DOLAR 1.527 - EURO 1.955 - ALTIN 61.51 - IMKB 59443
Çarşamba 1 EYLÜL 2010
''Türkler ölü eşek gibi kokuyor!'' Halef selef el ele meydana çıkacak mı? Putin'in popülaritesi Kremlin'i hareketlendirdi Polis ÖSYM binasına baskın düzenledi "TÜSİAD'ın suskunluğu tarafını belirlemiştir" CHP'li vekillerin bayram tebriğinde 'hayır'a vurgu Hava sıcaklıkları azalmaya başlıyor 150 HAMAS üyesine gözaltı Batı Şeria'daki inşaatlara devam edilecek Bazı ülkelerin borsalarında son durum habertaraf.com
 
 
 
Televizyon terörün oksijeni midir?
 
 
 
 
Bülent SÖNMEZ
“Yoksulluğumuz tek sermayemizdir!”
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vali Recep Yazıcıoğlu kimdir?
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
JİTEM'le görüşen HSYK üyesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Başörtüsü rehine mi?
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Haatun kişiye yardım, haatun kişiye yardım!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Başörtüsü kimin hakkı?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Irak ve ırakta olmayan stratejik öngörüler...
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Diyarbakır mitinginden beklenen
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Neşeli basın, bunu da yazın
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
Ümmetin gözyaşına mendil, hararetine rüzgar, yaralı başına merhem olabilmek...
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Temel içgüdü
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Pakistan'a yardım imkânı ne büyük nimet
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Bizde de özür dileyecek bir başbakan çıkabilecek mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bahçeli medyaya takmak yerine aynaya bakmalıdır
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Lânet olsun!
 
 
Vatan
Mine Gökçe KIRIKKANAT
Mesele yok!
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Egemen Bağış'ın süper şık korumaları
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Zorunlu askerlik', militarizmin temeli...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
'Devleti ele geçirmek isteyen Fethullah Hoca'
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Sayın Bahçeli ülkücüler öter mi?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
MHP bu kumpasın neresinde?
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Türkler uçuyo...
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
İbrahim YILDIRIM
 
Oray EĞİN
 
Ercan AKSOY
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
 
 
Bu sınav herkesi kapsıyor

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
12 Eylül’de oylanacak olan Anayasa Değişiklik Paketi sadece siyasetçilerin değil, hemen herkesin sınavı haline geldi. Çünkü adına “Milletin anayasası” deniliyor. Durum böyle olunca aktörler siyasetçiler olsa da, muhatap yine milletin kendisidir.

“Demokratik Açılım”la başlayıp, “Anayasa Değişiklik Paketi” ile devam eden süreçte siyasetçiler arasında olduğu kadar, sivil vatandaş arasında da çekişmeler yaşandı ve yaşanıyor. Süreç ilerledikçe yeni teoriler ortaya atıldı. Bir ara 35. Madde sınavı verilmek istendi yarıda kaldı. En son “PKK ile anlaşıldı” denilmişti. Sonra ‘sessizce’ genel af dillendirildi ve Tunceli’de kaldı. Ardından ‘bertaraf’ etmeler gündemi meşgul etti.
Fındıktan, kayısıdan fayda gelmedi. Başörtüsü gündeme getirildi. Yine ertesi gün unutuldu ya da unutturuldu. Havuzlu villa tartışmaları başladı. Tartışan siyasetçiler baktılar ki “ikimizin de havuz var, en iyisi yeni şey bulalım.” Bu defa işin içine “soy” girdi. Bugünlerde ondan da vazgeçiliyor. Bu gece uyuyup yarın ne söyleyecekler çok merak ediyorum.

Yeni teorilerden biri de “Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti’den milletvekili olacak, o nedenle ‘pakete’ destek veriyorlar” deniliyor. Kimileri de şimdiden CHP-MHP koalisyonunu kurmaya çalışarak, ‘bakanlık’ koltuklarını dağıtmaya başlıyor. Bir de “Haliç’teki Simonlar” girdi işin içine.
Şimdi asıl gündemi 3 Eylül’de Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’a gidip orada yapacağı miting oluşturacak. “Acaba Başbakan orada ne söyleyecek?” sorusuna cevap aranıyor şu günlerde. Ben diyorum ki Diyarbakır’da hiçbir şey olmayacak sadece şu garantiler verilecek –ki baştan söylenmişti- “yeni bir anayasayı 2011 seçimlerinden sonra hep birlikte, mutabakat arayarak yapacağız, onun için şimdi sizlerden bunun yolunu açacak olan halkoylamasına ‘evet’ demenizi istiyorum.”

Bir de şunun sözü verilecektir: Hürriyet gazetesinden Fatih Çekirge’nin dünkü yazısında şu ifadelere yer verilmişti: “Şırnak’ta sabah uyananlar evlerinin önünde şöyle bir not görüyorlar ‘12 Eylül günü sakın sandığa gitmeyin. Gidenler tespit edilip cezalandırılacaktır!’

İşte bunun için “Sandığa gidin, korkmayın! Biz gerekli güvenlik önlemini alacağız” sözü verilecek. Bunun dışında BDP’nin imkânsız gibi görünen beklentilerine ‘evet’ deyip de, diğer bölgelerden ‘hayır’a yol vermek akıl işi olmasa gerek. Başbakan da bunu yapmayacaktır. Ama şunu unutmamak gerekir ki, 2009 Yerel Seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu’daki oylar üzerinde çok değişik oyunlar oynandığı ifadeleri kulağımıza geldi. Bu defa bunların önüne geçilir mi bilmem.

Tüm bu söylemlerle halkın karşısına çıkan siyasetçiler ve ortaya atılan iddialar kutuplaşmayı daha da arttırıyor. Bu iddiaların peşine başta biz yazarlar olmak üzere,  STK’lar, aydınlar, da dâhil oluyoruz. Ondan sonra da “Taraf ve bertaraf” olmak üzere iki kutup oluşuyor. Ve demokrasi adına yanlış ifadeler kullanılıyor.
Kimse düşüncesinden ve kararından dolayı ‘taraf ve bertaraf’ olarak değerlendirilmemelidir. Fırsatları iyi değerlendiren değerli yazarlarımız her gün “Min şerrin evet” diyecek duruma geldiler. Çünkü “Hayır’da hayır var!” dediler. Her sabah biliyorum ki Ahmet Hakan, Anayasa değişikliğine ‘evet’ diyenlere ya da ‘evet’ denilmesi gerekenlere bir şey yazacak. Can Ataklı çıkıp TV ekranlarında “hayır oyları evet’lerden önde” diye bağırıp çağıracak.

Ekrem Dumanlı çıkıp “Niye telaşlanıyorsunuz” diye sorarken Mehmet Ali Birand da “Bu halkoylamasında ben de ‘evet’ oyu kullanacağım” diyor. Yani, herkes bu sınava dâhil oldu.

Unutulanlar: 12 Eylül 1980’de zorla ‘evet’ oyu kullandıranlardan farklı olmak istiyorsanız, herkesi özgür iradesiyle baş başa bırakmalısınız. Size düşen, fındığı fıstığı ya da SGK’daki yolsuzluğu veya ırkçılığı, özerkliği anlatmak değil; Anayasadaki değişikliği anlatmaktır. Geçmişten medet ummayı bırakın, gelecek adına neler yapabiliriz, onu düşünün!

Not: 13 Eylül gününe kadar değerli okurlarımdan izin istiyorum. Milletimiz için daha iyisi ne ise onun olmasını temenni ediyorum. Sağlıcakla kalın…

 
31 Ağustos 2010 - 00:02:50
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.517
1.527
 
 Euro
1.940 1.955
 
 Sterlin
2.323 2.365
 
 Altın
60.96 61.51
 
 IMKB
59443  
 
 
İşte Taraf'ın teyp kırdıran olay röportajı!...
 
Taraf muhabiri Mehmet Baransu'nun soruları Hanefi Avcı'yı neden sinirlendirdi?
 
 
 
 
  Birçok televizyon, radyo, gazete ve dergiye sahip olan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet medya dünyasından çekiliyor mu? Yeniçağ yazarı Sabahattin Önkibar bugünkü köşesinde bu iddiayı şöyle dillendirdi...  
 
 
 
  ATV-Sabah Grubu bir yandan yeni yayın binasına taşınma hazırlıkları yaparken diğer yandan da haber kanalını kuracak isimlerle anlaşma sağlamaya başladı.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app