DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı Meksika'da ölü sayısı artıyor İHD eyleminde taraftar gerginliği ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK 'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar' Seçim kurulundan kota itirazına ret 2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi Meksika'da petrol boru hattında patlama Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu habertaraf.com
 
 
 
Kriz tarımdaki istihdamı artırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Keşke Tatlıses de anılarını yazsa!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki, o salon neden inlemedi?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Arınç’la Kürtçe, ‘Galce’ ve Lazca sohbeti
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu hafta yine harika fıkralar var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
CHP'nin yükü bugün daha ağır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Beli bükük siyaset
 
 
Star
Ergun BABAHAN
27 Nisan’dan 17 Aralık’a
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
'Yeni' medya?
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor! (2)
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Yeni CHP kurultayından notlar
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütünlük Müslümanlıkla sağlanır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Parazit
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu'nun mazereti kalmadı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu damgasını vurdu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kılıçdaroğlu adına üzüldüm!
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Değişen CHP
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Zengin Ecnebinin yağlı ketesi

İbrahim YILDIRIM
[email protected]
 
 
“İbrahim bey; Ben simdi karsi ciksam bana daha once yakistirdiginiz "aidiyet sorunu"na takilip,3 yillik British experience'nizden dem vuracaksiniz. Neyse,ben coluk-cocugumu gelismis- modern bir ulkede okutmaktan,ailece burada yasamaktan ve en onemlisi de Canadian olmaktan cok mutluyum.12 senedir yasadigim batinin batisi ile oralar ASLA kiyaslanamaz.Kabul edin onlardan gerisiniz.Oyle kalin bence de.”

Cem Sultan’ın 36 yıllık hayatı, üzerinde, birkaç romanın yazıldığı  maceralı, fırtınalı bir hayattır. Fatih Sultan Mehmed’in 3 Mayıs 1481 de Gebze’de vefatı haberi için Sadrazam  Karamani Mehmed Paşa,  Amasya’daki Şehzade Beyazıt ile Karaman’daki Şehzade Cem’e aynı anda iki ulak gönderdi. Karaman’daki  Şehzade Cem’in,  Payitahta yetişme şansı ağabeyi Beyazıt’tan fazla idi. Ancak Beyazıt’ın damadı Sinan Paşa, Cem Sultan’a gönderilen ulağı yolda yakalatıp öldürttü, böylece erken  haber alan II. Beyazıt’ın İstanbul’a yetişmesi sağlandı. II.Beyazıt  babası Fatih Sultan Mehmet’ten sonra tahta oturdu.  Cem Sultan’ın haberi ne yazık ki geç oldu. Bu gecikmeye rağmen kendisini seven  askerleri ile Bursa’da ağabeyi Beyazıt’ın Yeniçerilerini yenerek 5.000 ‘ini esir aldı. II.Beyazıt mukabil hamlesiyle Yenişehir’de Cem Sultan’ın askerlerini kendi safına çekip, Cem’i  kaçmaya mecbur bıraktı. Cem Sultan , önce Konya’ya sonra Mısır’a giderek Sultan Kayıtbay’ a  sığındı. Burada bir konuk gibi ağırlandı.

Bu arada Kayıtbay ile birlikte Mekke’ye hacca gitti. Osmanlı padişah ve şehzadelerinden ilk ve son bizzat hacca giden o oldu. Sultan Vahdettin, Mekke ve Medineyi 1923 de ziyaret ettiyse de hac mevsimi girmeden döndüğünden ancak umre yapabilmiştir.    Karamanoğlu Kasım bey’in iğvasıyla, Kayıtbay’ın muhalefetine rağmen  bir kere daha ağabeyi ile çatışmaya girdiyse de muvaffak olamadı. Kayıtbay’ın yanına geri döndü. Karamanoğlu Kasım bey,  Osmanlı’yı batıda meşgul ederek yeniden Karaman Beyliğini ihdas umuduyla Cem Sultan’ın batıya kaçmasını empoze  etmiş, Cem Sultan’ın gönlüne yatmamış olmasına rağmen “ bu sanki rüzgar önündeki yaprak misali bir hayatı seçmek olacak gibi”  diyerek denileni yapmış, eş ve çocuklarını Mısır’da bırakarak, 30 kişilik mahiyetiyle Rodos Şövalyelerine sığınmıştı. Kendisinin rehin tutulduğunu yıllar sonra ancak farkına varabilecek şehzadenin 12,5 yıllık  esir hayatı böylece başladı. Şövalyeler Osmanlı Sultanı II. Beyazıttan her yıl 45.000 altın  masraf karşılığı para aldılar. Rodos’tan Fransa’ya götürdüler.  Mısır Sultan’ı Kayıtbay’ın, Cem Sultan’ı serbest bırakmaları karşılığında Fransa kralına teklif  ettiği 1.000.000 düka altınını da reddettiler.  Esaretinin   7. senesinde  Vatikan’a götürüp Papa’nın huzuruna çıkardılar. Protokol görevlisinin tüm baskılarına rağmen başındaki kavuğunu çıkarmamış, Papa’nın elini öpmemiş, önünde de diz çökmemiştir. Sadece Papa ile kucaklaşma şeklinde bir karşılamada bulunmuştur. Papa’nın “gel bize katıl.Macaristan’a gönderelim. Oradan Osmanlılara karşı başlatılacak   Haçlı Seferine iştirak et”  ve daha ileri giden Papa “Hristiyan ol” deyince “ Ben şimdi faraza sizin reyinizle Macaristan’a varıp, onun askeri ile ehl-i İslam üzerine kılıç çeksem, ulemamız hâşâ küfrümüze haml edip, katlimize fetva verirler. Ben kendi dinimi, Osmanlı memleketi değil, cihan saltanatına değişmem” dedi.

Cem Sultan, yaşadığı süre içerisinde Osmanlı şehzadesine yakışan bir asalet örneği olmuştur. İtalyan kayıtlarına göre Papa Aleksandır Borjiva, bazı kardinallere uyguladığı yöntemi  Cem’e de uyguladı. Şehzadenin kullandığı şekere beyaz bir toz karıştırdı, yavaş yavaş tesirini gösteren bu zehirle Cem Sultan  öldü.  1495 de II.Beyazıt şimdi bir semte adını veren  Koca Mustafa Paşayı ona göndermiş, Koca Mustafa Paşa onu tıraş etmiş, rivayete göre  usturanın zehriyle ölümüne sebebiyet vermiştir. Cem Sultan çok ince ruhlu bir şahsiyet olup şiirler yazmış bir divan sahibidir. Ölmeden vasiyeti “Karındaşım Beyazıt Hazretlerine varasuz, diyesüz ki beni redditmesün. Tabutumu küffar ilinde komasın” Cem, borçlarının ödenmesini ailesinin korunması hususlarını da ğabeyine havale edip  25 Şubat 1495 de sabaha karşı Hakkın rahmetine kavuştu. Ölen şehzadenin cenazesi mahiyetindeki Celal bey ve Sinan bey  yıkayıp kefenlediler. Er kişi niyetine 6 -7  kişi tarafından cenaze namazı kılınmış ve cesed Fransa Kralının emriyle kurşunla kaplanmış bir tabutta tutulmuştur.

II.Beyazıt, kardeşinin  ölüm haberine yanmış , gıyabi cenaze namazı kılınmasını hükmü altındaki her tarafa bildirmiş ve yine buralara üç gün matem tutulması da padişah buyruğu olarak uygulanmış.    Sultan II.Beyazıt’ın müteaddid isteğine rağmen cenazesini ancak  “Orduyu Hümayunla üzerinize gelirim” tehdidi üzerine dört sene sonra, 1499 da getirilerek Bursa’da Muradiye’deki türbesine defnedilmiştir. 

Son derece muhtasar anlatmaya çalıştığım Cem Sultan’ın hayat hikayesindeki en calibi dikkat husus, Papa karşısında bir Osmanlı şehzadesine yakışır vakarlı duruşudur. Bu da asaletinin neticesi olsa gerek.


Seyahat etmek, dünya üzerinde memleketler görmek çok güzeldir.  Rahmetli Barış Manço gibi STV de Ayna programının sunucusunun yerinde olmayı kim istemez. Amma “Gezmeye yaban ölke – Ölmeye veten yahşi “ demişler.

Yurtdışında ülkesini kötüleyip te iltica eden çok insan gördüm. Onlara şirin görünmek uğruna kiliselere gidenlerine de  rastladım,  Din değiştirip Hristiyanlığını ilan edenine de…

Bu Seyrani aşıkların ötesi
Kul beşerdir elbet olur hatası
Zengin Ermeninin yağlı ketesi
Kaypak müslümanı dinden çıkarır

Yazının üstündeki alıntı bir önceki yazıma, artık kendisini  bir Kanadalı olmakla mutlu olduğunu söyleyen bir göçmenin yaptığı değerlendirmedir.  Kraldan fazla kralcı üsluba bakar  mısınız?  “Kabul edin onlardan gerisiniz.”  Kabul ediyorum, geriyiz.  “ Öyle kalın bence de.” İşte bu olmadı. Kendini pamuk ipliğiyle dahi bu toprağa ve bu millete bağlı hissedenin temenni edemeyeceği bir şey.  Şüphesiz senin daha iyi şartlarda yaşamandan biz memnuniyet duyarız. Seni yad yaban elde müreffeh görmek ve mutlu olduğunu duymak bizi sevindirir. Bu ülke insanının  bir Kanadalı kadar neden müreffeh olmasını istemezsin? Bu ülkeye ve millete kinin niye bay Canadian?


1958 de Kıbrıstan Londra’ya göç etmiş Aziz amca, halini şöyle değerlendirmişti; “ Bir sokumluk ekmeği nerde olsa bulursun.  Şüphesiz karnım doyuyor. Ama şu ülkede kendi ülkemdeymişcesine göğsümü gere gere gezemedim ki.  Bu içimde bir hasret olarak yaşadım.” .

Unutma ki , bir şekilde yurdundan yuvasından ayrılanların en büyük arzuları doğup büyüdükleri yerlere dönmek olmuştur. Nazım Hikmet, Ahmet Kaya, Cem Karaca, Ozan Arif… Sen mutluysan orda kalabilirsin. Ama saydıklarımın hiçbirisi senin gibi, bu ülkenin hep geri kalmasını temenni etmemişlerdir.

Kanadalı olmak başını döndürmüş olmalı.

 
16 Aralık 2010 - 08:38:43
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
'Dönem değişti diye ben de değişecek değilim'...
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
 
 
 
  OTTAWA- Kuzey Amerika'da 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düşecek.  
 
 
 
  Madenlerde işçi statüsünde çalışamayan kadınların, ''Madenlerde kadınlar uğursuz kabul edilir, o yüzden kadın maden mühendislerine sıcak bakılmaz'' anlayışının da etkisiyle mühendislik hizmetlerinde de işverenler tarafından tercih edilmiyor.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin