DOLAR 1.508 - EURO 1.968 - ALTIN 66.39 - IMKB 64480
Salı 30 KASIM 2010
Gün ortası: Dolar 1,505 TL, Euro 1,962 TL Ankara'da şüpheli paket alarmı Bahçeli'den Ak Parti'ye Wikileaks desteği EKVADOR, WIKILEAKS'A KAPILARINI AÇTI İslam'a hakaret bildirisi CHP'den 'Başbakan'ın dediği gibi bekleyip göreceğiz' Güney Kore, sınıra yığınak yapıyor Kazakistan AGİT hedeflerine ulaştı Önen, APA'da başkan yardımcısı oldu Ziraat Bankası, 2 bin 500 personel alacak habertaraf.com
 
 
 
ABD, Davutoğlu'ndan rahatsız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Bölgesel güç: Türkiye
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ahmet HAKAN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Hakan ALBAYRAK
 
İbrahim KARAGÜL
 
 
 
"Batılı medya gözden geçirsin"
 
 
 
İSTANBUL- İran Haber Ajansı IRNA'nın Genel Müdürü Ali Akbar Javanfekr Shahri, ''Biz Asya medyası olarak batılı medyayı İslam karşıtı uygulamalarını gözden geçirmeye davet ediyoruz'' dedi.
 
Anadolu Ajansı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ''Kültür Başkentinde Haber Ajansları Buluşması'' kapsamında, ''Medeniyetler ve Kültürler Arası Diyalog Kurulmasında Haber Ajanslarının Rolü'' oturumu gerçekleştirildi.

Başkanlığını ANTARA Genel Müdürü Ahmed Mukhlis Yusuf'un yaptığı oturumda konuşan Shahri, İslam dünyasının bir takım güçlüklerle karşı karşıya bulunduğunu, bunların başında da İslamofobianın geldiğini söyledi.

Bazı batı medyasının Müslümanlar hakkında gerçekçi olmayan imaj çizmeye başladığını, ''Müslümanlar'ın bütün dünyaya hakim olmaya çalıştığı, İslamiyet'in terör ve şiddete yataklık ettiği, Müslümanlar'ın ayrımcı olduğu, değişime karşı çıktıkları'' söylemlerinin ortaya atıldığını anlatan Shahri, Avrupa'daki akademik araştırmaların ''İslamofobia'nın daha tehlikeli ve sık rastlanan fenomen haline geldiğini'' ortaya koyduğunu kaydetti.

Shahri, İslamofobia'nın kültürlerin ve medeniyetlerin yayılmasına ve yaygınlaşmasına ters düştüğünü ifade ederek, filmler ve karikatürlerin de Müslümanları uçak kaçıran, şehvet düşkünü, bomba yerleştiren, eşlerini öldüren ve esir eden insanlar olarak gösterdiğini dile getirdi.

Batı medyasının ABD'yi haklı göstermek ve İsrail'i desteklemek için Müslümanları ve Araplar'ı vahşi insanlar olarak gösterdiğini savunan Shahri, batı hükümetleri ve medyasının negatif hesaplarının medeniyetler arasındaki diyaloğun yaygınlaştırılmasına ters düştüğünü anlattı.

Batı medyasının, batının egemen olduğu hegamonyayı dünyada haklı çıkarmaya çalıştığını belirten Shahri, ''Biz Asya medyası olarak batılı medyayı İslam karşıtı uygulamalarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. Biz aynı zamanda batılı meslektaşların, doğu medeniyetleriyle çatışmaya girmemelerini istedik. İnanıyoruz ki, mevcut fobi oluşturma uygulaması devam ederse batıda bu, provokatif, tahrik edici olacak, yapıcı olmayacaktır. Eminim mevcut uygulamalar insanlığın kurtulmasına gidecek yolu açmayacak ve kültürler arasında daha çok çatışma yaratacaktır. Bu nedenle adil bir barışın ülkeler ve millet arasında olmasını istiyoruz. Küresel barışı ve adil düzeni sağlamak mümkündür. OANA üyesi haber ajansları burada bir rol oynayabilir'' diye konuştu.-''TELEVİZYONLARIN YÜZDE 95'İNİ NÜFUSUN DÖRTTE BİRİ KONTROL EDİYOR''-Rusya'dan ITAR-TAS Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mikhail Gusman da milyarlarca insanın online ortamda bilgilendirilmesine imkan tanıyan en yeni küresel bilgi teknolojilerinin kitle haberleşmesini çok kuvvetli bir silah haline getirdiğini belirtti.

Gazetecilerin işinin, insanlara gerçek resmi sunmak olduğunu ancak sansürün belki bir tek çatışma alanlarından yapılan haberlerin daha fazla kan dökülmesini, gerilim yaratmasını önlemek amacıyla faydalı olabileceğini söyleyen Gusman, gazetecilerin çatışma ortamlarında çalışırken zorlanabileceğini ve yeni şiddete sebep olabileceklerini belirtti.

Gusman, ''Gazeteciler çatışma alanlarında doğru, adil, dengeli ve kapsamlı içerik sunmalı. Belirli grupların insanı olarak değil birey olarak hareket etmeli. Tabii ki bazı engeller ve kısıtlamalar da var. Ancak gerektiği kadar geniş şekilde problemin karmaşıklığını sunabilme imkanından yoksun olduklarında, halk durumu var olan klişeler üzerinden algılayacaktır'' dedi.

Küresel düzeyde dünya televizyonlarının yüzde 95'inin, radyolarının ise yüzde 90'ının, dünya nüfusunun dörtte biri tarafından kontrol edildiğine dikkati çeken Gusman, çok büyük bir coğrafi alanda farklı etnik grup ve kültürlere sahip Rusya'nın olaylara olumlu yaklaşması gerektiğini, yabancı ajansların yanlış algılamalarla haberler yapabildiğini söyledi.

Gusman, ajansların çalışanlarını araştırmacı ve yaratıcı bir yaklaşımla objektif değerlendirme yapmaya teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.-''KAMUYA VERDİĞİMİZ HABERLER POLİTİKACILARIN KARARLARINI ETKİLER''-Suudi Arabistan haber ajansı IINA Genel Müdürü Ali Erdem Kök de ajansın Müslüman ülkelerden batıya sağlıklı bilgi verme mantığıyla kurulduğunu belirterek, İslamofobia'yı, Haçlı Seferlerinden kaldığını düşündüğü ön yargı ve nefretin yüzyıllar sonra gün yüzüne çıkması olarak değerlendirdiğini söyledi.

Müslümanların zararlı insanlar olarak gösterildiğini ifade eden Kök, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun başlattığı ''Medeniyetler İttifakı'' projesinin ümit verdiğini bildirdi.

Medyaya istikrarlı bir dünya yaratmak konusunda önemli görevler düştüğünü vurgulayan Kök, ''Medya elimizde olduğu için insanları etkileme imkanımız da var. Sonunda kamuoyu da politikacıların algılarını değiştirir. Kamuya verdiğimiz haberler bir şekilde politikacıların kararlarını etkileyecektir'' dedi.-''KÜLTÜRLER ÇATIŞMASI CEHALETTEN KAYNAKLANIYOR''-Eski AA Yönetim Kurulu Üyesi Hadi Adanalı ise son dönemde kültürün haber ajanslarının gündeminde önemli hale geldiğini ifade ederek, medya ve özellikle haber ajanslarının uluslararası ilişkilerin önemli aktörleri olduğunu söyledi.

Medyanın ikili bir potansiyeli bulunduğunu, bir yandan toplumları bilgilendirirken bazen de gerginlik ve çatışmalara yol açabildiğini anlatan Adanalı, olaylara tek yanlı bakmamanın önemine işaret etti.

Adanalı, her zaman olumsuz olaylar ve haberlerin dikkati çektiğini ve bu haberlerin pazar değeri olduğunu ifade ederek, negatif olaylara eğilimin insanların biyolojik doğasında kök salan bir durum olduğunu ve bunun insanların hayatta kalmalarını sağladığını kaydetti.

Negatif yönlere odaklanmanın üstesinden diğer kültürler hakkında yeni bilgiler elde ederek, dostluk, tolerans ve empati oluşturarak gelinebileceğini belirten Adanalı, bilgi eksikliğinin diğer kültürleri yanlış değerlendirmenin temelini oluşturduğunu dile getirdi.

Hadi Adanalı, ''Kültürler çatışması denilen şeye bakıldığında cehaletten kaynaklandığı görülüyor. Doğru olduğundan emin olunsa bile bilginin süzgeçten geçirilmesi lazım'' dedi.

Adanalı, karşımızdaki insanın niyet ve duygularını anlamanın, benzer reaksiyonları göstermenin müthiş bir insan yeteneği olduğunu vurguladı.-''HABER AJANSLARININ ROLÜ 'SAYGI' İLE ÖZETLENİR''-İspanyol EFE haber ajansının Operasyonlardan Sorumlu Direktörü (COO) Lola Alvarez de haber ajanslarının, medeniyetler ve kültürler arası diyalog oluşturulmasında oynayacağı rolün ''saygı'' kelimesiyle özetlenebileceğini belirtti.

EFE'nin İspanyolca konuşan dünyaya hitap eden ve 400 milyon potansiyel takipçisi bulunan bir ajans olduğunu ifade eden Alvarez, 5 sene önce EFE'de kendi etik kurallarını belirlediklerini, bu prensiplerin her bir EFE habercisinin, herhangi bir baskı altında olmadan kaynaklarını kontrol etmek, azınlıklara, kültürel kimliklere saygı göstermek gibi temel prensiplere uymak zorunluluğunu ortaya koyduğunu anlattı.

''Bu etik yaklaşım EFE'de çalışanları bir araya getiren unsur olmuştur'' diyen Alvarez, çalışanlara teknik konuların yanı sıra sosyal, kültürel, dini, ekonomik konularda da eğitimler verdiklerini, haber merkezlerinde değişik ülke ve kültürlerden habercilerin çalıştığını kaydetti.

Alvarez, doğru bilgilendirme sağlarken sadece gerçekleri bilmenin yetmediğini, gerçeklerin altında yatan ve etrafında olanları da bilmek gerektiğini söyledi.-''İŞBİRLİĞİ SAĞLANMALI''-AZERTAC Genel Müdürü Aslan Aslanov da küreselleşen dünyada bilginin önemli bir rol oynadığını belirterek, son dönemde haber ajanslarının topluma tesir imkanlarının arttığını ve çağdaş medeniyetleri bir örümcek ağı gibi birbirine bağladığını kaydetti.

AZERTAC'ın haber yayıncılığında iddialı bir programı hayata geçirmeye başladığını söyleyen Aslanov, bu kapsamda farklı dillerde hizmet vermeye başladıklarını ve şu anda 6 dilde yayın yaptıklarını, 24 saat politikadan spora çok geniş bir alanda hizmet verecek yeni bir multimedya haber merkezi oluşturduklarını, çalışanlarının eğitimi konusunda da projeler yürüttüklerini anlattı.

Aslanov, haber üretiminde son teknolojilerin kullanılması ve doğru ortaklıkların oluşturulmasının, gazetecilerin bakış açısını geliştirme ve daha kaliteli haberler üretme imkanına sahip olmasını sağladığını belirterek, bu yönde adımlar atmayan kuruluşların zaman içinde küçüleceğini, piyasada marjinal bir konuma düşerek zamanla bu işin dışında kalabileceğini kaydetti.

İnsanların artık haberlere nerede olurlarsa olsunlar anında ulaşmak istediklerini vurgulayan Aslanov, yeni bin yılın getirdiği yeni zorluklara karşı yeni teknolojilerin kullanılması, risk ve kırılganlıkların göz ardı edilmemesi, iş birlikleri sağlanması gerektiğini söyledi.

AA

Anahtar Kelimeler:

medyaIRNAİran Haber Ajansı

26 Kasım 2010 - 18:28:04
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

16:55Yunanistan'da basın 24 saatlik greve gidiyor
14:06Baransu: Yine gerçekleri yazacağım...
12:14Wikipedia ile Wikileaks karıştırılınca...
11:45'Sana benzemiyor diye gelmesin demek...'
09:45"Polemikçi yazarlar gizli işsiz"
01:23'Beşkaza' dizisi Fethiye'de çekilecek
00:24Cem TV ekranlarında yılın gafı!
00:17Türkiye gazetesine yeni yazı işleri müdürü
19:02Ağaoğlu'nun ilham perisi Yeşilçam'mış
15:38"Diziler gözden geçirilmeli"
09:49Emniyet'ten "içki fişlemesine" yalanlama
01:23CNN Türk'te iç savaş çıktı
00:29Çakır, Kurtlar Vadisi’ne geri mi dönüyor?
18:28"Batılı medya gözden geçirsin"
16:38ERGİN: YÜZDÜK, YÜZDÜK KUYRUĞUNA GELDİK!
12:54Arınç: Medyada sansür ilkelliktir
15:18NTVMSNBC: Hit için erotizm kullanılıyor
13:57Üskül: Medya, şiddet yayınlarını kontrol etmeli
11:35TARAF'TAN ANADOL'A ÖZEL BAŞLIK
11:23AGİT'e bin 200 den fazla gazeteci akredite oldu
10:46GÜLMEKTEN AĞLAMA GARANTİSİ VERİYORUZ
09:43Kuzu ailesi dağılıyor!
22:26Benim oyuncu olmamda öğretmenim Münir Özkul oldu
16:07"Yaygın basın yerelleri bitirmek için uğraşıyor"
15:16Gazeteci İsmail Kalay'ın ev ve iş yeri arandı
13:03MİDE KALDIRAN İŞTAH! -VİDEO-
11:11Gazetecilere gri pasaport
01:28"New York'ta Beş Minare" kilise projesi mi?
00:34Mehmet Baransu'dan Avcı'ya nazire
00:28Posta, Sözcü ve Milliyet'in tirajları hızla düşüyor
Daha fazla haber göster
00:21Hangi ünlü türkücümüz CNN'e konuk oldu?
18:20Ajanslar istanbul'da buluşuyor
18:15İnternet medyasına düzenleme bakanlıkta
16:33Gazeteci Çakkalkurt ve Durukan beraat etti
12:47Gazeteciler beraat etti
11:33"Meclis'te skandal atama"ya yalanlama!
08:18Aydın Doğan'a bir iyi bir kötü haber
17:54Arınç: Haber kaynakları arttı
16:21Fatih Tekke'den Hürriyet'e yalanlama
16:20Arınç: RTÜK, 465 müeyyide kararı verdi
14:46TATLISES "VAY KÜÇÜK O...." DİYİNCE! ORTALIK BUZ KESTİ
14:40TRT 6'da yenilik: Hem Kürtçe hem Türkçe dil
14:02HORTUMU KAPTIRDI, YAVRUSU KURTARDI!
16:03Medine'de basın minibüsü kaza yaptı
14:46Milliyet özür diledi, Hürriyet dilini yuttu!
07:52Dizilere insan hakları ayarı
18:26Öncü Gazetesi Giresun'da başladı
12:58Yönden, gazetecileri evinde ağırladı
11:18Reyting için hayat karartmayın
19:35BAŞBUĞ'A "MEMUR" DEMENİN BEDELİ...
14:32Tarık Akan'ın yalanını Can Dündar çıkardı!
11:44RTÜK'E EN ÇOK ŞİKÂYETTE SÜRPRİZ!
01:16AP'de Cengiz Çandar ve Ruşen Çakır konuştu
22:56Reyting uğruna Kanal D'den insanlık skandalı!
11:36Kitapta yaşananlar var bir de Emin
11:23Gazeteci Kadri Özen son yolculuğuna uğurlanıyor
10:19AK Partili İncekara: Senaristler ruh hastası
09:23'Kovulmalarımız bizim için şeref madalyasıdır'
00:11Taraf 3 yaşında! Nice yıllara Taraf...
10:15Reyting rezaleti ortaya çıktı
10:05TSK’dan Alman Basın Konseyi’ne şikâyet
12:31CHP'den "komisyon" açıklaması
12:08Haberden dönen gazeteci yaralandı
11:40Günay'dan TRT'deki "Ağca"lı programa tepki
15:19Rusya'da gazetecilere saldırı davaları sil baştan
00:09TORNADO'NUN GAZABI!
19:10İNANILMAZ DALGA BOYU!
18:24Erdoğan, Time'ın yılın adamı listesinde
16:40TRT ve iki çalışanı beraat etti
15:41Çağlar, Olay'ı TMSF'den geri aldı
15:26MİT'ten "Fidan'ın kardeşi" yalanlaması
12:28DEPREM ANI!
00:27Ünlü spiker reklam yıldızı oldu!
20:21Gazeteci, para karşılığı kendini dövdürdü
15:57"Gazetecilerin yıpranma hakkı geri gelmeli"
14:20Erdoğan: Gözümüz Hantepe baskınında
14:07France 24 Erdoğan'a İsrail ve AB'yi sordu
12:34Rum basını: AB ilerleme raporu Türk'ü sevindirdi
12:27Auto Show medyada da zirve yaptı
09:2020 UÇAK VE HELİKOPTER KAZASI KAMERALARDA!
00:39Çarkıfelek'i tek harften nasıl çözdü?
00:20Gazete tirajlarında son durum ne?
21:32ASLAN KAPLAN'LA ÇİFTLEŞİRSE NE OLUR?
17:52Seul Belediyesi'nden gazetecilere resepsiyon
16:53Eyüp Kılıç'ın hayati tehlikesi sürüyor
12:12Erdoğan ve AK Parti'nin tazminat davasına ret
18:22"Yargı kıskacındaki gazetecilere müjde!"
17:01İstiklal Mahkemelerinin tüm arşivi açılmalı
15:15'Dizilerde tecavüz ve küfür meşru gösteriliyor'
11:11Gaziantep'ten Oktay Ekşi'ye kınama
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Saadet’in seçim sloganı!
 
 
Ayhan BİLGEN
WikiLeaks ve özür dileme beklentisi
 
 
İlhan AKKURT
Çağdaş uygarlık düzeyinin ulaştığı son nokta
 
 
Necmettin EVCİ
ABD kendi komplosuna kurban gidiyor
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Henüz asker olmamış birinin askerlik anıları…
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
Define yıkık yerlere saklanır. Sakın ola fakir ve dertlilerin kalbini kırma, ahlarını alma.
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.498
1.508
 
 Euro
1.953 1.968
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
65.95 66.39
 
 IMKB
64480  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin