DOLAR 1.526 - EURO 1.937 - ALTIN 60.63 - IMKB 59443
Salı 31 AĞUSTOS 2010
Bu görüntülerin tarih olması için Evet Kılıçdaroğlu'ndan protokol acemiliği Antalyaspor:0 - Trabzonspor:0 Vecdi Gönül'den bedelli açıklaması 4. Kata kamyon girdi, küçük çocuğu ezdi Erdoğan: Yaralar sarılacak Öğretmen atamaları ertelendi Yemekten sonra yakılan, 1 sigara = 10 sigara Yazarımızın Ülke'deki konuğu yazarımız olacak Olay öğretmen konuştu habertaraf.com
 
 
 
Lozan Antlaşması ve Ruhban Okulu
 
 
 
 
Sami ŞENER
Masonluk
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Mısırlı Nobelli Yazar Necib Mahfuz
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bir hayırcıdan evetçilere 5 soru
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir yoğurt teorisi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Kale direğinden medeniyet dersleri...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye oy vermek!
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Bu telaş niye?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Zırvanın doruğu
 
 
Hürriyet
Fatih ÇEKİRGE
Kapının önünde bir not: 12 Eylül günü evden sakın çıkma! Yoksa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Siyasetin en çirkin yüzü
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bugün, TSK için yeni bir dönem başlıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Askerler bize, bizler de askerlere not veriyoruz...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
MHP, Bahçeli ve Kara Çarşaf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
H. Avcı'ya inanmak isterim ama...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Savcı açtı ağzını yumdu gözünü
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Sisler aralanacak mı?
 
 
Habertürk
Yiğit BULUT
'Devletin imamları' tamam... Ya 'devletin üstatları'!
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Kaybettiğim dalağımın hesabını soracağım
 
 
 
ANTALYA- Darbe mağduru pek çok kişi 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'evet' çıkması durumunda darbecilerden hesap sormaya hazırlanıyor.
 
MHP davasından idamla yargılanan Sakarya Ülkü Ocakları Ortaöğretim eski Başkanı Müslim Karataş, darbe sonrasında gözaltına alınarak, ülkücü camianın liderlerinden Muhsin Yazıcıoğlu'nun da hapsedildiği Ankara Mamak Cezaevi'ne götürülerek idamla yargılandı.

Müslim Karataş, aylarca cezaevinde işkenceye maruz kalmış. Islatılıp dövülmek, vücudunun çeşitli yerlerinden elektrik verilmesi, bele araba lastiği geçirilerek dövülmek, kum torbasıyla iç organların parçalanması gibi işkencelere maruz kalmış ülkücü Müslim Karataş. 3 ay süren işkence sırasında dalağı parçalanmış, ciğerleri zarar görmüş. Hastaneye çıktığında ölmemesi için doktorlar dalağını almak zorunda kalmış. Referandumu, darbecilerden hesap sormak için bir fırsat olarak gördüğünü söyleyen Müslim Karataş, "Darbecilerin işkencesiyle kaybettiğim dalağımın hesabını hem 'evet' oyu vererek, hem de çıkacak 'evet' sonucundan sonra vereceğim hukuki mücadele ile soracağım." dedi.

"Gözleriniz bağlı. Kurbanlık koyun gibi duruyorsunuz. Kum torbalarıyla bir yerinize basıyorlar, sizin de bir şeyden haberiniz yok. Orda dayanıyorsunuz. Kum torbalarıyla sırtınıza, belinize nerenize denk geliyorsa vuruyorlar. İz bırakmasın, morarma olmasın sadece vücudun içi zarar görsün diye yaptılar. Torbayı sallayıp vuruyorlar. Kalkıyorsunuz bir daha. Zaten işkence biraz devam edince vücut uyuşuyor, bir şeyden haberiniz olmuyor. Ne yaşadığınızı çok fazla hissetmiyorsunuz. Bu işkence sırasında dalağımı parçaladılar. Uzuvlarıma elektrik verdiler. Söylemesi ayıptır oradan sağ çıkıp da çocuğu olan insan çok nadirdir." Müslim Karataş, gördüğü işkenceyi bu sözlerle anlatırken adeta yeniden o günleri yaşıyor.

Referandum sürecinde en çok MHP yönetiminin 'hayır' kampanyası başlatmasına hayret ettiğini anlatan Karataş , "12 Eyül öncesinde bize brifinglerde ve konferanslarda 'Solcuları öldürmek vaciptir' diyenlerin şimdi CHP ile kol kola olduğunu görünce, nasıl bir oyunun içinde olduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz. Madem biz bunlarla kol kola olacaktık 5 bin 500 kişi niye öldü?" diye soruyor.


"AK PARTİLİ DEĞİLİM, İŞKENCENİN HESABINI SORMAK İÇİN 'EVET' DİYORUM"

Referandum sürecinde MHP'nin dağdaki teröristle ve CHP ile aynı çizgiye gelmesinden rahatsızlık duyduğunu ifade eden ülkücü Müslim Karataş, AK Partili olmadığını ve demokrasi adına 'evet' diyeceğini açıkladı. Karataş, şöyle konuştu:

"Ben milliyetçim, ben ülkücüyüm. Üstüne basa basa söylüyorum, ben AK Partili değilim. 'Evet' demekle AK Parti'ye oy vermek aynı şey değil. Eğer bundan daha iyi yapan birini görürsem seve seve oyumu ona veririm. Ben memleket sevdalısıyım. Bakın 'hayır'a kim seviniyor? Dağdaki terörist. Diyor ki sandık başına gitmeyeceksiniz. Meclis'te demokrasiyle hiç ilgisi olmayan terörist partisi ve CHP 'hayır' tarafındalar. Bir tarafında da MHP. Şimdi MHP'yi nereye koyacaksın. Hangi yana koysan olmuyor. MHP böyle mi olmalı. MHP bu mu olmalı. Hani 5 bin 500 şehit. Hani teröre verdiğimiz 33 bin şehitler. Hani bunun hesabı?"

12 Eylül gününü, darbecilere hesap sorma adına iple çektiğini vurgulayan Müslim Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Referandum, darbecilere hesap sorma adına büyük bir fırsat oldu. İdamla yargılanıyorsunuz, aylarca işkence görüyorsunuz, uzuvlarınızdan kaybettikleriniz oluyor. Suçluysam beni niye asmadılar, madem suçsuzdum bana niye işkence yaptılar. Niye hasar verdiler. Bunun hiçbir şeyini soramadık. Soramıyoruz da. Böyle bir fırsat çıkmışsa ben bunu neden değerlendirmeyeyim."


"MHP YÖNETİMİ 12 EYLÜL'DE İŞKENCE GÖRSEYDİ KAPI KAPI DOLAŞIR 'EVET' DERDİ"

12 Eylül askeri yönetiminin gadrine uğrayan ve halk oylamasında 'evet' oyu vereceğini açıklayan ülkücü ve milliyetçilere ağır hakaretlerde bulunan MHP yönetimine de tepki gösteren Müslim Karataş, "Biz bu işkencelere maruz kalırken bugünkü parti üyeleri nerdeydi? Şu anki partinin yönetiminden hiç kimse yoktu. Hepimiz cezaevindeyiz. Parçalı bölüklü Albay Türkeş'ten tutun herkes. Ama ben şu an partinin yönetiminde olan insanların milliyetçi olduğunu bile bilmiyordum. Tanımıyordum ki. Öyle birileri yoktu ki. 12 Eylül'deki işkenceleri yaşasalardı şu an bütün benlikleriyle o anayasaya, referandumuna 'evet' demek için kapı kapı dolanırlardı. Onların uzuvlarından cereyan verdiler mi? Ne olduğunu yaşamamış ki, bilmiyor ki. Hiç, acaba ufak su dökmeye gittikleri zaman yani iki ay üç ay boyunca neyiyle ufak su dökeceğini aradığı olmuş mu? Onlar hazıra konmuşlar. Ceremelerini o cezaevinde işkence gören insanlar çekmiş ve onların meyvesini topluyorlar." şeklinde konuştu.


"ALBAY TÜRKEŞ YAŞASA HOCAEFENDİ'YLE BİRLİKTE HAREKET EDERDİ"

Müslim Karataş, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin, referandumda 'evet' oyu verilmesi gerektiğini açıklamasından sonra MHP yönetiminden bazı isimlerin gösterdikleri tepkiyi de eleştirdi. Karataş, "Albay Türkeş, bugün yaşıyor olsa Hocaefendi ile birlikte hareket ederdi." dedi.

Karataş, bunun gerekçelerini de Gülen Hocaefendi'nin yaptıkları ile ülkücülerin 9 Işık dokrtrininin hedeflerinin örtüşmesine bağladı: "Eğer Albay Türkeş yaşamış olsa şu an Hocaefendi'yle beraber mücadele ederdi. Şimdi biz milliyetçi olarak İslam'ı savunamadık. Türklüğü savunamadık. Bugün Türklüğü, CHP'nin emrine girenlere bıraktık. Yani bizim İslam canımızdı, Türklük kanımızdı. Biz bunları savunamadık. Ama dünyanın 120 ülkesinde Türk bayrağını Hocaefendi'nin teşvikiyle açılan eğitim kurumları dalgalandırıyor. Turancılıksa işte. İstiklal marşı okunuyor. Ülkücülükse işte. Ve İslam tanıtılıyor. İslamcılıksa işte. Bunu çekemeyen de namerttir."

28 Ağustos 2010 - 17:53:00
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:47Bu görüntülerin tarih olması için Evet
00:04ABD: 70 - Brezilya: 68
17:35Olay öğretmen konuştu
17:26Mustazaflar'a "Evet" kurşunu sıkıldı
16:50Bakanın huzurunda ''Çevik Bir'' paniği
16:48Menderes'in mezarı başında 'evet' dediler
16:34Mavi Marmara müze oluyor
15:51Erdoğan'dan başsağlığı
15:11CHP ve MHP gıcık müşteri gibi...
15:04''Sandalet Genelgesi''' haberi yalanlandı
14:50Mardin'de suikast silahları ele geçirildi
14:291. Ordu K.lığı önünde darbe protestosu
13:49CHP'li vekilin nezaket rezaleti
13:40Erdoğan heyelan bölgesinde
13:25Özcan: Kanaat var, kanıt yok
12:18Yazıcı Rize'deki afeti değerlendirdi
11:20İHH yardım uçağı Pakistan'a uçtu
10:40Sözleşmeli memura aile yardımı ve görev yolluğu
10:37Rize'de ölü sayısı 13'e yükseldi
10:31''Tek tip askerlik'' fikrine karşı tepki büyüyor
10:28Savcı Öz'ün eşinden referandum yorumu
10:24Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
10:16Hiçbir Kürt eli silahlı bir örgütle tartışamaz
10:01KPSS'de 3 bin 227 kişi takipte
09:38Cumhurbaşkanı Gül'den Kerimov'a davet
09:36''Atatürk-Ordu'' yerine ''Öcalan-PKK'' tabusu
09:33PKK sandık görevlilerini tehdit ediyor
09:29Bakandan 2050 uyarısı
09:28Soruların kaynağı bu öğretmen mi?
09:23Hem dindarlık hem dinsizlik artıyor
Daha fazla haber göster
09:20Başbakanı Chavez'le uyardı
09:11İl il 30 Ağustos kutlamaları
08:34YÖK: KPSS iptal olabilir
08:32Çok çarpıcı YARSAV araştırması
08:17Çok gizli 'Dolmabahçe dosyası' Ankara'da
08:12Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
07:57İsrail'le gizli zirvenin perde arkası!
07:47Cumhurbaşkanı Gül: Çok heyecan verici
07:35İl Jandarma Komutanı yangında mahsur kaldı
21:55Erbakan, Bursa'da iftara katıldı
19:22Bahçeli: AK Parti kendi anayasasını hazırlıyor
18:35Tarhan: Özel yetkili savcılar kaosa yol açtı
17:54Putin, bir litre benzine 80 centi pahalı buldu
17:17Face'in ilginç Eminağaoğlu açıklaması
16:59'Araplar hızlı çoğalıyor, toplum aptallaşıyor!'
16:56Petrol hattına sabotajı bir çoban önledi
16:29"Rize'de yıkılan ve hasarlı 400 yapı var"
16:28Heyelanda kayıp 2 kişiye 3 gündür ulaşılamadı
16:00Yıldız'ın yumrukçusu bakın kiminle görüşüyor
15:16Vatandaş yönetime el koyup fotoğraf çektirdi
14:40150 iş makinesi heyelan bölgesinde çalışıyor
14:17Heyelan enkazı yavaş kaldırılıyor, şikâyet var
14:12"Faillerden yakınanlar bugün 'hayır' diyor!"
14:11Avcılar katili adliyeye sevk edildi
13:46Koşaner'den "inşallah" dedirten mesaj
13:41Hisarcıklıoğlu'ndan 30 Ağustos mesajı
13:36Yargıçlar paşaları önce titretti, sonra güldürdü!
13:30Toplu görüşme sonrası KESK'in ilk yorumu
13:28Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı
13:22Dersim'i yazmış da bozuyor ezber...
12:42Son Patrik Bartholomeos mu?
12:35Başbuğ'u madalyadan eden 3 günah
12:14Menderes'in fotoğrafları yakılırken ağlıyordu...
12:09Tarım Bakanlığı "Şap" haberini yalanladı
11:44Finli Bakan: Türkiye'den daha fazla öğrenci alın
11:36Dink ailesinin avukatı Hanefi Avcı'yı yalanladı
11:18Savcıların "Başbuğ'u sorgulama" düellosu
11:10TSK'nın fahri medya sözcüsü talepleri sıraladı
11:06Gül: Türk yurdu olduğu ilan edilmiştir
10:5889 kilo patlayıcı ele geçirildi
10:56Genelkurmay: Polise özel askerlik olmaz!
10:46Yüksek yargı üyeleri kriteri: Eş, dost, akraba...
10:0189 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyoruz
09:59Bağış: "Tek tip" değil "Profesyonel ordu"
09:46İşte Hanefi Avcı'nın kitabındaki şeyh
09:39İstiklal'den "Yetmez ama Evet" aktı
09:00Doğruysa enayilik olmaz mı?
08:49Tuncay Güney neden yakalanmıyor?
08:24Vatandaşla devletin arasını 'hakem' bulacak
08:18Tüm dünyanın gözü onun üzerinde
07:52Memura 2011'de yüzde 4+4 zam
20:34Tarhan: Demokrasiyi sadece ordu korumaz
19:49Ülkücülerden Mamak Cezaevi'nde evet eylemi
18:34YARSAV: Değişiklik yargı bağışıklığı getiriyor
17:58Gül Kayseri'deki açılış karşılaşmasını izledi
17:53Kaybettiğim dalağımın hesabını soracağım
17:39Gül Kayseri'de temel atma töreninde
16:32Pakistan için bir tren daha
16:14Binlerce kişi 'evet' için yürüdü
16:11Başkanlığımdaki en coşkulu alkışı aldım
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Bu sınav herkesi kapsıyor
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Ak Parti korkutuyor!
 
 
İsmail YAŞA
Aştiyani, recm ve yanlış tartışma
 
 
Necmettin EVCİ
Anlayamadıklarımızla anladıklarımız
 
 
 
 
 
Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
 
Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
 
Çok çarpıcı YARSAV araştırması
 
Bahçeli onayıyla Barzani'ye yardım
 
"Evet" denilmemesi için mi "Emin misiniz" kalktı?
 
 
 
 
 
"Para yığmakla yükselip artacağını sanma. Duran su fena kokar. Bağışlamaya çalış. Akan suya sema yardım eder. Yağmur yağdırır, sel gönderir, onu kurutmaz."

Şeyh Sadi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.516
1.526
 
 Euro
1.921 1.937
 
 Sterlin
2.337 2.380
 
 Altın
60.25 60.63
 
 IMKB
59443  
 
 
Celladımıza dalkavukluk etmeyeceğiz...
 
Ülkücü hareketin önemli fikir adamlarından Dr. Mustafa Çalık, Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü. Referandum sürecinde 'evet' oyu vereceğini açıkladı. Kendisi için 'eski ülkücü' nitelemesini kesinlikle reddediyor, siyasi, fikri ve ahlaki bir tavır olarak teneşir tahtasına kadar ülkücü kalmaya kararlı olduğunu söylüyor. 'Evet' oyu vermesini de işte bu tavırla açıklıyor. Çalık ile ülkücülüğü, referandum sürecini konuştuk.
 
 
 
 
  Sabah'ın 4'üncü sayfasında 'İstanbul Moda Haftası Ambrosio ile kapanış yaptı' haberine Hürriyet muhabirinin imzası atıldı.  
 
 
 
  Gazete Habertürk yazarı Yiğit Bulut'un bugün yazısı çıkmadı. Oysa taşra baskısında vardı.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin