DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı Meksika'da ölü sayısı artıyor İHD eyleminde taraftar gerginliği ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK 'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar' Seçim kurulundan kota itirazına ret 2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi Meksika'da petrol boru hattında patlama Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu habertaraf.com
 
 
 
Kriz tarımdaki istihdamı artırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Keşke Tatlıses de anılarını yazsa!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki, o salon neden inlemedi?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Arınç’la Kürtçe, ‘Galce’ ve Lazca sohbeti
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu hafta yine harika fıkralar var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
CHP'nin yükü bugün daha ağır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Beli bükük siyaset
 
 
Star
Ergun BABAHAN
27 Nisan’dan 17 Aralık’a
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
'Yeni' medya?
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor! (2)
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Yeni CHP kurultayından notlar
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütünlük Müslümanlıkla sağlanır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Parazit
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu'nun mazereti kalmadı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu damgasını vurdu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kılıçdaroğlu adına üzüldüm!
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Değişen CHP
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Esen MIESSEN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Eski PKK'lı anlatıyor-2

Nagehan ALÇI
[email protected]
 
 
Eski PKK'lı anlatıyor-2: Örgüt kendi çıkarlarının derdinde Kürt halkının

Perşembe günü eski bir PKK'lı olan genç ve alımlı B. ile uzun sohbetimin detaylarını yazmış, cumartesi devam edeceğim, demiştim. B., örgüt içindeki eşitsizliklerden, infazlardan, TSK zihniyetiyle PKK zihniyetinin benzerliklerinden bahsetmişti. Bugün, PKK içindeki sınıflar nasıldı? 'Düşmanı' öldürmeyi reddeden bir PKK'lının başına neler geliyor? Örgüt içinde kimler neden cezalandırılıyordu sorularına B.'nin verdiği cevapları yayınlıyorum. Müthiş bir 'özeleştiri' yapıyor B. İşte sohbetimizden çıkan diğer başlıkların özeti:


***
'Benim dağda olduğum dönem, yani bundan 10 yıl önce, adalet ve adaletsizliğin karıştığı, Kürt halkının özgürlük için gönderdiği çocukların çok büyük acılar çektiği, bir o kadar da büyük haksızlıklara uğradıkları bir dönemdi. Örgüt kendi amacını unutmuş, çizgisinden sapacak düzeye gelmiş ve kendi iktidar savaşlarını Kürt halkının davasından daha mühim hale getirmişti. Kendi yaralısına sahip çıkmıyor, militanlarını en basit gerekçelerle bir çırpıda harcıyor; halkın gönderdiği maddi değerler, gerçek amaçlarının ne olduğu hala daha bilinmeyen kimi yetkili kişilerce çarçur ediliyordu. Kimi, savaş meydanlarında kanla boğulurken kimisi vadilerde gününü gün ediyordu. Yıllarca evlatlarını görmemiş ve acaba öldü mü, kaldı mı diye merak edip gelen ailelere gereken saygı gösterilmiyor ve hiç hak etmedikleri muamelelerle karşı karşıya bırakılıyorlardı. En önemlisi de, Öcalan'ın kadına tanıdığı tüm özgür karar alma, kendi partisini, ordusunu kurma ve kendi kendini yönetme hakları kadının elinden alınmış, en yetenekli kadın kadrolar 'örgüt karşıtları' diye pasifleştirilmiş ve kadın hareketi iradesiz bırakılarak merkeze bağımlı sıradan bir yapılanma haline getirilmişti. Tüm bu karışık süreçte ben de kurbanlardan biriydim. Yukarıda tarif ettiğim yetkilileri eleştirip onlara karşı geldiğim için bir anda kendimi hainler gurubunda buldum.

KÜRTLER DE TÜRKLER GİBİ KENDİ YANLIŞLARINA SAVAŞ AÇMALI
Ama artık bunları konuşmanın vakti geldi! Ben bizim Kürtlerin 'İçimizdeki demokrasi savaşının sırası değil! Önce Türkiye'yle olan demokrasi savaşımızı kazanalım, sonra kendi içimizdeki yanlışlara dönelim' gibi bir yaklaşımı doğru bulmuyorum. Nasıl ki Türkiye'de artık hiçbir şey gizli kalmıyor, nasıl ki halka zarar verenler bir bir yargılanıyor,  Kürt halkı da kendi içindeki yanlışlara karşı Türkler gibi bir savaş başlatmalı. Savaşla beslenen çeteler açığa çıkartılıp halkın mahkemelerinde yargılanmalı. Kürtlerin demokratik geleceği için bunu hayati görüyorum.


***
Gelelim PKK içindeki sınıflara...
Üst sınıf: örgüt yönetimini tekelinde tutan, vadilerde yıllarını geçirmekten halkın derdini çilesini unutmuş, çatışmadan uzak, sırtında montu ve sofrasında etleri, sütleri eksilmeyen yetkili kişiler ve onların yalakalarıydı.
Alt sınıf:  Kürt halkının derdini kendine dert etmiş, kendini mücadeleye adamış, un ve sudan yapılan havdelle karnını doyuran arkadaşlardı. Hepimizi aynı kefeye koydular oysa bazılarımız canımızı ortaya koyuyor, diğerleri ise rant yiyordu.


***
Bir de düşmanımı öldürememe hikayem var. İran'da soğuk bir günde bir askerle karşı karşıya geldik. İkimizin de elinde silah vardı. O bana ben ona doğrultmuştum. Uzun uzun baktık birbirimize. Bir türlü tetiği çekemiyordum. O da öyle. En sonunda bana eliyle 'git' işareti yaptı, el sıkışıp ayrıldık. Bu hikayeyi günlüğüme yazdım. O günlük bulununca 'savaşta düşmanına acıyor' diye ihanetle yargılandım. Kendimi savunmaya çalıştım ama nafile... Örgüt düşmanı ilan edildim. Hakkımda infaz kararı çıkardılar. Kaçtım.'

***
B'nin PKK içinde yaşadıkları ve yorumlarının kısa özeti böyle. Yerim bitti maalesef. Bu izlenimlerle ilgili değerlendirmeler de salı gününe...

 
18 Aralık 2010 - 09:03:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
'Dönem değişti diye ben de değişecek değilim'...
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
 
 
 
  OTTAWA- Kuzey Amerika'da 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düşecek.  
 
 
 
  Madenlerde işçi statüsünde çalışamayan kadınların, ''Madenlerde kadınlar uğursuz kabul edilir, o yüzden kadın maden mühendislerine sıcak bakılmaz'' anlayışının da etkisiyle mühendislik hizmetlerinde de işverenler tarafından tercih edilmiyor.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin