DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.52 - IMKB 59443
Pazar 5 EYLÜL 2010
Fransa'yı 95 - 77 yenen Türkiye çeyrek finalde Bono, Avrupa'dan Asya'ya yürüyerek geçti BDP, Diyarbakır meydanını dolduramadı Sarıgül de oyunun rengini açıkladı Ongun'dan Bahçeli ve ekibine ilginç benzetme Voleybolda, Yunanistan'ı 3 - 1 mağlup ettik Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi TFF'den Arda ve Tuncay açıklaması Karınca yuvasını bile çaldılar Adalet Bakanlığından "eş durumu" önlemi habertaraf.com
 
 
 
MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Kadir Gecesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yargının ideolojik hale gelmesi bu adamın eseri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Laiklere ayar veriyorum
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsmet'in son vedası
 
 
Yeni Şafak
Dücane CÜNDİOĞLU
İki satırlık bir hikâye
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
"Allah'a inandığım gibi inanıyorum demokrasi mücadelemize"
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yüksek yargı neden değişmeli?
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Afişi kim astı, çantayı kim aldı?
 
 
Zaman
Hilmi YAVUZ
Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın 'Muhalif'i mi, yoksa, 'Mefhum-u Muhalif'i mi?
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Ziyaretin anlamı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Aykırı ilahiyatçılar
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu: Diyarbakır'a oy değil çözüm için geleceğim
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Pakistan'ı anlamak ve Tarık Ali
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Referandum tarihle ve gerçeklikle yüzleşme fırsatı sunuyor
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Karl Marks'ın saçları bir gecede ağardı
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İtiraz ediyorum Sayın Başbakan
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Şehzade Mustafa Olayı”nın aslı nedir?
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Al sana Allianoi!
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Selami SAYGIN
 
Dücane CÜNDİOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Akif BEKİ
 
 
 
Hakim yapmadılar, 30 yıl sonra Adalet Bakanı oldu
 
 
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, hukuk fakültesini bitirdikten sonra 1972 yılında girdiği sınavda sınavda sağ görüşlü olduğu gerekçesiyle kendisinin hakim yapılmadığını belirterek,"Bu anlamda ben de mağdurum." dedi.
 
Kanal A televizyonundaki “Görüş Farkı”programına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in tarihi bir sırrı ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı da yapan Cemil Çiçek, devlet tarafından “fişlendiği” için hâkim yapılmamış. Çiçek, bu tarihi olayı şöyle anlattı:”1971 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdim. 72 yılında Danıştay’ın şimdi tetkik hakimi diyorlar, o zaman raportör sınavına girdim.23 kişi alacaklar. Beni sağ görüşlü, iki kişiyi de sol görüşlü diye almamışlar. Orada bir görevli bize acıdı. 'Evladım sizle ilgili böyle bir yazı var, sen başka işe bak' dedi. 12 Eylül sonrası da ANAP kuruculuğundan veto edilen 7 kişiden birisiyim. Herkes mağdur edebiyatı yapıyor bu anlamda ben de mağdurum. Şu kadar zamandır devlette görev yapıyorum. Bu fişlemelerin kaydı nerededir bilmiyorum.”

Referandum sürecini değerlendiren Cemil Çiçek, CHP, MHP ve BDP’ye yüklendi. BDP’lilerin “demokratik özerklik” çıkışına tek tepkiyi AK Parti’nin gösterdiğini öne süren Cemil Çiçek, muhalefetin buna ortak tavır alması gerektiğini savundu.

“Havuzlu villa” polemiği yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 'demokratik özerklik'e sessiz kaldığını söyleyen Çiçek, “İncir çekirdeğini doldurmayan konularda vatandaşın kafasını şişiren ana muhalefetin diyecek bir şeyi yok mu? Birilerinin villası olup olmasıyla üç gün vakit geçiren CHP’nin herhalde demokratik özerklik konusunda söyleyecek sözü olmalı. Doğru mu diyor, zamansız mı diyor, yanlış mı buluyor. Bir şeyler söylemesi lazım. Bu 12 Eylül’ün bir de 13 Eylül’ü var. Birlik konusunda hassasiyeti olan vatandaşlar bunu bir yere not etmeli.”dedi.

"KILIÇDAROĞLU, SAKALA GÖRE TARAK VURUYOR"
Başbakan Yardımcısı Çiçek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “genel af” söylemine de sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu için, “Ne söylediği belli değil, sakala göre tarak vuruyor” diyen Çiçek, ”Af konusu namludan çıkan silah gibidir. Kime isabet edeceği, nereye saplanacağı belli olmaz. Canını dişine takıp nöbet bekleyen askerler, terörle mücadele eden polis, jandarmanın moral durumu hiç düşünülmüyor mu? Bu kadar sorumsuzca laf edilebilir mi?” ifadelerini kullandı.

Af konusunun hiçbir zaman hükümetin gündeminde olmadığını da kaydeden Çiçek, medya ve diğer muhalefet partilerine de sitem etti: ”Bu sözleri biz söyleseydik kıyamet kopar, yer yerinden oynardı. Ne vatan hainliğimiz kalırdı, ne insanlığımız. Vatandaşın buna sandıkta cevap vermesi lazım.”

"ÖCALAN ÖLENE KADAR İMRALI’DA KALACAK"
Cemil Çiçek, Abdullah Öcalan’ın durumuyla ilgili de önemli açıklamalar yaptı. Öcalan’ın en az 50 defa başka yere nakledilmeyi istediğini ancak bunun kabul edilmediğini açıklayan Çiçek, Öcalan’ın ölene kadar cezasını İmralı’da çekeceği mesajını verdi:” İmralı’da kalması devletin tercihidir. Sonuna kadar da orada kalacak. Terörist başıyla ilgili af bundan sonra da mümkün değil.”

Cemil Çiçek, cezaevinde Abdullah Öcalan’a imtiyazlı davranıldığı iddialarının da kandırmaca olduğunu anlattı. Çiçek, “Orayla ilgili söylenenler doğru değil. Sincan F Tipi'ndeki kurallar ne ise orası da aynıdır. Alet, edevat, eşya aynıdır. Bir eli yağda, bir eli balda filan doğru değil”.

Çiçek, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinin de kendilerinden önce imzalanan uluslararası görüşmelerin gereği olduğunu hatırlattı.

“HÜKÜMET’İN SÜNNETÇİSİ” LAFINA CEVAP VERDİ
Başbakan Yardımcısı Çiçek, ölen teröristlerden bazılarının sünnetsiz olduğunu açıklamıştı. Bu sözleri BDP’liler, “Hükümetin sünnetçisi” diyerek tepki gösterdi. Çiçek, BDP’li Selahattin Demirtaş’ın sözlerine, “ Demek ki uygun yere izmarit basmışız, onlar da hopluyorlar.” karşılığını verdi.

Çiçek, “BDP’liler sizi niye sevmiyor?” sorusuna da, “Bunun anlamı yok. Ben doğruları söylerim, ülkem için siyaset yaparım. Milletin hayır duası yeter. Birilerinin planını ifşa edince, baştan söyleyince bundan rahatsız oluyorlar.” şeklinde cevapladı. 

Cemil Çiçek, şu ana kadar etkisiz hale getirilen teröristlerden 500’ünün yabancı uyruklu, çoğunun “sünnetsiz” olduğunun devlet tarafından tespit edildiğini de açıkladı.

"BDP KÜRT DEVLETİ İSTİYOR AMA SÖYLEYEMİYOR"
Cemil Çiçek, BDP’nin asıl amacının Kürt Devleti olduğunu da öne sürdü. “BDP’nin hesabı farklı, varmak istedikleri şey farklı. Demokrasiyle, barışla, özgürlükle alakası yok. Varmak istedikleri yer belli” diyen Çiçek, “Kürt Devleti mi istiyorlar?” sorusuna, “Gayet açık, oraya doğru götürmeye çalışıyorlar ama şimdilik bunu söylemek onlar için risk oluşturuyor, Onlara göre şartlar olgunlaşmadı. Vatandaşların bunu iyi görmesi lazım.” şeklinde konuştu.

"BDP YOZGAT’TA, MHP DİYARBAKIR'DA MİTİNG YAPSIN"
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP ve MHP’nin de Diyarbakır ve bölgeye giderek miting yapması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin ancak bu şekilde normalleşebileceğini belirten Çiçek, BDP’ye de sürpriz teklifte bulundu: ”BDP de Yozgat’a gelsin. Türkiye partisi olacaksan, iktidar olacaksan Yozgat ile de Karadeniz ile de kaynaşmalısın.”

"DEMİRİ ÇÜRÜTEN KENDİ PASIDIR"
Yargıdaki skandal ses kayıtlarına da değinen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek,vahim bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu savundu.

Çiçek, “Türkiye’nin kaosa girmesinden, Apo’dan medet umuluyor olması vahim bir durumdur. Yargının da bir vicdan muhasebesi, özeleştiri yapması gerekir. Binlerce insan hak, hukuk dağıtmaya çalışırken bazıları da kaosun, siyasetin peşinde. Demiri çürüten kendi pasıdır. Bir kısım kurumlar ‘bizi yıpratmaya çalışıyorlar’ diyeceklerine öz eleştiri yapmalı, içindeki çürük dişleri temizlemeli. Meslek dayanışması ülke yararı ve yasaların önüne geçerse kurumlar büyük zarar görür. Onlar bu durumlarda ne yapılması gerektiğini çok iyi bilirler.” ifadelerini kullandı.

"TÜRK AYDINI, 15 MUMLUK AMPÜL GİBİ"
Cemil Çiçek, vatandaşın sağduyulu ve pragmatik olduğunu söylerken aydınlara yüklendi. Çiçek, “Evvela şu aydın dediğimiz, ne kadar aydın? 15 mumluk ampül ne kadar aydınlatıyorsa Türkiye’deki aydın bu. Türkiye’de aydın lafı birçoğumuza iftiradır. Aydın olup da neyi aydınlatmış. Vatandaş bu aydınların hep tersini yaptı. Bunların dediğine oy vermez. Bir kısım aydına göre zaten millet bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam. Eğer bu yazılıp, çizilenlere göre oy verseydi Türkiye’nin seneler evvel komünist olması lazımdı.” ifadelerini kullandı.

4 Eylül 2010 - 14:08:31
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

19:16Başbakan Erdoğan'dan iddialara yanıt
18:03Sarıgül de oyunun rengini açıkladı
17:49Ongun'dan Bahçeli ve ekibine ilginç benzetme
17:42Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi
17:2940 yıllık partiliyi, bir hata için "provokatör" yaptı
16:55Kamer Genç'ten yine skandal sözler
16:49AKP'li Çelik'ten MHP'ye: Şerefiniz varsa ispatlayın
16:42Erdoğan, son miting için Kazlıçeşme'de
16:36Kavaf: Çocuk evi 180'den 2 bin 50'ye çıktı
16:35Tunç: Bu siyasi değil millî bir meseledir
16:25CHP mitingine koli koli yiyecek ve içecek geliyor
16:19"Büyükşehir uygulaması iptal edilsin"
15:33Afiş skandalına cevap Okay'dan geldi
15:31Şahin'den "Kara propaganda" uyarısı
15:25Akdağ: MHP döneminde bunları yapamazdım
15:21Aykut Edibali'ye çok kötü haber
15:11Elitaş'tan Avcı Kemal'a alaycı 'tank' göndermesi
14:26Erdoğan'dan İslam ülkelerine tepki
13:43CHP, Kadir Gecesi'ni bile 'hayır'a alet etti
13:39CHP neden "Hayır" diyor, işte kanıtı!
13:34Hayırcılar neden hırçın? Yıldız cevapladı...
13:04Şimşek Batman'da "evet"i anlattı
12:49Özhaseki: Bir evet çok şeyi değiştirir
12:36Yenilmez: Ordu'nun bir sözü olmalı
12:29Hasgür: Egemenlik milletin olacak
12:00Çağ Hukukçular Derneği 'evet' diyecek
11:54Gurbetçileri referandum heyecanı sardı
11:53Kılıçdaroğlu beklenen hamleyi yaptı
11:25Maksat siyaset, bayram bahane!
11:00Demirtaş, Diyarbakır mitingine katılmayacak
Daha fazla haber göster
10:38Çelik: Bir Allah'tan bir silleden korkarız
10:19MHP, genel affı "şu anda" düşünmüyor
10:08BTP'yi bırakan başkan 'evet' için çalışıyor
10:06AK Parti: Hesapsız bir harcamamız yok
08:41AB’den Kılıçdaroğlu’na: Delilik, saçma, çıldırmış!
08:20"Maneviyatsız saadet olmaz"
03:27CHP'liler, Sezen Aksu'ya karşı iyice çirkinleşti
03:21Kavaf'tan muhalefete Temel fıkrası
03:17MHP Genel Başkan adayı "EVET" dedi
01:53Çiçek'in güldüren benzetmesi
01:45Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi?
01:43MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
01:33BASİAD: Vesayete karşı EVET
01:32Balıkesir'de Kamu-Sen üyeleri 'evet' diyecek
01:30Aydın: Evet çıkarsa şeffaf olmak zorunda
23:59Kılıçdaroğlu, yargıdaki skandala sahip çıktı!
20:38SP, ilk referandum mitingini düzenledi
19:28''Evet diyenler, neomandacılar''
19:27Erdoğan'dan yargıdaki ses kaydına sert tepki
17:57DP'den 7 bin kişi istifa etti
17:35Kılıçdaroğlu ''ezan''ı da şaşırdı!
17:33''Bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz''
17:20Atalay'dan CHP'ye kampanya eleştirisi
17:06Başbakana meydan okur gibi yaptı
16:58Kılıçdaroğlu Baykal'ı henüz aramamış
16:49Kılıçdaroğlu medyanları dolduramıyor
16:41"Sivas Kongresi bayram olsun" teklifine karşı
16:31Erdoğan'ın Diyarbakır konuşmasına tam not
16:23Akdağ'dan Erzurum'da sosyal konut müjdesi
16:21CHP teravih saatinde propaganda yapınca...
16:20CHP'li Özbolat: 24 maddeye itirazımız yok
16:17Kimin eli kimin cebine belli değil!
16:13Af çatlağı büyüyor
16:06Eski Bakandan erken seçim kehaneti
16:04DSP'li belediyenin 'hayır' propagandası
15:49Başbakanın huzurunda AK Parti'ye bin kişi katıldı
15:47Akdağ: HSYK'nın halkın iradesine saygısı yok
15:24Bakan Şimşek’in eşi ameliyat oldu
15:14Erdoğan'a ''Özal'' suçlaması
15:10Baydemir: Boykot yüzde 51'in altına inerse...
14:28''ÖDP'den AK Parti'ye sabotaj''
14:08Hakim yapmadılar, 30 yıl sonra Adalet Bakanı oldu
14:02'Rahibe' benzetmeli afiş Diyarbakır'da da asılmış
13:38Demirtaş, Erdoğan'ı tur operatörüne benzetti
13:33Sivas'ta protokol krizi
12:39AK Parti gövde gösterisine hazırlanıyor
09:53Kendi afişinden bile AK Parti'yi sorumlu tuttu
09:30Kılıçdaroğlu: O tankın önüne ilk ben çıkacağım
09:04O da ne dediğini bilmiyor!
08:57Çarkların efendisi
08:50Darbe anayasası artık yok olmalı
08:32Memurlar "Evet"te kararlı
08:23MHP’ye “367” hatırlatması
08:12Bağış: Bu anayasa bize dar geliyor
02:05Dipçikli anayasanın ruhuna dokunulacak
01:03Bahçeli: Bir Milliyetçi EVET demez
00:43Erbakan: Paşalar o gün bana teşekkür etmişlerdi
00:23KPSS sorularını Nur cemaati mi sızdırdı?
00:01MHP'li Başkan "Sav"ı gösterdi, "Evet" dedi
00:01Özhaseki: Bir evet çok şeyi değiştirir
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Müslümanın hayatında bilgisayar ve bir tebliğ aracı olarak internet
 
 
İlter SAĞIRSOY
Hakkında hırsızlık dosyası bulunan milletvekili kim?
 
 
Selami SAYGIN
Hikmetyar'ın önünde kim diz çökmüş?
 
 
 
 
 
Kadir Geceniz mübarek olsun
 
 
Hayır için halk bunlarla korkutuluyor
 
Afişi yaptıran ve astıran tespit edildi
 
CHP'liler, Sezen Aksu'ya karşı iyice çirkinleşti
 
 
 
 
 
"Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar..."

Kur'an-ı Kerim, Kadir Suresi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.335
 
 Altın
60.08 60.52
 
 IMKB
59443  
 
 
Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi?...
 
Yeniçağ yazarı Sabahattin Önkibar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı röportajı bugün köşesine taşıdı. KIııçdaroğlu, 'milliyetçi' Yeniçağ'a en hassas yerden yaklaştı. İşte o röportaj;
 
 
 
 
  CNN Türk'ün hangi muhabiri yuvaya döndü, hangisi yuvadan uçtu?  
 
 
 
  Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlık tarihinin anlatılacağı 'Muhteşem Yüzyıl' isimli dizide Hürrem Sultan rolü için uygun birisi bir türlü bulunamıyor.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app