DOLAR 1.506 - EURO 1.940 - ALTIN 60.52 - IMKB 59443
Pazartesi 6 EYLÜL 2010
MHP'nin kurucularından tarihî uyarı Erdoğan: Atılan adımlar darbecilere karşı Fransa'yı 95 - 77 yenen Türkiye çeyrek finalde Bono, Avrupa'dan Asya'ya yürüyerek geçti BDP, Diyarbakır meydanını dolduramadı Sarıgül de oyunun rengini açıkladı Ongun'dan Bahçeli ve ekibine ilginç benzetme Voleybolda, Yunanistan'ı 3 - 1 mağlup ettik Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi TFF'den Arda ve Tuncay açıklaması habertaraf.com
 
 
 
MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Kadir Gecesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yargının ideolojik hale gelmesi bu adamın eseri
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Laiklere ayar veriyorum
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsmet'in son vedası
 
 
Yeni Şafak
Dücane CÜNDİOĞLU
İki satırlık bir hikâye
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
"Allah'a inandığım gibi inanıyorum demokrasi mücadelemize"
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yüksek yargı neden değişmeli?
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
Afişi kim astı, çantayı kim aldı?
 
 
Zaman
Hilmi YAVUZ
Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın 'Muhalif'i mi, yoksa, 'Mefhum-u Muhalif'i mi?
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Ziyaretin anlamı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Aykırı ilahiyatçılar
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu: Diyarbakır'a oy değil çözüm için geleceğim
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Pakistan'ı anlamak ve Tarık Ali
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Referandum tarihle ve gerçeklikle yüzleşme fırsatı sunuyor
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Karl Marks'ın saçları bir gecede ağardı
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
İtiraz ediyorum Sayın Başbakan
 
 
Vakit
Yavuz BAHADIROĞLU
“Şehzade Mustafa Olayı”nın aslı nedir?
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Al sana Allianoi!
 
 
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Memurlar "Evet"te kararlı
 
 
 
Memur-Der Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay, anayasa değişiklik paketini desteklediklerini belirterek, “Anayasa ve HSYK yapılanmasında belli bir zümrenin tercihleri değil, katılımcı ve demokratik tercihler dikkate alınmış. Bu yüzden hayır demeyeceğiz. Daha fazla demokrasi için evet oyu kullanacağız” dedi.
 
AK PARTİ YERİNE BAŞKA PARTİ YAPSAYDI YİNE ‘EVET’ DERDİK

Sorularımızı cevaplandıran Özbay, “Mesele parti meselesi değildir. Mesele ülke meselesidir. Yapılan değişikliği getirenlerin yerine TBMM iradesinin öne çıkması önemlidir. Biz değişikliği partiler üstü bir kanaatle değerlendiriyoruz. Bu değişikliğin hazırlanmasında hangi partinin emeği olursa olsun kesinlikle tercihimiz aynı olacaktı. Yani evet. Ülkesini seven, tarafsız bir vizyon sahibi olmanın gereği budur” diye konuştu.

Memur-Der Genel Başkanı Cengiz Özbay ile yaptığımız röportaj:

12 Eylül tarihinde yapılacak olan anayasa değişikliği referandumuna destek olma kararınızı açıkladınız. Peki neden 'evet' ?

Memur-Der Federasyonu Genel Başkanı sıfatı ile teşkilat olarak ‘Evet’ diyeceğiz. Çünkü bu değişiklikte Türkiye için hak ve özgürlükleri genişleten maddeler var. Daha güzel bir Türkiye için bir başlangıç olacaktır. Referandumdan evet çıkması kamuoyunun daha sade ve öz bir anayasa talebi beklentisini karşılayacak yeni girişimleri harekete geçirecektir. Temel hak ve özgürlüklerin genişlediği, korunduğu, sık sık değiştirilme ihtiyacı olmayan, geniş kesimlerin üzerinde uzlaştığı bir anayasa için iyi bir adım olacağını düşünmekteyiz. Diğer taraftan önceki süreçte yaşanılan bir takım olumsuzluklar var. Bu olumsuzlukların asgariye ineceğine ve daha iyi bir anayasa için ciddi bir adım olacağına ve Türkiye için, demokrasi için bir şans olacağına inanıyoruz. Biz Memur-Der camiası olarak kendimize böyle bir şansı vermek istedik. Bu sebeple federasyon ve bağlı derneklerimizle birlikte topyekun “evet” diyeceğiz.

'Evet' nedenlerinizi öğrenmiş olduk. Toplumun merak ettiği bir başka konu ise peki neden 'hayır' değil?

Bu referandum sandığı TBMM'de yaşanan bir süreç sonrasında milletin önüne çıkmıştır. Geri dönüşü olmayan bir durumla karşı karşıya kalınacağından "hayır" diyerek çözüme katkı sağlayacağımızı düşünmüyoruz. Anayasa'da değişiklik yapılması düşünülen maddelere hayır demek toplumsal gelişimimize, demokrasimize ne fayda sağlayacağı konusunda mantıklı bir izah getirilmeden "hayır" demenin anlamı yoktur. Yeni düzenlemede memurlarla ilgili maddeler var. Bu günlere kolay gelinmedi. Sendikal haklar ve disiplin cezalarına karşı idari davaların yolu açılıyor. Diğer maddeler de, hayır dememizi imkânsız kılanlar var. Örneğin Anayasa ve HSYK yapılanmasında belli bir zümrenin tercihleri değil, katılımcı ve demokratik tercihler dikkate alınmış. Bu yüzden hayır demeyeceğiz.

'Evet' yönünde desteğinizi açıkladıktan sonra nasıl bir tepki gördünüz?

Biz bu kararı teşkilatımızın tamamının uygun görüşü ile aldık. Teşkilat içinden hiçbir tepki almadık. Ancak şunu söyleyebilirim ki, bizi tebrik edenler çoğunluktadır. Diğer taraftan Evet veya Hayır demek demokrasiyi içselleştirmiş insanlar için tepki verilecek durumlar değildir. Çağdaş insanların kendi fikirlerine saygı duyulmasını bekleme hakları vardır, dolayısıyla diğer insanların fikirlerine de saygı duymak zorundayız. Tercihlerimizi herkesin kabul etmesini beklemek çağdışı bir yaklaşım olacaktır.

İnsanların kafasında bir karışıklık olduğu görülmekte, bizimle konuşan insanlar görüşme sonrasında baştaki ısrarcı "hayır" tarzından vazgeçmekteler, zihinlerindeki bazı tereddütlerle ilgili daha detaylı düşünme eğilimine girmekteler. Baştaki olumsuz yaklaşımlarının daha makul bir tarza dönüştüğü görülmekte ve bunun için bize teşekkür etmektedirler. Saygı ve meşru yöntemler olmak kaydıyla tepkilere de açık olduğumuzu rahatlıkla ifade ediyoruz.

Bu değişiklik paketinin memurlara ne gibi yansıması olacak?

Toplu iş sözleşmesi ve toplu sözleşme hakkı önemli bir değişiklik. Toplu görüşmelerde bugüne kadar alınan kararların pratiğe yeterince yansımadığı görülmekte. Toplu sözleşme imkanına kavuşulması halinde çalışanların talepleri ile ilgili daha somut sonuçlara ulaşılması mümkün olacaktır. Çalışan temsilcilerinin toplum önünde hükümetlerle pazarlık yapması; memurların sosyal hakları ve ücretleri ile ilgili iyileştirmeleri hızlandıracağını umut etmekteyiz.

Anayasa Mahkemesi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında yapılan değişiklikleri nasıl karşılıyorsunuz?

Yapılması düşünülen bu değişikliği değerlendirmek için bugüne kadar yaşananları unutmamak gerekmekte. Aslında bu değişikliğin etkilerini kısa sürede görmek belki çok mümkün olmayacak. Anayasa Mahkemesi üye sayısının artması ve seçilme yöntemlerindeki değişikliklerle oluşacak Anayasa Mahkemesi daha hızlı ve doğru kararlar alacaktır. Anayasa Mahkemesinin "siyasallaşacağı" iddiası, buraya seçilecek kişilere ve "Devlet"e karşı bir güvensizlik anlamı taşır. Bu son derece haksız bir iddiadır. Aynı zamanda bu iddia, yüce mahkemeye karşı bir saygısızlıktır. Biz asla böyle bir gaflet içinde olamayız.

HSYK konusuna gelince; hakim ve savcıların kendi temsilcilerini kendilerinin seçmesi katılımcı demokrasiye uygun bir durum. Tabi bu seçimlerin hukuk sistemi üzerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına fırsat verilmeden sağlanması da önemlidir. Hukukçularımızın bu olgunlukta olduğunu düşünmekteyim. HSYK üyelerinin daha demokratik şekilde belirleneceği ümidi içerisindeyiz. Bu kurulda kimlerin, ne şekilde yer alacağı ile ilgili yapılan bu teknik düzenleme sonucunda üyelerin daha tarafsız ve daha özgür karar vermeleri sağlanacaktır.

Her iki durumda belli bir kesimin tercihlerine göre değil, tabandan gelen sese göre yapılanma ortaya çıkacaktır. Ülkemizin demokratikleşme sürecine de uygun olarak yürüyeceğini anladığımız bu yapılanmalar, hak ve özgürlüklerin tümden garanti altına alınması için çok ciddi bir adım olduğunu değerlendirmekteyiz.

Anlaşılan o ki, ülkemizde üst düzey yapılanmalarda belli bir zihniyetin yansımaları hakim iken, yeni düzenlemelerle bu durum değişim gösterecektir. Belli bir zümre yerine halkın tercihleri bu yapılanmalara yansıyacaktır. Bu yüzdendir ki yüzlerce sivil toplum örgütü terciklerini evet olarak açıklamışlardır.

Son olarak şunu ifade etmek isterim. Mesele parti meselesi değildir. Mesele ülke meselesidir. Yapılan değişikliği getirenlerin yerine TBMM iradesinin öne çıkması önemlidir. Biz değişikliği partiler üstü bir kanaatle değerlendiriyoruz. Bu anlamda değişikliği hazırlayan siyasi partinin kendilerini öne çıkarmamış olmalarından dolayı da kutluyoruz. Biz bu değişikliğin hazırlanmasında hangi partinin emeği olursa olsun kesinlikle tercihimiz aynı olacaktı. Yani evet. Ülkesini seven, tarafsız bir vizyon sahibi olmanın gereği budur.

Bu duygularla 12 Eylül referandum oylamasının ülkemiz, milletimiz ve demokrasimiz için hayırlı olmasını temenni eder, federasyonumuz adına tüm kamuoyuna selam ve saygılarımı sunarım.

Başak Medya Ajans

4 Eylül 2010 - 08:32:03
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:40MHP'nin kurucularından tarihî uyarı
00:18Erdoğan: Atılan adımlar darbecilere karşı
19:16Başbakan Erdoğan'dan iddialara yanıt
18:03Sarıgül de oyunun rengini açıkladı
17:49Ongun'dan Bahçeli ve ekibine ilginç benzetme
17:42Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi
17:2940 yıllık partiliyi, bir hata için "provokatör" yaptı
16:55Kamer Genç'ten yine skandal sözler
16:49AKP'li Çelik'ten MHP'ye: Şerefiniz varsa ispatlayın
16:42Erdoğan, son miting için Kazlıçeşme'de
16:36Kavaf: Çocuk evi 180'den 2 bin 50'ye çıktı
16:35Tunç: Bu siyasi değil millî bir meseledir
16:25CHP mitingine koli koli yiyecek ve içecek geliyor
16:19"Büyükşehir uygulaması iptal edilsin"
15:33Afiş skandalına cevap Okay'dan geldi
15:31Şahin'den "Kara propaganda" uyarısı
15:25Akdağ: MHP döneminde bunları yapamazdım
15:21Aykut Edibali'ye çok kötü haber
15:11Elitaş'tan Avcı Kemal'a alaycı 'tank' göndermesi
14:26Erdoğan'dan İslam ülkelerine tepki
13:43CHP, Kadir Gecesi'ni bile 'hayır'a alet etti
13:39CHP neden "Hayır" diyor, işte kanıtı!
13:34Hayırcılar neden hırçın? Yıldız cevapladı...
13:04Şimşek Batman'da "evet"i anlattı
12:49Özhaseki: Bir evet çok şeyi değiştirir
12:36Yenilmez: Ordu'nun bir sözü olmalı
12:29Hasgür: Egemenlik milletin olacak
12:00Çağ Hukukçular Derneği 'evet' diyecek
11:54Gurbetçileri referandum heyecanı sardı
11:53Kılıçdaroğlu beklenen hamleyi yaptı
Daha fazla haber göster
11:25Maksat siyaset, bayram bahane!
11:00Demirtaş, Diyarbakır mitingine katılmayacak
10:38Çelik: Bir Allah'tan bir silleden korkarız
10:19MHP, genel affı "şu anda" düşünmüyor
10:08BTP'yi bırakan başkan 'evet' için çalışıyor
10:06AK Parti: Hesapsız bir harcamamız yok
08:41AB’den Kılıçdaroğlu’na: Delilik, saçma, çıldırmış!
08:20"Maneviyatsız saadet olmaz"
03:27CHP'liler, Sezen Aksu'ya karşı iyice çirkinleşti
03:21Kavaf'tan muhalefete Temel fıkrası
03:17MHP Genel Başkan adayı "EVET" dedi
01:53Çiçek'in güldüren benzetmesi
01:45Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi?
01:43MHP’nin Hayır tutumunun (İr)rasyonalitesi
01:33BASİAD: Vesayete karşı EVET
01:32Balıkesir'de Kamu-Sen üyeleri 'evet' diyecek
01:30Aydın: Evet çıkarsa şeffaf olmak zorunda
23:59Kılıçdaroğlu, yargıdaki skandala sahip çıktı!
20:38SP, ilk referandum mitingini düzenledi
19:28''Evet diyenler, neomandacılar''
19:27Erdoğan'dan yargıdaki ses kaydına sert tepki
17:57DP'den 7 bin kişi istifa etti
17:35Kılıçdaroğlu ''ezan''ı da şaşırdı!
17:33''Bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz''
17:20Atalay'dan CHP'ye kampanya eleştirisi
17:06Başbakana meydan okur gibi yaptı
16:58Kılıçdaroğlu Baykal'ı henüz aramamış
16:49Kılıçdaroğlu medyanları dolduramıyor
16:41"Sivas Kongresi bayram olsun" teklifine karşı
16:31Erdoğan'ın Diyarbakır konuşmasına tam not
16:23Akdağ'dan Erzurum'da sosyal konut müjdesi
16:21CHP teravih saatinde propaganda yapınca...
16:20CHP'li Özbolat: 24 maddeye itirazımız yok
16:17Kimin eli kimin cebine belli değil!
16:13Af çatlağı büyüyor
16:06Eski Bakandan erken seçim kehaneti
16:04DSP'li belediyenin 'hayır' propagandası
15:49Başbakanın huzurunda AK Parti'ye bin kişi katıldı
15:47Akdağ: HSYK'nın halkın iradesine saygısı yok
15:24Bakan Şimşek’in eşi ameliyat oldu
15:14Erdoğan'a ''Özal'' suçlaması
15:10Baydemir: Boykot yüzde 51'in altına inerse...
14:28''ÖDP'den AK Parti'ye sabotaj''
14:08Hakim yapmadılar, 30 yıl sonra Adalet Bakanı oldu
14:02'Rahibe' benzetmeli afiş Diyarbakır'da da asılmış
13:38Demirtaş, Erdoğan'ı tur operatörüne benzetti
13:33Sivas'ta protokol krizi
12:39AK Parti gövde gösterisine hazırlanıyor
09:53Kendi afişinden bile AK Parti'yi sorumlu tuttu
09:30Kılıçdaroğlu: O tankın önüne ilk ben çıkacağım
09:04O da ne dediğini bilmiyor!
08:57Çarkların efendisi
08:50Darbe anayasası artık yok olmalı
08:32Memurlar "Evet"te kararlı
08:23MHP’ye “367” hatırlatması
08:12Bağış: Bu anayasa bize dar geliyor
02:05Dipçikli anayasanın ruhuna dokunulacak
01:03Bahçeli: Bir Milliyetçi EVET demez
00:43Erbakan: Paşalar o gün bana teşekkür etmişlerdi
00:23KPSS sorularını Nur cemaati mi sızdırdı?
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Erkeklerle ürkekleri seçim panayırında karıştırmayalım
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Müslümanın hayatında bilgisayar ve bir tebliğ aracı olarak internet
 
 
İlter SAĞIRSOY
Hakkında hırsızlık dosyası bulunan milletvekili kim?
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Sana şoförsün dediler, demokrasiyi çok gördüler…
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Mamak'ta C-3 Blok (2)
 
 
Selami SAYGIN
Hikmetyar'ın önünde kim diz çökmüş?
 
 
 
 
 
Kadir Geceniz mübarek olsun
 
Erdoğan, Kılıçdar'dan özür dilemesini istedi
 
Hayır için halk bunlarla korkutuluyor
 
Afişi yaptıran ve astıran tespit edildi
 
CHP'liler, Sezen Aksu'ya karşı iyice çirkinleşti
 
 
 
 
 
"Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar..."

Kur'an-ı Kerim, Kadir Suresi
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.335
 
 Altın
60.08 60.52
 
 IMKB
59443  
 
 
Başbakan, gizli özerklik sözü mü verdi?...
 
Yeniçağ yazarı Sabahattin Önkibar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı röportajı bugün köşesine taşıdı. KIııçdaroğlu, 'milliyetçi' Yeniçağ'a en hassas yerden yaklaştı. İşte o röportaj;
 
 
 
 
  CNN Türk'ün hangi muhabiri yuvaya döndü, hangisi yuvadan uçtu?  
 
 
 
  Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlık tarihinin anlatılacağı 'Muhteşem Yüzyıl' isimli dizide Hürrem Sultan rolü için uygun birisi bir türlü bulunamıyor.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app