DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.63 - IMKB 61030
Salı 7 EYLÜL 2010
Müslüman ve Musevi bayramları çakıştı -Özel- CHP mitingi 'şişsin' diye işçileri kandırmışlar Silahla yaralanan bir kişi hastanede öldü U2 Olimpiyat Stadını salladı Millet Partisi’nde “evet” firesi Bahçeli'yi bitirecek dil sürçmesi Karadağ'da 79 yıl önce kapatılan cami açıldı Özbek: Seyfi Bey vasıtası ile gelen bir kişi vardı Gönül: TSK'nın yurt dışı bağı yüzde 10 Çağlayan, Para Politikası Kurulu'nu suçladı habertaraf.com
 
 
 
Yeni anayasa paketine farklı bir bakış
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Midem bulanıyor
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Hangi futbolcuların doğum günü?..
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Rahibe afişine dair
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Hayırcı Cephe delirtiyor!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Adil Gür: Referandum Cumhurbaşkanlığı provası
 
 
Zaman
Bejan MATUR
İndus Vadisi'nde merhamet yolculuğu
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'Kumsallar Partisi' demek bölmektir
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in boykotla imtihanı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Kudüs Günü Katliamı
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Türkiye, dışarıdan bakınca bir dev
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Evet mi, Hayır mı kazanacak?
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Kılıçdaroğlu! Başka ülkeden halk gelmedi ama sen geldin
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Ayıp değil mi Kılıçdaroğlu?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Hayır çıkarsa ne olur?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Bütün sermaye söylenti
 
 
Yeni Şafak
Teodora DONİ
Başörtülü diye...
 
 
 
 
Serdar AYDIN
 
Sami NOGAY
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Yeni yargı düzeni ve...

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Adaletin hareket noktası  insan vicdanıdır. Onu inançlarınızın, beşeri yakınlıklarınızın, ideolojilerinizin veya zaaflarınızın baskısı altına alırsanız, hakkaniyetli davranmış olmazsınız. Ayet “Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevketmesin” diye buyruyor. Ayetin anlam şumulü çok geniştir. Bu ayette adalet ve yargı düzenimizin işleyişi adına hayati derecede muhtaç olduğumuz anlamlar, ilkeler vardır. Ayet hukukun salt insani, vicdani kaygılarla işletilmesi gerektiğini bize öğütler. Özellikle hakim ve savcıların bu ilkelere bağlı kalmaları kaçınılmazdır. 

Bugün Türkiye’de hukukun adamına göre farklı işletilmesi sorunu varsa yargının adaletten çok ideolojik hesaplar yapması yüzündendir. Yargı belli düşünce ve örgütlenmelerin emrine verilmiş durumdadır. Sıkıntı büyük ölçüde buradan kaynaklanmaktadır. İdeolojik şartlanmışlıklarından sıyrılamayanlar, adalet adına zulümlere aracılık etmişlerdir.

Bu anlattıklarımızdan hukuk adamlarının belli bir inancı, düşüncesi olmayacağı anlamı  çıkarılmamalıdır. Her düşünceden, her kesimden hukuk adamı  olabilir. Sağcıdan da, solcudan da, aleviden de sünniden de hukuk adamı olabilir. Oluyor da. Ancak sırtına o cübbeyi geçirdikten sonra, hukuk adamı vicdanının ve yasaların sesinden başka bir sese kulak vermemelidr. 

Yüksek yargıda yoğunluklu bir alevi örgütlenmesinin olduğu bilinmektedir. Özellikle Seyfi Oktay döneminden bu yana bu örgütlenme, HSYK’daki terfi ve atamalar belli hassasiyetler gözetilerek yapılmıştır, yapılmaktadır. “TSE belgeli olmayanların yargıda bir yerlere gelmeleri mümkün değildir” denilebilmiştir. Buradaki TSE’nin açılımı, Tunceli, Sivas, Erzincan şeklindeydi. Memleketin her yanı, her yeri bizim için aynıdır. Ancak bu şifreye uygun davrananlar, kendilerince bir alevi ekseninden bahsediyordular. Çok sakıncalı bir durum. Yargıda bölgecilik veya mezhepçilik yapmak son derece sakıncalıdır. Buna rağmen yine de konunun anlaşılabilir bir yanı aranılabilir. Yine burada alevi yurttaşlarımızı töhmet altında bırakmak doğru olmaz. Ama ortada bir alevi örgütlenmesinin olduğu da bir vakıa. Bunun da ötesindeki gerçek, aslında yargıda Marksist, ateist bir örgütlenmenin olduğudur. Son günlerin ilk gündemini oluşturan bir ses kasetinde yüksek yargının en önemli kişilerinden biri, bir hukukçuyu DHKP-C üyesi olduğu için övüyordu. Ayrıca aynı hukukçu PKK’ya ve Abdullah Öcalan’a çok ihtiyaçları olduğunu da söylüyordu. Sayın yargıç, hukukun ve adaletin terör örgütlerine ve bir terörist başına ihtiyaç duyduğu nerede görülmüştür? Dünyanın hangi ileri topğlumunda veya hangi geri ülkesinde bu saçmalık duyulmuştur? 

Hukuk, sadece vicdana ve vicdanları kanatmayan yasalara ihtiyaç duyar. Bir hukuk adamı nasıl olur da böyle düşünür. Bir hukuk adamı nasıl olur da vicdanını işi insan öldürmek olan örgütlere yaslar, yanaştırır? Yüksek yargının başta Ergenekon olmak üzere terör örgütünü koruduğunu biliyorduk da işin bu kadar ileri götürüleceğini düşünememiştik. Saçmalığın da, densizliğin de bir sınırı vardı(r) çünkü. Bütün bunlardan sonra pakete “Evet” denmesi halinde, yüksek yargının kısmen de olsa değişecek olmasının ne kadar isabetli olduğu anlaşılmaktadır. Öte yandan Kamer Genç 'Artık dedeler talimatıyla değil, imamlar talimatıyla atama yapılacak..' diyerek anlattığımız gerçeği itiraf ediyor. Değişiklik paketinde imamlardan yargıç atamalarına dair bir madde yok. Ama anlaşılıyor ki, şimdiye kadar alevi olmak atamalardaTSE belgesi sahibi olmak gibidir.

Bizim görüşümüze gelince: Hiç bir yargıç ideolojik saiklerle, saplantılarla hareket edemez. Sadece aleviler için değil, sünniler için de, herkes için de bu böyledir. Hiç bir yargıç terör örgütleri ile bağlantılı davranamaz. Onlara ihtiyaç duyamaz. Olmaz böyle bir şey. Olamaz. Ama bütün bunlar olmuştur, olmaktadır. 

İyi de bu insanlar böyle göz göre göre, böyle fütursuzca, sorumsuzca nasıl bu konuşmaları yaparlar ve Türk siyasetini dizayn etmeye çalışırlar? Bunları soracak, sorgulayacak bir mekanizma yok mudur? Bir insan yüksek yargı kurumunda üye olunca, memlekete ihanet sayılacak ölçüde yanlış yapma özgürlüğü mü elde ediyor? Bu yönde bir yasa var da biz mi bilmiyoruz? Sonuç: Bu kişiler hakkında Cumhurbaşkanlığı Decvlet Denetleme Kurulu tarafından derhal soruşturma açılmalı ve gereken ivedilikle yapılmalıdır.

 
3 Eylül 2010 - 01:20:05
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
60.19 60.63
 
 IMKB
61030  
 
 
'Sörfün ustasıyım, Alaçatı'nın hastasıyım'...
 
Son birkaç yıldır, gitmezsem, görmezsem, orayı yaşamazsam olmaz, dediğim yerde zamanının çoğunu geçiren biriyle röportaj yapmanın keyfini yaşıyorum. Belli ki, O da tutkun. Benimki Alaçatı tutkusu, O’nunki Alaçatı’da rüzgar sörfü tutkusu. Çağla Kubat’tan söz ediyorum. Alaçatı Yelken Kulübü’nün lisanslı rüzgar sörfçüsü olan ve bu kadarla da kalmayıp, rüzgar sörfünde birçok kez şampiyonluklar kazanmış manken, oyuncu ve sunucu Çağla Kubat’tan...
 
 
 
 
  İstanbul’un ünlü sanatçı ve yazarları Kültür A.Ş.’nin iftarında buluştu. İftardan sonra diş kirası olark ne dağıtıldı?  
 
 
 
  Starbucks Coffee Türkiye, Yeni Şafak'ta yayınlanan İsrail mallarına boykot haberinde, adının listedeki markalarda geçmesi üzerine bir açıklama yaptı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app