DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı Meksika'da ölü sayısı artıyor İHD eyleminde taraftar gerginliği ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK 'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar' Seçim kurulundan kota itirazına ret 2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi Meksika'da petrol boru hattında patlama Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu habertaraf.com
 
 
 
Kriz tarımdaki istihdamı artırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Keşke Tatlıses de anılarını yazsa!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki, o salon neden inlemedi?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Arınç’la Kürtçe, ‘Galce’ ve Lazca sohbeti
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu hafta yine harika fıkralar var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
CHP'nin yükü bugün daha ağır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Beli bükük siyaset
 
 
Star
Ergun BABAHAN
27 Nisan’dan 17 Aralık’a
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
'Yeni' medya?
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor! (2)
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Yeni CHP kurultayından notlar
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütünlük Müslümanlıkla sağlanır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Parazit
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu'nun mazereti kalmadı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu damgasını vurdu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kılıçdaroğlu adına üzüldüm!
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Değişen CHP
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Esen MIESSEN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Kuruluş!

Nuh GÖNÜLTAŞ
[email protected]
 
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş hikâyesi karmaşıktır. Aradan geçen bunca yıla rağmen gerçekler bir türlü ortaya dökülemedi.

Bu asla dökülmeyecek demek değil tabii. Gerçeklerin ortaya çıkmamasının önündeki en büyük engel 5816 sayılı Atatürk'ü Koruma Kanunu'dur. Gerek tarihçiler, gerek araştırmacılar yakın tarih çalışmalarında resmi tarihin ötesine geçemiyorlar. TC'nin kuruluş tarihi büyük ölçüde Atatürk'ün kişisel tarihidir de.

Atatürk, Yeni Türkiye'nin kuruluşunun her noktasında bir şekilde vardır ve onun bu varlığı resmi tarihe göre "her zaman olumlu" olmalıdır. Aksi takdirde 5816 sizi bulur! Eğer bir savcı size 5816'dan dava açmışsa hâkimlerin bu davayı reddetme şansı pek yoktur. Bu ülkede hâkimler 5816'dan gelen dosyaları yüzde 99 cezalandırırlar!

Şimdi... Yunanlılar'ı gerçekten denize döktük mü? Fransızlar, İtalyanlar güneyden neden çekildiler? İstanbul'u işgal eden İngilizler neden bırakıp gittiler? 1917 Bolşevik Devrimi TC'nin kuruluşunu nasıl etkiledi? Bütün bunlara bir cevap bulunabilir de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra dahilde yaşanan bir kısım hadiselerin açıklanmasında Atatürk'ü anmadan, onun kutsiyetine halel getirmeden doğrulara ulaşmak mümkün görünmüyor! Çünkü resmi tarih onun yaptığı her şeyi, attığı her adımı doğru kabul ediyor.

Bugün bizim için "Cumhuriyet nasıl kuruldu" sorusuna verilecek cevap değil, "kurulduktan sonra yaşanan bir kısım olaylar neden yaşandı, nasıl yaşandı" sorusuna verilecek "gerçek cevaplar" önemli. Tek Parti döneminin günah galerisi... Bir kısım iç isyanlar... Bir kısım isyan olmadığı halde isyan varmış gibi gösterilerek yapılan askeri harekâtlar... Şapka Kanunu'na muhalefet cezalandırmaları... İstiklal Mahkemeleri... Bütün bunlar yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğunun bir sonucu gibi geliyor bana. O yüzden "nasıl kurulduğu ve kurulduktan sonra o topraklarda yaşayan halka yaşatılan devlet şiddeti birbiri ile alakalı" dedim.

Kuruluştan sonra yaşananlar da bir tür savaştı aslında. Milletin bir bölümüyle savaşıldı. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri'nin niçin içe dönük bir yapılanma şekline sokulduğunu da gösteriyor! Hatta bugün ortaya serilen darbe planlarını, milleti kafese sokma planlarını da açıklıyor.

Yeni kurulan yapı bir devrimin sonucuydu. Onun için "Atatürk Devrimleri" deniliyor zaten. Devrim yani, kendinden öncekini yıkıp yerine başkasını tesis etmek. İsterseniz siz biraz ileri gidip "Osmanlı'yı da Atatürk yıktı" diyebilirsiniz. Ama ben demem çünkü Türkiye kuruluşundan bunca yıl geçmesine rağmen hâlâ o kadar özgür değil. Çünkü yeni kurulan devletin eskisine inkılâp etme ihtimali en büyük korkuları.

Eğer İngiliz, Yunan, Fransız, İtalyanlar yıkmış olsaydı Osmanlı'yı, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra onların yeniden bizi işgal etmesinden korkardık, irticadan değil, değil mi?

Ama onlarla dostuz ve hatta yönümüz Batı'ya dönük! Düşman dışarıda değil içeride. Valla bu bana çok şey anlatıyor, siz ne anlarsanız anlayın artık!

 
18 Aralık 2010 - 09:12:27
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
'Dönem değişti diye ben de değişecek değilim'...
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
 
 
 
  OTTAWA- Kuzey Amerika'da 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düşecek.  
 
 
 
  Madenlerde işçi statüsünde çalışamayan kadınların, ''Madenlerde kadınlar uğursuz kabul edilir, o yüzden kadın maden mühendislerine sıcak bakılmaz'' anlayışının da etkisiyle mühendislik hizmetlerinde de işverenler tarafından tercih edilmiyor.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin