DOLAR 1.545 - EURO 2.045 - ALTIN 68.31 - IMKB 63035
Cuma 17 ARALIK 2010
Karadağ AB'ye aday ülke oldu Dolar 5 ay sonra 1,5400 lirayı aştı DEMİRTAŞ: İKİ DİLLİ TALEBİMİZ YOK CHP'li vekil gözyaşları içinde itiraf etti "Beylikdüzü metrobüs hattı 2011'de bitiyor" Atalay: CHP zor durumda kaldı ve... Bahçeli'den Şeyh Said'in torununa tazminat GENELKURMAY'DAN "KÜRTÇE" AÇIKLAMASI DINAMO KIEV ÇOK ZOR BİR RAKİP Erdoğan: CHP aynaya baksın habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin Çin'e ihracatı yine rekor kırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Münir Özkul yoğun bakımda
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hastayım size
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Baykal ne diyor?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Baykal'a göre Twitçiler hasta!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dolar üzerinden maaşa vergi incelemesi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Marka konferansı çekmedi
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
"Kıyamet Günü"
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
CHP ile iktidara halk mı gelir devlet mi?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Balyoz davası, yeni bir dönemin başlangıcıdır
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Balyoz’un anlamı
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Balyoz ETÖ’nün neresinde?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Gerçek Müslüman öğreti' dayatması
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Deniz Baykal'a açık mektup
 
 
Milliyet
Rıza TÜRMEN
Silahlara veda
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gül: Özhaseki’ye sonuna kadar kefilim
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu'nun günahını aldık!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bir korktum bir korktum
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
CHP nereye?
 
 
 
 
Şamil TAYYAR
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ruşen ÇAKIR
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Erbakan fenomeni

Adem Yavuz ARSLAN
ayavuz@bugün.com.tr
 
 
Saadet lideri Necmettin Erbakan ile önceki gün 2 saat süren bir sohbetimiz oldu.

Kesinlikle enteresan bir sohbetti.

Milli Görüş'ün efsane lideri 84 yaşında. Ciddi sağlık sorunları da var. Fakat zihni berrak.

İki saat aralıksız konuştu ama isimleri, tarihleri, kronolojiyi hiç karıştırmadı. Gerçi aynı şeyleri 40 yıldır anlatıyor olmasının da bunda bir etkisi vardır ama 84 yaşındaki bir isim için takdire değer bir performansı var.

Erbakan ile güncel konuları konuşmak istedik ama o kendi gündemini anlatmayı tercih etti. Biraz da 'hoca' sıfatıyla matematik sorusu ile girdi sohbete. Cevabını alamayınca da bir buçuk saat sürecek bir 'Siyonizm' dersine başladı.

Uzun uzun anlattı. Hatta önündeki kitaplardan şemaları, 'Üç Yüzler Meclisi'ni, 'dünyayı yöneten aileleri' ve 'kutsal hedefleri' anlattı.

Araya girip konuyu bugüne getirmek istesem de ustaca sorumu alıp kenara koydu ve kendi gündemini anlatmaya devam etti.

Gerçi söylemleri değme komplo teorilerine taş çıkaracak cinstendi ama anlattıklarına olan inancı dikkate değer. Ayrıca siyaseti de bir 'ibadet' hatta 'cihat' olarak görüyor.

Doğru ya da yanlış ama Erbakan cephesi başka bir dünya.

Anlattıklarına gelince.

Açıkçası MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'iktidar formülü'nü anlamamıştım Erbakan'ın 'Siyonist dünya' tezini de anlamadım.

Öyle bir denklem kurdu ki sonuçta 'AK Parti'yi İsrail kurdurdu, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül Siyonistlerin hizmetkârı' gibi bir sonuç çıktı. Hatta yanlış mı anladım mealli sorduğumda aynı şeyleri tekrar etti.

AB yerine 'İslam Birliği'ni önerdi. 'AB'nin Türkiye'den sonra İsrail'i de alacağını, ardından İsrail ile Türkiye'yi ayıracağını, böylece büyük İsrail'in kurulacağını' iddia etti.

Numan Kurtulmuş ile ilgili sorulara cevap vermek istemedi, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan için ise "Onlar arka kapıdan kaçıp top oynayan çocuklar. Keşke söylediklerimi dinleselerdi. Ben onlara kızgın değilim. Hepsi evladım. Fakat bir şey yaptık zannediyorlar" dedi.

Erbakan, ilerlemiş yaşına ve sağlık sorunlarına rağmen aktif siyasete dönüşüyle ilgili farklı bir tanımlama yapıyor. Ona göre tercihi 'koltuk hırsı' değil bir nevi görev: "Çünkü söz nasihat dinlemediler. Görevi almak milli bir vazifedir" diyor.

Bugünkü koşullarda nasıl miting yapacak, nasıl kampanya yürütecek bilmiyoruz ama Erbakan 6 ay sonra tek başına iktidar olacağını savunuyor. Hatta 'Sultan Fatih de tahta iki kez çıktı' diyor.

Açıkçası esprili ve renkli kişiliğinden de bir şey kaybetmiş değil. Kendisiyle özdeşleşmiş 'hadi oradan' tarzı ifadelerini yine kullanıyor.

Başbakan'dan bahsederken 'bu çocuk' diyor sempatik bir ifadeyle. Arada 'İsrail Go Home' derken Amerika'ya da bir çağrı yapıyor: "İsrail'i madem o kadar çok seviyorsun al götür Amerika'da bir yerde kur..."

Füze kalkanı tartışmalarına ise farklı bir yorum yapıyor. Erbakan Hoca'ya göre bu proje gelecekte kurulacak olan Kürdistan'ı korumak için üretildi.

Uzun sohbetin kısa özeti şu: Erbakan bir fenomen.

Kamuoyu aktif siyasete dönüşünü 'koltuk hırsı' olarak görse de o kendini inandığı dava uğruna son nefesine kadar çalışan bir nefer olarak görüyor. Takipçileri de öyle.

Açıkçası söylediklerinin birçoğu bana pek mantıklı gelmiyor.

Ama hakkını teslim etmek lazım ki Erbakan Türkiye tarihinde önemli bir aktör. Yarım yüzyıl boyunca da aynı dava uğrunda ömrünü tüketmesi en azından saygıyı hak ediyor.

Meclis'te 'tek kale maç'

TBMM'de bütçe görüşmeleri her zaman hararetli geçer. Liderler açısından da bir nevi sınav hükmündedir. Başbakan ve ana muhalefet liderinin performansları dikkatle izlenir.

2011 bütçesi üzerinde yapılan görüşmeler de öyle oldu. Özellikle de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk kez bir bütçe konuşması yapacak olması, ayrıca da gün boyunca pompalanan 'kürsüden dosya açıklayacak' söylentisi beklentileri de yükseltti.

Fakat hem Kılıçdaroğlu'nun hem de Bahçeli'nin performansı Meclis'i dalgalandırmaya yetmedi. Kılıçdaroğlu teknokrat bir üslupla konuştu.

Erdoğan ise her zamanki gibi kürsü hakimiyetini gösterdi. Kalabalık Meclis grubunu da arkasına alınca Meclis'te 'tek kale maç görüntüsü' oluştu.

Başbakan iyi bir hatip, konusuna hakim ve en önemlisi 8 yıllık performansı elini güçlendiriyor.

Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı 'Kayseri dosyası' ise bekleneni veremedi. Büyük beklenti oluşturuldu ama ne Meclis'tekiler ne de ekranları başındaki milyonlarca kişi ne olduğunu anlayamadı.

Gerçi ertesi gün Kılıçdaroğlu twitter'dan 'oltaya geldi' türü ifadelerle başka şeyler ima etti ama kamuoyu hâlâ mevzuyu kavrayabilmiş değil.

Aslında bu olayın ortaya koyduğu bir başka gerçeklik var. Kılıçdaroğlu'nun şu yolsuzluk saplantısından çıkması lazım. Milyonları heyecanlandıracak yeni söylemler bulsa fena olmaz.

 
15 Aralık 2010 - 10:38:43
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.532
1.545
 
 Euro
2.027 2.045
 
 Sterlin
2.365 2.420
 
 Altın
67.65 68.31
 
 IMKB
63035  
 
 
Kuzu'nun biraz daha yumurta yemesi lazım...
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural yumurtalı protestoları değerlendirdi: Öğrencilerin yasal zeminde tepkilerini ortaya koymalarını doğru buluyoruz ama gençlerin oyunlara kurban edilmemesi lazım
 
 
 
 
  İSTANBUL- Medya Takip Merkezi'nin (MTM) 2010 yılında magazin dünyasının ünlülerine yönelik 'en medyatik' araştırmasında birinci belli oldu. Geçen yılın birincisi Hadise listede yer almazken, ikinciliğe Cem Yılmaz yerleşti.  
 
 
 
  EDİRNE- GSM operatörü, hiç mesaj atmayan müşteriye ücret faturası yolladı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin