DOLAR 1.526 - EURO 1.937 - ALTIN 60.63 - IMKB 59443
Salı 31 AĞUSTOS 2010
Putin: Bu iddialar tam bir saçmalık Oyun için girdikleri buzdolabında öldüler Bu görüntülerin tarih olması için Evet! Kılıçdaroğlu'ndan protokol acemiliği Antalyaspor:0 - Trabzonspor:0 Vecdi Gönül'den bedelli açıklaması 4. Kata kamyon girdi, küçük çocuğu ezdi Erdoğan: Yaralar sarılacak Öğretmen atamaları ertelendi Yemekten sonra yakılan, 1 sigara = 10 sigara habertaraf.com
 
 
 
Türkiye’de “Demokratik Özerklik” Tartışmaları
 
 
 
 
Sami ŞENER
Masonluk
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
MDP Kurucusu Turgut Sunalp
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Bir hayırcıdan evetçilere 5 soru
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir yoğurt teorisi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Kale direğinden medeniyet dersleri...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
CHP'ye oy vermek!
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Bu telaş niye?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Zırvanın doruğu
 
 
Hürriyet
Fatih ÇEKİRGE
Kapının önünde bir not: 12 Eylül günü evden sakın çıkma! Yoksa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Siyasetin en çirkin yüzü
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bugün, TSK için yeni bir dönem başlıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Askerler bize, bizler de askerlere not veriyoruz...
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
MHP, Bahçeli ve Kara Çarşaf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
H. Avcı'ya inanmak isterim ama...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Savcı açtı ağzını yumdu gözünü
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Sisler aralanacak mı?
 
 
Habertürk
Yiğit BULUT
'Devletin imamları' tamam... Ya 'devletin üstatları'!
 
 
 
 
Fahrettin DAĞLI
 
İsmail NERİMANOĞLU
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Hem dindarlık hem dinsizlik artıyor
 
 
 
Milli Gazete yazarı Eygi, son dönemde hem dine dönüş hem de dini terk ediş olduğunu söyledi. İslami yaşam tarzında israfa, aşırı tüketime yer olmadığını söyleyen Eygi, 'Altın kaplı banyoya sahip bir kimse Muhammed' ahlakla ahlaklı değil, Nemrud” ahlaklı kimsedir' dedi.
 
Nagehan Alçı'nın röportajı

- Türkiye'de dindarlık nasıl bir değişim gösteriyor? Dindarlık artıyor mu yoksa giderek sekülerleşiyor muyuz?
Dindarlık da dinsizlikte de ilerliyor. Hem bir dine dönüş hareketi var, hem de dini terk ediş. Bu bir çelişki gibi görülmesin. İstanbul Boğazı'nın üstünde Karadeniz'den Marmara'ya akıntı vardır, dibinde ise Marmara'dan Karadeniz'e... Büyük miktarda Müslüman sekülerleşti ama dinden büsbütün kopmadılar.

- Son yıllarda Ramazan= yemek ile özdeş bir hale geldi. Bunu nasıl yorumluyorsunuz? Haz kültürü ile İslam bağdaşabilir mi?
Sevgili Türkiye'miz maalesef şifah” bir toplum haline gelmiştir. Az mı desem, çok mu desem bedev”leşmiştir; taşra, kırsal kesim ve varoş kültürü hakim olmuştur. Bunun neticesinde hedonizmin de yaygın hale gelmesi kaçınılmaz. Hangi hedonizm? Onun da türleri var. Hedonizmin pek düşük, pek kalitesiz, pek avam hali... İslam dininin, medeniyetinin, hayat tarzının de kendine mahsus neş'eleri vardır. Bu neş'elerden haz alınır ama materyalist Batı kültürü ile İslam bağdaşmaz ve uyuşmaz.

- Tüketim kültürünün yaygınlaşması İslam'a ters midir?
İslami yaşam tarzında israfa, aşırı tüketime, aşırı konfora yer yoktur. Kur'an, 'Yiyiniz içiniz, lakin israf etmeyiniz' buyuruyor. Olgun, şuurlu, gerçek Müslüman zenginler mütevazı yaşarlar. Servetleriyle ticaret, sanayi, üretim yaparak, çeşitli hizmetler vererek ülkeye, topluma destek olurlar. İslam lüksü, israfı, saçıp savurmayı, harcama çılgınlığını, servetiyle gururlanmayı ve kibirlenmeyi hoş görmez. İyi Müslümanlarda yardımlaşma, paylaşma (infak) ahlakı vardır. Zekatlar, sadakalar, hayır hasenat mal” (yani parayla, malla yapılan) ibadetlerdir. Maden” kısımları altın kaplı banyoya sahip bir kimse Muhammed” ahlakla ahlaklı değil, Nemrud” ahlaklı bir kimsedir.

İFTAR ALLAH İÇİN VERİLİYOR

- Belediyelerin verdiği iftarların böylesine yaygınlaşması doğru mu? Bu biraz fakirin teşhiri değil mi?
İslam'da ameller (işler, eylemler) niyetlere göredir. Mübarek ayda fakirlerin karnını doyurmak için (usulüne göre) yapılırsa sevaplı bir iştir. Gösteriş, oy kazanmak, halka 'Bunlar ne dindar, ne hayırsever' dedirtmek için yapılırsa manev” kıymeti yoktur. İftar çadırlarının kapılarında 'Bu akşamki iftarı Altın Holding sahibi Hacı filan bey vermektedir' gibi yazılardan hiç hoşlanmıyorum. İftar Allah için veriliyorsa, kullara niçin reklam yapılıyor?

- Siz Galatasaray'da okurken daha mı güzeldi Ramazanlar, sizin çocukluğunuzun İstanbul'unda Ramazan nasıl yaşanırdı?

Bendeniz Galatasaray'da 1940 ila 1952 yılları arasında okudum. 1950'ye kadar CHP ve İsmet İnönü iktidarda idi. Arapça ezan okumak bile yasaktı. Din hürriyeti yoktu. Radyolar devletindi ve onlarda ne Ramazan ve oruç hakkında yayın yapılır, ne de iftar ve sahur saatleri bildirilirdi. Hatta bayram gelince Ramazan Bayramı denilmez, şeker bayramı denilirdi. Eski Ramazanlar sönük geçerdi. Lakin o zamanlar, Osmanlı'dan kalma büyük din alimleri, fakihler, gerçek şeyhler ve mürşitler, Müslüman beyefendiler, Müslüman hanımefendiler vardı. Bu değerli kişilerin varlığı ayrı bir kıymetti.

- Fehmi Koru, dindar camianın zenginleşmiş kesiminin de yüksek sanata ilgisi olmadığından yakınıyor. Diyor ki mesela hat ve tezhip gibi İslam sanatlarına dindar zenginlerden çok ilgi yok. Osmanlı döneminden kalma nadir hat ve tezhip eserlerini alanlar yine laik camianın zenginleri diyor Koru. Bu haklı bir tespit mi sizce?

Çok haklıdır, hatta az tenkit etmiştir. Bendeniz bu konuyu yirmi yıla yakın bir zamandır işliyorum ve mensubu bulunduğum dindar çoğunluğu tenkit ediyorum. İstisnaları tenzih ederek söylüyorum: Müslüman kesim zengin olunca lüks evlere, lüks yazlıklara, lüks fakat sanatsız dekorasyona, lüks binitlere, lüks giysilere, israfa, pek ad” hedonizme yöneldi. Kitaba, kültüre, sanata, yüksek medeniyete (medeniyetin alçağı da var), mill” sanatlara yönelmedi. Kaç Müslüman zenginin salonunda ve bürosunda orijinal hatlı ve tezhipli yazılar vardır? Kaç Müslüman tabi” boyalarla el dokuması antika halıları vardır. İslam sanatlarına ilgi, dinden uzaklaşmış sosyetede daha fazla.

- Öyleyse bu durumu nasıl yorumlamak lazım? Zenginleşen bir dindar neden on binlerce euroyu İsviçre saatine çok rahat veriyor, bir 17. yüzyıldan kalma Osmanlı sanat eserine ilgi göstermiyor?
Zenginler de sınıflara, kategorilere ayrılır. Hayırlı zenginler, hayırsız zengin... Kültürlü zengin, kültürsüz zengin... Meden” zengin, bedev” zengin. Türkiyeli bir zengin mill” ve din” sanatlarımızla, kültürümüzle ilgilenmiyorsa, meskenlerini ve çalışma mekanlarını bunlarla süslemiyorsa, evinde bir dolaplık değil, kocaman bir odalık şahs” kütüphanesi yoksa, faydalı kitaplar okumuyorsa o meden” ve kültürlü bir zengin değil bedev” ve cahil bir zengindir. İnsan sırf parayla ve servetle meden” zengin olamaz. Eğitim lazımdır bu iş için...

- Size monşer dindar diyorlar. Katılır mısınız? Fransız kültürüyle İslam kültürünün bir sentezi misiniz?
Kimisi de bendeniz için 'Galatasaray'ın imalat hatası...' der. Monşerlikle uzaktan yakından hiçbir alakam yoktur. Galatasaray'da okuyup öğrendiğim Fransızca benim için dünyaya bakan pencere oldu. Bugünün ölçülerine göre hayli muhafazakar, tavizsiz bir Müslümanım. Çağdaş kültürden, moderniteden de kopuk değilim. Beni yetiştiren Galatasaray'a minnet ve teşekkür borçluyum. Şunu da unutmayalım: Galatasaray'da Sultan Abdülhamid zamanında tüm Müslüman öğrencilerin okul camiinde, okul imamının ardında, namaz kılmaları mecbur” idi.

- Dindarlık kültürü en süzülmüş, en damıtılmış seçkin haliyle hangi ülkede yaşanıyor sizce?
Gitmedim ama Malezya'da oldukça kaliteli, vasıflı, meden” bir Müslümanlık varmış.

Muhalefetim siyasi değil

- Son dönemde Türkiye'de önemli, bir değişim yaşandığı söyleniyor. Askeri vesayetin yerini sivilleşmeye bıraktığı bunun demokratikleşmenin önünü açacağı iddia ediliyor. Sizce de demokratikleşiyor muyuz?
Demokratikleşme dıştan olmaz, içten olur. Bir toplum, bir millet veya halk ne halde ise, demokrasisi de öyle olur. Finlandiya anayasasını tercüme etsek sanki Finlandiya gibi demokrat mı olacağız? Lakin her şeye rağmen vesayet sisteminin, arkaik resm” ideoloji rejiminin terk edilmesinden yanayım. Hukukun üstünlüğünü istiyorum ama hukuk mutlaka adil bir hukuk olmalı. Resm” ideoloji yerine evrensel insan haklarını ve mill” kimliği koymalıyız. Türkiye'nin asıl problemi tarih” arızanın, kazanın, kopukluğun giderilip tarih” devamlılığa (Japonya'da, İsviçre'de, Norveç'te olduğu gibi) geçmektir.

- Hükümet ve asker-yargı arasındaki gerginliği nasıl yorumluyorsunuz? Değişimin zorunlu karşılaşmaları mı bu yaşananlar?
Gerçekten çok önemli bir değişim yaşanıyor. Bizde sadece asker” vesayet yok, onun yanında yargı, resm” ideoloji, üniversite, egemen azınlıklar, Derin Devlet (veya Devletler) vesayeti de var. Şimdi bu vesayetler kaldırılıyor. Sancılı bir şekilde... Franco'dan sonra İspanya, otoriter rejimden demokrasiye tereyağından kıl çeker gibi kolaylıkla geçmişti. Bizde maalesef böyle kolay olmayacak. Vesayetçiler, güçlü ve hükümran azınlıklar, statükocular, laikçiler (laikler demedim) direniyor. Bu gidişle zor da olsa, sancılı da olsa vesayetsiz demokrasiye geçeceğiz. Bu demokrasi örnek ve tam bir demokrasi olmayacak, 'bizim' kendi demokrasimiz olacak. Bir toplum ne halde ise onun demokrasisi de, hukuku da, idaresi de öyle olur...

- Ak Parti hükümetini nasıl buluyorsunuz? 2002'den beri Türkiye'de olumlu ve olumsuz neler değişti sizce?
Bendeniz muhalif bir vatandaşım. Muhalefetim siyas” değildir. Mesela kırsal kesim ve bedev” kültürü hegemonyasına muhalifim. AK Parti iktidarı çok olumlu, faydalı, gerekli, hayırlı işler ve hizmetler yapmıştır ama eksik ve yanlış tarafları da çoktur.

- Nedir bu eksik taraflar?
Yeterince şeffaf olmamıştır ve eğitime gereken önemi vermemiştir. Anayasa değişikliğinden sonra eğitimi düzeltmek için ülke çapında medenileşme seferberliği başlatmalı.

Arka Plan:

İslami kesimin değişen yaşam tarzının yorumlanması deyince akla gelen ilk isimlerden biri Mehmet Şevket Eygi. Muhafazakar kesimin tüketim alışkanlıklarını eleştirmekten kaçınmayan, Milli Gazete'deki yazılarında hem siyasi hem sosyolojik gözlemlere yer veren Eygi, uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle ortalarda görünmüyor. Biz onun bu sessizliğini bozmak ve Ramazan bitmeden son yıllarda yaygınlaşan iftar davetleri ve değişen Ramazanlar üzerine konuşmak için kapısını çaldık. Ortaya bu röportaj çıktı.

Akşam

30 Ağustos 2010 - 09:23:01
 
Paylaş    
 
Yayınlanan materyallerin her hakkı HaBertaraf Yayın Hizmetlerine aittir. Sitede yer alan her türlü bilginin kaynak gösterilerek alıntılanıp kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaynak gösterilmeden yapılan alıntılamalar "fikir hırsızlığı suçu" kapsamına girer.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

06:03Suriyeliler: Bu bizim de bayramımız
00:47Bu görüntülerin tarih olması için Evet!
00:04ABD: 70 - Brezilya: 68
17:35Olay öğretmen konuştu
17:26Mustazaflar'a "Evet" kurşunu sıkıldı
16:50Bakanın huzurunda ''Çevik Bir'' paniği
16:48Menderes'in mezarı başında 'evet' dediler
16:34Mavi Marmara müze oluyor
15:51Erdoğan'dan başsağlığı
15:11CHP ve MHP gıcık müşteri gibi...
15:04''Sandalet Genelgesi''' haberi yalanlandı
14:50Mardin'de suikast silahları ele geçirildi
14:291. Ordu K.lığı önünde darbe protestosu
13:49CHP'li vekilin nezaket rezaleti
13:40Erdoğan heyelan bölgesinde
13:25Özcan: Kanaat var, kanıt yok
12:18Yazıcı Rize'deki afeti değerlendirdi
11:20İHH yardım uçağı Pakistan'a uçtu
10:40Sözleşmeli memura aile yardımı ve görev yolluğu
10:37Rize'de ölü sayısı 13'e yükseldi
10:31''Tek tip askerlik'' fikrine karşı tepki büyüyor
10:28Savcı Öz'ün eşinden referandum yorumu
10:24Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
10:16Hiçbir Kürt eli silahlı bir örgütle tartışamaz
10:01KPSS'de 3 bin 227 kişi takipte
09:38Cumhurbaşkanı Gül'den Kerimov'a davet
09:36''Atatürk-Ordu'' yerine ''Öcalan-PKK'' tabusu
09:33PKK sandık görevlilerini tehdit ediyor
09:29Bakandan 2050 uyarısı
09:28Soruların kaynağı bu öğretmen mi?
Daha fazla haber göster
09:23Hem dindarlık hem dinsizlik artıyor
09:20Başbakanı Chavez'le uyardı
09:11İl il 30 Ağustos kutlamaları
08:34YÖK: KPSS iptal olabilir
08:32Çok çarpıcı YARSAV araştırması
08:17Çok gizli 'Dolmabahçe dosyası' Ankara'da
08:12Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
07:57İsrail'le gizli zirvenin perde arkası!
07:47Cumhurbaşkanı Gül: Çok heyecan verici
07:35İl Jandarma Komutanı yangında mahsur kaldı
21:55Erbakan, Bursa'da iftara katıldı
19:22Bahçeli: AK Parti kendi anayasasını hazırlıyor
18:35Tarhan: Özel yetkili savcılar kaosa yol açtı
17:54Putin, bir litre benzine 80 centi pahalı buldu
17:17Face'in ilginç Eminağaoğlu açıklaması
16:59'Araplar hızlı çoğalıyor, toplum aptallaşıyor!'
16:56Petrol hattına sabotajı bir çoban önledi
16:29"Rize'de yıkılan ve hasarlı 400 yapı var"
16:28Heyelanda kayıp 2 kişiye 3 gündür ulaşılamadı
16:00Yıldız'ın yumrukçusu bakın kiminle görüşüyor
15:16Vatandaş yönetime el koyup fotoğraf çektirdi
14:40150 iş makinesi heyelan bölgesinde çalışıyor
14:17Heyelan enkazı yavaş kaldırılıyor, şikâyet var
14:12"Faillerden yakınanlar bugün 'hayır' diyor!"
14:11Avcılar katili adliyeye sevk edildi
13:46Koşaner'den "inşallah" dedirten mesaj
13:41Hisarcıklıoğlu'ndan 30 Ağustos mesajı
13:36Yargıçlar paşaları önce titretti, sonra güldürdü!
13:30Toplu görüşme sonrası KESK'in ilk yorumu
13:28Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı
13:22Dersim'i yazmış da bozuyor ezber...
12:42Son Patrik Bartholomeos mu?
12:35Başbuğ'u madalyadan eden 3 günah
12:14Menderes'in fotoğrafları yakılırken ağlıyordu...
12:09Tarım Bakanlığı "Şap" haberini yalanladı
11:44Finli Bakan: Türkiye'den daha fazla öğrenci alın
11:36Dink ailesinin avukatı Hanefi Avcı'yı yalanladı
11:18Savcıların "Başbuğ'u sorgulama" düellosu
11:10TSK'nın fahri medya sözcüsü talepleri sıraladı
11:06Gül: Türk yurdu olduğu ilan edilmiştir
10:5889 kilo patlayıcı ele geçirildi
10:56Genelkurmay: Polise özel askerlik olmaz!
10:46Yüksek yargı üyeleri kriteri: Eş, dost, akraba...
10:0189 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyoruz
09:59Bağış: "Tek tip" değil "Profesyonel ordu"
09:46İşte Hanefi Avcı'nın kitabındaki şeyh
09:39İstiklal'den "Yetmez ama Evet" aktı
09:00Doğruysa enayilik olmaz mı?
08:49Tuncay Güney neden yakalanmıyor?
08:24Vatandaşla devletin arasını 'hakem' bulacak
08:18Tüm dünyanın gözü onun üzerinde
07:52Memura 2011'de yüzde 4+4 zam
20:34Tarhan: Demokrasiyi sadece ordu korumaz
19:49Ülkücülerden Mamak Cezaevi'nde evet eylemi
18:34YARSAV: Değişiklik yargı bağışıklığı getiriyor
17:58Gül Kayseri'deki açılış karşılaşmasını izledi
17:53Kaybettiğim dalağımın hesabını soracağım
17:39Gül Kayseri'de temel atma töreninde
16:32Pakistan için bir tren daha
16:14Binlerce kişi 'evet' için yürüdü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Bu sınav herkesi kapsıyor
 
 
İsmail NERİMANOĞLU
Ak Parti korkutuyor!
 
 
İsmail YAŞA
Aştiyani, recm ve yanlış tartışma
 
 
Necmettin EVCİ
Anlayamadıklarımızla anladıklarımız
 
 
 
 
 
Genelkurmay'dan, 2. Başkan'a soruşturma
 
Marmara Üniversitesi'nde fişleme hortladı
 
Çok çarpıcı YARSAV araştırması
 
Bahçeli onayıyla Barzani'ye yardım
 
"Evet" denilmemesi için mi "Emin misiniz" kalktı?
 
 
 
 
 
"Para yığmakla yükselip artacağını sanma. Duran su fena kokar. Bağışlamaya çalış. Akan suya sema yardım eder. Yağmur yağdırır, sel gönderir, onu kurutmaz."

Şeyh Sadi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.516
1.526
 
 Euro
1.921 1.937
 
 Sterlin
2.337 2.380
 
 Altın
60.25 60.63
 
 IMKB
59443  
 
 
Celladımıza dalkavukluk etmeyeceğiz...
 
Ülkücü hareketin önemli fikir adamlarından Dr. Mustafa Çalık, Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü. Referandum sürecinde 'evet' oyu vereceğini açıkladı. Kendisi için 'eski ülkücü' nitelemesini kesinlikle reddediyor, siyasi, fikri ve ahlaki bir tavır olarak teneşir tahtasına kadar ülkücü kalmaya kararlı olduğunu söylüyor. 'Evet' oyu vermesini de işte bu tavırla açıklıyor. Çalık ile ülkücülüğü, referandum sürecini konuştuk.
 
 
 
 
  facebook’ta grubu bulunan spor takımları listesinde 8. sırada bulunan Beşiktaş’ın hayran sayfası kapatıldı.  
 
 
 
  NTV'nin başarılı programcılarından Can Dündar, yeni sezonda Canlı Gaste'yi bırakıp NTV Ana Haber'e geçiyor.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin