DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.52 - IMKB 59443
Cumartesi 4 EYLÜL 2010
Kılıçdaroğlu ''ezan''ı da şaşırdı! Kılıçdaroğlu Baykal'ı henüz aramamış Gümüşhane'de feci kaza: 5 ölü Başbakanın huzurunda AK Parti'ye bin kişi katıldı Baydemir: Boykot yüzde 51'in altına inerse... İşte memura teklif edilen ZAM Hakim yapmadılar, 30 yıl sonra Adalet Bakanı oldu İl il bayram namazı saatleri Başbakan, ABD'li komutanı kabul etti Anadolu Liselerine yedek liste müjdesi -ÖZEL- habertaraf.com
 
 
 
Demokrasiyi vesayetten kurtarabilir miyiz?
 
 
 
 
Ahmet Zeki YEŞİL
Eylül'de gel sevgili
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Erdoğan'ın andığı Musa Anter'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Vakit
Abdurrahman DİLİPAK
Kılıçdaroğlu; ‘aslını inkâr eden haramzade’ mi?
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
Diyarbakır’da bir başbakan...
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ahmet sen neden burada değilsin
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
26 bin üyeye ambargo
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
'İki Osman bir Cüneyt
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Neye hayır!
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Hayır çıkarsa...
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Nemanya Kusturitsa
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Burun lafı Bakan'ı düşürmeli!
 
 
Star
İbrahim KİRAS
En az Hanefi Avcı’nın kitabı kadar önemli
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
13 Eylül'de Kürtler ne kazanacak?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
TSK'ya gerçek bir modernizasyon gerekiyor...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Diyarbakır ne bekliyordu, Başbakan ne vaat etti?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sart'ların kaderi
 
 
Vatan
Okay GÖNENSİN
Kürtlere vaat: Yeni anayasa
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Dinleyenleri de dinliyorlar, hem de İsrail'de...
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Fevzi
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Can DÜNDAR
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Mehmet Ali BİRAND
 
 
 
Bu yuva özgür kuşlar yetiştirecek!
 
 
 
"Aşiyan Okulu'nu özgür kuşların yuvası yapacağız. Öğrencilerimiz burada farklı yuvanın özgür kuşları haline gelecekler. Yuvadan tamamen uçtuklarında da hayata tutunacak donanımları kendilerine kazandırmak istiyoruz."
 
AŞİYAN MODELİYLE DERS VERSEM UÇAR MISIN?

Gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin
Bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin
Madem ki son şarkının kırık bir güftesiydin
Neden yarım bıraktın neden bırakıp geçtin
Bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin

Ne çok sevmiştim seni ne çok hatırlar mısın?
Aşiyan yollarından ses versem duyar mısın?
Hâlâ beni düşünür ve hâlâ ağlar mısın?
Bir bahar seli gibi yolumdan akıp geçtin
Bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin.

Haber Müdürümüz İsmail Uğur’la birlikte biz de Aşiyan yollarındayız. Yeni eğitime başlayacak olan Ankara Özel Aşiyan İlköğretim Okuluna doğru gidiyoruz. Yolda bir taraftan çok sevdiğim bu şarkıyı mırıldanıyor, bir taraftan da okul için seçilen ismin çağrıştırdığı zengin edebi içeriği düşünüyorum. Zaten röportaj için hazırlık yaparken incelediğim okulun "www.asiyankoleji.com" adresli web sitesinde "Aşiyan"ın anlamının detaylıca işlendiğini görüyorum.Eskişehir Yolu Mustafa Kemal Mahallesi CEPA AVM arkasındaki okula ulaştığımızda çepeçevre kuş yuvalarıyla süslendiği dikkatimizi çekiyor. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ulusal, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Güven ve Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Şahin'i, ilk defa bu yıl eğitime başlayacak Ana Sınıfı ve İlköğretim Okulunu tanımak veya kayıt yaptırmak için gelen velilerle birebir görüşürlerken buluyor ve tanışıyoruz. Okul Müdürü Sedat Aslan da “hoş geldiniz” deyip odasına davet ediyor.Kısa bir hoşbeşten sonra okula torunlarını kaydetmek için gelen emekli bir öğretmen hanımefendiyle birlikte bize okulu gezdirmeye başlıyor. İlk dikkatimizi çeken etrafı çevreleyen kuş evleri ile okul katlarındaki kafeslerde bulunan çeşitli kuşlar…

Aşiyan Koleji'nin şeffaf tasarımı da ilgimizi çekiyor. Şeffaf koridora açılan sınıf kapıları, farklı bir anlayışla tasarlanan iç bahçesi, sürekli gün ışığını alan şeffaf merdivenleri ile okul önemli bir albeniye sahip.

"TÜRK İNSANINI GERÇEK ÖZEL OKULLA TANIŞTIRIYORUZ"

- Okulunuz, çoktandır unutulan zengin edebi çağrışımlı bir ismi taşıyor. Niçin Aşiyan ismini koydunuz?

- Sözlüğe baktığınızda "aşiyan" sözcüğünün karşılığının; "kuş yuvası, bülbül yuvası, şirin ve güzel ev" anlamları taşıdığını göreceksiniz. Aşiyan, Türk edebiyatında ve şarkılarımızda çokça kullanılmış Türkçeleşmiş bir sözcüktür.

Ayrıca Aşiyan, İstanbul'un boğazdaki en güzel, en nezih ve en şirin boğaz manzaralı bir semtinin adıdır.

Ünlü şair Tevfik Fikret'in şiirlerinin ilham kaynağı olan ve şimdi Aşiyan Müzesi olarak kullanılan boğazdaki evi bu sözcüğe ayrı bir sanatsal anlam katmıştır.

Aşiyan semtine özel bir anlam yükleyen bu müze İstanbul Boğazı'nda olması sebebiyle Asya kültürüyle Avrupa kültürünü birleştiren bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda Türklerin Asya'dan Avrupa'ya uzanan bir kültür yolculuğunun adeta uğrak yeridir Aşiyan. Bu geçiş kültürünün Tevfik Fikret'teki sanatsal yansımalarını da görmekteyiz.

Divan şairlerinden Fuzuli "aşiyan" sözcüğünü şiirlerinde, "gönül kuşunun yuvası" anlamında kullanmıştır. Ünlü şair Mehmet Akif Ersoy da yazdığı "Bülbül" şiirinde “eşin var, aşiyanın var, baharın var ki beklerdin” mısrasıyla "aşiyan"a çök özel bir anlam yükler.

Ayrıca şarkılarımızda geçen "Aşiyan yollarında" ifadesi söz ve müziğiyle bizi hoş ve dingin duygulara götürmektedir. Bu yüzden bu sembol şarkıyı da web sitemize koyduk. İsteyen sitemizi gezerken bu güzel şarkıyı da dinleyebiliyor.

İşte aşiyan sözcüğünün bu sevimli ve sanatsal macerası bize "bir eğitim modelinin yol haritasını" çizdi.

Aşiyan, insanı sıkmadan severek ve isteyerek öğrenmenin, bir serçe kuşunun yuvasına bağlanması gibi eğitim yuvasına bağlanmanın bir sembolü oldu.

Yuvadaki öğrenmeler kalıcı ve zevkli olur. Aşiyandaki öğrenmelerde de aynı anlayış hedeflenmiştir. Aşiyan Koleji'nin mekansal tasarımını da bu anlayışla gerçekleştirmeye özen gösterdik. Bizim çocuklarımız kuşların yuvalarına bağlanması ve yuvalarını sevmesi gibi eğitim yuvaları olan "Aşiyan"ı sevdikçe biz eğitimcilerin işi daha kolay olacaktır. Geçmişiyle ve öz kültürüyle barışık, çağdaş bilimlere yönelmiş gençlerimizin eğitim ve kültür yuvası olan "Aşiyan"da yüksek başarılara imza atacağına inancımız sonsuz.- Aşiyan'ın öğrencilerinizin yuvası olacağını söylediniz. Peki öğrenciler bu yuvayı gerçekten benimseyecekler mi? Yoksa ayakları geri geri mi gidecek?

- Aşiyan’ı özgür kuşların yuvası yapacağız. Öğrencilerimiz burada farklı yuvanın özgür kuşları haline gelecekler. Yuvadan tamamen uçtuklarında da hayata tutunacak donanımları kendilerine kazandırmak istiyoruz.Burada amacımız, çocukların mutluluğu. Ne zaman, ilköğretim okulları çocukluğu ve onların mutluluklarını, ortaöğretim de gençliği merkez alırsa eğitim düzelmeye başlar. Aşiyan işte bu sorgulamanın ilk adımı.AŞİYAN MODELİ

- Türkiye'de ve Ankara'da birçok özel okul var. Sizin bunlardan farklılığınız neler? Velilerin sizi tercih etmesi için ne gibi imkanlar sunuyorsunuz?

- Türk insanı belli bir dönem nasıl ki belli otomobile mahkum edildiyse halkımıza da yıllarca tek tip okul ve eğitim dayatıldı. Daha sonra özel okullarla tanışıldı. Ancak özel okul sayısının hala Batı standardlarının çok altında olduğunu vurgulamalıyım. Özel okulların oranı AB’de yüzde 20 iken bizde sürekli artmasına rağmen maalesef henüz yüzde 2,5. Üstelik Türk insanı hala gerçek özel okullarla buluşamadı. Biz bu konuda gerçekten çok farklı bir model ortaya koyacağız. Bu modele biz "Aşiyan modeli" diyoruz. Amacımız; eğitim ve öğretimde en güncel ve en etkili yöntemleri kullanarak, çocuklarımızı ve gençlerimizi yetenek düzeyleri doğrultusunda bilgi ve etkinlik açısından en üst seviyeye çıkarmak; topluma öz kültürü ve tarihiyle barışık düzeyli bireyler armağan etmek, değerlerimizi tanıyan beyefendiler, hanımefendiler yetiştirebilmek…Bir kere bu okulda öğrenme tesadüflere bırakılmıyor. Herşey modern bilimsel kriterlere göre düzenlenip ölçümleniyor. Öncelikle okulumuz şeffaf. Çok güzel bir dizaynla en kasvetli havalarda bile günışığını içeriye yansıtacak biçimde tasarlandı. Bu da öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer personelimizin verimlerini olumlu yönde etkileyecek.Sınıflarımız U biçimi dizayn edildi. Bunda da öğretmenlerimizin öğrencilerle yüzyüze iletişim kurmaları hedeflendi. “Derslik (Kabinet) Modeli” ile şube sistemi yerine her bir dersin içeriğine uygun derslikleri ile öğrencilerine motivasyonu yüksek sınıf ortamları sunuyoruz. Dolayısıyla öğrencilerimiz öğrenimlerini her bir branş dersinin kendine özgü araç ve gereçleriyle donatılmış dersliklerinde sürdürecekler.Okulumuzda öğrencilere ait dolaplara da kilit koymadık. Zira öğrencilerimizin biribirlerine güven duymalarını istiyoruz.

Aşiyan'da zil seslerinde çalış önceliği de farklı. Bir kere bizde ziller diğer okulların tersine öncelikle öğretmenlerimiz için çalıyor. Çünkü kültürümüze, geleneklerimize göre evsahibi en iyi izzet ve ikram için misafir gelmeden gerekli hazırlıkları yapar. O yüzden evsahibi konumundaki öğretmenlerimiz bilgilerini en iyi şekilde sunmak için sınıfta yerlerini misafirlerinden yani öğrencilerimizden önce almalılar.

Mevcut sistemin yabancı dil öğretim mantığı, gramere dayalıdır. Bu durum öğrencilerinin konuşma becerisi elde etmelerini engellemektedir. Aşiyan Koleji, “Pratik Yabancı Dil Öğretim Modeli” ile öğrencilerinin anasınıfından itibaren yabancı dili gramer ağılıklı olmayan konuşma, dinleme ve anlama becerilerini kazanmalarını öngörmektedir. 4. sınıftan itibaren Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça ve Çince dillerinden birini ikinci seçmeli olarak yabancı dil eğitimini alan öğrencilerimiz uluslararası ilişkilerde etkin, yetkin, nitelikli, çok dilli insan olma faktörüne göre yetiştirilir.Eğitim yılının son haftasında artık karneleri belli olup bir üst sınıfa geçen öğrencilerimiz hem kendilerine güven gelmesi, hem de yeni yuvalarına alışmaları için son haftayı buradaki özgür kuşlarla birlikte geçirecekler.

Ayrıca “Öğrenci izleme”, “Ödevsiz, silgisiz, çantasız öğretim”, “E-öğrenme, değer eğitimi, Açık ders uygulama ve 2T modeli modellerimizle başarı grafiğimiz sürekli yüksek olacak.

Dolayısıyla tüm bu farklı yanlarımız okulumuzu çocuklar için cazibe merkezi haline getiriyor.ORGANİK EĞİTİM

- Peki bu özgür kuşları yetiştirecek donanımda öğretmenleriniz var mı?

- Gerçekten de bu konu bizim için çok önemli. Bu yüzden öğretmenlerin seçimi büyük bir titizlilikle yapıldı. Verdiğimiz iş ilanı üzerine başvuran bine yakın öğretmen arasından ince eleyip sık dokuyarak ve de oldukça zorlanarak şu anki birikimli, dinamik, idealist kadromuzu oluşturduk. Okulumuzdaki özgür kuşları yani öğrencilerimizi hiçbir şekilde bir şahsa veya bir yere bağımlı yapmak istemiyoruz. Buna öğretmenlerimiz de dahil. Bu sebeple her ders için uzman sınıf öğretmenlerimiz var.Mevcut sistemde öğrencilere öğretim hayatlarının temeli olan beş yıl boyunca tek sınıf öğretmenliği uygulaması yapılmakta. Aşiyan Koleji “Uzman Sınıf Öğretmenliği Modeli” ile öğretmenini ilgili sınıf seviyesinde uzmanlaştırarak öğretim kalitesini ve performansını; öğrencisinin ise öğrenim becerisini arttırmayı hedeflemekte. Öğrencilerimiz ise öğrenim hayatlarının temeli olan beş yıl boyunca üç faklı ve nitelikli “Uzman Sınıf Öğretmeni”nce desteklenecekler. Uzman Sınıf Öğretmenlerimiz uzmanı oldukları seviyede her yıl kendilerini değişim ve gelişime açık hale getirecek ve yıl boyu yaptıkları çalışma, deneyim, uygulama ve ders materyallerini yeni öğrencilerine sunma imkanını elde edecekler. Öğrencilerimiz de bu modelle öğretmenlerine bağımlı olmadan kendilerine olan özgüven ve sosyalleşme yönlerini güçlendirecekler, farklı öğretmen fırsat ve deneyimlerinden yararlandırılacaklar.AŞİYAN'IN BİR ÇİFTLİĞİ VAR

Özgür kuşlarımızın doğayı da çok iyi tanımaları lazım. Bu yüzden İncek yakınlarında ve Ankara'ya 30 kilometre mesafedeki Aşiyan Çiftliği'mizde öğrencilerimizi doğayla ve hayvanlarla buluşturacağız. Burada hep birlikte organik tarım yaparak çeşitli sebze-meyveler yetiştirmenin zevkini ve emeklerinin karşılığını dalından koparıp yemenin tadını onlara yaşatacağız. Öğrencilerimiz o günkü derslerinin tamamını çiftliğimizde yapacaklar.

- Web siteniz ve broşürlerinizde “Tam Öğrenme Modeli”nden bahsediliyor. Nedir bu modelin özellikleri ve faydaları?

- Mevcut sistemde öğrencinin akademik öğrenmelerinin niteliği üzerinde durulmadığı gibi, ek zaman ve tamamlayıcı çalışmalara yer verilmemekte. Aşiyan Koleji, “Tam Öğrenme Modeli” ile öğrencilerine duyarlı ve planlı bir öğretim hizmeti sağlamakta, öğrenme güçlükleriyle karşılaşan öğrencilerine yerinde, zamanında ve nitelikli öğretim yardımı yapmakta.

Öğrencilerimize her seviyede haftanın beş günü her sabah 09:00-10:00 saatleri arasında “Tam Öğrenme Saati” adı altında başarıncaya kadar zaman tanınarak, kendilerine olan akademik güvenleri arttırılacak. Tam yani önceden kararlaştırılan yetkinlikle öğrenmeleri için yeterli zaman verilecek ve onlar için anlamlı olan “Tam Öğrenme Ölçütü” belirlenerek bütün öğrencilerimizin yüksek düzeyde öğrenme gücü (% 75 başarım) geliştirmeleri sağlanacak.Ayrıca her öğrencimize kendi hızında ilerlemesine imkan tanınacak ve ihtiyacı olduğa kadar zaman verilerek öğrencilerimiz arasında eşitliği sağlayan öğrenme ortamları oluşturulacak. İlk aşamadan son aşamaya kadar öğrenme ürünlerimiz de sürekli olarak değerlendirilecek.

- İlk defa öğretime başlayacaksınız? Ne kadar öğrenciniz var? Kapasitenizi doldurabildiniz mi?

- Toplam öğrenci kapasitemiz 360. Şimdilik anasınıfı ve ilköğretim dallarında hizmet vereceğiz. İleride başka binalarda ortaöğretime de hizmet vermeyi düşünüyoruz. İnşallah butik okul tarzında öncülük yapacağız.

Okul Müdürü Sedat Aslan’ın rehberliğinde Aşiyan’ı gezip gördükten sonra izin isteyip ayrılıyoruz. Dönerken dilimde yine aynı şarkı var ama bu sefer uyarladığım haliyle;Aşiyan okulundan ses versem duyar mısın?/Aşiyan modeliyle ders versem uçar mısın?

Rıfat YÖRÜK/HaBertaraf.com

1 Eylül 2010 - 00:04:50
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

12:36Anadolu Liselerine yedek liste müjdesi -ÖZEL-
08:44İnternetten ücretsiz dil öğrenilebilecek
14:00YÖK önünde 'KPSS iptal edilmesin' eylemi
12:24YÖK Başkanı Özcan: Hatamızı telafi edeceğiz
12:00Türkiye'nin ilk 'tıp hukuku' OMÜ'de olacak
10:30Öğretmen açığına karşı unutulan formül
08:34MEB'den ''ücretli öğretmenlik'' formülü
08:26Hükümetten üniversite öğrencilerine sürpriz
01:19"İzli Defter" dünya gözdesi olma yolunda
09:40KPSS'de bir testte daha kopya ihtimali çıktı
00:04Bu yuva özgür kuşlar yetiştirecek!
17:26ZKÜ'de kayıtlar başladı
16:13SAÜ'de ilk gün 3 bin 500 öğrencinin kaydı yapıldı
15:32Cezacı öğretmenin ataması yapıldı
15:15AİBÜ'de kayıtlar başladı
15:11Selçuk Üniversitesi'nde kayıtlar başladı
14:25EÜ'ye 10 bin 931 öğrenci kayıt yaptıracak
13:29Üniversitelerde öğrenci kayıtları başladı
13:21YURTKUR sonuçları açıklandı
12:02Eğitim sistemi tamamen değişmeli
11:32Üniversite öğrencilerinin kuyruk çilesi
08:20Üniversitelere kayıt heyecanı başlıyor
18:36Öğretmen atamaları ertelendi
12:49Fırat Üniversitesi heyeti Hollanda'da
14:34KPSS sorularının sızdırıldığı belgelendi
09:15Kurunun yanında yaş da yanıyor
23:12Cihan Burç İlköğretim Okulu'ndan iftar
23:11Aziziye Eğitim Kurumları'ndan 'altınlı' iftar
21:17Elazığ'a Meslek ve Özel Eğitim Lisesi açılacak
23:34YÖK: Kopya ile ilgili sonuç açıklanacaktır
Daha fazla haber göster
21:22YÖK 23 fakülteye yeni dekan atadı
18:43Pervari'de Okul Gelişim Programı uygulanacak
15:01KPSS'nin iptali için dava açıldı
22:02Tuna-Der Genel Başkanı Turgut: 8 şubeye ulaştık
14:50Mevlana Araştırmaları Enstitüsü kuruldu
08:56KPSS'de bir yılda nasıl dahi oldular!
13:27Yurt ve kredi başvuruları yarın son
10:22ÖSYM: Kopyanın kanıtı yok
09:10ÖSYM'nin şifresi internete düştü
08:38KPSS için en vahim iddia
08:31ÖSYM tıkandı, soruşturma yürüyemiyor
06:37Kopyaya rağmen 30 bin atama
11:49MEB: İspata kadar KPSS geçerlidir
11:13İzmir Üniversitesi'ne ilgi devam ediyor
09:19''KPSS birincileri''nin ilginç bağlantıları
19:37Trabzon en fazla öğrenci yerleştiren 19. il oldu.
09:55Ne kanıtlandı, ne yalanlandı, sıkıntı kapıda
17:29Kredi Yurtlar Kurumu'nun sitesi çöktü
13:582. yerleştirme kayıtları başladı
13:31Orucu bozan ve bozmayan durumlar
09:07İslam'da ölüm ve ahiret hayatı
08:30ÖSYM'den önemli KPSS açıklaması
12:47KPSS'de nahoş kokular!
16:01Eskişehir FEM'in KPSS başarısı
09:29Orucun ve Ramazan ayının fazileti
09:12Oruçla ilgili çeşitli sual cevaplar
14:40Rize'de 11 yeni okul hizmete açılacak
13:49Açık lise kayıtları pazartesi başlıyor
13:26KPSS sonuçlarına isyan sürüyor
08:51LYS sonrası 110 bin kontenjan boş kaldı
18:16ÖSYM KPSS'de yine yanlış yaptı
17:31Yurt ve kredi başvuruları başlıyor
16:32Antalya, üniversiteye yerleştirmede birinci
12:04LYS ile 561 bin aday yerleştirildi
08:24LYS sonuçları açıklandı -TIKLA ÖĞREN-
14:45LYS sonuçları yarın açıklanacak
16:42ÖSYM'den LYS sonuçları açıklaması
16:396 bin boş pozisyona 671 başvuru yapıldı
13:39ÖSYM'nin sitesi çöktü
08:31KPSS sonuçları bugün açıklanacak
19:29Bilişimci muhtarlar sertifikalarını aldı
15:05MEB yer değiştirme süresini uzattı
10:18Kızlar ayrı erkekler ayrı eğitime evet
15:10Haber bekleyen öğretmene müjde
13:28Kız-erkek öğrencilerin ayrılmasına karşı değilim
19:23GAP bölgesi tarımsal eğitim yayınları hazır
15:59Çubukçu: Sözleşmeli öğretmen olmasaydınız
11:42Ortaöğretim ön kayıtlar başladı
18:35Eğitim-Bir-Sen'den 50 öğretmen istifa etti
16:45Özel Ceyhan'dan 2 Türkiye şampiyonu
12:00Ordu Üniversitesi eksik binalarını tamamlayacak
16:55SBS 6. ve 7. sınıf sonuçları -TIKLA ÖĞREN-
16:39Batman Üniversitesi öğrencileri bekliyor
16:35Emekli profesörden eğitime anlamlı destek
16:32BESYO 311 öğrenci alacak
15:33Muğla'da özel yetenek sınavları başlıyor
13:35Liselere e-kayıt başvuruları başladı
10:53ERÜ yetenekli öğrenciler arıyor
13:35SHÇEK'te kalan gençler LYS'de daha başarılı
12:16Artuklu Üniversitesi: Bizi tercih edin
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Tatildeyim dinleniyorum”
 
 
Alper GÜRKAN
"Yiğit"çe bir çıkışa dair
 
 
Ayhan BİLGEN
ABD'nin talepleri ve yol ayrımı
 
 
Necmettin EVCİ
Yok oluşunuzun törenine hazırlanın
 
 
 
 
 
Öğretmen açığına karşı unutulan formül
 
Diyarbakır'dan 3 partiye meydan okudu
 
ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
 
"İzli Defter" dünya gözdesi olma yolunda
 
Müslüman olan uyuşturucu kaçakçısı
 
 
 
 
 
Fayda sağlamayan bilgi, harcanmayan, hiç kimseye hayrı dokunmayan define gibidir.

(Hadis-i Şerif)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.335
 
 Altın
60.08 60.52
 
 IMKB
59443  
 
 
Öcalan'a ''Mandela'' modeli mi?...
 
“İstihbaratım sağlam” diyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Bölükbaşı, referandum sonrasında AKP’nin “Genel af” çıkaracağını ve Öcalan’a süreç içinde “Mandela modeli” uygulanarak ev hapsi getirileceğini öne sürüyor.
 
 
 
 
  Vatan Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan'ın, 'Gazetemizi sansürcü konumuna düşürdün' diyerek yollarını ayırdıklarını belirttiği yazar...  
 
 
 
  KPSS'de soruların mail yoluyla dağıtıldığı ortaya çıktı. Peki, soruların bazı adaylara sızdırılmasında iddia edildiği gibi cemaat parmağı var mı? AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Çelik ilginç cevap verdi.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app