DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.63 - IMKB 61030
Salı 7 EYLÜL 2010
Müslüman ve Musevi bayramları çakıştı -Özel- CHP mitingi 'şişsin' diye işçileri kandırmışlar Silahla yaralanan bir kişi hastanede öldü U2 Olimpiyat Stadını salladı Millet Partisi’nde “evet” firesi Bahçeli'yi bitirecek dil sürçmesi Karadağ'da 79 yıl önce kapatılan cami açıldı Özbek: Seyfi Bey vasıtası ile gelen bir kişi vardı Gönül: TSK'nın yurt dışı bağı yüzde 10 Çağlayan, Para Politikası Kurulu'nu suçladı habertaraf.com
 
 
 
Yeni anayasa paketine farklı bir bakış
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Midem bulanıyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Hangi futbolcuların doğum günü?..
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Rahibe afişine dair
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Hayırcı Cephe delirtiyor!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Adil Gür: Referandum Cumhurbaşkanlığı provası
 
 
Zaman
Bejan MATUR
İndus Vadisi'nde merhamet yolculuğu
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'Kumsallar Partisi' demek bölmektir
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in boykotla imtihanı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Kudüs Günü Katliamı
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Türkiye, dışarıdan bakınca bir dev
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Evet mi, Hayır mı kazanacak?
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Kılıçdaroğlu! Başka ülkeden halk gelmedi ama sen geldin
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Ayıp değil mi Kılıçdaroğlu?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Hayır çıkarsa ne olur?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Bütün sermaye söylenti
 
 
Yeni Şafak
Teodora DONİ
Başörtülü diye...
 
 
 
 
Serdar AYDIN
 
Sami NOGAY
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Referanduma niçin "Hayır" diyorlar?

Kevser TOPKAR
[email protected]
 
 
Referandum siyasal hayatta olağanüstü hallerde müracaat edilen bir metod. Bugün o istisnai hallerden biriyle karşı karşıyayız. İki tercihten birini seçmek durumundayız. Evet mi, hayır mı. Tabii çekimser de kalabiliriz.

Öyle ya da böyle, halka bir soru sormak zorunluluğu hasıl oldu. Soru “yapılan anayasa değişikliklerini kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? Ya evet yada hayır.

Fakat bu soru halkın nezdinde nasıl algılattırılmaya çalışılıyor? “AKP’nin taraftarı mısınız değil misiniz?”

Hayırcıların gözlemlediğim en geçerli mazeretleri “bunlar başımıza padişah kesildi. Gitsinler.”

Referandum bunu mu soruyor peki. Hayır. Şu anda evet diyenler de hayır diyenler de aynı pisikoloji içinde. Bir seçim havası esiyor memlekette. Üstelik çok partili bir seçim de sayılmaz. İki cevaplı bir soru olduğu için evetin yani AKP’nin karşısındakiler farklı sesler çıkaramıyor. Hep birlikte hayır. BDP çekimser kalarak pretosto ediyor, diğerleri iki cephe. Çünkü üçüncü bir seçenek yok. Ya evet deyip hükümeti onaylayacak. yada hayır deyip rededecek. Redcilerin başka bir şeyi seçme olanakları olmadığından tek gerekçeleri mevcut hükümete karşı olmak. Bu gerçek, anyasa değişikliğinin neleri ne şekilde değiştirdiğini anlamsızlaştırıyor. AKP’nin yeni anayasa düzenlemeleriyle ilgili halkı aydınlatma çabalarını önemsiz kılıyor.

Aynı düzenlemeleriCHP yapsaydı Partinin seçmenleri acaba evet mi derlerdi hayır mı?

81 anayasasının halk oyuna sunulduğu zamanki toplumsal pisikolojiyi hatırlayalım. Kocaman bir anayasa hazırlanmış halka sorulmuş; evet mi hayır mı? Türk halkı büyük bir çoğunlukla evet dedi. Neye evet dedi acaba? sağcı-solcu kavgasında akıtılan kanın durdurulmasına, öğrencilerin okullarda rahatca okuyabilmelerine evet dediler. Toplumsal barış ve huzura(!) evet dediler. Gerisi önemli değildi. Peki bunu mu soruyordu referandum? Tabii ki hayır. Soru başka cevap başka. Yani referandum dediğimiz hadise evet-hayırdan farklı bir vakıa. En büyük belirleyicisi “bu soruyu kim soruyor?” Soruyu soranın kimliğine göre vereceğimiz cevap farklılaşabiliyor. AKP sorarsa evet, CHP sorarsa hayır. Yada tam tersi. AKP sorarsa hayır, CHP sorarsa evet.

Biz kendi hayatımızı  düzenlerken de aynı ruh haliyle hareket ederiz.Küçük çocuk bağnazlığıyla anne babalarımızın yaptıkları hep doğrudur. Sevdiklerimizin hataları için daima mazeretlerimiz vardır. Bizleri çok da rahatsız etmez. Ama daha hafifini sevmediğimiz biri yaparsa pireyi deve yapabiliriz. Kendi yaptığımız yanlışlar çoğu zaman gözümüze görünmez. Karşımızdakinin en küçük bir hatası affedilmez olabilir. Kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz hoşgörünün diğer çocuklar söz konusu olunca buhar gibi dağıldığını farketmeyiz bile. Sonsuz bir romantizm içindeyiz. Bizim sevdiğimiz Leyladır. Leyla kara gözlü bir ceylandır. Aşığının gözünde sevdiği bütün kusurlarından arınmış, mükemmellik ve birlik tahtına oturmuştur. İndirebilmek ne mümkün.

Bunların farkına vardığımda “insan düşünebilen bir hayvandır” çirkin benzetmesini külliyen reddediyorum. İnsanın düşünüp de aklını kullanmasına çok az şahit oluruz. İnsan duygularıyla hareket eder. Akıllı olduğumuz doğru, ama bu aklı kullanabilirliğimiz son derece şüpheli. “Hiç akletmiyor musunuz?” diye başlayan ayetlerin muhatabı olarak bizler Yaratıcının ikaz ettiği gibi aklı kullanmak noktasında çoğu zaman yanılgı içindeyiz. Her ne hikmettense mevcut olduğu halde kullanamadığımız bir özelliğimiz akıl. Hoşa gidenlere evet, gitmeyenlere hayır. Muhakeme eğer birgün lazım olursa kullanılmak üzere üst raflara kaldırılmış.

Temennimiz odur ki, bu referandum milletimizin birbirini anlayıp sevebilmesine vesile olsun. Aklederek cevap verirsek herşey daha güzel olacaktır.

 
3 Eylül 2010 - 00:07:11
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.19 60.63
 
 IMKB
61030  
 
 
'Sörfün ustasıyım, Alaçatı'nın hastasıyım'...
 
Son birkaç yıldır, gitmezsem, görmezsem, orayı yaşamazsam olmaz, dediğim yerde zamanının çoğunu geçiren biriyle röportaj yapmanın keyfini yaşıyorum. Belli ki, O da tutkun. Benimki Alaçatı tutkusu, O’nunki Alaçatı’da rüzgar sörfü tutkusu. Çağla Kubat’tan söz ediyorum. Alaçatı Yelken Kulübü’nün lisanslı rüzgar sörfçüsü olan ve bu kadarla da kalmayıp, rüzgar sörfünde birçok kez şampiyonluklar kazanmış manken, oyuncu ve sunucu Çağla Kubat’tan...
 
 
 
 
  İstanbul’un ünlü sanatçı ve yazarları Kültür A.Ş.’nin iftarında buluştu. İftardan sonra diş kirası olark ne dağıtıldı?  
 
 
 
  Starbucks Coffee Türkiye, Yeni Şafak'ta yayınlanan İsrail mallarına boykot haberinde, adının listedeki markalarda geçmesi üzerine bir açıklama yaptı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app