DOLAR 1.526 - EURO 1.937 - ALTIN 60.63 - IMKB 59443
Salı 31 AĞUSTOS 2010
Putin: Bu iddialar tam bir saçmalık Oyun için girdikleri buzdolabında öldüler Bu görüntülerin tarih olması için Evet! Kılıçdaroğlu'ndan protokol acemiliği Antalyaspor:0 - Trabzonspor:0 Vecdi Gönül'den bedelli açıklaması 4. Kata kamyon girdi, küçük çocuğu ezdi Erdoğan: Yaralar sarılacak Öğretmen atamaları ertelendi Yemekten sonra yakılan, 1 sigara = 10 sigara habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’de “Demokratik Özerklik” Tartışmaları
 
 
 
 
Sami ŞENER
Masonluk
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
MDP Kurucusu Turgut Sunalp
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bir hayırcıdan evetçilere 5 soru
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir yoğurt teorisi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Kale direğinden medeniyet dersleri...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye oy vermek!
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Bu telaş niye?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Zırvanın doruğu
 
 
Hürriyet
Fatih ÇEKİRGE
Kapının önünde bir not: 12 Eylül günü evden sakın çıkma! Yoksa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Siyasetin en çirkin yüzü
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bugün, TSK için yeni bir dönem başlıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Askerler bize, bizler de askerlere not veriyoruz...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
MHP, Bahçeli ve Kara Çarşaf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
H. Avcı'ya inanmak isterim ama...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Savcı açtı ağzını yumdu gözünü
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Sisler aralanacak mı?
 
 
Habertürk
Yiğit BULUT
'Devletin imamları' tamam... Ya 'devletin üstatları'!
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Başbakanı Chavez'le uyardı
 
 
 
Yargıda siyasallaşma tartışmaları kamuoyunu yoğun bir biçimde meşgul ediyor. Ağırlıklı olarak Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda yapılan düzenlemeler üzerinden giden gerilim aslında yeni değil.
 
Burcu Bulut'un röportajı

Adnan Menderes başkanlığındaki Demokrat Parti (DP) döneminde de 'Yargı ve yargıç güvencesi', o günlerin diliyle 'Hakim ve kaza teminatı' daha çok basınla ilgili davalarda gündeme gelmişti. 1950'li yıllarda başlayan bu tartışmalar, 1993'de kurulan DYP-SHP hükümetinin Adalet Bakanları Seyfi Oktay ve Mehmet Moğultay döneminde yeniden alevlendi. Özellikle Adalet Bakanı Moğultay'ın 1995'te gerçekleştirilen CHP kongresinde, partideki kadrolaşmayı itiraf etmesiyle tartışmalar ayyuka çıktı. Kamuoyu, Moğultay'ın hakimlik sınavına yönelik getirdiği eleştiriler üzerine yaptığı, 'Tabi ki bizimkileri alacağız, MHP'lileri ve RP'lileri mi alacağız' yönündeki açıklamalarıyla yankılandı. Biz de Akşam gazetesi olarak Eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay'a ulaştık. Bugün hala dillendirilen o açıklamaların nedenini bir de kendisinden dinlemek istedik.

Mehmet Moğultay kimdir?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1969-1987 tarihleri arasında serbest avukatlık yaptı. SHP ve CHP'nin üst düzey kademelerinde görev aldı. TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, TBMM Başkanvekilliği ve TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yaptı. 1991-1995 yılları arasında 49. ve 50. DYP-SHP koalisyon hükümetlerinde ve sonrasında CHP ve SHP'nin CHP adı altında birleşmesiyle DYP-CHP koalisyon hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı görevlerinde bulundu.

- Yargının, toplumla arasında ideolojik mesafe oluşturduğunu düşünenler var. Değerlendirmenizi istesem neler söylerdiniz?
Bir devletin temelini oluşturan esas güç adalettir. Yasama ve yürütmenin iş ve eylemleri de sonuçta adalete intikal edeceğinden son söz daima adaletindir. Demokrasinin sorunları, hukukun üstünlüğünün sağlanması sorunları, laiklikle ilgili sorunlar, devletin temel düzeniyle ilgili sorunlar hem ayrı ayrı hem de birlikte birbirini etkileyen yargıyla iç içe sorunlardır. Demokrasinin temelinde hukuk devleti, hukuk devletinin temelinde ise insan hakları vardır. Ülkemizde hukuk devleti anlayışının tohumları Tanzimat Fermanı'yla atılmıştır. Ancak hukuk devleti alanındaki asıl gelişme Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilebilmiştir. Bu dönemde 1924 anayasasıyla 'Ulusal Egemenlik' ilkesi, 'Erkler Ayrılığı' ilkesi, 'Hak ve Özgürlükler' hukuk sistemi içinde yer almıştır. Bir hukuk devletinin 'Olmazsa olmaz'larının başında bağımsız yargı gelir. Güven sarsılırsa ülkedeki herkes etkilenir.

- Yargı bağımsızlığını yitirirse ne olur mesela?
Yargı bağımsızlığının ortadan kalkması bireyleri iktidarın keyfi davranışlarına karşı korumasız bırakır. Yargının, iktidarın denetiminde olması, bireylerin gündelik yaşamlarını da etkiler, otoriter rejim gelir. Erdemli bir yaşam ancak bağımsız bir yargı ile sağlanmıştır. Bu hükümet ve Başbakan yargıya kızgın.

- AK Parti hükümeti yargıya neden kızgın sizce?
Başbakan, mahkumiyeti ve Meclis'te bulunan fezlekeleri nedeniyle yargıya kızgın. Bu nedenle hükümet ve bizzat Başbakan yargıyı denetimi altına almak istiyor. Referandumun gerçek nedeni budur.

- Referandumda hedef yargı denetimi yani?
Kesinlikle. Referandumda, 'Yargı bağımlı olsun mu' diye sorulamayacağından bu soru örtülü olarak referandumla sunulmaktadır. Yargı denetimi ortadan kalkınca AK Parti iktidarı her türlü hukuksal sınırlamadan kurtulmuş olacak ve ülkeyi keyfi yönetecektir.

- Anayasa değişikliğine cevabınızın 'Hayır' olduğunu biliyoruz. Neden karşı çıkıyorsunuz?

- Toplumsal mutabakat yoktur.
- Bu anayasa değişikliği iktidara hizmet eder. 'Venedik Kriterleri' dikkate alınmamıştır.
- Kamu kurumlarınca haksızlığa uğrayan insanlar, mahkemeler yerine yine kamuya başvurmak zorunda bırakılmak isteniyor. Vatandaşın mahkemeye başvurmak hakkı elinden anlıyor.
- Seçim barajı aşağı çekilmemiştir. Sekiz yıldır iktidarda bulunan AK Parti, seçim yasaları ve siyasi partiler yasasında değişiklik yapmadı. 2002'de 14 milyon oy, 2007'de 4 milyon oy geçersiz oldu. Şayet seçim barajı aşağı çekilmiş olsaydı bu oylar geçersiz olmazdı.
- Paket ayrı ayrı değil, toptan oylanıyor.
- AB, bütün raporlarında 'Yargıyı bağımsız kılın' diyor. Oysa yapılan HSYK değişikliğiyle bakan daha güçlü hale geliyor. HSYK'nın bağımsızlığı tamamen yok ediliyor. HSYK gelişmiş ülkelerdeki standartlardan uzaklaştırılıyor ve tamamen hükümetin eline bırakılıyor. Bu da yargının siyasallaşmasına sebebiyet verir. Yargı ile ilgili bölüm Anayasa değişikliğinin asıl amacı ve kalbidir. Yargı ele geçirilirse hızla otoriter bir rejime ve Hitler faşizmine doğru ülke sürüklenir.
- TBMM, Anayasa Mahkemesi'ne ve HSYK'ya üye seçiyor. Burada nitelikli çoğunluk aranmıyor. Pakette klasik aldatmaca maddeleri çok. Mesela kamu denetçisini kim seçiyor? TBMM tarafından deniyor. Oysa bir kimsenin seçiminde TBMM'nin olabilmesi için nitelikli çoğunluk aranması şart. Salt çoğunluk kaldığı sürece iktidar partisi kimse o seçecek demektir. Daha baştan güvenirliği kuşkulu bir kişi olacaktır.
- Son olarak da milletvekili dokunulmazlığına anayasal bir çözüm getirilmemiştir. Haklarında fezleke bulunan milletvekilleri, HSYK ve Anayasa Mahkemesine üye seçecekler. Bu kabul edilebilir bir iş değildir.

- Paylaşmak istediğiniz bir anekdot var...
Evet. Venezüella'da halkın oylarıyla iktidara gelen Chavez, kendine muhalefet eden bir işadamına takar. Bir fırsatını bulup adamı içeri attırır. Yani 'Bertaraf' olur. Adam üç yıl, içeride yargılanmayı bekler. Üç yılın sonunda ilk duruşmada, kadın hakim bakar ki adam hakkında doğru dürüst ne belge, ne de kanıt var. İşadamını serbest bırakır. Kadın hakim Chavez'in kızdığı, huy kaptığı işadamını dışarı çıkarır. Sen misin bu adamı dışarı çıkaran... Chavez kendine yakın hakim ve savcıları harekete geçirir ve kadın hakimi, tahliye kararını verdikten yarım saat sonra içeri attırır. Hem de nereye? O kadın hakimin mahkum ettirdiği azılı suçluların bulunduğu bir hapishaneye. Daha içeri girdiği anda öbür mahkumlar tarafından yakılarak öldürülmek istenir. Kadın hakim özür de af da dilemez. Chavez'in ezberini, fiyakasını bozar.

- Bu hikayeden ne çıkarmalıyız?
Halkın oylarıyla iktidara gelmiş, milli iradeyi temsil eden demokrat ve anti-emperyalist Chavez'in adalet anlayışı bu. Yarın Türkiye'de de böyle olmayacağını nereden bilelim. Garantisini kim verebilir?

- Bazı Ergenekon sanıkları uzun süredir tutuklu. Hukukçu olarak görüşünüz...
Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan gibi iyi gazeteciler, Mehmet Haberal gibi dünya çapında bir tıp doktoru uzun süredir cezaevinde. Kendilerine ne ile suçlandıklarının söylenmemesi avukatlarını bile isyan ettiriyor. Başından beri söyledim adaletin gecikmesi en büyük adaletsizliktir. Bu davalara bakan kıdemli hakim mahkeme başkanı tahliye talebinde bulunuyor, diğerleri muhalefet ediyor. Bunu anlamakta zorlanıyorum.

Akşam

30 Ağustos 2010 - 09:20:39
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

06:03Suriyeliler: Bu bizim de bayramımız
00:47Bu görüntülerin tarih olması için Evet!
00:04ABD: 70 - Brezilya: 68
17:35Olay öğretmen konuştu
17:26Mustazaflar'a "Evet" kurşunu sıkıldı
16:50Bakanın huzurunda ''Çevik Bir'' paniği
16:48Menderes'in mezarı başında 'evet' dediler
16:34Mavi Marmara müze oluyor
15:51Erdoğan'dan başsağlığı
15:11CHP ve MHP gıcık müşteri gibi...
15:04''Sandalet Genelgesi''' haberi yalanlandı
14:50Mardin'de suikast silahları ele geçirildi
14:291. Ordu K.lığı önünde darbe protestosu
13:49CHP'li vekilin nezaket rezaleti
13:40Erdoğan heyelan bölgesinde
13:25Özcan: Kanaat var, kanıt yok
12:18Yazıcı Rize'deki afeti değerlendirdi
11:20İHH yardım uçağı Pakistan'a uçtu
10:40Sözleşmeli memura aile yardımı ve görev yolluğu
10:37Rize'de ölü sayısı 13'e yükseldi
10:31''Tek tip askerlik'' fikrine karşı tepki büyüyor
10:28Savcı Öz'ün eşinden referandum yorumu
10:24Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
10:16Hiçbir Kürt eli silahlı bir örgütle tartışamaz
10:01KPSS'de 3 bin 227 kişi takipte
09:38Cumhurbaşkanı Gül'den Kerimov'a davet
09:36''Atatürk-Ordu'' yerine ''Öcalan-PKK'' tabusu
09:33PKK sandık görevlilerini tehdit ediyor
09:29Bakandan 2050 uyarısı
09:28Soruların kaynağı bu öğretmen mi?
Daha fazla haber göster
09:23Hem dindarlık hem dinsizlik artıyor
09:20Başbakanı Chavez'le uyardı
09:11İl il 30 Ağustos kutlamaları
08:34YÖK: KPSS iptal olabilir
08:32Çok çarpıcı YARSAV araştırması
08:17Çok gizli 'Dolmabahçe dosyası' Ankara'da
08:12Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
07:57İsrail'le gizli zirvenin perde arkası!
07:47Cumhurbaşkanı Gül: Çok heyecan verici
07:35İl Jandarma Komutanı yangında mahsur kaldı
21:55Erbakan, Bursa'da iftara katıldı
19:22Bahçeli: AK Parti kendi anayasasını hazırlıyor
18:35Tarhan: Özel yetkili savcılar kaosa yol açtı
17:54Putin, bir litre benzine 80 centi pahalı buldu
17:17Face'in ilginç Eminağaoğlu açıklaması
16:59'Araplar hızlı çoğalıyor, toplum aptallaşıyor!'
16:56Petrol hattına sabotajı bir çoban önledi
16:29"Rize'de yıkılan ve hasarlı 400 yapı var"
16:28Heyelanda kayıp 2 kişiye 3 gündür ulaşılamadı
16:00Yıldız'ın yumrukçusu bakın kiminle görüşüyor
15:16Vatandaş yönetime el koyup fotoğraf çektirdi
14:40150 iş makinesi heyelan bölgesinde çalışıyor
14:17Heyelan enkazı yavaş kaldırılıyor, şikâyet var
14:12"Faillerden yakınanlar bugün 'hayır' diyor!"
14:11Avcılar katili adliyeye sevk edildi
13:46Koşaner'den "inşallah" dedirten mesaj
13:41Hisarcıklıoğlu'ndan 30 Ağustos mesajı
13:36Yargıçlar paşaları önce titretti, sonra güldürdü!
13:30Toplu görüşme sonrası KESK'in ilk yorumu
13:28Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı
13:22Dersim'i yazmış da bozuyor ezber...
12:42Son Patrik Bartholomeos mu?
12:35Başbuğ'u madalyadan eden 3 günah
12:14Menderes'in fotoğrafları yakılırken ağlıyordu...
12:09Tarım Bakanlığı "Şap" haberini yalanladı
11:44Finli Bakan: Türkiye'den daha fazla öğrenci alın
11:36Dink ailesinin avukatı Hanefi Avcı'yı yalanladı
11:18Savcıların "Başbuğ'u sorgulama" düellosu
11:10TSK'nın fahri medya sözcüsü talepleri sıraladı
11:06Gül: Türk yurdu olduğu ilan edilmiştir
10:5889 kilo patlayıcı ele geçirildi
10:56Genelkurmay: Polise özel askerlik olmaz!
10:46Yüksek yargı üyeleri kriteri: Eş, dost, akraba...
10:0189 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyoruz
09:59Bağış: "Tek tip" değil "Profesyonel ordu"
09:46İşte Hanefi Avcı'nın kitabındaki şeyh
09:39İstiklal'den "Yetmez ama Evet" aktı
09:00Doğruysa enayilik olmaz mı?
08:49Tuncay Güney neden yakalanmıyor?
08:24Vatandaşla devletin arasını 'hakem' bulacak
08:18Tüm dünyanın gözü onun üzerinde
07:52Memura 2011'de yüzde 4+4 zam
20:34Tarhan: Demokrasiyi sadece ordu korumaz
19:49Ülkücülerden Mamak Cezaevi'nde evet eylemi
18:34YARSAV: Değişiklik yargı bağışıklığı getiriyor
17:58Gül Kayseri'deki açılış karşılaşmasını izledi
17:53Kaybettiğim dalağımın hesabını soracağım
17:39Gül Kayseri'de temel atma töreninde
16:32Pakistan için bir tren daha
16:14Binlerce kişi 'evet' için yürüdü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Bu sınav herkesi kapsıyor
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Ak Parti korkutuyor!
 
 
İsmail YAŞA
Aştiyani, recm ve yanlış tartışma
 
 
Necmettin EVCİ
Anlayamadıklarımızla anladıklarımız
 
 
 
 
 
Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
 
Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
 
Çok çarpıcı YARSAV araştırması
 
Bahçeli onayıyla Barzani'ye yardım
 
"Evet" denilmemesi için mi "Emin misiniz" kalktı?
 
 
 
 
 
"Para yığmakla yükselip artacağını sanma. Duran su fena kokar. Bağışlamaya çalış. Akan suya sema yardım eder. Yağmur yağdırır, sel gönderir, onu kurutmaz."

Şeyh Sadi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.516
1.526
 
 Euro
1.921 1.937
 
 Sterlin
2.337 2.380
 
 Altın
60.25 60.63
 
 IMKB
59443  
 
 
Celladımıza dalkavukluk etmeyeceğiz...
 
Ülkücü hareketin önemli fikir adamlarından Dr. Mustafa Çalık, Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü. Referandum sürecinde 'evet' oyu vereceğini açıkladı. Kendisi için 'eski ülkücü' nitelemesini kesinlikle reddediyor, siyasi, fikri ve ahlaki bir tavır olarak teneşir tahtasına kadar ülkücü kalmaya kararlı olduğunu söylüyor. 'Evet' oyu vermesini de işte bu tavırla açıklıyor. Çalık ile ülkücülüğü, referandum sürecini konuştuk.
 
 
 
 
  facebook’ta grubu bulunan spor takımları listesinde 8. sırada bulunan Beşiktaş’ın hayran sayfası kapatıldı.  
 
 
 
  NTV'nin başarılı programcılarından Can Dündar, yeni sezonda Canlı Gaste'yi bırakıp NTV Ana Haber'e geçiyor.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin