DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Cumartesi 18 ARALIK 2010
Çelik'ten BDP'ye: Esas niyetini açıkla Bangladeş'te tekne battı: 35 ölü Moskova'da tansiyon hala yüksek: 250 gözaltı Yılmaz: Aldığımız ilave tedbirler hazırlık CHP'de PM üyeleri belli oldu, Tekin şok geçirdi! Bank Asya 1. Lig'de 17. Haftanın görünümü Spor Toto Süper Lig'de 17. Haftanın görünümü Galatasaray'da barış şoku Gaziantep Büyükşehir Bld: 1 - Diyarbakırspor: 0 Doğan Rusya'daki gazetesini satabilir habertaraf.com
 
 
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Balyoz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Müfettişten Başbakan olmaz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
AK Parti'nin delegeleri, öteki partilerin delegelerine benzemez
 
 
Radikal
Akif BEKİ
CHP'de blok liste felaketi
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Koşaner ve tortu...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Anahtar kelime umut’
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kamuoyu işte budur
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kim milletvekili olsun kurultayı
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Mevlâna'dan utanmak
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Diline asıl hâkim olması gereken askeriyedir
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Siyaset gereğini yapar
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ergenekon'un askeri ayağı görünecek mi?
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor!
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Akşam'ın iftiraları
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Eski PKK'lı anlatıyor-2
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kayseri olayında iddialar ve gerçekler
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kuruluş!
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt sorununun kalbi “dil sorunu”
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kerbela’yı anlamak
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Alper GÜRKAN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
AK Parti'nin küçük korkuları

Ahmet ASLAN
 
 
Büyük yenilgiler küçük korkuların sonucu olarak doğar. İçimizde büyüttüğümüz küçük korkular yaşadığımız düş kırıklıklarının sebebidir aslında. Korkular insanı esirleştirerek her şeye şüpheyle bakmasına yol açar.

Bu şüphe ve korku psikolojisi insanı gerçeklere karşı körleştirir. Göz görmez, kulak duymaz, beyin algılamaz olur. Gerçekler, korkunun karşısında anlamsızlığa bürünür çoğu zaman. Korku algılamayı değiştirerek gerçeğin üzerine sis perdesi gibi çöker.

Gerçekler doğru olarak algılanamadığı için bulunan çözümler de sonuç vermez. Yanlış teşhise doğru tedavi bile çözüm sağlamaz çünkü. İnsanı ve toplumları hatalara sürükleyen temel nedenlerin başında bu nedenle küçük korkular gelir. Hayatın en garip taraflarından birini de zaten bu durum oluşturur. En çok korkulan şeylerle çok sık karşılaşılması bu garipliğin göstergesidir.

Örneğin ülkemizde devlet zihniyetinin en büyük korkusu uzun yıllar boyunca “irtica” ve “bölücülük” oldu. Cumhuriyeti biçimlendiren zihin dünyası bu iki akımın temsilcisi olarak gördüğü kesimleri risk unsuru olarak değerlendirdi hep. Bunun yanında liberal-özgürlükçü aydınlarda öteki olarak değerlendirildi ve toplumsal etkileri kırılmaya çalışıldı.

Bugün gelinen noktada ise cumhuriyetin en büyük korkusu olan bu üç akımın temsilcileri Türkiye siyasetinin en dinamik güçleri olarak karşımızdalar.

Devlet zihniyeti açısından“irticacı” olarak görülen AK Parti muhafazakar-dindar kesimlerin temsilcisi olarak iki dönemdir iktidarda. Yerel seçimler ve referandum süreciyle gücünü pekiştirmiş durumda. Yine devlet aklı tarafından “bölücü” olarak değerlendirilen BDP mecliste ve referandumda sürdürdüğü “boykot” politikasıyla gücünü ortaya koymuş.

Liberal-özgürlükçü aydınlar ise düşünce alanındaki zengin birikimleriyle toplumu etkileme gücünü sahipler. Türk düşünce dünyası liberal-özgürlükçülerin fikirleriyle yol alıyor.

Yani korkunun kimseye faydası yok. Yanlış tanımlamalarla korkuları derinleştirmek yerine korkularla yüzleşmeye çalışmak fayda sağlayacak.

Ergenekon ve KCK davasındaki bazı tutarsızlıklar, son öğrenci olayları karşısında AK Parti’nin gösterdiği tavır artık partinin bir korku dünyasına doğru yol aldığının göstergesi. Yapılan açıklamalar AK Parti’nin korkularına yenildiğini ve hata yapmaya başladığını gösteriyor. Basit bir öğrenci protestosuna gösterilen sert tepki bunu açıkça ortaya koyuyor.

Evet, toplumsal muhalefetin, mikro rahatsızlıkların hükümeti zayıflatma aracına dönüştürülmeye çalışıldığı doğrudur. 27 Mayıs öncesi bir ortamı sağlamaya çalışanların varlığından da haberdarız. Sandıktan umudunu kesenlerin toplumsal muhalefeti “zinde güçlere” yol açmaya kanalize etme çabalarının da farkındayız.

Ayışığı, Kafes ve Balyoz darbe planlarının başarısızlığı karşısında sivil güçleri kullanarak yeni darbe konseptleri peşinde olan “çılgınlarda” yok değil. Yeni dış politika uluslar arası güç merkezlerini yeni planlara “monşerleri” ise yeni heyecanlara sürüklüyor. Bunların hepsi doğru.

Ama bu gerekçelerin hiç biri iktidara yanlış yapma hakkı vermiyor. Yine bu gerekçelerin hiç biri iktidara genç öğrencilerin polis coplarıyla terbiye edilmesi hakkını da vermez.

Hatırlayalım, AK Parti, SEKA eylemlerinde, Tekel işçilerinin direnişlerinde gizli örgüt arayışında olmuştu. İşçiler örgütlerin maşası oluyor iddiası vardı.

Şimdi öğrenci olaylarının arkasında da gizli örgütler aranıyor. Böyle giderse en küçük muhalif bir gösteride bile mercekle örgüt aranacak. Ve böyle devam ederse maalesef “otoriter bir yönetime kayıyoruz, sivil darbe var” diyen Nuray Mert’e inanmak zorunda kalacağız.

Türkiye tam jandarma fişlemelerinden asker gölgesinde arınmışken kendimizi birden polis copunun insafına kalmış olarak görmekten doğrusu korkuyoruz.

AK Parti, demokratik açılım, sivil-asker ilişkileri ve AB politikalarında cesur adımlar atarak demokrasimizin kurumsallaşmasına büyük katkılar sağladı.

Ama aynı parti geleneksel sağ zihniyetin otoriter eğilimlerine yenildiğinde yani küçük korkularına esirleştiğinde gölgesi kısalıp güneşi batmaya başlayacaktır.

Şimdi son süreçte yaşananlar iktidarın küçük korkularına yenilmeye başladığını gösteriyor. Bu durum 1914’te Britanya ile Almanya’nın savaşa girdikleri gece Londra’da hükümet binalarının bulunduğu Whitehall caddesine bakıp ”bütün Avrupa’da lambalar sönüyor” diyen İngiliz Dış İşleri Bakanı Edward Grey’i hatırlatıyor.

Merak ettiğim ise Ankara’da Atatürk bulvarına bakıp AK Parti’nin lambası sönüyor mü diye düşünenler var mıdır acaba?

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
13 Aralık 2010 - 09:50:47
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
Hayat arkadaşı idik, rol arkadaşı olduk...
 
Merakla beklenen Sultanın Sırrı nihayet vizyona girdi. Ömer Erbil'in senaryosunu yazdığı ve Hakan Şahin'in yönettiği 'Sultanın Sırrı' filmi, II. Abdülhamit'e ait bir sırrın peşinde koşan iki Amerikan ajanının mücadelesini ele alıyor.
 
 
 
 
  WASHINGTON- ABD'nin bilimi destekleyen, hükümete bağlı önemli kuruluşu Ulusal Bilim Vakfındaki tek Türk direktör Semahat Demir, beyinle ilgili hem hastalıkların teşhis ve tedavisi hem de beyin-bilgisayar arafazları konusunda önemli çalışmalar bulunduğunu belirterek, 'uzun vadede insansı robotların gerçek olacağını' söyledi.  
 
 
 
  Türkiye'de tartışma konusu olan devşirme atletler, meclisin gündemine ilginç bir olayla taşındı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin