DOLAR 1.525 - EURO 2.019 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Perşembe 16 ARALIK 2010
ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı Türkiye, İsrail'e karşı geri adım atmıyor 5 İLİN VALİSİ MERKEZE ALINDI ERMENİLERDEN TÜRKİYE'YE YENİ DAVA! AK PARTİ, VEKİLİN ŞECERESİNİ DÖKTÜ Ankara çevik kuvvet önünde şüpheli paket UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar BEŞİKTAŞ'IN MUHTEMEL RAKİPLERİ Efes Pilsen: 79 - Panathinaikos: 78 VICI Aistes: 91 - Galatasaray MP: 86 habertaraf.com
 
 
 
Türkiye kendini 80 sonrası nasıl tanıdı?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Fahrettin DAĞLI
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
İbrahim YILDIRIM
 
 
 
68 Kuşağı’nın hayallerine bir daha bakın!

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
“Elbet de bu gençlik gidecek; ama gençliğin kıymetini bil(e)mezsen ihtiyarlık neye yarar…” Yıllar önce bu kelimeleri yazmışım “Gençliğim Eyvah” kitabının birinci sayfasına…

Alevlerin, İstanbul’da başlayıp, Ankara’yı oradan da Çanakkale’yi sardığını izliyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu, Çanakkale’de düzenlenen “Çok Kültürlülük Perspektifinde Barışın Dilini Kurmak” konulu panelde, Taraf gazetesi Yazarı Roni Margulies de protesto edildi.

Protestocu öğrenci bu durumun gerekçesini İstanbul’daki öğrenci olaylarını hatırlatarak şöyle açıklıyordu: “Burada barıştan söz edemezsiniz. Demokrasi maskesi altında, her fırsatta savunuculuğunu yaptığınız AKP’nin demokrasi anlayışını biz gayet iyi biliyoruz. Geçen hafta, İstanbul’da arkadaşlarımızın yediği dayaktır, arkadaşlarımızın kafasına inen coptur…”

Şu günlerde, kalabalıkların arasında üçer beşerli genç gurupların yüzlerinden hem birbirlerine hem de dünyaya karşı bir şey okunuyor. Sevgi ne kelime, uzlaşmaya, hoşgörüye, anlaşmaya yabancı kelimeler… Öfkelenirken dilimizin ucunun dişlerimizin arasında olduğunu fark etmiyoruz. Bütün gençleri, “yaşamayı deli gibi sevenler” olarak düşünüp, kavgadan, nefretten, kandan uzak durmaları gerektiğini vurguluyoruz. “Hürriyet aşığı” olup, insanları seven ve halkı umursayan bir gençlik temenni ediyoruz. İnsan kazanmaktan uzak, başarısızlıklarını umursamayan, yığınla suçlu, dalavereci, paraya, ün’e, koltuğa “balıklama dalan” gençlik istemediğimiz gibi.

“Öğrenci eylemleri” nedeniyle dönüp bir daha bakıyorum geçmişe. Geçmişte okuduğum birkaç kitaba. Bunlardan birisi de Mümtaz’er Türköne’nin “68 Kuşağı” isimli kitabı. Dolmabahçe ve Mülkiye’deki yaşananlardan dolayı, “öğrenci eylemleri” farklı şekillerde yorumlandı, tartışıldı ve tartışılıyor. Bu tartışmaların yaşandığı şu günlerde bazı yorumlara dikkat çekmekte fayda var. Onlardan biri de MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ifadeleridir.

Türkiye’yi bugün 68 kuşağının yönettiğini söyleyen Bahçeli: “Bu, büyük bir avantaj. Geçmiş olaylar içinde sıkıntıyı, çileyi yaşayanlar bugün yönetimde. Bu nesil hata yaparsa, ‘68 yılındaki kuşak, ülkeyi şuurlu bir şekilde anarşi ortamına götürdü’ kanaati doğar. Bunlardan ders çıkartılıp olaylara yaklaşılmalı” diyor.

Bahçeli’nin bu uyarı niteliğindeki cümlelerine bakarak şu soruyu soralım. Peki, nedir bu 68 Kuşağı? Türköne’nin kitabından cevaplayalım bunu da: “1968 yılının Mayıs ayının başında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nin işgaliyle başlayan gençlik olayları, tarihe özel bir isim olarak “68 Baharı” şeklinde geçmiştir.” 68 Kuşağı’nın Türkiye versiyonunu ise Türköne şöyle ifade ediyor: “…Planlanan sol bir askeri darbenin sivil uzantılarından başka bir şey değildir.” 68’in birinci evresi 1968’de başlayıp, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasına, Mahir Çayan’ın öldürülmesine kadar devam eder. İkincisi ise 1974’te başlar ve 12 Eylül 1980’e kadar devam eder.


İlk protesto 1967’dedir. Amerikan 6.Filo’suna karşı 1968 Temmuz’unda eyleme geçilir. 11 Temmuz’da İTÜ’de solcu gençler bir toplantı düzenler. Toplantıda “ılımlılar ile militanlar” arasında tartışma yaşanır. Toplantı dağılırken polis ile öğrenciler arasında gerginlik başlar ve 11 öğrenci gözaltına alınır. Olayları kontrolden çıkartan gelişme İTÜ öğrenci yurdunda yaşanır. Polis amirlerinin rehin alınmasıyla olaylar daha da alevlenir ve 47 öğrenci yaralanır; 30 öğrenci ise gözaltına alınır. 68 kuşağının ilk kaybı ise Vedat Demircioğlu olur.

68’in ‘Pop yıldızı’ “devrimci şiddetin teorisyeni ve kendi hayat pratiği ile somut bir model” olan Che Guevera’dır. Sağ’ın 68’ini de şu cümleler anlatıyor: “ihtilal yapmış karizmatik bir lider… Onun bir işaretiyle ortalığı dehşete çevirmeye hazır gözü kara bir gençlik kitlesi…” Dönüp bir daha bakmak gerekir 68 Kuşağı’nın hayallerine!

Unutulanlar: Üniversitelere konuk olan farklı görüşteki konuşmacılara yönelik gösterilen tahammülsüzlükler, artık fakültelerin “Öğrenci Temsilciliği” seçimlerine de sıçradı!

 
13 Aralık 2010 - 00:00:58
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.515
1.525
 
 Euro
2.004 2.019
 
 Sterlin
2.346 2.390
 
 Altın
67.32 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin