DOLAR 1.512 - EURO 1.941 - ALTIN 61.02 - IMKB 59443
Cuma 3 EYLÜL 2010
Diyarbakır Erdoğan'ın ziyaretine hazır Fransa Antrenörü Collet: Türkiye maçı zor olacak Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta "Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı Çelik: Türkiye'de genel başkan çok, tek lider... Atatürk Havalimanı'nda şarbon paniği Danimarka cami projesi raftan tekrar indirildi Felaketi kapıya MEB'in aceleci kararı getirdi Enflasyon rakamları açıklandı Borsa güne alıcılı başladı habertaraf.com
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Ankara İncek imar planı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bruce Willis'e ruh veren adamın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Alper GÜRKAN
 
Mustafa YILDIZ
 
Ahmet HAKAN
 
Kevser TOPKAR
 
 
 
Diyarbakır mitinginden beklenen

Deniz Ülke ARIBOĞAN
[email protected]
 
 
Giderek daha da çetrefil hale gelen Kürt meselesinde tüm kozlar masaya sürülüyor. Konu ABD'nin muharip güçlerinin Irak'tan çekilmesiyle birlikte daha da acil bir hal alacak gibi. Malum, Kürtlerin durumu ve beklentileri yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değerlendirilemez. Ortada tüm bölgeyi ve hatta dünya enerji dengelerini etkileyebilecek yapısal bir sıkışıklık var ve anahtarı da önemli ölçüde Türkiye'nin elinde sayılabilir. Türkiye'nin hem kendi Kürtleriyle hem de bölge Kürtleri ile geliştireceği olumlu ilişki artık bir tercih değil, bir ihtiyaç.

Kürt meselesinin iç boyutu ise, ülkemizde artık son derece sıradan hale getirdiğimiz türden bir 'özünden koparılma, yozlaştırılma ve araçsallaştırılma' durumu ile yüz yüze. Konu artık kendisinden ibaret değil, aksine kendisinin dışındaki birçok farklı sorun alanının da içerisine eklenen bir niteliğe sahip. Örneğin anayasa referandumu mu yapıyorsunuz, koyun içine bir tutam Kürt tozu hemen rengi değişsin; TSK'yı yeniden mi yapılandırmak istiyorsunuz, hemen katın içine bir kepçe Kürt sosu tadı değişsin; seçime mi gidiliyor, terör cebinizde olmalı; İsrail ya da ABD ile mi müzakeredesiniz, bir yerlerden Kürt sorunu ilavesi bulmadan masaya oturmak günahtan sayılır. Ekonominin hal ve gidişinde de, dış meselelerin seyrinde de; devlet cemaat işlerinde de bir miktar Kürt ilavesi yapmadan yol almak neredeyse imkansız. Bu öyle manipülatif bir katkı ki, her şeyin seyrini bir anda değiştirebiliyor.

Referandumun gidişi de yine aynı mesele ile enfekte olmuş durumda. Şimdilerde herkes Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır mitingini bekliyor. Memleketin batısı da doğusu da kulak kesilmiş, Başbakan 'acaba neler söyleyecek?' diye merakla bekliyor. Bu öyle bir miting ki, referandumun sonucuna etki etmesi kaçınılmaz.  Bunu fırsat bilen tüm kanatlar olabildiğince iddialı ve restleşme eğilimi gösteren açıklamalar yapıyorlar. Bir taraf 'kolaysa desin bakalım', diğer tarafsa 'kolaysa demesin bakalım' iştahında. Kısaca Başbakan'ın işi oldukça zor!

Erdoğan'ın irticalen konuştuğu ve hatta konuşma metni hazırlansa bile arada kendi cümlelerini ilave ettiği biliniyor. Kendisi sahalara indiği anda çok yüksek performans sergileyen bir lider. Şu anda da tek başına diğer tüm partilere ve 'hayır'cı gruplara karşı 'evet' oylarını dengede, hatta araştırmalara göre biraz önde tutuyor. Kusuru, zaman zaman laflarının ucunun nereye gittiğini düşünmeden konuşması. Son örneği 'bitaraf olan bertaraf olur' gibi.

Başbakan'ın Diyarbakır'da neler söyleyeceği meselesi benim için ise referandum tartışmalarının çok daha ötesinde bir önem taşıyor. Zira anayasa daha önce defalarca değiştirildi, üstelik bu maddeler (ve diğer birçok madde) bugün olmasa bile yarın değişmek durumunda. Anayasanın bütünüyle yeniden yazılması ve halkoyuna o safhada sunulması, birçok kişinin (en çok da hayırcıların) istediği bir konu. Referandumdan hayır da çıksa, evet de çıksa dünyanın sonu değil, başı olmadığı gibi. Lakin bu vesileyle yeniden gündeme gelen Kürt meselesinin artık hangi aşamada olduğunu herkesin görmesi gerekiyor. Gözlerimiz kapatarak yok farz etmeye çalışmamız, bebeklerin oynadığı 'ce-e' oyununa benziyor. Kürt meselesi yeni ve ciddi bir safhada ve Türkiye için yeni ve sürdürülebilir bir stratejiye ihtiyacımız var; hep birlikte oluşturacağımız ve her aşamasında müdahil olabileceğimiz bir strateji.

Ülkelerin bütünlüklerini silahla, zorlama ve baskıyla koruma dönemleri çoktan geride kaldı. Böyle düşünen, böyle davranan siyasetçiler ülkelerinin bütünlüğünün kaybedilmesine yol açtılar. Artık topraklardan daha çok, o toprağın üzerinde yaşayan insanlar önemli. İnsanları kırarak dökerek bir toprak parçasını savunamazsınız. O toprak parçasının yüzyıllardır sahibi olan insanlara 'çek git' demekle de bu işleri çözemezsiniz. Üzerinde yaşadığımız bu vatan hepimiz için aynı ölçüde kutsal.

Başbakan'ın Diyarbakır mitingi konuşmasında Türkiye hakkındaki düşüncelerini ifade etmesini bekliyorum. Bizim Türkiye'miz nasıl bir yer olmalı? Biz hepimiz ülkemizin gelişimine nasıl katkı yapmalıyız? Bunları konuşmalıyız. Kürt meselesini, referandumun aracı haline getirmektense, referandumu büyük Türkiye'nin aracı haline getirmek daha doğru olmaz mı sizce de?

 
1 Eylül 2010 - 09:22:37
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.502
1.512
 
 Euro
1.926 1.941
 
 Sterlin
2.310 2.350
 
 Altın
60.58 61.02
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Yeşilçam'da oluşturduğu kötü karakterle bir döneme damgasını vuran sanatçı Nuri Alço'nun ölmeden önceki son arzusu ne?  
 
 
 
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK'ya genel af' talebi 'ruh ikizi' MHP kanadından ters tepkiler aldı. Kılıçdaroğlu'nun 'evetçi sanatçılar' Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'u da telefonla arayıp görüşmesi ülkücüleri iyice kızdırmaya başladı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin