DOLAR 1.527 - EURO 1.955 - ALTIN 61.51 - IMKB 59443
Çarşamba 1 EYLÜL 2010
''Türkler ölü eşek gibi kokuyor!'' Halef selef el ele meydana çıkacak mı? Putin'in popülaritesi Kremlin'i hareketlendirdi Polis ÖSYM binasına baskın düzenledi "TÜSİAD'ın suskunluğu tarafını belirlemiştir" CHP'li vekillerin bayram tebriğinde 'hayır'a vurgu Hava sıcaklıkları azalmaya başlıyor 150 HAMAS üyesine gözaltı Batı Şeria'daki inşaatlara devam edilecek Bazı ülkelerin borsalarında son durum habertaraf.com
 
 
 
Televizyon terörün oksijeni midir?
 
 
 
 
Bülent SÖNMEZ
“Yoksulluğumuz tek sermayemizdir!”
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Vali Recep Yazıcıoğlu kimdir?
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
JİTEM'le görüşen HSYK üyesi
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Başörtüsü rehine mi?
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Haatun kişiye yardım, haatun kişiye yardım!
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Başörtüsü kimin hakkı?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Irak ve ırakta olmayan stratejik öngörüler...
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Diyarbakır mitinginden beklenen
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Neşeli basın, bunu da yazın
 
 
Yeni Şafak
Fatma BARBAROSOĞLU
Ümmetin gözyaşına mendil, hararetine rüzgar, yaralı başına merhem olabilmek...
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Temel içgüdü
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Pakistan'a yardım imkânı ne büyük nimet
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Bizde de özür dileyecek bir başbakan çıkabilecek mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bahçeli medyaya takmak yerine aynaya bakmalıdır
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Lânet olsun!
 
 
Vatan
Mine Gökçe KIRIKKANAT
Mesele yok!
 
 
Vatan
Mutlu TÖNBEKİCİ
Egemen Bağış'ın süper şık korumaları
 
 
Vakit
Nusret ÇİÇEK.
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Zorunlu askerlik', militarizmin temeli...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
'Devleti ele geçirmek isteyen Fethullah Hoca'
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Sayın Bahçeli ülkücüler öter mi?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
MHP bu kumpasın neresinde?
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Türkler uçuyo...
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
İbrahim YILDIRIM
 
Oray EĞİN
 
Ercan AKSOY
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
 
 
Anlayamadıklarımızla anladıklarımız

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Referandumda oyunuzun rengi ne olacak? O sizin bileceğiniz bir iş. İster evet ister hayır yönünde oy kullanırsınız. Bu tercihinizden dolayı kimse sizi kınayamaz, kınamamalı. Hiç olmazsa iradenize, iradenizi beyana saygı duyulmalı. Dahası da var. Hatta tercihiniz yönünde çalışmalar yapmalısınız. Bir partiye veya sivil toplum örgütlerinden birine üyeyseniz, bu konuda ciddi manada faaliyet göstermelisiniz. Siyasi partiler ve tüm sivil toplum örgütleri, toplumsal talepleri siyasal iradeye dönüştüren araçlardır. Toplumsal irade bu araçlar üzerinden yönetimle bütünleşir. Kararınız hangi yönde olursa olsun bu demokratik düzlemi, tartışma ve hoşgörü kültürünü genişletecektir.

Sanıyorum kimi önemsiz ölçekte tatsız olaylar dışında sürecin işleyişinde bir sıkıntı olmadı. İnsanların kanaatlerine, istedikleri gibi oy kullanmalarına saygılı olmak lâzım. Ben bu konuda en çok BDP’nin halkı şiddetle tehdit etmesine üzülüyorum. Ne kadar ahlaksız ve çirkin bir tutum. Parti olarak boykot kararı almanızı, bunu anlatmanızı da anlıyorum. Ne ki, “Eğer sandığa gittiğinizi tespit edersek” diye başlayan kapı önlerine bırakılmış tehdit bildirileri, onların ne kadar çaresiz ve çıkmaz içinde olduklarını gösteriyor. Bu nedir Allah aşkına? Bunun ne siyasetle, ne insanlıkla, ne barışla,  ne demokrasiyle ilgisi var. Bunların Barış, Demokrasi ve  Parti anlayışları böyle  ve bu kadar işte. Bunları anlayamıyor, daha doğrusu anladığımı sandığıma inanmak istemiyorum. Ne demek istediğimi başka bir zaman konu edebilirim.

MHP başta olmak üzere CHP’nin hayır istikametinde oy vermeyecekleri partide barındırmamalarını, onları hain, satılmış, uşak gibi iğrenç, yakışık almayan tabirlerle yaftalamaları da ayrı bir facia. Daha dün Meral Akşener, Kayseri’deki bir programda hayır demeyenlerin ülkücü, milliyetçi olamayacaklarını, gerekirse onlarla bütün bağlarını koparacaklarını ifade etti. Bu da ayrı bir dava. Yani bugün MHP’nin başında bir elleri yağda bir elleri balda olanların çoğunun zerresini bile tatmamışken 12 Eylül zindanlarında işkenceden inim inim inleyen, hayatlarının en verimli dönemlerinde tutuklu kalan, dermansız dertlerle , darağaçlarıyla tanışan, canlarından olan o insanlar milliyetçi değil de, onlara zulmün bin çeşidini göz kırpmadan reva gören beyefendiler milliyetçi öyle mi? Böyle çarpık bir mantık var MHP üst kadrolarında. Hayatı pahasına davada sebat edenler hain oluyor. Düşman bildikleri komünistlerle, PKK ile, derin devletle bağlantılı olanlar dava adamı oluyor. Yeniler millet iradesini, özgürlükleri satmanın adına dava diyorlar. Ve yeniler eskilere ders vermeye kalkıyorlar. Bu dersin anlamı, olsa olsa “ülkücülük adına davaya nasıl ihanet edilir?” olmalıdır. Benzer çelişkiyi solcu ve sosyalist kesimin bir kısmında da görüyoruz. Mesela düne kadar 12 Eylülle hesaplaşmalı diyen DİSK’çilerin perişan hallerine bakınız. Bütün bunları anlayamıyorum. 

Her şeye rağmen değerlendirme biçimimizi zorlayarak bütün bu olanları da hadi anlaşılır kabul edelim. Beşerdir şaşar diyelim. Hadi olayı, siyasi taktik hesaplar içinde anlaşılır sayalım. Ama kimi kurumlar vardır ki, halka giden bir konuda taraf olamazlar. Toplumu belli bir kanaate zorlayamazlar. İşte bu noktanın tartışılır bir yanı olamaz. Çünkü o kurumların bu gibi hususlarda tarafsız olmaları gerekir. Meselâ ordu bu konuda görüş beyan edemez. Etmemelidir. Yargı kurumları da öyle. Ancak öyle olmuyor. Mesela HSYK referandumda ‘Hayır’ yönünde açıktan açığa, üstelik militanca görüş beyan ediyor. Olanlar ihsas-ı rey’in de ötesinde cereyan etmektedir. HSYK doğrudan doğruya ‘Hayır’ için çalışmalar yapmaktadır. Bir siyasi parti gibi hareket etmekteler.

Geçenlerde kimi HSYK üyelerinin, bazı şehirleri dolaşarak, hakim ve savcıları bu yönde ikna etmeye çalıştıklarını, hatta bu maksatla kitapçık bastırıp dağıtıklarını biliyoruz. Her şey bir yana ama bu davranışın anlaşılır, izah edilir bir yanı yoktur. Var mıdır? O üyeler şahsi reyleri olarak darbelerden yana ve özgürlüklere karşı oy kullanabilirler. Bu onların en demokratik haklarıdır. Ancak tarafsız olmaları gereken konumları gereği bu tür bir çaba içinde olamazlar. Bir siyasi parti üyesi gibi davranamazlar. Davranırlarsa, yanlış yaparlar.

HSYK ve üyeleri yanlış yapmıştır, yapmaktadır. Taraflı olmaları sebebi ile inandırıcılıklarını, saygınlıklarını bir kez daha yitirmişlerdir. İdeolojik konumlarını açığa çıkarmaları, yapılan değişikliğin ne kadar haklı ve önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Değişime engel olmak istemelerinin baş sebebi yargıda kurdukları kapalı devre örgütsel ideolojik yapının dağılacağı korkusudur. Anlayamadıklarımızla hiç olmazsa bu gerçeği bir kez daha anlamış olduk.

 
31 Ağustos 2010 - 01:00:42
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.517
1.527
 
 Euro
1.940 1.955
 
 Sterlin
2.323 2.365
 
 Altın
60.96 61.51
 
 IMKB
59443  
 
 
İşte Taraf'ın teyp kırdıran olay röportajı!...
 
Taraf muhabiri Mehmet Baransu'nun soruları Hanefi Avcı'yı neden sinirlendirdi?
 
 
 
 
  Birçok televizyon, radyo, gazete ve dergiye sahip olan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet medya dünyasından çekiliyor mu? Yeniçağ yazarı Sabahattin Önkibar bugünkü köşesinde bu iddiayı şöyle dillendirdi...  
 
 
 
  ATV-Sabah Grubu bir yandan yeni yayın binasına taşınma hazırlıkları yaparken diğer yandan da haber kanalını kuracak isimlerle anlaşma sağlamaya başladı.    
 
 
 
 
12 Eylül'de oylanacak Anayasa Değişiklik Paketinden yeterince haberdar mısınız?
 
Evet araştırdım. Bilinçli bir şekilde sandığa gideceğim.
 
Yeterince araştıramadım. Neye oy vereceğimi bilmiyorum.
 
Haberdar değilim. Ancak partiler de bizi aydınlatamadı.
 
Referandum umurumda değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin