DOLAR 1.507 - EURO 1.940 - ALTIN 60.41 - IMKB 59443
Cuma 3 EYLÜL 2010
Mullen Ankara'da Erbakan Cuma çıkışı oyunu açıkladı Başbakan Diyarbakır'da halka sesleniyor Churchill, Mussolini için suikast emri vermiş Referanduma 10 gün kala anket sonuçları İzmir'de banka soygunu Borsa, ilk seansı 60.882 puandan tamamladı Gün ortasında dolar 1,506 TL, euro 1,933 TL Ülkelerin borsalarındaki son durum "Acele edin yoksa deliller yok edilecek" habertaraf.com
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Ankara İncek imar planı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bruce Willis'e ruh veren adamın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
İki tür
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Ahmet HAKAN
 
Alper GÜRKAN
 
Mustafa YILDIZ
 
Nazlı ILICAK
 
 
 
Ertosun'dan ses kaydı ile ilgili müspet yorum
 
 
 
ANKARA- HSYK Üyesi Ertosun: Türkiye'de maalesef yerleşmiş 'araya girme durumu' var.
 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyesi Ali Suat Ertosun, Türkiye'de maalesef yerleşmiş bir durum olduğunu bununda 'Araya girme durumu' olduğunu söyledi. Ertosun, eleştiri amacı taşımayıp sadece hakaret etme küçük düşürme ve karalama düşüncesiyle yapılan yayınlar hakkında gerekli yasal yollara başvuracağını belirtti.

Adalet Bakanlığı Ek Binası'nda basın toplantısı düzenleyen Ertosun, hakkındaki iddialara cevap verdi. Sözlerine Pakistan'da yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlere başsağlığı dilekleriyle başlayan Ertosun, Muhammed İkbal'in Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye için söylediği sözleri hatırlattı.

Kurul üyelerinin zaman zaman adliyeleri, bölge idare ve idare mahkemelerini ziyaret ettiğini ve meslektaşlarının sorunlarını dinlediğini dile getiren Ertosun, bu ziyaretlerin Anayasa değişikliğine ilişkin referandumla ilişkilendirmenin, haber ve yorum konusu yapılmasının iyi niyetli sayılamayacağını, hiçbir insaf ölçüsü ile de bağdaşmayacağını savundu. HSYK üyelerinin Anayasa ve kanunlar çerçevesinde görüşlerini toplantılarda serbestçe ifade etmelerinin 'korsan' olarak nitelendirilemeyeceğini ifade eden Ertosun, şahsı üzerinden HSYK'nın Anayasa ve hukuk kuralları çerçevesinde ifa ettiği görevi ideolojik olarak nitelendirmenin haksız bir saldırı olduğunu ileri sürdü.

Emekli binlerce hakim ve savcı ile görevde bulunan 12 bin hakim ve savcı arasından meslekte aradıklarını bulamamış birkaçının demeçlerinin devamlı olarak manşetlerden yayınlanmasının müfterilerin giriştikleri karalama kampanyasında ne kadar aciz kaldıklarının en önemli kanıtı olduğunu iddia eden Ertosun, görüşme ve konuşmalarının yasalara aykırı şekilde teknik araçlarla elde edildiğini savundu.

Hazırladıkları kitapçıkta yapılan değişiklikleri değerlendirdiklerini anlatan Ertosun, görüş ve fikirlerin çarpıtılarak kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Bu kitapçığı tarihe not düşmek amacıyla hazırladıklarını ifade eden Ertosun, HSYK'nın yargı teşkilatının daha iyi çalışması, sorunların giderilmesi ve adaletin gerçekleştirilmesinden birinci derecede sorumlu olduğunu belirtti.

Bakanlığın toplantıyı terk etmesinin asıl nedenini ise "Referandumda 'evet' çıkması halinde hakim ve savcıların kaderi Adalet Bakanının iki dudağı arasından çıkacak talimatlar ile şekillenecek; ağır ceza mahkemesi başkanları, Cumhuriyet Başsavcıları ve CMK 250'nci maddesine göre yapacak özel yetkili hakim ve Cumhuriyet savcıları da bu şekilde belirlenecektir. Dolayısıyla Adalet Bakanı, referandum sonucuna göre belirleme olasılığını bulunan göreceli olarak daha nitelikli atamaları HSYK'da görüşmek istememiş ve toplantıları engellemiştir." şeklinde açıklayan Ertosun, kurulda görüşülmeye başlanmış kararnamenin geri çekilmesinin mümkün olmadığını savundu.

TÜRKİYE'DE YERLEŞMİŞ BİR DURUM VAR

Kurul üyelerinin her bir kadro ve görev için öneri ve teklif getirme hakkı bulunduğunu dile getiren Ertosun, oylama sonunda oy çokluğuyla kabul gören hakim ve savcının atamasının yapıldığını ifade etti. Adalet Bakanlığının toplantıları terk etmeyi kasıt ve kararlılıkla sürdürdüğünü ve kriz çıkararak kurulu yıpratmak ve çalışamaz hale getirmek istediğini iddia eden Ertosun, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Bastırdığı kitapların maliyetinin sorulması üzerine Ertosun, dağıtımın PTT tarafından yapıldığını belirterek 7-8 bin TL harcandığını söyledi. Adalet Bakanlığının bastırdığı kitapçığın maliyetini bilmediğini dile getiren Ertosun, özel kurye ile hakim ve savcılara gönderildiğini savundu. Ertosun, kendilerinin ise kitapçıkları Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdiğini ve ilgili hakim ve savcılara dağıtılmasını istediklerini belirtti.

Hanefi Avcı'nın yazdığı kitaptaki iddialar konusunda ise Ertosun, kitabı okumadığını ama haberleri basından takip ettiğini söyledi. Kendisini tanımadığını ancak kamuoyundan takip ettiği kadarıyla dürüst bir imaj bıraktığını savunan Ertosun, yazılanların üzerinde durulması gerektiğini, eskiden beri kendilerinin söyledikleri bazı konularında teyit edildiğini ileri sürdü. Ertosun, Avcı ile aralarında bir çelişki olmadığını iddia etti.

Hakim ve savcıların atanmasıyla ilgili 'adamcılık' iddiaları konusunda da Ertosun, bu tür iddiaların eskiden beri olduğunu söyledi. Gelip kendilerini tanıtan bazı arkadaşları olduğunu anlatan Ertosun, kurulun kapısından içeri girmeyen bazı kişilerin de Yargıtay'a üye seçildiğini belirtti. Bunların isimlerini de verebileceğini dile getiren Ertosun, "Yani olaya sadece tek bir cepheden bakmamak lazım. Türkiye'de maalesef yerleşmiş bir durum var. 'Araya girme durumu' oluyor. Ama bunların ne kadarı gerçekleştiriliyor, ne kadarı gerçekleştirilmiyor? Biz objektif kaldığımıza, objektif davrandığımıza inanıyoruz." dedi. Ertosun, iddia sahiplerini de iddialarını ispatlamaya çağırdı.

HSYK'NIN DEĞİŞMESİNİ İSTİYORUZ

HSYK'nın Anayasadaki 159. maddede yer alan yetkilerini kullanmak istemesiyle hedef haline geldiğini iddia eden Ertosun, basında çıkan bütün haberlerin dikkate alındığını kaydetti. HSYK'nın hakim ve savcıları koruma gibi bir görevi bulunmadığını dile getiren Ertosun, Türk yargısının daha iyi işlemesi, adaletin sağlanması için çalıştıklarını söyledi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı hakkında daha önce suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Ertosun, bunların Yargıtay'a iletildiğini ancak kendilerine herhangi bir dönüş olmadığını söyledi. Başvurunun bakanlıkta olduğunu fakat herhangi bir işlem yapılmadığını dile getiren Ertosun, müsteşar hakkında izin verilmezse, Yargıtay da soruşturma açmazsa konunun HSYK'daki üyelerle tekrar ele alınacağını ve kendisinin tek başına karar vermesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına atama konusunu gündeme getirdiklerini ancak görüşülmediğini ifade eden Ertosun, şimdi de bunalım çıktığını söyledi. Ertosun, atama yapılmamasının nedeninin Danıştay ve Yargıtay'dan seçilen üyeler olmadığını belirtti. Kurul tarihinde ilk defa adli tatilde çalışma kararı aldığını savunan Ertosun, aslında bunların olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Başbakanın HSYK'ya yönelik "Dedeler artık hakim atayamayacak" sözlerinin sorulması üzerine Ertosun, sözlerin seçim atmosferinde söylendiğini belirterek 12 Eylül'den sonra bu sözlerin söylenmemesini istedi.

Anayasa Mahkemesi'nin değişikliğin yargı bağımsızlığını güçlendirdiği yönündeki görüşünün sorulması üzerine ise Ertosun, "Anayasa Mahkemesi mevcut anayasa çerçevesinde başlangıç ilkeleri ve değiştirilemez 1, 2 ve 3. maddeleri çerçevesinde karar verdi. Halbuki Anayasa değişikliği toplumun geleceğine ışık tutan perspektiflerdir. Biz burada olması gerekeni de anlatıyoruz. Taşradan gelenlere karşı değiliz. Tüm disiplin kararlarının yargı yoluna açılmasını istiyoruz. HSYK üyeleri de HSYK'nın değiştirilmesinden yana. Biz bu şekilde değişsin istemiyoruz. Türk halkının gerçek beklentilerine uygun bir Kurul haline getirelim istiyoruz. İleriki yıllarda Kurul seçimleri siyasi bir arenaya dönecektir. Bundan Türk halkı çok büyük sıkıntı çekecektir ve kısa bir süre sonra bunun tekrar değiştirilmesi gündeme gelecektir." diye konuştu.

Yargı mensuplarına ait ses kayıtlarının sorulması üzerine Ertosun, şöyle konuştu: "Bunları eğer devlet yapıyorsa ortada çok vahim bir durum vardır ve bunların devletten ayıklanması gerekir. Devlet değil, başka güçler izliyorsa da bunların devlet tarafından araştırılması, ortaya çıkartılması gerekir."

Birbiri ile ilgisi olmayan maddelerin bir arada oylanmasının torba kanunu olduğunu savunan Ertosun, Romalıların buna siyasi rüşvet veya muaza dediklerini ve Milattan Önce 98 yılında bunu yasakladıklarını belirtti. "Bugün ise 2108 yıl sonra Türk halkının önüne torba bir kanun getiriliyor, evet veya hayır denilmesi isteniyor." diyen Ertosun, "Biz bunun doğru olmadığını, kriterlere aykırı olduğunu söyledik ve Romalıların 2108 yıl önce yasakladıkları bir uygulamanın doğru olmadığını belirttik. Bugün fakültelerimizde Roma Hukuku kaldırılıyor." şeklinde konuştu.

31 Ağustos 2010 - 14:30:47
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:29Ankara'da 70 bin kişilik rekor iftar
17:18Budak'ın avukatları tutukluluğa itiraz etti
17:04Mullen Ankara'da
16:58Yıldız: Şeffaflığın en büyük gerekçesi basın
16:33Koşaner'den şehit ailelerine iftar
15:37Referanduma 10 gün kala anket sonuçları
15:30Emine Erdoğan, Türkiye'ye hareket etti
15:22Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı
15:15Ergin: Görüşmeler kriterlerde tıkanıyor
14:32Firavun Faresi Kobra'ya karşı
13:52Koşaner'in nezaket ziyaret 50 dakika sürdü
13:51Ergin: Güven erozyonu oluştu
12:46"Acele edin yoksa deliller yok edilecek"
12:24Günay'dan Tarkan'a destek Eroğlu'na eleştiri
12:11İdamla yargılanan Ülkücü Semiz: EVET
11:48Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta
11:33İşte Adalet Ağaoğlu'nun tercihi
11:29"Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı
11:06"Kardeşimi duvara vura vura öldürdüler"
10:50Atatürk Havalimanı'nda şarbon paniği
10:00Üçok'un müdahillik talebi reddedildi
08:53KPSS düğümünü çözen itiraf
08:33Güner'in kulakları bakın nereleri dinlemiş
08:32YARSAV partisini Apo telaşı sardı
08:28Pakistan için bir araya geliyorlar
08:25Koşaner'in ilk yabancı ziyaretçisi o olacak
08:24Büyük şehirlerin ezansız semtleri artıyor!
08:20Bayram dönüşü için biletler tükendi
08:16ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
08:15Yargıda bir skandal ses kaydı daha
Daha fazla haber göster
08:11Başörtülülere ağza alınmayacak hakaret
08:08Bu sefer sel olan gözyaşları
00:12Evet diyoruz, neden mi?
00:02Çok boyutlu dış politika ve ekonomi
23:51Ankara Sivil Toplum Platformu: EVET
23:36Kriptolar İsrail'in eline geçtiyse eyvah!..
23:29Gül, BM Güvenlik Konseyi başkanı
23:26Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Cezaevi'nde
22:15Bakan Günay: Ertuğrul gemisi birleştirdi
21:49Ankara Barosu Adayı: Cübbede rütbe olmaz
20:34Yunanistan: 69 - Rusya: 73
17:55Özbek: Hırpalanıyoruz
17:30''KPSS'' zanlısı serbest bırakıldı
17:18ÖSYM'de bugünkü aramalar tamamlandı
17:13Halkalı saldırısının iddianamesi tamamlandı
17:08Engin'den savcıya baskı: Doğan'ı serbest bırakın
16:44Çiçek'i, kızı vazgeçirmeye çalışacak
16:40"Hürriyetsiz yaşamak cehennem gibidir"
16:31Milli Eğitim Müdürü adliyeye sevk edildi
16:10Bütün sırlar 3 saat 22 dakikada
15:31Referandumda alınacak tedbirler ilgili genelgesi
15:09Başbakan kucaklayıcı bir dil kullansın
14:42''İnternet andıcı''nda 4 generale talimat
14:16Saçı: Oğlumun suçsuz olduğuna inanıyorum
13:35Hak-İş Başkanı Uslu'ya 'Evet' afişi sorgusu
13:27Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
13:23E. Hakim Serdaroğlu: HSYK maddesi önemli
13:23Ankara'da 124 STK 'evet' diyecek
12:5928 Şubat'ın kebapçısı: Fişlenmemek için 'evet'
12:53Dünya Ehl-i Beyt Vakfı: Evet
12:49Türkiye'ye 'en popüler ülke" ödülü
12:16Cumhurbaşkanı Gül, Bosna-Hersek'e gitti
11:59'Evet' demezsen imanından şüphe ederim
11:32Büyükşehir'den emniyete büyük destek
11:30Ergenekon'da sanıklar salonu terk etti
11:20Büyüknalbant: 'Evet' ile Türkiye değişecek
11:16Aysel Tuğluk'a zorla getirilme kararı
11:1312 Eylül Utanç Müzesi Ankara'da kuruluyor
11:04KPSS zanlısı savcıya ifade verecek
10:49"Ülkücü solcu gençlerin işkence çığlıkları..."
10:40Milli Eğitim Müdürü Budak gözaltına alındı
10:21ÖSYM'deki incelemeler 3. gününde devam ediyor
10:13Kadir Özbek'ten "ses kaydı" açıklaması
10:03Ordudan ihraç edilişinin hesabını soracak
09:5412 Eylül'de cezaevinde yatan ülkücü konuştu
09:13Keşke Gül için bir madde konsaydı
08:4712 Eylül'de yüzde 53 şüphesi!
08:31Hayır'cı yargıçları Oktay seçtirdi
08:31Öcalan ve Kandil'in bilek güreşi
08:29Yeşil'in sağ kolu Eruygur'la çalışıyordu
08:23Kurşunlar bizden gitmesin diye...
08:17Dursun Çiçek ölüm orucuna başladı
08:16KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
08:14Duble yollarda hız sınırı artırıldı
08:13Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
08:11Umreciler THY'den ek sefer istiyor
07:5512 Eylül'den ölüm belgeleri!
07:27Ulusal güvenlik tehdit altında
07:08Tony Blair, yeni kitabında Erdoğan ve Gül'ü övdü
00:43Dursun Çiçek ölüm orucunda
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
"Yiğit"çe bir çıkışa dair
 
 
Ayhan BİLGEN
ABD'nin talepleri ve yol ayrımı
 
 
Harun KABAN
Ahmet Hakan’ın 5 sorusuna 3 cevap
 
 
Kevser TOPKAR
Referanduma niçin "Hayır" diyorlar?
 
 
Necmettin EVCİ
Yeni yargı düzeni ve...
 
 
Selami SAYGIN
Uludağ Üniversitesi'nde neler oluyor?
 
 
Serdar AYDIN
Recai Yıldırım’ın üslup sorunu…
 
 
 
 
 
Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
 
KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
 
CHP afişindeki çirkin benzetme
 
Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
 
Kurşunlar bizden gitmesin diye...
 
 
 
 
 
Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

(Eflatun)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.350
 
 Altın
59.97 60.41
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Yeşilçam'da oluşturduğu kötü karakterle bir döneme damgasını vuran sanatçı Nuri Alço'nun ölmeden önceki son arzusu ne?  
 
 
 
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK'ya genel af' talebi 'ruh ikizi' MHP kanadından ters tepkiler aldı. Kılıçdaroğlu'nun 'evetçi sanatçılar' Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'u da telefonla arayıp görüşmesi ülkücüleri iyice kızdırmaya başladı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app