikal
Hasan Celal GÜZEL
'Evet' çıkacak ama...
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Recim yoktur
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Bir yandan sel, diğer yandan ABD vuruyor
 
 
Radikal
İsmet BERKAN
Erdoğan gizli bir Ergenekoncu mu?
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Hanefi Bey
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Bir meydan dolusu yürekli (!) AKP'li, nasıl Kılıçdaroğlu'nu destekledi?
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
'Hayır deyin genel affın yolu açılsın'
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hanefi Avcı ile 90 dakika
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Gizli 'evetçi' parti lideri kim?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Esrarengiz şahıs kim?
 
 
Hürriyet
Sedat ERGİN
Başbuğ’un imzası olan belge
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
Sezen Aksu: Kılıçdaroğlu'nun telefonu çok nazikti!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Simon
 
 
 
 
Adil YAVUZ
 
Yusuf YERLİ
 
Ayhan BİLGEN
 
 
 
Edibali "hayır", Mücadeleciler "evet"
 
 
 
Ülkücü hareketteki referandum kırılmasının bir benzeri Yeniden Milli Mücadele hareketinde de yaşanıyor. Hareketin kurucularından MP Genel Başkanı Aykut Edibali “Hayır” derken, bu ocaktan yetişen ve şimdi Millet Partisiyle yolları ayrılan "Mücadeleciler" ise “evet” oyu kullanacaklar.
 
Millet Partisi de Anayasa değişiklik paketinin karşısında yer aldı. MP Genel Başkanı Aykut Edibali “Egemen Milletin Sesi” isimli dergide yayınlanan başyazısında “hayır”dan yana tavır takındı. Yeniden Milli Mücadele hareketinin kurucularından Aykut Edibali’deki bu çizgi değişikliğine rağmen hareketten yetişen dava arkadaşları ise 12 Eylül’de “evet” oyu kullanacaklar. Yıllar önce Edibali çizgisinden kopan ve kurdukları çeşitli dernek, vakıf ve platformlarda faaliyetlerini sürdüren Mücadeleciler, anayasa değişiklik paketinin yeterli olmasa da desteklenmesi gereken bir çalışma olduğunu ancak 13 Eylül’den itibaren yepyeni sivil bir anayasa için kolların sıvanması gerektiğini belirtiyorlar.

Statükonun sesi

“Egemen Milletin Sesi” isimli dergide daha önce yayınlanan başyazılarında Ergenekon davasında yargılanıp tutuklananlardan yana tavır sergileyen ve bu operasyonlardan dolayı hükümeti suçlayan Edibali, sözkonusu derginin 93. sayısında ve “egemenmilletinsesi.com” adresli web sitesinde yer alan “AKP’nin değişiklik paketi ile Türkiye yeni bir tek parti diktasına düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalır” başlıklı başyazıda yine statükocu mesajlar verdi.

Tek parti diktatoryası

“Evet’le Türkiye’yi böyle tehlikelerle dolu bir maceraya itmek vebaldir, günahtır, akla, insafa ve insanlığa aykırıdır” diyen Edibali “AKP’nin değişiklik paketi ile Türkiye yeni bir tek parti diktasına düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalır! Kimse bu vebalin altından kalkamaz!” görüşünü savundu.

Edibali’nin sözkonusu başyazısı şöyle;

“AKP’nin değişiklik paketi ile Türkiye yeni bir tek parti diktasına düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalır!

Sayın Başbakan Erdoğan ve Ana Muhalefet Partisi Lideri Kılıçdaroğlu referandum çekişmesindeler…

Birbirlerine saldırıyorlar, sanki bir kayıkçı kavgasını daha seyretmekteyiz. Vaad edegeldikleri ‘yeni, sivil, demokratik’ bir anayasa yerine 12 Eylül Anayasası diye kötüledikleri 12 Eylül Anayasası’na sığınmış ve tutunmuş olarak, halktan ‘evet’ veya ‘hayır’ cevabını vermesini istiyorlar.

YENİ, SİVİL, DEMOKRATİK BİR ANAYASA’ HALKIN VE ANAYASANIN EMRİ İKEN BU HİLELİ PAKET NEDİR?

İş bu kadar ucuz mu? Sen iktidar! Ve sen muhalefet! Yeni bir anayasa için ne yaptın? Hani, sözlerin nerede kaldı? Nerede ‘yeni, sivil ve demokratik’ bir anayasa?

Halkı eksik, yetersiz ve tehlikeli bir anayasa değişikliği tek seçenekmiş gibi, ‘evet’ veya ‘hayır’ demeye çağırıyorlar!

Peki halkın önüne getirdikleri ne? Vaat edegeldikleri ve hazırlamak ve yapmak görevinde oldukları ‘yeni, sivil ve demokratik’ bir anayasa nerede? Halkın huzuruna böyle mi çıkılır? Vaat edegeldiğin ‘yeni, demokratik ve sivil anayasa’ hazırlama görevini yapma! Sana karşı olanlar bir tarafa, senin doğruna ‘doğru’ yanlışına ‘yanlış’ diyecek bütün tarafsız, hür, bağımsız insanları ve düşünceleri sustalı maymuna çevirecek bir anayasa değişikliği ile 12 Eylül Anayasası’na sığın! Bu mudur demokratlık?

İKTİDAR DA ANA MUHALEFET DE FUZULİ ŞAGİL DURUMUNA DÜŞMÜŞTÜR!

Ya muhalefet ne yapmış? O da iktidar gibi vaat edegeldiği ‘sivil, demokratik, bir anayasayı’ hazırlamak kabiliyetinden mahrum olduğunu tescil ve ilan etmiş!..

Kısaca AKP iktidarı ve CHP muhalefeti halka vaat edegeldikleri ve görevli oldukları ‘yeni, sivil ve demokratik’ bir anayasa yapma konusunda başarısız olmuşlar ve mahcup olmuşlardır. İşte bu yüzden de kendi varlıklarını inkar ederek, halkı ‘evet’, ‘hayır’ kandırmacası ve patırtısı ile oyalamaya çalışmaktadırlar.

TBMM’nin temel görevlerinin başında ülkenin ihtiyaç duyduğu kanunları yapmak ödevi gelmekte…

SAYIN BAŞBAKAN DEMOKRASİ YERİNE DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ Mİ İSTİYOR?

Hal böyle olmasına rağmen, bu görevi başarmak vazifesinden kaytaran iktidar, şimdi 12 Eylül Anayasası’nı allayıp pullayarak, 12 Eylül Anayasası’nın bütün fren mekanizmalarını bertaraf, hatta berhava ediyor.

Rahmetli Osman Bölükbaşı, rahmetli Menderes’in ölçüsüz ve dizgin tutmaz istek ve hatta ihtirasının sebep olduğu, muhalefet hürriyetini, kürsü dokunulmazlığını hiçe sayan, Türkiye için felaketlere sebep olan ve millet muhalefetini susturmak için bir muhalefet liderini yani rahmetli Bölükbaşı’yı yaptığı konuşmalar sebebiyle ceza evine göndererek; bir ili, muhalif bir milletvekilini yani rahmetli Bölükbaşı’yı Meclis’e arka arkaya gönderdiği için cezalandırarak, ilçe yapma ayıbını işleyen bu tür gayretleri “Başbakan dikensiz gül bahçesi istiyor” diyerek ikaz ve irşad etmişti.

Sayın Başbakana hazin geçmişin bu tür kötü sonuçlar doğuracak iktidar hırsından vaz geçmesini halisane tavsiye ediyoruz.

12 EYLÜL REFERANDUMUNDA DEMOKRASİNİN NERESİNDEYİZ?

AKP’nin değişiklik paketi ile Türkiye yeni bir tekparti diktasına düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalır! Kimse bu vebalin altından kalkamaz!

AKP’NİN ANAYASANIN 23 MADDESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPAN ÖNERİLERİNİN TEMEL EKSENİ NEDİR?

Türkiye 12 Eylül günü, 12 Eylül Anayasası’nın doksan küsürüncü değişikliğini onaylatmak üzere halk huzuruna çıkacak!?

Halka soracaklar: “Kırk katır mı, kırk satır mı istersin” dercesine… ‘evet’ mi, ‘hayır’ mı,” söyle senin nedir cevabın? diyecekler.

Açıkçası AKP’nin anayasaya değişiklik getiren 20 maddeye üç de geçici üç maddede yapılmasını istediği değişiklikleri dikkatle okuyup incelediğinizde bu 23 maddede yapılan değişiklikle siyasetin yapısının önemli ölçüde değiştirildiğini göreceksiniz. Bu yapıya göre her hangi bir parti, ANAYASA DEĞİŞİKLİK paketinde insan hak ve hürriyetleri açısından ileri ve yararlı talepler bulunmasına rağmen (ki yerimizin darlığı sebebiyle bunlardan bahsedemiyoruz. Diğer sayımızda temas ederiz inşallah)

AKP’NİN DEĞİŞİKLİK PAKETİ PARLAMENTER DEMOKRASİYİ BİTİRMEKTEDİR!

Bir kısım ileri demokrasi talepleri bulunmasına rağmen bunlar, anayasada zikrettiğimiz eksen kayması sebebiyle teminat ve gerçekleşme kabiliyeti bulunmayan talepler olarak süslenmiş bir paket olarak kalacaktır.

Ama bu değişiklikler gerçekleşir gerçekleşmez, anayasa, yeterli oy çoğunluğunu alan bir partinin ülkeye ve devlete istediği şekli verebilmesine imkan tanıyan ve ama bir ekseriyet partisinin hukuka ve ülke menfaatlerine aykırı olabilecek mümkün hatalı ve kusurlu faaliyetlerini ciddi şekilde denetlenemez, zararları önlenemez hale getirmiştir. Yani parlamenter demokratik sistemin, denge ve fren tertibatları yok edilircesine zayıflatılmıştır.

AKP’nin bu değişiklik önerileri kabul edilirse, bu muhtemel zararları millet ta öteki seçimlere kadar sineye çekmeğe mecbur bırakılmış oluyor…

Ezkaza iktidar partisin anayasaya ve kanunlara aykırı faaliyetleri sebebiyle açılabilecek davalar ortaya çıkarsa o da hem anayasada yapılan daha önceki değişiklikler sebebiyle hem de Anayasa Mahkemesi’ne iktidar tarafından atanacak Anayasa Mahkemesi üyeleri vasıtasıyla önlenebilecek veya hafifletilebilecektir.

Kısaca kamuoyunun bugün destekleyebildiği bir parti, bu ekseriyet avantajını kötüye kullanması halinde bile sorgulanamaz ve yargılanamaz hale gelecektir.

Sorgulanamaz ve yargılanamaz bir iktidar demokrasilerde olmaz, ancak diktatörlüklerde olur.

Adaletin bağımsızlığını yitirdiği siyasal çekişmelerin aleti haline geldiği günümüzde kamuoyunun desteğini almış bir iktidarın, önünde onu engelleyebilecek bütün meşru güçler bertaraf ediliyorsa, ülkenin bir diktatörlüğe dönüşmesini hiç bir güç engelleyemez.

Elbette bu AKP iktidarını da bir diktatörlüğe dönüştürecek diye bir kehanetimiz yok, belki büyük bir erdemle AKP bir diktatörlüğe heves etmeyecektir?..

Mesela dokunulmazlıkları kaldıracak ve hakkında açılmış davaların sonuçlanmasına izin verecektir?!.. Kim gibi, la teşbih Hazreti Ömer gibi, Hazreti Ali gibi, Fatih gibi… Onlardan daha büyük(?!!) olan bugünkü büyüklerimizi kimse yargılayamayacaktır!..

SORGULANAMAZ VE YARGILANAMAZ BİR İKTİDAR ANCAK DİKTATÖRLÜKTÜR…

Kısaca hukuk insanoğlunun en akıl almaz çirkinliklere de bulaşabileceğini öngörür ve cezalar bunun için ortaya konur.

Hiçbir ekseriyet partisini her türlü ciddi ve müessir sorgulama ve denetleme imkanından vareste tutacak bir anayasa Türkiye için; çok partili çoğulcu demokrasiye elveda ve yıllar evvel tarihe gömdüğü tek parti diktatoryası veya şeflik sisteminin horlatılma çabası olur.

‘Evet’le Türkiye’yi böyle tehlikelerle dolu bir maceraya itmek vebaldir, günahtır, akla, insafa ve insanlığa aykırıdır, vesselam!..

AKP HALKTAN NE İSTİYOR?

Aynen yıllar önce Kenan Paşa ve konsey üyelerinin sorduğu, ‘hayır’ diyenin cezalandırıldığı trajikomik referandumunda onaylattığı ve yıllardan beri delinmedik yeri kalmayıp adeta kevgire dönen ve bu sebepten, yamanmadık yeri de kalmayan bu anayasaya bir yamalık daha yapan bu iktidar şimdi halka ‘evet’in faziletlerini anlatıyor?!!!

Demokrasi ile kendini özdeşleştiren bu iktidar, halkın demokrasiyi yani kendisini -iktidarı- engelleyen, engelleyebilecek her şeyi bertaraf etmesini istiyor. Ve halkın ‘evet’ demesini istiyor?

HİLELİ DEĞİŞİKLİK PAKETİ

AKP halktan ne istiyor, ona kısaca bakarsak, 1982 Anayasası’nın, yani 12 Eylül eseri diye tek taraflı olarak kötülenen anayasanın bazı maddelerinin değiştirilmesini istediğini görürüz! Mevcut anayasanın toplam 20 maddesi ile üç yürürlük maddesini değiştirmek AKP’nin hedefi haline gelmiş durumda…

Yukarıda belirttiğimiz gibi AKP iktidarı, iktidara garip bir şekilde, ana muhalefetin adeta iktidar yoluna halılar döşemesi ve elbette dünya konjonktürünün değişmesinin bir yankısı…

Ve geldiği tarihten bu yana yapmak istediği kimi iyi kimi kötü değişikliği durduran yargıdan, TSK’dan ve basından rahatsız oldu. Ve kendisinin sürekli engellendiğinden bahsetti. Ve hakkı yenmiş, mazlum ve mağdur rolünü oynadı.

YENİ, SİVİL, DEMOKRAT ANAYASA HEDEFİNDEN SAPILMIŞTIR!

Şurası apaçık bir hakikat ki, Türkiye’nin yeni bir sivil anayasaya ihtiyacı olduğunu neredeyse bütün partiler ve kamuoyu kabul ediyor… ama…

Ama bu hedef yerine, sanki sivil bir demokratik anayasa sunuluyormuş gibi gösterip, ‘parlamenter demokrasi’ yerine, çaktırmadan ‘başkanlık sistemi’nin kurumlarını almak ve onları kullanmak samimi ve açık bir davranış mıdır?

Bu bir değişikliktir! Şüphesiz ki, yeni bir anayasa hedefinden sapmadır?

Parlamenter demokrasiden kaçıştır… Samimi değildir! ‘Parlamenter demokratik sistem’i iptal ve ‘başkanlık sistemi’ne geçme çabasıdır?

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ SUNSAYDINIZ DÜRÜST DAVRANMIŞ OLURDUNUZ

Ama iktidar bunu açık ve dürüst bir şekilde ifade etmiyor.

Sistem tarafından denetilmeyen ve hiç bir müeyyideye muhatap olmayan, sorgulanamaz, denetlenemez, hatalı bulunamaz bir iktidar arzusu, parlamenter demokrasiyi tasfiye ve yeni bir şeflik sisteminin oluşturulmak istendiği görülüyor!

Sayın Başbakan’ın bu arzusunu ağzından kaçırdığı da oluyor, bir sistem değişikliğinin temel taşları döşeniyor! Bu niyetin ve hedefin belirtilmediği, halkın onaylamasının istendiği bu anayasa değişikliğinin amacının ne olduğu belirtilmeden, açık ve samimi olduğu asla söylenemez...

Ayrıca şimdiye kadar 90’dan daha çok kere değişikliği Meclis yapabilmişken, şimdi neden yapamıyor? Bu temel görevini yapamayan Meclis’in ve partilerin varlık sebebi kalır mı?

Anayasasını tadil edemeyen, kanunlarını çıkaramayan bir Meclis’in varlık sebebi kalmaz.

Milletin ‘evet’ ve ‘hayır’la oyalanmak yerine bu iktidar ve muhalefete bu soruyu sorması ve gereğini yapması gerekir.

Temel ödevini, kendisinin varlık sebebi olan görevini yapamamış bu iktidar ve muhalefeti, aziz milletin görevden alacağı günler uzak değildir. Yakındır!..

Aykut EDİBALİ"

HaBertaraf.com

25 Ağustos 2010 - 01:40:14
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

03:05Kavaf: Anayasanın sivilleşmesi gerekir
02:22Değişiklik paketi direk meclise getirildi
00:50Arınç: Artık Türkiye'nin gücünü biliyorlar
17:51Merkel ve Sarko'nun ekmeğine yağ sürmeyin
17:32Kılıçdaroğlu, Tatı'nın sevkini doğruladı
17:02Kılıçdaroğlu fuar açılışı için İzmir'de
16:59Başörtüsünü Beyaz'a sorarlarsa yandım Allah!
16:45Af için en köşeli ifade Taner Yıldız'dan
16:01Af diyen Kılıçdaroğlu bu sorunun cevabını versin
15:4612 Eylül sabahı daha itibarlı bir Türkiye olacak
15:44Gül, Basketbol için Kayseri'deki ilk maçını izleyecek.
15:42Soylu: Kılıçdaroğlu gelgit yaşıyor
15:23Bağış, referandumu sağırlara da anlattı
14:57Akdağ: Ülke artık sivilleştirilmeli
14:51Başbakan'ın ''İmralı''dan bilgisi var
14:47İnsanlar 'evet ama fazlasını istiyoruz' demeli
14:44Kılıçdaroğlu ile Anadol taban tabana zıt düştü
14:34Başbakan, Pakistan'a kaç lira yardım etti?
14:31CHP'li vekilden tehdit gibi referandum açıklaması
13:57Türker: Genel af söylemi zaafiyettir
13:56Başörtüsü sorununun failleri CHP yöneticileridir
13:53Anayasa kitabını yemek kitabıyla karıştıranlar var
12:48Türkçe ve Kürtçe bildiriyle 'evet' çağrısı
12:43İftar baskıncıları suç bastırdı!
12:34Kılıçdaroğlu'ndan bir gaf daha!
12:30''Baba sen gerçekten vatan haini misin?''
12:03Erdoğan'ın masasındaki anketin sonucu
11:22İşkencelerden ayağını kaybeden CHP'li
11:05CHP'li Başkana partiden ihraç yolu göründü
10:52''Evet''lerin gücü Türkiye'yi güçlendirecek
Daha fazla haber göster
09:48Anayasa değişikliği AB üyeliği için doğru adım
09:48TRT'deki her 'evet' için CHP'den suç duyurusu
09:21Erdoğan villa ile ilgili ilk kez konuştu
08:00Davutoğlu: Güçlü 'evet' çıkarsa...
07:57''İki makama kafayı takmış durumdalar''
07:52Bakan Kavaf yine memleketindeydi
07:50''Anayasanın tamamını değiştireceğiz ama...''
00:20Şahin: Terörün ardındaki odaklar değişmedi
00:0510 sivil toplum örgütü daha evet'ten yana
23:45Bahçeli: Zırvalarla meşgul ediliyor
23:30Bakan Yıldız: Tarih bizi inşallah haklı çıkartacak
23:19Bülent Arınç'tan anket uyarısı
23:07CHP'li İnce:12 Eylül darbe hesaplaşması olmaz
21:15Bahçeli yine AK Parti'ye yüklendi
19:04Demir: halkımız gerçekleri görüyor.
19:02Arınç: Tunceli'de af der, Ankara'da geri adım atar
17:50Yandaş medya yerine başka ifade kullandı
17:37Referandum geçerse davalarda azalma olur
17:34Bakan Çağlayan'ı öfkelendiren soru
17:31Soylu, Konya'da evet istedi
17:18SP Nevşehir'den olaylı iftara tepki
16:57Türker: İmamı AK Parti öldürdü
16:41Davutoğlu memleketinde referandumu anlattı
16:41Çağlayan'dan "karanlık odak" vurgusu
16:35İtiraf mı, gaf mı, Allah mı söyletti!
16:19SP, olaylı iftar için komisyon kurdu
16:08Ersin: Af terörü bitirecektir
15:55Yıldırım: Adalet sistemi tarafsız olacak
15:40Seçim malzemesi haline gelmesin
15:38Kılıçdaroğlu'nun af teklifi talihsizlik
15:37Akdağ'dan MHP'ye baraj uyarısı
14:18Erdoğan'a ceza veren CHP'li yargıçlar
14:11Arıtman, Kılıçdaroğlu'na afla vurdu
13:34Türker: Hükümet referandumu dayatıyor
13:33Adalet Bakanı Ergin Hatay'da
13:26Fındığın geleceğini ''hayır'' kurtaracakmış
13:23"Öcalan görüşmesine" Kur'an'dan yanıt
13:21Erdoğan komşularıyla iftar etti
12:58Çiçek'ten Kılıçdaroğlu'na ''genel af'' yanıtı
12:37Bahçeli 11 yıllık "Öcalan" sırrını açıkladı
12:30''MHP'den istifa ettim, tehditler alıyorum''
12:24CHP'li vekil: Evet verilecek maddeler var
12:21Silifke’de iktidar-muhalefet buluşması
12:18Referandumdan dolayı MHP'den istifa etti
11:38Alevilerin evet diyeceğini düşünüyorum
11:29Ergün Karamürsel'de ziyaretlerde bulundu
11:17Ülkeler müteşebbisleri ile zengindir
11:08Muhsin Yazıcıoğlu yaşasaydı...
11:06Önder Sav nasıl SP'ye geçti!
10:55MHP'den bir istifa daha
10:50Topçu: Kıyameti koparmayın
10:47Muhalefetin tarzı, siyasi akla hakaret
10:21MHP'nin 'hayır' demesine anlam veremiyorum
09:19Ahmet Türk sandığa gitse EVET oyu verir
08:51Erdoğan'ı şaşırtan 'evet'
08:43Bahçeli’nin ikna odası
08:23CHP ve MHP'den "AYM ve HSYK"ya hayır
07:58''Evet''çi MHP'li başkan partisinden istifa etti
00:25Arınç: Biz birlikte Türkiye'yiz
23:48Şahin: Liderler birbirini iftara davet edebilse
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Önder Sav, Saadet Partisi Genel Sekreteri olursa!
 
 
Alper GÜRKAN
Fazıl Saygillerin öfkesi
 
 
Ayhan BİLGEN
Özerklik Rize'deki felaketi önler mi?
 
 
Necmettin EVCİ
Onlar için şimdiden üzülüyorum
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Durun general! Özür dilemeden nereye…
 
 
Yusuf YERLİ
Başbakan'ın taziye ziyareti
 
 
 
 
 
YAŞ’ta verilmeyen terfiye dava
 
PAOK taraftarından büyük saygısızlık!
 
Tek tip askerlik dokuz ay olacak
 
Evleri ziyaret edecekler, sorunları dinleyecekler
 
33 er hadisesi gibi olaylar yaşanabilir
 
 
 
 
 
Gerçek dost sıkıntılı zamanlarda, senin gurur ve izzet-i nefsini kırmadan, sana yardım edenlerdir.

Hazreti Ali
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.515
1.525
 
 Euro
1.930 1.945
 
 Sterlin
2.335 2.380
 
 Altın
60.47 60.91
 
 IMKB
59443  
 
 
'Başörtüsünde samimi olsun oyum ona'...
 
CHP liderinin vaatkar bir dil kullandığını belirten Zaman gazetesi yazarı Bulaç, ekledi: Kendisini çok başarılı buluyorum. Bu tavrını sürdürürse İslami kesim ona yaklaşır. Başörtüsü konusunda somut, samimi, ikna edici bir adım atarsa, söz veriyorum oyum Kılıçdaroğlu'na
 
 
 
 
  Danıştay cinayetinden bir hafta önce Alparslan Arslan'a cin çıkarma seansı uygulandığı iddia edildi  
 
 
 
  Memleketinden kalkıp, ev hizmetlerinde çalışmak üzere Suudi Arabistan'a giden Sri Lankalı bir kadın, ülkesine vücudunda toplam 24 metal çiviyle döndü.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app