DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı Meksika'da ölü sayısı artıyor İHD eyleminde taraftar gerginliği ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK 'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar' Seçim kurulundan kota itirazına ret 2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi Meksika'da petrol boru hattında patlama Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu habertaraf.com
 
 
 
Kriz tarımdaki istihdamı artırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Keşke Tatlıses de anılarını yazsa!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki, o salon neden inlemedi?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Arınç’la Kürtçe, ‘Galce’ ve Lazca sohbeti
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu hafta yine harika fıkralar var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
CHP'nin yükü bugün daha ağır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Beli bükük siyaset
 
 
Star
Ergun BABAHAN
27 Nisan’dan 17 Aralık’a
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
'Yeni' medya?
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor! (2)
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Yeni CHP kurultayından notlar
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütünlük Müslümanlıkla sağlanır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Parazit
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu'nun mazereti kalmadı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu damgasını vurdu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kılıçdaroğlu adına üzüldüm!
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Değişen CHP
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Esen MIESSEN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
 
 
Balyoz Darbe Planı Davası'nın görülmesine önceki gün Silivri'de başlandı.
 
ANALİZ: Adem YAVUZ ARSLAN

Oldukça uzun süreceği belli olan bu yargılama gündemdeki yerini belliki koruyacak. Fakat darbe planları kadar mahkemenin şekil şartları da tartışma konusu. Özellikle de yargılama başlamadan hemen önce 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt'un Gebze'ye atanması oldukça dikkat çekti. Balyoz planına da 'seminer notları' olarak bakan medya 'bakın dosya daha baştan şaibeli' söylemi yaydı.

Rant eroin işinden

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise haklarındaki soruşturmalar nedeniyle görev değişikliği yapıldı. 'HSYK bu kararı oy birliği ile aldı' diyerek' değişikliğin ne kadar zaruri olduğunu anlatmaya çalıştı. Fakat tartışmalar bitmiş değil. Ancak hem 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt'un hem de Hrant Dink Davası'na bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak'ın yer değiştirmesine neden olan soruşturma dosyasına bakılırsa vahim bir tabloyla karşılaşılıyor.

Çünkü her iki hakimle ilgili yüz kızartıcı iddialar var. Hatta gizli tanık Terazi'nin Ergenekon savcılarına anlattıkları çok düşündürücü. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin raporlarına göre 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak,  büyük hacimli uyuşturucu davalarında sanıklar ve onların avukatlarıyla 'uygunsuz ilişkilere' girdi. Adalet Başmüfettişi  Oktay Acu'nun 25 Kasım'da Bakanlık Teftiş Kurulu'na yolladığı 'soruşturma izni talebi'n de her iki hakimle ilgili çarpıcı ifadeler yer alıyor.

Soruşturma evraklarına göre hakimler Başkurt ve Canak, uyuşturucu davalarının avukatlarıyla yakın temasta. Hatta avukatlarla, üstelik onların araçlarıyla Ankara'ya gidip Seyfi Oktay'ın aracı olmasıyla HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile görüştüler. Yine aynı evraklara göre bir eroin davasında tutuklu bulunan Cemal Nayır'ın tahliyesi için avukatları mahkeme başkanı Erkan Canak ile müzakere ettiler. Hatta tahliye olmayınca da sanık avukatları diğer hakim Zafer Başkurt üzerinden hakim Erkan Canak'ı tehdit ettiler.

İfadenin tarihi 21 Ekim


Fakat asıl şok bilgiler adliyelerde dönen rüşvet çarkını anlatan gizli tanık 'Terazi'nin Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e verdiği ifadede var. 21 Ekim 2010 tarihinde ifadesi alınan gizli tanık Terazi'ye göre uyuşturucu davaları ve dönen rüşvet çarkında söz konusu iki hakim de yer aldı. Özellikle , 'yargılamayı etkilemeye teşebbüs'ten geçtiğimiz yılın mayıs ayında tutuklanan avukatlar Ali Hadi Emre ve Kudbeddin Kaya'nın uyuşturucu davalarının lehlerine sonuçlanması için hakimler Zafer Başkurt ve Erkan Canak ile ilişki içinde olduğunu anlatan gizli tanık Terazi 'nin ifadesinden satır başları şöyle:

Davayı kendi lehlerine çevirdi

"Bu avukatlar uyuşturucu davalarında tahliye ettirdikleri şahıslardan, yüklü miktarda paralar almaktalar. Bu paralardan söz konusu mahkeme başkanları da paylarına düşeni alıyorlar. Eğer hakimler Zafer Başkurt ve Erkan Canak'ın halledemeyeceği bir şeyse Ankara'ya gidip Seyfi Oktay gibi bazı şahıslarla görüşme yaparak davaları kendi lehlerine sonuçlandırmaktalar"

2 milyondan pay aldı

"Mesela 2007'de İtalya'dan gelen bir gemide yakalanan 40 kilo kokain davasında avukat Kudbeddin Kaya idi. Davanın 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi sağlandı. Avukat Kaya sanıklardan 2 milyon TL aldı. Bu paranın bir kısmını hakime verdiler. Kısa bir süre sonra sanıklar tahliye oldular"

Rüşvet bitti tutuklama kararı çıktı

"2005 yılında 350 kilo eroin Ukrayna'da yakalandı. Bu operasyonun sanıklarının avukatı Ali Hadi Emre'ydi. Kudbeddin Kaya da yardımcı oldu. Dava 14. Ağır Ceza'da görülmeye başlandı. Sanıkların tahliyesi için 800 bin euro rüşvette anlaşıldı. 400 ben eurosu peşin kalanı tahliyeden sonraydı. Sekiz ay gibi bir sürede tüm sanıklar tahliye oldu. Fakat sanıklar paranın kalanını ödemediler. Bunun üzerine mahkeme başkanı Erkan Canak sanık Mustafa Cengiz hakkında tutuklama kararı çıkardı. Sonra sanık parayı ödedi. Yakalama kararı da hemen kaldırıldı"

Müfettişi etkilemeyi başardılar

Gizli tanık 'Terazi'nin ifadesinde benzer çok sayıda olay var. Anlattıklarından olayların 'tam merkezinde' olduğu anlaşılan Terazi, hakimler hakkında soruşturma açıldıktan sonra yaşananları ise şöyle anlatıyor : "2006 da her iki hakim hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma ile ilgili Ankara'da müfettişler görevlendirildi. Ancak bu dönemde Ali Hadi Emre ve Kudbeddin Kaya devreye girdi. Tanıdıkları şahıslara devreye soktular ve ceza almadan soruşturmadan kurtuldular"

BUGÜN


Anahtar Kelimeler:

BalyozBalyoz Davası

18 Aralık 2010 - 09:10:58

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
'Dönem değişti diye ben de değişecek değilim'...
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
 
 
 
  OTTAWA- Kuzey Amerika'da 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düşecek.  
 
 
 
  Madenlerde işçi statüsünde çalışamayan kadınların, ''Madenlerde kadınlar uğursuz kabul edilir, o yüzden kadın maden mühendislerine sıcak bakılmaz'' anlayışının da etkisiyle mühendislik hizmetlerinde de işverenler tarafından tercih edilmiyor.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin