DOLAR 1.525 - EURO 2.019 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Perşembe 16 ARALIK 2010
ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı Türkiye, İsrail'e karşı geri adım atmıyor 5 İLİN VALİSİ MERKEZE ALINDI ERMENİLERDEN TÜRKİYE'YE YENİ DAVA! AK PARTİ, VEKİLİN ŞECERESİNİ DÖKTÜ Ankara çevik kuvvet önünde şüpheli paket UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar BEŞİKTAŞ'IN MUHTEMEL RAKİPLERİ Efes Pilsen: 79 - Panathinaikos: 78 VICI Aistes: 91 - Galatasaray MP: 86 habertaraf.com
 
 
 
Türkiye kendini 80 sonrası nasıl tanıdı?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Fahrettin DAĞLI
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
İbrahim YILDIRIM
 
 
 
İsrail'le buzlar yangın ateşiyle erir mi?
 
 
 
Türkiye ve İsrail’in ilişkilerinin gerçek manada düzelmesi için İsrail’in Mavi Marmara katliamının diyetini vermesi sadece bir başlangıç olacaktır.
 
Ufuk Ulutaş'ın analizi

İsrail Karmel’deki yangını ancak üzerinden günler geçtikten sonra ve uluslararası yardım sayesinde kontrol altına alabildi. 42 kişinin ölümüne sebep olan yangın, İsrail içerisinde hem dini hem de seküler ‘yangın neden çıktı?’ tartışmalarını tetiklerken diğer taraftan da savunma teknolojisiyle ‘caka satan’ İsrail’in acil durumlardaki ‘gerçek’ gücünün sorgulanmasına kapı açtı. İkinci Yom Kippur yakıştırmalarının yapıldığı yangın, her şeyden öte tehdit algılarının iç ve dış siyaseti şekillendirdiği İsrail’in askeri-sivil öncelikler arasında denge kurmada ne kadar yetersiz kaldığını gözler önüne serdi.

İsrail’in “kendi başımıza söndüremeyiz” dediği yangını söndürme çabalarına destek olan ülkelerden birisi Türkiye’ydi. 2 tane yangın söndürme uçağını Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla İsrail’e gönderen Türkiye, bu yardımıyla dünya gazetelerinin manşetlerine taşındı ve İsrail’le diplomatik kriz halindeki Türkiye’nin bu yardımı yangından sonra en fazla konuşulan konu oldu. ‘İnsani’ ve ‘İslami’ vazifesini yaptığını söyleyen Erdoğan’a Netanyahu, telefonda teşekkür etti ve tüm teşekkür konuşmalarında Türkiye için özel bir parantez açtı. ‘Alçak koltukçu’ Ayalon da İsrail’in Yahudi geleneklerinden hareketle daha önce birçok ülkeye kriz anında yardım ettiğini not ettikten sonra Türkiye’ye hassaten teşekkür etti.

Teşekkür trafiği

Bu teşekkür trafiği, gündeme “iki ülke ilişkilerde normalleşme sağlayabilir mi?” sorularını getirdi. Aslında bu yardım Türkiye’nin ilk jesti değildi. İsrail’in OECD üyeliğini tüm sorunlara ve İsrail’in üyelik sürecindeki eksiklerine rağmen veto etmeyen Türkiye, İsrail’e ilk jestini yapmış, İsrail, buna Mavi Marmara saldırısıyla mukabele etmişti. İsrail, bir koltuğa aynı anda sadece bir ülkeyle “normalleşir gibi görünmeyi” sığdırabilen bir ülke. İsrail’in OECD jestini es geçmesinin sebeplerinden birisi de o sıralar Obama’nın baskısıyla Filistin ile dolaylı görüşme sürecinde olmasıdır. Yani Filistin’le arasını düzeltir gibi görünürken aynı anda bir de Türkiye’yle sorunlarını gidermeye ihtiyaç duymamıştır. Netanyahu’nun son açıklamaları ve Cenova’daki İsrail-Türkiye buluşması İsrail’in bu ikinci jeste bu sefer olumlu karşılık verme niyetinde olduğu yönünde bir izlenim uyandırmakta. Ancak zamanlama konusuna dikkat çekmekte fayda var.

Obama’nın bütün rüşvetlerine rağmen yasadışı yerleşimleri 90 günlüğüne bile olsa durdurmaya yanaşmayan Netanyahu, Filistin’le doğrudan görüşmelerin yeniden başlama şansını ortadan kaldırdı. Bu arada Knesset’ten geçen referandum yasası da iki devletli çözüm hayallerini tek taraflı olarak rafa kaldırdı. Bu yasaya göre İsrail, egemenliği altındaki topraklardan (Doğu Kudüs’ü ve Golan Tepelerini kendi egemenliğinde görüyor) çekilme konusunda alınacak bir kararı referanduma sunacak ki bu referandumdan çekilme kararı çıkma olasılığı şu şartlarda imkansıza yakın. Obama’nın Filistin meselesindeki en belirgin iki gündeminin (yerleşimler ve iki devletli çözüm) İsrail tarafından sabote edilmesiyle birlikte Netanyahu üzerine bir baskı oluşacağını tahmin etmek zor değil. Ebu Mazen’in “Doğu Kudüs’te yerleşimler durmadan görüşmelere başlamayız” ve “Filistin’i dünya devletlerinin tanımasını sağlarız” açıklamaları da okları Netanyahu’ya çevirecek gibi.

Tam bu ortamda önce patlayan Wikileaks skandalı ardından Hayfa’da çıkan yangın barış gündemini değiştirdi. Netanyahu okların kendisine çevrildiği şu günlerde Türkiye’yle ilişkileri düzeltme çabası içerisinde olduğu izlenimini vererek üzerindeki baskıyı dindirmeye çalışabilir. Daha önce Filistin meselesi tıkandığında Suriye’yle dolaylı görüşmelere yönelip baskı azaltmaya çalışan İsrailli liderler, bu sefer de Türkiye meselesini Filistin ile barış gündemini saptırmak için kullanabilirler.

Çatışan metodlar

İsrail’in Hayfa’daki yangınla uğraştığı saatlerde İsrailli yerleşimcilerin Nablus civarlarında Filistinlilere ait zeytin bahçelerini ateşe veriyordu. Yine aynı saatlerde İsrail askerler, Ramallah civarındaki Nebi Salih köyünde topraklarının gasp edilmesini “barışçıl” bir şekilde protesto eden Filistinlilere göz yaşartıcı gazla müdahale etmekteydi. Hatta bu müdahale köyde ufak çaplı yangınlara sebebiyet verdi. İsrail ile Türkiye arasındaki krizde yapısal bir sorun görmeyenler Netanyahu’nun “kendisi için küçük ama insanlık için büyük” adımını heyecanla bekleyedursunlar. Maalesef Ortadoğu’da çatışan iki metodun (diplomatik çözüm-askeri çözüm) sahibi olan Türkiye ve İsrail’in ilişkilerinin gerçek manada ve kalıcı olarak düzelmesi için İsrail’in sadece Mavi Marmara katliamının diyetini vermesi sadece bir başlangıç olacaktır fakat yeterli olmayacaktır. Özellikle Filistin meselesi, ilişkilerdeki yangın riskini her zaman gündemde tutacaktır.

(www.setav.org)

Anahtar Kelimeler:

Türkiye-İsrailMavi Marmara

13 Aralık 2010 - 08:57:27

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.515
1.525
 
 Euro
2.004 2.019
 
 Sterlin
2.346 2.390
 
 Altın
67.32 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app