DOLAR 1.505 - EURO 1.942 - ALTIN 60.52 - IMKB 59443
Pazartesi 6 EYLÜL 2010
Borsa güne alıcılı başladı Ağustos'ta TIR Karnesi sayısı yüzde 13,77 arttı Pakistan'da bombalı saldırı: 17 ölü Dolar güne 1,498 TL, euro 1,93 TL'den başladı Boyner'den Uslu'ya 'Konsomatris' yanıtı Söz bugün yüksek yargıda AK Parti’nin son referandum anketi MHP'nin kurucularından tarihî uyarı Erdoğan: Atılan adımlar darbecilere karşı Fransa'yı 95 - 77 yenen Türkiye çeyrek finalde habertaraf.com
 
 
 
MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Kadir Gecesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Kanuni'nin vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Rahibe afişine dair
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Hayırcı Cephe delirtiyor!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Adil Gür: Referandum Cumhurbaşkanlığı provası
 
 
Zaman
Bejan MATUR
İndus Vadisi'nde merhamet yolculuğu
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'Kumsallar Partisi' demek bölmektir
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in boykotla imtihanı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Kudüs Günü Katliamı
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Türkiye, dışarıdan bakınca bir dev
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Evet mi, Hayır mı kazanacak?
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Kılıçdaroğlu! Başka ülkeden halk gelmedi ama sen geldin
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Ayıp değil mi Kılıçdaroğlu?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Hayır çıkarsa ne olur?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Bütün sermaye söylenti
 
 
Yeni Şafak
Teodora DONİ
Başörtülü diye...
 
 
 
 
Ali SEDAT
 
Ahmet HAKAN
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, 12 Eylül'de yapılacak referandumda neden "Evet" diyeceklerini analiz tadında kaleme aldı.
 
EVET DİYORUZ, NEDEN Mİ?

Yüksek Seçim Kurulu referandum için 12 Eylül tarihini açıkladığında, hemen bütün dimağlarda oluşan “rovanş mı” sorusu, bizlerin de akıllarına gelmedi değil.

Zira 12 Eylül sözü Türk milleti için basit bir ay ve günü gösteren tarih tanımının ötesinde manalar içermektedir.

Darbenin, oligarşinin, milleti yok saymanın, idamların, işkencelerin, haksızlıkların, adaletsizliklerin simgesidir  12 Eylül.

Ama Türk demokrasi tarihine bakıldığında 12 Eylül’e bu kadar yüklenmek (!)doğru mudur diye de düşünmeden edemiyor insan. Zira, ülkemizde darbelerin anası 12 Eylül değil, 27 Mayıs’tır.

Hani halkı için Kurtuluş  Savaşı’na katılıp İstiklal Madalyası almış, sonra o halkın Başbakanı olmuş, sonra da “Yeter Söz Milletin” dediği için alaşağı edilip, türlü işkencelerden geçirilmiş ve  idam edilmiş bir Adnan Menderes ile anılan ve bir ulusu varolduğu müddetçe yetecek kadar utanç içinde bırakan 27 Mayıs  1960 darbesi.

Sonra  12 Mart Muhtırası… 

Ne yazık ki bu muhtıra emir-komuta zinciri ve askeri hiyerarşi içinde yapılan ilk darbe özelliği taşımaktadır. Bu özelliğiyle de 12 Eylül darbesine örnek teşkil eden , darbelerin kurumlaşmasına neden olan bir girişimdir.

Peşinden gelen 12 Eylül darbesi…

TSK’nın ülke yönetimine emir-komuta zinci dahilinde üçüncü müdahalesi… Türk siyasetinin asker eliyle tasarlandığı yıllar…

Sonra Türk milletini yıllarca idare edecek  82 Anayasası… Cuntacıların “beyaz”, halkın “mavi” oy için mücadele ettiği, ancak baskı-tehdit ve yıldırmalarla  yüzde  92,7 “beyaz”oya karşılık, sadece  yüzde  6’lık “mavi” özgürlük oylarının beyhude çabası… Aynı zamanda darbeci bir komutanı halka zorla “cumhurbaşkanı” yapma çabası…

12 Eylül darbesinin üzerinden 30 yıl geçti; gözaltına alınan 650 bin kişinin üzerinden, fişlenen 1 milyon 683 bin kişinin üzerinden, yargılanan 230 bin kişinin üzerinden, idamı istenen  7 bin kişinin üzerinden, idama mahkum edilen 517 kişinin üzerinden ve idam edilen 50 kişinin üzerinden tam 30 yıl geçti.

İdam ettiler ama haksızlık etmediler Allah için! Bir sağdan astılar, bir soldan…

14 bin kişiyi yurttaşlıktan attılar, 30 bin kişiyi siyasi mülteci olarak sürgün ettiler, 171 kişiyi işkenceden öldürdüler… Ama haksızlık etmediler Allah için! Hep adil oldular; bir sağdan bir soldan…

Sivil toplumu katlettiler, 24 bin derneğin faaliyetini durdurdular, gazeteciler için 4 bin yıl hapis istediler, haber alma özgürlüğünü yok ettiler.

Cezaevlerine el attılar. Cezaevinde bulunan 299 kişi yaşamını yitirdi. Kimine “açlık grevi”, kimine “kaçarken”, kimine “çatışmada”, kimine “intihar”, kimine de “doğal ölüm” dediler…

Bir gün önce her türlü  oyun ile birbirine kırdırılan sağcı solcu gençler için de plan hazırdı. Yine adil davrandılar, Mamak, Metris Diyarbakır Ceza ve işkence evlerine yine hep birlikte gönderildiler. İçerde yatanlar yıllarca anlattılar, “Ülkücüler devrimcilere, devrimciler ülkücülere yapılan işkencelere ağladı” diye…

Ama gözbebeği ordumuz içindeki cuntacı azgın hareketler durmuyordu… Sırada  28 Şubat vardı.

Bu kez kanlı olmadı, ama Müslüman kesiminin iliğini kemiğini kuruttular…Ortada irtica vardı ve devrim tehlikedeydi… Fiilen yaşanan suç teşkil edecek olaylara gerek bile duyulmadı, düşünce de olması yetti.. Zihinlerde var saydıkları “irtica” düşüncesi ile Türkiye’yi idari, siyasi, ekonomik, toplumsal, hukuki manada “yok eden”, adeta linç eden ve kendilerince “bin yıl sürmesini” arzu ettikleri bir süreç başlamış oldu…

Ülke kaynaklarının eşit paylaşımı rahatsız etmişti. Halkın gelir seviyesinin yükselmesi rahatsız etmişti. İnançlı, yarınından emin, başarılı Anadolu çocuklarının eğitiminde gösterilen başarı rahatsız etmişti. Üniversitelerde İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin gösterdiği üstün başarılar ve  yurtdışından gelen ciddi eğitim teklifleri rahatsız etmişti. Sivil toplum örgütlerinin hak arama taleplerine gösterilen olumlu yaklaşımlar tehdit sayılmıştı. İnandığı gibi yaşamak isteyenlerin kılık kıyafetleri rejim buldozeri muamelesi görmüştü. Halkın dinini Kur’an Kursları’nda aldığı eğitimlerle doğru dürüst öğrenmesi en büyük tehlike sayılmıştı. Bürokrasi de inançlı kesimlerin üst üste elde ettiği övgüye şayan başarılar kıskançlık vesilesi olmuştu. Polise, askere, öğretmene yapılan zamlar “haksız” bulunmuştu.

“Kudüs Gecesi” dendi, “İmam Hatipler” dendi, “Adalet Bakanı”dendi, “Konut’ta yemek” dendi vs vs… Kurt kuzuyu yemeyi aklına koymuştu bir kere. Aşağıdan bulandırmış, yukarıdan bulandırmış faydası yoktu.

Meşhur Milli Güvenlik Bildirisi ile başlayan süreç, inançlı kesim üzerinde, sivil toplum üzerinde, sağ görüşlü medya üzerinde, özel okul ve dersaneler üzerinde, başarılı bürokratlar üzerinde,  başörtülü öğrenci ve çalışanlar üzerinde, İmam Hatip Liseleri üzerinde, dernekler, sendikalar üzerinde adeta bir buldozer etkisi yaptı.

Halkın milli ve manevi değerlerinin üzerine kalın bir örtü çekildi, nefessiz bırakıldı. Eğitim sistemini felç edildi, onursuzlaştırıldı, yetişen yeni nesil katledildi. Vatan millet, ana baba düşmanı bir nesil yetiştirildi.

Eli testereli cani çocukları  anne ve babalarının üzerine sürdüler. Önce barlardan çıkmayan dersane öğrencileri ürettiler, sonra da sınavlarda “0” çektiler diye şamarlattılar. Gençlik şaşkına döndü. Anne ve babalar paniğe kapıldı. İntiharlar arttı. 

Hortumcular türedi. Bankalar boşaldı, paralar yurtdışına çıkarıldı. Sistemli bir çöküş başlatıldı. Faizler arttı, devlet borçlandırıldı. 

Ve en önemlisi vesayetler sistemi başladı. 

Medya eliyle önce “bir bilen” askerler türettirildi. Türkiye’de yeni ne varsa tu-kaka dedirtildi. Sonra yine bir kısım medya tarafından yargıda vesayet pompalandı. Bağımsız ama taraflı yargı türetildi…

Oysa demokrasilerde yargının, özellikle Anayasa Mahkemesi’nin, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu gibi kurumların bağımsız değil, tarafsız olması esasken, tüm yüksek yargı organları “statüko”nun tarafı oldu. 

Milletin özgürlüğü, milletin sesi, milletin oyu  367, 411 “rakamları” ile ayaklar altına alındı. “Benim oyum ile çobanın oyu bir mi”diyen taraflar oluştu.

Kanun koyucuya “Sen yapamazsın, ben yaparım” diyen bir yargı oluştu.

Millet olarak, ülke olarak kendi kendimizi yönetemez, adalet arayamaz, özgür yaşayamaz hale geldik…

***

Kaymakamlığı kazanmış bir çocuğun güvenlik soruşturmasını kafasına göre yeterli bulmayan statüko, köyüne gidip sormuş ilk köylüye, “Falanca çocuk nasıldır?”diye.

Milletin efendisi köylü her zaman doğrunun peşinde, “ Efendi, dürüst, bilgili, başı yerde, abdestinde namazında dört dörtlüktür bizim delikanlı” demiş…. Tabi kaymakamlık hayal olmuş…

Sicil notları hep yüksek, memuriyet tarihi başarılarla dolu binlerce bürokrat… Ama eşlerinin başları örtülü… Hayal olmuş terfi, yükselme, gelmiş cezalar üst üste.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde üstün hizmet madalyaları, takdirnameleri var onlarca… Operasyonlarda en önde birliklerin en gözde komutanları, tıpkı ataları gibi… Ama suçları büyük; inançlılar,orduya Peygamber Ocağı diye bakıyorlar, namaz kılıyorlar, emirlerindeki askerlere hucum sırasında “Allah Allah” dedirtiyorlar, tıpkı ataları gibi… Ama eşlerinin başları örtülü… YAŞ’ın savunmasız, itirazsız kararları ile rütbeleri sökülüyor, ordudan atılıyorlar… Kimi binbaşı, kimi yüzbaşı, kimi astsubay başçavuş… Kimi benzincide çalışıyor, kimi pazarda limon satıyor. Kimi de alıcı bulabilirse böbreğini…

Kendilerini okullarının demirlerine zincirliyorlar… Sebep? “Okumak istiyoruz ama başörtümüzle”… Bir yandan “Haydi Kızlar Okula” deniliyor, sonra ekleniyor “Başörtülüler hariç”… Kimi tıp fakültesini 6. sınıfta bırakıyor, kimi hiç hayal bile edemiyor ünivertiseyi. Sonra  gazetelerin sayfalarından okuyoruz başörtülü kızlarımızın yurtdışında gösterdikleri üstün başarıları, hekim oluyorlar, hakim oluyorlar… Ama gurbette…

Kürsüden indiriliyorlar, “1. sensin ama ödülünü başörtülü olarak alamazsın” deniliyor… Başörtüleri arkalarından parçalanırcasına çekiliyor, dövülüyorlar. “İmam Hatiplisin sen, ancak ilahiyatçı olursun” deniliyor. “Madem sen de imam hatip lisesi gibi meslek liselisin, sen de alan seçemezsin” deniliyor…

Başörtülü avukata, mahkemede sanık olarak dahi savunma yaptırılmıyor. Seminerlere alınmıyorlar, ehliyet verilmiyor, kurslara kabul edilmiyorlar.

Ama Allah var bir yerde  çok kıymetliler başörtülü kadınlar; şehit yavrularının bayrağa sarılı tabutlarının önünde. Elleri öpülüyor, sırtları sıvazlanıyor, “Vatan Sağolsun” dedirtiliyor

*** 

Tabi ki vatan sağolsun, ülkemiz var olsun, bu ezan susmasın, bu sancak inmesin… Herkes birlik, dirlik düzen içerisinde yaşasın.. Eşit olsun, hakça paylaşsın, koşullar herkes için aynı olsun…

Ama nasıl..?

Bu statükocu, bu vesayetçi anlayış sürdüğü müddetçe nasıl? Milleti adam yerine koymayan, her fırsatta darbe ile tepesine binmeye çalışan bu yapı  cezalandırılmadıkça, üstünlerin hukukuna son verilmedikçe, ideolojik ve yargısal kontrol rejimleri sona ermedikçe, vesayet rejimi ortadan kalkmadıkça, sonuçları artık tahammül sınırlarını zorlayan bu  ihanet odakları deşilmedikçe nasıl?

EVET ya da HAYIR…

Tüm bunları bize yaşatan, yaşatanları üstün tutan Darbe Anayasası’nın tamamen kaldırılarak, yeni bir anayasa yapılması millet olarak ortak bir talepken, buna karşı çıkanları, henüz taslak çalışmalarına daha başlamadan kampanyalar ilan edenleri hepimiz biliyoruz.

Özgürlükler adına çıkartılacak her türlü  Anayasa değişikliği’ne “hayır” diyenleri, Anayasa Mahkemeleri’ne koşturanları, onlara gizli saklı imza verenleri de unutmadık.

Sendikal hak ve  özgürlükler noktasında ilk defa bu denli “devrim” sayılabilecek değişikliklere, sırf  hükümet karşıtlığı adına”hayır” demek, hangi sendikal dil ile uyuşmaktadır? 

Kamu çalışanına toplu sözleşme hakkı getirilmesine “hayır” diyen kamu sendikaları, kendi içlerinde üyelerine, tabanlarına bunu nasıl izah edeceklerdir? 

İşçilere, emeklilere yönelik hak genişletici maddeleri bir yana bırakarak, sırf iş başındaki hükümeti kendilerince başarısız kılma gayretleri, kendilerine mi yarayacaktır, karşı oldukları hükümete mi?

12 Eylül tarihinde halkın oyuna sunulacak olan Anayasa Değişiklik Paketi’ni, hükümete mal etmek, bu millete haksızlık değil midir?

Bu millet artık kıymetlenmek, kıymetlendirilmek istiyor. Çobanın oyu ile baştakinin oyu arasında fark olmamasını istiyor. Bu vatanda yaşayan herkes ortak millet olmak istiyor. Demokrasiden, hak ve  özgürlüklerden herkes payını düşeni yaşamak istiyor.

Ama kendi eliyle yaşamak istiyor, oligarşik vesayet sahipleri eliyle değil.

İşe bunun içindir ki;

Yarınlarımıza yerleşik demokrasi bırakmak için EVET,

Vesayet özlemcilerinden hesap sormak için EVET,

Darbecilerin koruma zırhını kaldırabilmek için EVET,

Haksız yere meslekten atılan hakim ve savcılar için EVET,

Her an her yerde  fişlenmemek için EVET,

İnandığımız gibi yaşayabilmek için EVET,

Ailesini geçindirebilmek için böbreğini satmayı düşünen YAŞ’zede komutanlar için EVET..

HAK’ça paylaşım, adalet ve özgürlük için EVET…

Mürsel TURBAY
BEM-BİR-SEN GENEL BAŞKANI

3 Eylül 2010 - 00:12:38

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.495
1.505
 
 Euro
1.927 1.942
 
 Sterlin
2.295 2.340
 
 Altın
60.08 60.52
 
 IMKB
59443  
 
 
Öcalan'a af mı çıkarılacak?...
 
Hukuk Profesörü ve tarihçi yazar Ahmet Akgündüz, referandum sürecine ilişkin çok sert konuştu: Referandumu siyasi bir mesele olarak görmek ahmaklıktır.
 
 
 
 
  Kuruçeşme’deki Les Ottomans Hotel’in sahibi Ahu Aysal’ın, butik otellerde yabancı işçi çalıştırmayı yasaklayan yeni uygulamayla ilgili görüştüğü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’e telefonda “canım” diye hitap etmesi Bakan Dinçer’i kızdırdı  
 
 
 
  Araştırmacı Adil Gür’e göre referandum bıçak sırtında. Gür, “12 Eylül aynı zamanda 2012’de Tayyip Bey’in Çankaya seçiminin provası olacak. Evet çıkarsa Gül’ün görev süresi tartışması başlar” diyor.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app