DOLAR 1.512 - EURO 1.941 - ALTIN 61.02 - IMKB 59443
Cuma 3 EYLÜL 2010
"Acele edin yoksa deliller yok edilecek" Dünyayı ayağa kaldıran cani kız yakalandı -video- İstanbullulara bayramda yüzde 50 indirim müjdesi YÖK Başkanı Özcan: Hatamızı telafi edeceğiz Yangınlar yeniden başladı: 5 ölü, 14 yaralı Diyarbakır Erdoğan'ın ziyaretine hazır Fransa Antrenörü Collet: Türkiye maçı zor olacak Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta "Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı Çelik: Türkiye'de genel başkan çok, tek lider... habertaraf.com
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Ankara İncek imar planı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bruce Willis'e ruh veren adamın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Alper GÜRKAN
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa YILDIZ
 
Kevser TOPKAR
 
 
 
Temel içgüdü

Fehmi KORU
[email protected]
 
 
İnsanoğlunun en temel içgüdülerinden biridir merak. Merak dürtüsünü ortadan kaldırdığınızda uygarlık tarihinden pek çok yeniliği de silmeniz gerekir. Meraklı olmasaydık, yeni kıtalar keşfedemez, bugün kullandığımız pek çok yararlı araç-gereçten mahrum kalırdık.

Özellikle bizler başka uluslarla mukayese edilmeyecek kadar fazla meraklı insanlarız. Hemen her kanalı sürükleyen dizilerin bunca izlenmesinin ardında dinmek bilmeyen merakımız yatıyor. Başka kişiler ve ailelerin hayatına bir pencere açıyor diziler; komşularımızı izler gibi izliyoruz artistlerin canlandırdığı tipleri.

Başkalarına kulak vermek hastalık mı? Hastalıksa, bazıları son yıllarda iyice yaygınlaşan dinleme cihazları sayesinde hastalığını tedavi cihetine gidiyor. Suçluları ve suç örgütlerini ortaya çıkarmak için alınan resmi izinlerle yapılan dinlemelere ek olarak, basit cihazlarla dinleyen resmi olmayan kulaklar da var. Ara sıra ortaya çıkan gerçeklere bakılırsa, koca karısını, kadın kocasını, işyeri sahibi çalışanını, şirketler rakiplerini dinletiyor bizim ülkemizde.

Son günlerdeki iddiaları ciddiye almak gerekirse, resmi çevreler de, üzerlerine vazife olmadığı halde, birbirimizle neler konuştuğumuz merakını gidermek için gayr-ı resmi dinleme yapıyorlar. En son haber Genekurmay'dan geldi; o dönemde askeri istihbaratın başında olan komutan, 2007 yılında, başbakan ile bazı bakanların da üye olduğu Savunma Sanayii İcra Kurulu kararıyla alınan dinleme cihazları vasıtasıyla bazı kişileri dinlemiş...

"PKK'yı dinlemek için alındı" deniyor Genelkurmay'da kurulu tele-kulaklar için...

Daha en baştan bir sorun var: Türkiye'de resmi dinlemeler hakim kararıyla yapılabiliyor; bunun için oluşturulmuş bir yüksek kurul (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı - TİB) var ve dinleme faaliyetini yürütmekle görevli devlet birimleri TİB'den aldıkları izinle bunu yapabiliyorlar.

Yasa askerleri istisna olarak görmüyor dinleme faaliyeti için; tam tersine yasada izinli kurumlar arasında Genelkurmay Başkanlığı sayılmadığı için orada yapılan dinlemeler 'yasadışı' kapsamına giriyor. Genelkurmay'ın istihbarat biriminin kimleri dinleyeceğine kendisinin karar verdiği anlaşılıyor haberden. Ayrıca, dinlenenler arasında 'PKK' ile irtibat kurulması hayli zor çok sayıda 'aydın' bulunuyor.

Asker de merak eder, ama merakını gidermek için yasadışı yollara başvurması düşünülemez.

Cihazların satın alınıp dinleme faaliyetinin başlatıldığı 2007 ilginç bir yıldı Türkiye için: Cumhurbaşkanı seçiminden tarihi erkene alınan genel seçimlere kadar uzanan süreçte çok hızlı olaylar yaşandı. Arada Anayasa Mahkemesi'nde bir dava, 'e-muhtıra' ve yıl sonuna doğru Ak Parti'yi kapatma davasının hazırlıkları var...

Merak edilecek çok şey var da siyasi hayatta 'PKK' konusunda özel olarak meraklanmayı gerektiren pek bir gelişme yok 2007 yılında...

Balyoz, eldiven, sarıkız, yakamoz, ayışığı, kafes gibi yakın tarihin akim kalmış darbe planlarından o yılla ilgisi olan var mıydı? Merak bile etmiyorum.

Elbette benim merak etmeyişim bir anlam taşımıyor. Genelkurmay devletin mevcut resmi dinleme birimlerine (ki bunlar arasında Jandarma da var) ek olarak kendisi de dinleme faaliyeti yürütmeye karar vermişse, bunu yalnızca cihaz satın almaya yarıyan Savunma Sanayii İcra Kurulu'nun kararına dayandıramaz. Bir faaliyetin yasal olması için yasaların tanıdığı yetki gerekir çünkü.

Temel içgüdü olan merakın siviller kadar askerlerde de olması doğal; ancak sivil-asker fark etmez, herkes, içgüdülerine değil yasalara uymak olmak zorunda.


 
1 Eylül 2010 - 11:55:40
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.502
1.512
 
 Euro
1.926 1.941
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
60.58 61.02
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Yeşilçam'da oluşturduğu kötü karakterle bir döneme damgasını vuran sanatçı Nuri Alço'nun ölmeden önceki son arzusu ne?  
 
 
 
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK'ya genel af' talebi 'ruh ikizi' MHP kanadından ters tepkiler aldı. Kılıçdaroğlu'nun 'evetçi sanatçılar' Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'u da telefonla arayıp görüşmesi ülkücüleri iyice kızdırmaya başladı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin