DOLAR 1.507 - EURO 1.940 - ALTIN 60.41 - IMKB 59443
Cuma 3 EYLÜL 2010
Dursun Çiçek revire kaldırıldı Mullen Ankara'da Erbakan Cuma çıkışı oyunu açıkladı Başbakan Diyarbakır'da halka sesleniyor Churchill, Mussolini için suikast emri vermiş Referanduma 10 gün kala anket sonuçları İzmir'de banka soygunu Borsa, ilk seansı 60.882 puandan tamamladı Gün ortasında dolar 1,506 TL, euro 1,933 TL Ülkelerin borsalarındaki son durum habertaraf.com
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Ankara İncek imar planı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bruce Willis'e ruh veren adamın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
İki tür
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Ahmet HAKAN
 
Alper GÜRKAN
 
Mustafa YILDIZ
 
Nazlı ILICAK
 
 
 
Deniz Gezmiş'in arkadaşı neden EVET dedi?
 
 
 
BARTIN- Deniz Gezmiş'in hapishane arkadaşı Galip Arslan: Darbe anayasasından bir kıl koparmak için 'evet'.
 
Bir dönem Nazım Hikmet'in düşüncelerini konuştuğu için yargılanıp mahkum edilen 60 yıllık solcu Galip Arslan darbe anayasasından bir kıl koparmanın sevap olacağını belirterek, 12 Eylül'deki referandumda 'evet' diyeceğini söyledi.

"Bir gün gelecek Nazım Hikmet'in heykelini Atatürk'ün soluna dikeceğiz" demesiyle 1969 yılında bir yıl hapse mahkum olan, sıkıyönetim dönemlerinde komünizmin propagandasını yapmak suçlarından toplam 4,5 yıl mahkumiyet cezası çeken Galip Arslan, solculuğuyla iftihar ettiğini vurguladı. Kendisinin Türkiye'de sayılı solcular arasında yer aldığını anlatan 75 yaşındaki Galip Arslan, 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumunda 'evet' çıkmasının Türkiye'nin ve özgürlüklerin önünü açacağını kaydetti.

Deniz Gezmiş'le birlikte Ankara Mamak Askeri Cezaevi'nde 7 ay hapis yattığını anlatan Galip Arslan 1970'li yıllarda evinden 12 asker tarafından alınıp götürüldüğünü, işkencelere maruz kaldığını, çektiği acıların referandumda 'evet' çıkması halinde bir nebze olsun hafifleyeceğini söyledi.

20 yıl Esnaf Kefalet Odası, ziraat odası ve 32 yıl Esnaf Odası Başkanlığı, SHP ve CHP'de iki dönem il genel meclis üyeliği, uzun yıllar CHP ilçe başkanlığı yaptığını anlatan Bartın'ın Ulus ilçesinde yaşayan Galip Arslan siyasi yaşantısının çok hengameli ve sıkıntılı geçtiğini ifade etti. Halen Aşağı Çerçi Köyü Güzelleştirme Derneği Başkanlığı'nı yürüten Galip Arslan, Batı Karadeniz Bölgesi'nde Bülent Ecevit'in ve sol politikaların ayağa kaldırılmasında büyük katkıları olduğunu anlattı.

Dünyada ve Türkiye'de birincilikler alan Pandora'nın Kutusu isimli filmin çekildiği Aşağı Çerçi köyünde bulunan evine Atatürk resimlerinin yanına Deniz Gezmiş, Mahir Çayan gibi eski solcuların resimlerini koyan Galip Arslan, Nazım Hikmet'in düşüncelerini konuştuğu için kendisine verilen 1 yıl mahkumiyet cezasını manşetten haber yapan 14 Nisan 1969 yılındaki Bartın Postası isimli gazetenin nüshasını da çerçeveleyip 41 yıldır evinin duvarında asılı bulunduruyor.

Deniz Gezmiş'le 1968-69 yıllarında İstanbul'da tanıştığını, 6. filonun taşlanmasında, Amerikan askerlerinin denize dökülmesinde kendilerinin de payı olduğunu ifade eden Galip Arslan, Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'ın yurtsever yiğit delikanlı olduklarını, mücadelelerinin haklı olduğuna yürekten inandığını söyledi.

"DARBE ANAYASASINDAN BİR KIL KOPARMAK BİZİM İÇİN BİR SEVAPTIR"

Kullandığı cümlelerin başında konuşmasına sık sık "Ben ve arkadaşlarım çok acılar çektik" diyerek duygulu bir şekilde başlayan Galip Arslan, sözlerine şöyle devam etti: "Her ne kadar yeni sunulan anayasa değişikliğini tamamıyla değiştirilmediğinden dolayı pek içime sindiremiyorsam da faşist darbe anayasasının tümünün değişmesini istiyorum. Belki bu değişiklikten sonra önümüzdeki yıllarda yapılacak seçimlerden sonra darbe anayasasının tümü değişir, insan onuruna yakışan bir anayasa yapılır. İnsanlara özgürlük getiren, insanı insan yapan, insanları insan kimliğine kavuşturan bir anayasa yapılmasını talep ediyorum. Bu nedenle bu darbe anayasasına karşı verilen mücadeleyi yürekten destekliyorum. Her yerde açıkça söylüyorum. Türkiye'nin sayılı solcularından birisiyim, halen de solculuğumla iftihar ediyorum. Biz çetin bir demokrasi mücadelesi verdik. Bu mücadeleyi kim verirse biz ondan yanayız. Onu destekliyoruz."

"İKİ TÜRLÜ SOLCU TİPİ VAR"

Gerek solcular gerekse de Ülkücülerin hepsinin yurtsever olduğuna yürekten inandığını, ancak referandum konusunda bazı solcu ve ülkücülerin algılamalarında noksanlıklar olduğuna işaret eden Galip Arslan, "Tanıdığım iki türlü solcu var. Birincisi güzel düşünmeyen, okumayan sadece solcu geçinen solcu tipi; ikincisi ise düşünen, okuyan, dünyayı çağdaş yorumlayan, insan onuruna yakışır şekilde insanların yaşaması için mücadele eden solculardır. Bu solcular bambaşka dostlarımdır benim." ifadelerini kullandı.

"ASKERİ ANAYASAYA KARŞIYIM, HAYIR ÇIKARSA BASKICI REJİMLER TEKRAR GELİR"

Askeri anayasaya karşı olduğunu her yerde söylediğini hatırlatan Galip Arslan, "Özgürce bir anayasa olmalı. İnsan kişiliğine önem veren, halkın yanında olan bir anayasa şart. Gönlüm anayasa değişikliğinin evet çıkmasından yana. Evet çıkması haline özgürlüklerin önü açılacak. Hayır çıkması halinde daha baskılı rejimlerin gelme tehlikesi vardır, gelebilir. O korkum var, o korkuyu halen daha içimde taşıyorum. Beni köyümde 70'li yıllarda 12 tane askeri cemseyle aldılar götürdüler. Bunlar bizim üzerimizde bir baskıydı. Ben insan değil miydim? Bu ülkede yaşıyoruz, biz de yurttaş ve vatandaşız. O sıkıntılı günler hep aklıma geliyor." şeklinde konuştu.

"NAZIM HİKMET İÇİN 1 YIL HAPİS YATTIM, DEVLET 40 YIL SONRA NAZIM'IN HEYKELİNİ DİKTİ"

"Nazım Hikmet'in heykelini Atatürk'ün sol tarafına dikeceğiz" demesinin ardından 1 yıla mahkum olduğunu, ancak 40 yıl sonra devletin Nazım Hikmet'in heykelini İzmir'e diktiğini anlatan Galip Arslan, İzmir'e gidip Nazım Hikmet'in heykeline karşı "Ulan Nazım, senden nedir benim çektiğim" diye hitap edip heykelle fotoğraflar çektirdikten sonra internete koyduğunu, sonra dünyanın her tarafından seyredildiğini anlattı.

Sıkıyönetim dönemlerinde sorguya çekildiğini İşkencelere tabi tutulmasının yanı sıra Nihat Erim'e basın yoluyla hakaret suçundan 1,5 yıl mahkum edildiğini açıklayan Arslan, "Hiçbir suçum yokken Nazım Hikmet'in düşüncelerini savunmam sebebiyle sıkıyönetim dönemlerinde toplam 4,5 yıl mahkumiyetim oldu. Acı bunlar acı, çileyi çeken bilir. Elime demokratik bir fırsat geçmiş. Referandumda evet çıkarsa hiç olmazsa yüreğim rahat eder." dedi.

ATATÜRK SEVGİSİ ÇEŞMESİNE YANSIMIŞ

Atatürk'e olan sevgisini evinin önüne yaptırdığı çeşmeye 'Atatürk Çeşmesi' ismini vermesi ve Atatürk'ün büstünü çeşme duvarına koymasıyla taçlandıran Galip Arslan, "Su Allah'ın insanlara bahşettiği en kutsal varlık. Su olmazsa yaşam olmaz. Çeşmeyi yaptırdım ki buralarda kurt, köpek, kedi, karınca, arı tüm canlılar çeşmeden faydalanıyor. Tüm canlılara hizmet etmek de bir ibadet. Yaptırdığım çeşmeye içimden Atatürk ismini koymak geldi ve Atatürk çeşmesi adını koydum. Atatürk'ü emperyalizme karşı örgütlü bir şekilde Kurtuluş Savaşı'nı yönetmesinden, Türk ulusunu yok olmaktan kurtardığı için çok seviyorum. Ben halkın yanındayım, halkın mücadelesini biliyorum. Halk iradesinin olmasını istiyorum. Halkın önünün açılmasını gerçek demokrasinin yerleşmesini istiyorum. Ömrüm boyunca bunun mücadelesini verdim. Bu mücadeleyi ülkemizde kim veriyorsa yanındayım, omuz omuzayım. Dünyaya baktığımızda Cumhuriyetimiz genç bir cumhuriyet. Bunu insanlarıyla, toplumun kesimleriyle yaşatmak lazım. Cumhuriyete tüm halkın sahip çıkması gerekli. Yöneticilerin halka önem vermesi gerekir. Referandumda Türk halkının önünün açılmasını istiyorum. Anayasa A'dan Z'ye ele alınıp halktan yana olan bir hale getirilmelidir. Bunun bir başlangıç olabilmesi için 12 Eylül anayasa değişiklik referandumuna evet diyeceğim." diye sözlerini tamamladı.

CİHAN

31 Ağustos 2010 - 14:36:43
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:50Dursun Çiçek revire kaldırıldı
17:29Ankara'da 70 bin kişilik rekor iftar
17:18Budak'ın avukatları tutukluluğa itiraz etti
17:04Mullen Ankara'da
16:58Yıldız: Şeffaflığın en büyük gerekçesi basın
16:33Koşaner'den şehit ailelerine iftar
15:37Referanduma 10 gün kala anket sonuçları
15:30Emine Erdoğan, Türkiye'ye hareket etti
15:22Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı
15:15Ergin: Görüşmeler kriterlerde tıkanıyor
14:32Firavun Faresi Kobra'ya karşı
13:52Koşaner'in nezaket ziyaret 50 dakika sürdü
13:51Ergin: Güven erozyonu oluştu
12:46"Acele edin yoksa deliller yok edilecek"
12:24Günay'dan Tarkan'a destek Eroğlu'na eleştiri
12:11İdamla yargılanan Ülkücü Semiz: EVET
11:48Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta
11:33İşte Adalet Ağaoğlu'nun tercihi
11:29"Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı
11:06"Kardeşimi duvara vura vura öldürdüler"
10:50Atatürk Havalimanı'nda şarbon paniği
10:00Üçok'un müdahillik talebi reddedildi
08:53KPSS düğümünü çözen itiraf
08:33Güner'in kulakları bakın nereleri dinlemiş
08:32YARSAV partisini Apo telaşı sardı
08:28Pakistan için bir araya geliyorlar
08:25Koşaner'in ilk yabancı ziyaretçisi o olacak
08:24Büyük şehirlerin ezansız semtleri artıyor!
08:20Bayram dönüşü için biletler tükendi
08:16ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
Daha fazla haber göster
08:15Yargıda bir skandal ses kaydı daha
08:11Başörtülülere ağza alınmayacak hakaret
08:08Bu sefer sel olan gözyaşları
00:12Evet diyoruz, neden mi?
00:02Çok boyutlu dış politika ve ekonomi
23:51Ankara Sivil Toplum Platformu: EVET
23:36Kriptolar İsrail'in eline geçtiyse eyvah!..
23:29Gül, BM Güvenlik Konseyi başkanı
23:26Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Cezaevi'nde
22:15Bakan Günay: Ertuğrul gemisi birleştirdi
21:49Ankara Barosu Adayı: Cübbede rütbe olmaz
20:34Yunanistan: 69 - Rusya: 73
17:55Özbek: Hırpalanıyoruz
17:30''KPSS'' zanlısı serbest bırakıldı
17:18ÖSYM'de bugünkü aramalar tamamlandı
17:13Halkalı saldırısının iddianamesi tamamlandı
17:08Engin'den savcıya baskı: Doğan'ı serbest bırakın
16:44Çiçek'i, kızı vazgeçirmeye çalışacak
16:40"Hürriyetsiz yaşamak cehennem gibidir"
16:31Milli Eğitim Müdürü adliyeye sevk edildi
16:10Bütün sırlar 3 saat 22 dakikada
15:31Referandumda alınacak tedbirler ilgili genelgesi
15:09Başbakan kucaklayıcı bir dil kullansın
14:42''İnternet andıcı''nda 4 generale talimat
14:16Saçı: Oğlumun suçsuz olduğuna inanıyorum
13:35Hak-İş Başkanı Uslu'ya 'Evet' afişi sorgusu
13:27Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
13:23E. Hakim Serdaroğlu: HSYK maddesi önemli
13:23Ankara'da 124 STK 'evet' diyecek
12:5928 Şubat'ın kebapçısı: Fişlenmemek için 'evet'
12:53Dünya Ehl-i Beyt Vakfı: Evet
12:49Türkiye'ye 'en popüler ülke" ödülü
12:16Cumhurbaşkanı Gül, Bosna-Hersek'e gitti
11:59'Evet' demezsen imanından şüphe ederim
11:32Büyükşehir'den emniyete büyük destek
11:30Ergenekon'da sanıklar salonu terk etti
11:20Büyüknalbant: 'Evet' ile Türkiye değişecek
11:16Aysel Tuğluk'a zorla getirilme kararı
11:1312 Eylül Utanç Müzesi Ankara'da kuruluyor
11:04KPSS zanlısı savcıya ifade verecek
10:49"Ülkücü solcu gençlerin işkence çığlıkları..."
10:40Milli Eğitim Müdürü Budak gözaltına alındı
10:21ÖSYM'deki incelemeler 3. gününde devam ediyor
10:13Kadir Özbek'ten "ses kaydı" açıklaması
10:03Ordudan ihraç edilişinin hesabını soracak
09:5412 Eylül'de cezaevinde yatan ülkücü konuştu
09:13Keşke Gül için bir madde konsaydı
08:4712 Eylül'de yüzde 53 şüphesi!
08:31Hayır'cı yargıçları Oktay seçtirdi
08:31Öcalan ve Kandil'in bilek güreşi
08:29Yeşil'in sağ kolu Eruygur'la çalışıyordu
08:23Kurşunlar bizden gitmesin diye...
08:17Dursun Çiçek ölüm orucuna başladı
08:16KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
08:14Duble yollarda hız sınırı artırıldı
08:13Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
08:11Umreciler THY'den ek sefer istiyor
07:5512 Eylül'den ölüm belgeleri!
07:27Ulusal güvenlik tehdit altında
07:08Tony Blair, yeni kitabında Erdoğan ve Gül'ü övdü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
"Yiğit"çe bir çıkışa dair
 
 
Ayhan BİLGEN
ABD'nin talepleri ve yol ayrımı
 
 
Harun KABAN
Ahmet Hakan’ın 5 sorusuna 3 cevap
 
 
Kevser TOPKAR
Referanduma niçin "Hayır" diyorlar?
 
 
Necmettin EVCİ
Yeni yargı düzeni ve...
 
 
Selami SAYGIN
Uludağ Üniversitesi'nde neler oluyor?
 
 
Serdar AYDIN
Recai Yıldırım’ın üslup sorunu…
 
 
 
 
 
Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
 
KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
 
CHP afişindeki çirkin benzetme
 
Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
 
Kurşunlar bizden gitmesin diye...
 
 
 
 
 
Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

(Eflatun)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.350
 
 Altın
59.97 60.41
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Yeşilçam'da oluşturduğu kötü karakterle bir döneme damgasını vuran sanatçı Nuri Alço'nun ölmeden önceki son arzusu ne?  
 
 
 
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK'ya genel af' talebi 'ruh ikizi' MHP kanadından ters tepkiler aldı. Kılıçdaroğlu'nun 'evetçi sanatçılar' Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'u da telefonla arayıp görüşmesi ülkücüleri iyice kızdırmaya başladı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app