DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı Meksika'da ölü sayısı artıyor İHD eyleminde taraftar gerginliği ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK 'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar' Seçim kurulundan kota itirazına ret 2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi Meksika'da petrol boru hattında patlama Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu habertaraf.com
 
 
 
Kriz tarımdaki istihdamı artırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Keşke Tatlıses de anılarını yazsa!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki, o salon neden inlemedi?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Arınç’la Kürtçe, ‘Galce’ ve Lazca sohbeti
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu hafta yine harika fıkralar var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
CHP'nin yükü bugün daha ağır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Beli bükük siyaset
 
 
Star
Ergun BABAHAN
27 Nisan’dan 17 Aralık’a
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
'Yeni' medya?
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor! (2)
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Yeni CHP kurultayından notlar
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütünlük Müslümanlıkla sağlanır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Parazit
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu'nun mazereti kalmadı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu damgasını vurdu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kılıçdaroğlu adına üzüldüm!
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Değişen CHP
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Esen MIESSEN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
İmdat! Çiller siyasete dönüyor!

Kürşat BUMİN
[email protected]
 
 
Bu yılın eylül ayında yayımladığım bir yazıda "korku" ile dile getirdiğim (zayıf da olsa) öngörüm doğru çıktı sanki...

Sözünü ettiğim yazı "İsmi neden geçmiyor?" başlığını taşıyordu.

O günlerde emekli koramiral Atilla Kıyat'ın gündemde bayağı öne çıkan bir açıklaması tartışılıyordu. Emekli korgeneral, 1993-1997 yılları arasında işlenen "faili meçhul" cinayetlerden bahisle soruyordu: "Lütfen çıkın açıklayın, bu yıllarda işlenen faili meçhuller terörle mücadele için devlet politikası mıydı?"

Yine o günlerde Kıyat'ın bu açıklamasını köşesinde değerlendiren Şahin Alpay da (Zaman), 1993-1997 arasında cumhurbaşkanı ve başbakanlık yapan isimleri hatırlatıyordu.. Şu liste yani: "Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz ve Nicmettin Erbakan." Dönemin genelkurmay başkanları da Doğan Güreş ve İsmail Hakkı Karadayı idi.

"Faili meçhul cinayetler" denince, telaffuz edilen rakamları da hatırlayın: 17 bin diyenler de var, çitayı biraz indirip 8 bin diyenler de.

Biraz önce saydık; Şahin Alpay'ın sıraladığı isimler arasında Tansu Çiller de var. Eylülde yayımladığım yazıda Çiller hakkında şu satırları yazmışım:

"Bilmem sizin de arada sırada –ya da sıkça- aklınıza geliyor mu? Ülkede arada bir gündeme düşen 'faili meçhuller' tartışmalarında, başbakan olduğu dönemde 'Vatan için kurşun atan da..." benzeri illegal lafları çokça etmiş bu kişinin adı niçin geçmiyor? Oysa bu millet biliyor ki, DYP'nin başına paraşütle indirilen Çiller, ülkede olup bitenlerden hepten habersiz ama bir o kadar da hırslı karakteriyle, malum kişilerden oluşmuş kadrosuyla 'faili meçhuller' konusunda birinci dereceden ilişkili bir şahsiyettir."

Bana o gün bu satırları yazdıran gelişmelerin-nedenlerin başında Kıyat'ın açıklaması yer alsa da, o hafta Güneri Cıvaoğlu'nun (Milliyet) köşesinde yayımlanan "Çiller'ler eski dostlarıyla Bodrum'da" başlıklı yazısından da ilham almıştım doğrusu...

Cıvaoğlu'nun geceye ilişkin izlenimlerinden bazıları şöyleydi: "Her masayla ayrı ayrı ilgilendiler. Önce Canan ve Mehmet Barlas'ın bulunduğu masada kaynattık. Sonra Nazlı Ilıcak'ın. Tansu Çiller'in sevdiği bir söylemi yansıtayım: 'Siyaset sadece girişi olan bir yoldur, çıkışı yoktur. Ona 'siyasete dönüş yapacak mısınız?' diye soranlara gülerek bu cevabı verir. Yani... 'Ne dönmesi, hiç çıkmadım ki' mesajıdır bu."

Eylül yazısını şöyle bağlamışım: "Düşünün – düşünebilirseniz: Emekli korgeneralin –mutlaka- medeni mizacından dolayı (da) daha açıkça tasvir etmediği bir dönemin baş aktörlerinden birisi hâlâ 'Siyaset girişi olan bir yoldur, çıkışı yoktur' fikrinde ısrarlı!"

Çiller bahsine tekrar dönmemin nedenini sormuyorsunuzdur herhalde.

Dün ortaya düşen haberlerden anlaşılan o ki, Çiller, "çıkışı olmayan yola", yani siyasete tekrar dönmek üzere...

Oysa ben "Bodrum gecesi"nde Çiller'e siyasete ilişkin yöneltilen soruları ve alınan cevapları, güzel bir yaz gecesinde "dostlar" arasında dile getirilen latifeler-fanteziler olarak değerlendirmiştim. Ama huylanmamış da değildim doğrusu! Çiller, siyasetten "hiç çıkmamış oluşu"nu koca gazetecilerle sohbet konusu yaptığına göre, belki de bu konuda ciddi şeyler "kaynatılıyordu".

İşte "kaynatılan" gelişme sonunda dün medyaya düştü. Konuya ilişkin haberin alt başlığı şöyle: "Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in yeniden Genel Başkan adayı olması için öne sürdüğü 3 şart yerine geldi. Olağan kongrenin seçimlerden 6 ay önce yapılması, 'Demirel, Yılmaz ve Cindoruk' olmak üzere parti büyüklerinin onayı ve teşkilatların çağrısını bekleyen Çiller'in önünde engel kalmadı."

Siz ne dersiniz bu haberi okuyunca bilemem ama benim tepkim tek sözcükle şöyle: İmdat! İmdat, çünkü Çiller siyasete dönüyor...

Ama düşündüm de bu tepkim hiç de yerinde değil sanki. Bu "büyük dönüş" iki binli yılların başında gerçekleşseydi, "İmdat!" dile haykırmakta yerden göğe kadar haklı olurduk. Ama Türkiye –ne güzel- artık Çiller'in bol "faili meçhullü" dönemini -faili meçhuller hakkında henüz bir arpa boyu bile yol alınmamış olsa da- çok geride bıraktı. Hatta, hafızalardan neredeyse silinmiş, unutulmuş olan Çiller'in siyasete dönüşü memleketin geleceği açısından yararlı da olabilir. "Siyaset" ortada güreşmeyi gerektirdiğinden, kendisine "Bodrum geceleri" dışında da soru yöneltecekler, siyasi manada hesap soracaklar çıkacaktır mutlaka.

Konu güzel, yarın da devam edelim.

 
18 Aralık 2010 - 10:23:32
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
'Dönem değişti diye ben de değişecek değilim'...
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
 
 
 
  OTTAWA- Kuzey Amerika'da 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düşecek.  
 
 
 
  Madenlerde işçi statüsünde çalışamayan kadınların, ''Madenlerde kadınlar uğursuz kabul edilir, o yüzden kadın maden mühendislerine sıcak bakılmaz'' anlayışının da etkisiyle mühendislik hizmetlerinde de işverenler tarafından tercih edilmiyor.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app