DOLAR 1.507 - EURO 1.940 - ALTIN 60.41 - IMKB 59443
Cuma 3 EYLÜL 2010
Dursun Çiçek revire kaldırıldı Mullen Ankara'da Erbakan Cuma çıkışı oyunu açıkladı Başbakan Diyarbakır'da halka sesleniyor Churchill, Mussolini için suikast emri vermiş Referanduma 10 gün kala anket sonuçları İzmir'de banka soygunu Borsa, ilk seansı 60.882 puandan tamamladı Gün ortasında dolar 1,506 TL, euro 1,933 TL Ülkelerin borsalarındaki son durum habertaraf.com
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Ankara İncek imar planı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bruce Willis'e ruh veren adamın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
İki tür
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa YILDIZ
 
Alper GÜRKAN
 
Nazlı ILICAK
 
 
 
Yunanistan'ın en çok okunan Kürt yazarı: Evet
 
 
 
ATİNA- Yunanistan'ın en çok okunan Kürt yazarı: Kürtler evet diyerek darbecilerle hesaplaşmalı.
 
Yurtdışında yaşayan Kürt kökenli aydın ve siyasetçilerden referanduma destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. 12 Eylül askeri cuntası tarafından işkence gören ve Yunanistan'da yaşamak zorunda bırakılan Kürt aydın ve gazeteci Cemil Turan, Türk ve Kürtlere kan kusturan darbecilerle hesaplaşmak isteyen Kürtlerin referandumda 'evet' demeleri gerektiğini söyledi.

Anayasa değişiklik paketinde yer alan değişikliklerin, demokratik yeni bir anayasanın ilk adımı olacağına dikkat çeken Turan, AK PARTİ'ye bu konuda yardımcı olmak gerektiğini söylüyor: "Bu gelişmeler askeri diktatörlüğün getirdiği anayasanın duvarında delikler açıyorsa, bunu selamlamak lazım. Bir bütün olarak Kürtler, bu anayasa değişikliğine 'evet' demeli. Seslerini yükseltmeli. Bu bir fırsattır."

Atina'da ulusal Elefterotipiya gazetesi ile Basın Bakanlığı'nda gazeteci olarak çalışan Cemil Turan, Yunanistan'da en çok okunan Kürt yazar durumunda. Eserleri arasında Yunanca yazılmış 'Kardelenler kan içinde', 'Kurtların gözü', 'Gece gündüze bakıyor', 'Ağrı dağının çocukları' adlı romanları ile Kemal Burkay'ın 'Geçmişten bugüne Kürtler ve Kürdistan' kitabının Yunanca çevirisi bulunuyor. 'Yezidiler' adlı araştırma ve inceleme kitabı ise şu an baskıda. Türkiye'ye dönmek istediğini anlatan Cemil Turan, bunun için hukuki zeminin hazırlanması gerektiğini belirtiyor.

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) boykot kararını 'politikasızlık' olarak değerlendiren Cemil Turan, "BDP, Kürt'leri temsil etmiyor." diyor. Turan, Türkiye genelindeki demokratikleşmenin, Kürt halkı için de demokratikleşme anlamına geldiğini ifade ediyor.

Demokratik açılımı selamladığını belirten Turan, Kürtlerin demokratik haklarını kazanması konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal gibi samimi olduğunu ve alkışlanması gerektiğini ifade ediyor. Terör örgütü PKK'yı da eleştiren Kürt gazeteci, bu konuda net ifadeler kullanıyor: "Kürt halkının mücadelesinin temel yolu politik mücadeledir. Türkiye'de verilen silahlı mücadele, Kürt halkını geri götürmüştür. Zarar getirmiştir. Türkiye'yi terörize etmiştir."

Türkiye'de Kürt sorunundan maddi manevi anlamda nemalanan PKK, Ergenekon, derin devlet gibi yapılar bulunduğunu vurgulayan Turan, bu güçlerin Türk-Kürt kardeşliğini istemediklerini ifade ediyor.

"KÜRTLER 'EVET' DİYEREK 12 EYLÜL'LE HESAPLAŞMALI

Cunta döneminde akıl almaz işkenceler sonrası 1984 yılında Yunanistan'a sığınan Cemil Turan, 27 yıldır Atina'da yaşayan önemli Kürt aydınlardan biri. Uzun yıllar Kürt gençlik hareketlerinde aktif görevler almış. Kürt siyasi hareketini de yakından bilen Turan, 1984-1996 yılları arasında Kürdistan Sosyalist Partisi'nin (PSK) Yunanistan temsilciliğini yapmış. Turan, uzun yıllardan bu yana Atina'da gazeteci ve yazar olarak çalışmalarını sürdürüyor. Cihan'a önemli açıklamalarda bulunan Cemil Turan, Türk ve Kürtlerin eşit koşullarda yaşamasının yolunu açacak ve faşist cunta anayasasının sonunu hazırlayacak referandumda Kürtlerin 'evet' demesi gerektiğini söyledi. Turan, "Türk ve Kürt annelerin ağlaması dursun diyenler, bu fırsatı kaçırmamalı." ifadelerini kullanıyor. Turan, Türkiye'de yaşayan ailesinin referandumda 'evet' oyu kullanacağını söylüyor.

Referandum sürecinde Türkiye'nin 'evetçiler' ve 'hayırcılar' şeklinde bölünmesinin kötü olduğunu söyleyen Turan, şu görüşleri dile getiriyor: "Çünkü Türkiye için bir ayıp, bir yüz karası söz konusu: 30 yıldır ülke faşist bir anayasa ile yönetiliyor. Kenan Evren ve diğer generaller, İtalyan faşist Mussoloni döneminde yapılan bir anayasayı Türkiye'de uyguladılar. Bugüne kadar Türkiye'de Türk ve Kürt halkı üzerinde demokrasi kılıcı gibi duran aslında bu faşist kılıç bu anayasadır. Bugün bu anayasanın nispi olarak terk edilmesi çok önemli bir olaydır. Aslında bu, 12 Eylül faşizmi ile hesaplaşmaktır." 12 Eylül anayasasından toplumun her kesiminin zarar gördüğüne dikkat çeken Turan, "Bugün anayasa değişikliğine hayır diyenler, bence 12 Eylül faşizmine evet diyenlerdir." ifadelerini kullanıyor. Bir bütün olarak 12 Eylül darbesinin gelişen Kürt ulusal hareketini boğmak için yapıldığını savunan Turan, şu iddialarda bulunuyor: "Demokratik Kürt hareketini terörize etmek içindi. PKK diye bir şey yoktu. Terör yoktu. Terör yaratıldı. Terör beslendi. Türkiye'nin başına kasıtlı olarak bela ettiler."

Kürt gazeteci-yazar, Anayasa paketini şu ifadelerle savunuyor: "Daha ileri daha demokratik, Avrupa normlarına uygun bir anayasanın ön adımı olacaksa elbette bunu selamlamak lâzım. Buna sahip çıkmak lazım. Bu değişiklikler, gerçekten çok demokratik değişimler."

"CHP'YE OY VEREN KÜRTLER DİKKATLİ OLMALI"

BDP'nin CHP ve MHP saflarında yer almasını eleştiren eleştiren Turan, bu partilerin farklı hesaplar içinde olduklarını söylüyor. CHP'ye oy veren Kürtlerin dikkatini çeken Turan şu iddialarda bulunuyor: "Sosyal demokrat olduğunu söyleyen bir CHP'nin entrikalarla başa gelmiş lideri Kılıçdaroğlu, tamamen soyadı gibi kılıcı eline almış Kürt düşmanlığı yapmaktadır. Alevi düşmanlığı yapmaktadır. Türk düşmanlığı yapmaktadır. Türk, ilerici, demokrat işçi sınıfının düşmanlığını yapmaktadır. Bilerek ya da bilmeyerek, belli çıkarlara hizmet için mi CHP böyle yanlış bir politika içerisindedir? CHP'ye oy veren Kürt vatandaşları bunu çok iyi düşünmelidirler."

"BDP, ÖZGÜR İRADELERE İPOTEK KOYAMAZ"

BDP'nin referandumu boykot kararını politikasızlık olarak değerlendiren ve 21. yüzyılda kimsenin iradesine ipotek konulamayacağını söyleyen Turan, BDP'nin Kürt'leri temsil etmediğini belirtiyor. Turan, konuşmasını şöyle sürdürüyor: "Bugün boykot etmek politikasızlıktır. İnsanların özgür iradesine ipotek koymaktır. Dünyanın değiştiği 21. yüzyılda, insanların iradesine baskı koyamazsın. Sandık oradadır. Gidersin evet-hayır oyunu verirsin. Saygı duyarım. Kürt halkının talebi, bu faşist anayasanın kaldırılmasıdır. Kendimizi kandırmıyoruz. Mevcut değişiklik Kürt halkına büyük şeyler getirmeyecektir. Ama Türkiye genelindeki demokratikleşme, Kürt halkı için demokratikleşmedir. Yerine daha demokratik, daha ilerici, insan haklarına daha saygılı, yeni yapılacak bir anayasanın yolunu açarsak, bu mücadelemizin kazanım sayfası olacaktır."

"PKK, KÜRTLERİ GERİ GÖTÜRMÜŞTÜR; ÇÖZÜM DEMOKRATİK MÜCADELE"

Terör örgütü PKK'nın son dönemde tırmandırdığı eylemlerle ilgili olarak da Kürt yazar, şu önemli tespitlerde bulunuyor: "Kürt halkının ulusal kurtuluş mücadelesinin temel yolu politik mücadeledir. Türkiye'de verilen silahlı mücadele, Kürt halkını geri götürmüştür. Zarar getirmiştir. Türkiye'yi terörize etmiştir. 5 bin köyün yakılması, yokedilmesi, yaklaşık 4-5 milyon insanın göç ettirilmesi, bu politikanın sonucudur. Bu bir talihsizliktir."

Teröristbaşı Abdullah Öcalan ve BDP ile ilgili de Turan, "İmralı'dan olsun, PKK'dan olsun ileri sürülen öneriler detaylı incelendiğinde bunların içi boş öneriler olduğu görülür. Kürt halkına bir çözüm getirmeyen öneriler. Maalesef Kürt partisi olduğunu silahlı yöntemlerle mücadele ettiğini söyleyen grubun, ileri sürmüş olduğu şey, özünde Kürt halkına bir şey getirmiyor. İçi boş laflar."

"PKK, BELLİ GÜÇLERİN OYUNCUSU"

Bugünkü durumun karınlık güçlerin ve derin devletin politikasının devamı olduğunu ifade eden Cemil Turan, son gelişmeleri şöyle yorumluyor: "PKK silahlı mücadeleyi bıraktı tırmandırdı, bunların hepsi belli güçlerin belli ellerin oyunu. Türkiye'nin terörle, silahla bir yere varamayacağı ortadadır. Binlerce Türk askeri öldü, binlerce Kürt genci telef oldu." Türkiye'nin boş yere ekonomik kaynaklarını silaha ve savaşa heba ettiğini belirten Turan, "Eğer bunlar, gelişmeye ve eğitime ve sağlığa kullanılsaydı bugün Türkiye farklı bir yerdeydi." diyor.

PKK ile savaşın devamından yana olanlar olduğuna dikkat çeken Cemil Turan, şunları söylüyor: "Silah kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı var. İnsan kaçakçılığı var. Bu belli merkezlerde toplanmaktadır. Bunlar savaşın devamından yanadırlar. Çünkü bir dönemde 'Apo zammı' denen bir zam vardı. Doğu'ya gidenlere daha fazla maaş veriyorlardı. Adam savaş devam etsin istiyor. Bunlar bitmeli. Ve Kürt halkının önünde barışçıl, demokratik bir yaşam yolu açılmalıdır."

"ÖZAL GİBİ ERDOĞAN'IN SAMİMİYETİNE İNANIYORUM"

"Darbe anayasasını değiştirmek ve Kürtlere önemli açılımlarda bulunmak Başbakan Erdoğan'a nasip oldu." diyen Turan, "Türk ve Kürt insanların boşuna ölmemesi için bugün Erdoğan bu sağduyuyu gösteriyor. İdeolojik ve politik olarak çok farklı düşünmemize rağmen, ben başbakanın samimiyetine inanıyorum. '13 Eylül yeni bir anayasanın adımıdır' lafına inanıyorum. Bu onun içinde Türkiye halkları için de bir fırsattır." Cemil Turan, gelecek yıl yapılacak seçimleri AK Parti'nin kazanması durumunda, açılım sürecinin devam edeceğini düşünüyor.

Turan, Turgut Özal'ın Kürtlerin kalbindeki özel yerine de vurgu yapıyor: "Özal tarihe geçti. Kürt halkının kalbinde yer aldı. Küçük laflar söyledi, ama o dönemde büyük laflardı. 'Türkiye'de Kürt halkı vardır, bu kadar milyon insan vardır' gibi laflar büyük sözlerdi. Özal yaşamış olsaydı Türkiye bugün bu yerde değildi. Binlerce insan boşu boşuna öldürülmemişti."

"TÜRK VE KÜRTLER BARIŞÇIL DEMOKRATİK GÜNLERE ULAŞACAKLAR"

Gelişmelerden umutlu olduğunu ve daha güzel yarınlara gidildiğini ifade eden Kürt aydın Cemil Turan, Kürt halkının bugünkü kazanımları adım adım elde ettiğini söylüyor. Turan, "Bu referandum ileri demokratik bir adımdır. Genelde Türkiye'nin kazanımı Kürt halkının kazanımıdır. Onun için bütün Kürt halkı evet demek zorundadır. Evet demeli. Bunu kucaklamalı. Türk ve Kürt halkının sağduyusuyla daha ileri, günlere barışçıl demokratik günlere ulaşabileceğine inanıyorum."

12 EYLÜL DÖNEMİNDE İŞKENCE GÖRDÜ

Yunanistan'da sürgün yaşayan Kürt aydın ve gazeteci Cemil Turan Bazidi, Ağrı Doğubayazıtlı. 1974-80 yılları arasında İstanbul'daki devrimci demokrat Kürt hareketi içinde yer almış. 12 Eylül askeri darbesiyle tutuklanan Turan, Selimiye Askeri Kışlası ve 1983 yılı Ocak-Şubat aylarında 59 gün Gayrettepe 1. Şube'de işkencelerden geçmiş. Hala o dönem yapılan işkencelerin vücudunda bıraktığı hasarları tedavi ile uğraşıyor. Kürt gazeteci, "Cunta işkencelerine maruz kalan cezaevlerinin dili bizleriz" diyor. Cemil Turan'ın korkunç işkencelerden geçtiği o günler ile kendi ağzından Yunanistan'a geliş süreci ise şöyle: "Ülkeden kaçmak zorunda kaldım. Hem İstanbul hem de Diyarbakır sıkıyönetim mahkemesinden tutuklama kararları çıkmıştı. Ülkeyi terk etmek zorunda kaldım. 1984'ün başlarında Yunanistan'a sığınmacı olarak geldim. 27 yıl gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen vücudumda işkence izleri mevcut. Sadece işkence izleri değil hala işkencenin tedavisi ile uğraşmaktayım. Bu yılın ocak ayında sol omzumdan bir ameliyat geçirdim. Filistin askısından dolayı yırtılan damarlar ve kan pıhtılaşmaları bulunmaktaydı. Onları temizlediler. Bundan 3-4 yıl önce sağ omzumdan operasyon geçirdim. Bileğimde avuç içimde darp ve falakaların tesiriyle vücudumun bir çok yerinde işkence anında meydana gelen yaralar var. Bu yaralardan elektrik şoku veriliyordu. Ayağımda bileğimde açılan yaralardan elektrik kabloları içeri sokularak işkence yapılıyordu. Hala o dönemin acılarını çekmekteyiz. Aradan 30 yıl geçmiş olmasına rağmen, bugün hem sıhhat olarak hem psikolojik olarak askeri faşist diktatörlüğün işkencelerini yaşıyoruz."

"CEZAEVLERİNİN DİLİ, İŞKENCE GÖREN BİZLERİZ"

Başbakan Erdoğan'ın 'Diyarbakır ve Van cezaevinin dili olsa da konuşsa' sözlerini hatırlatan Turan, "Gerçekten cezaevlerinin dili bizleriz. Çünkü bizzat o işkenceleri yaşadık." diyor. Gazeteci Cemil Turan, işkence günlerini anlatmayı şöyle sürdürüyor: "Gayrettepe'deki işkence döneminde günlerce Filistin askısında kaldım. Elektik şoku, soğuk su, soğuk banyo gibi psikolojik işkencelerden geçirildim. Tırnaklarım çekildi. Dişlerimin arasına bile kablo koyup cereyan verdiler. Bende yıllarca etkisi kalan işkence, bitişik hücrede bir genç kıza yapılan işkenceydi. Ses tonu ve çığlıklarından küçük yaşta olan bir kız olduğu anlaşılıyordu. Hıçkırıyordu, ağlıyordu. 'Yapmayın, Lütfen bırakın!' diyordu. Onun çığlıkları bitişikte sıramı bekleyen bir kişi olarak beni çıldırtmıştı. Kafamı duvarlara vuruyordum, kapıya vuruyordum. Gözlerim bağlıydı. Çırılçıplaktım. Ona yapılan işkenceyi daha çok ruhumda hissediyordum. Vücudum uyuşmuştu. O kıza yapılan işkencenin, aradan geçen 30 yıla rağmen ruhumda izi kaldı. Daha sonra Selimiye Kışlası'na götürüldüm. Orada Gayrettepe'yi arar duruma geldik."

31 Ağustos 2010 - 11:21:18
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:50Dursun Çiçek revire kaldırıldı
17:29Ankara'da 70 bin kişilik rekor iftar
17:18Budak'ın avukatları tutukluluğa itiraz etti
17:04Mullen Ankara'da
16:58Yıldız: Şeffaflığın en büyük gerekçesi basın
16:33Koşaner'den şehit ailelerine iftar
15:37Referanduma 10 gün kala anket sonuçları
15:30Emine Erdoğan, Türkiye'ye hareket etti
15:22Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı
15:15Ergin: Görüşmeler kriterlerde tıkanıyor
14:32Firavun Faresi Kobra'ya karşı
13:52Koşaner'in nezaket ziyaret 50 dakika sürdü
13:51Ergin: Güven erozyonu oluştu
12:46"Acele edin yoksa deliller yok edilecek"
12:24Günay'dan Tarkan'a destek Eroğlu'na eleştiri
12:11İdamla yargılanan Ülkücü Semiz: EVET
11:48Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta
11:33İşte Adalet Ağaoğlu'nun tercihi
11:29"Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı
11:06"Kardeşimi duvara vura vura öldürdüler"
10:50Atatürk Havalimanı'nda şarbon paniği
10:00Üçok'un müdahillik talebi reddedildi
08:53KPSS düğümünü çözen itiraf
08:33Güner'in kulakları bakın nereleri dinlemiş
08:32YARSAV partisini Apo telaşı sardı
08:28Pakistan için bir araya geliyorlar
08:25Koşaner'in ilk yabancı ziyaretçisi o olacak
08:24Büyük şehirlerin ezansız semtleri artıyor!
08:20Bayram dönüşü için biletler tükendi
08:16ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
Daha fazla haber göster
08:15Yargıda bir skandal ses kaydı daha
08:11Başörtülülere ağza alınmayacak hakaret
08:08Bu sefer sel olan gözyaşları
00:12Evet diyoruz, neden mi?
00:02Çok boyutlu dış politika ve ekonomi
23:51Ankara Sivil Toplum Platformu: EVET
23:36Kriptolar İsrail'in eline geçtiyse eyvah!..
23:29Gül, BM Güvenlik Konseyi başkanı
23:26Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Cezaevi'nde
22:15Bakan Günay: Ertuğrul gemisi birleştirdi
21:49Ankara Barosu Adayı: Cübbede rütbe olmaz
20:34Yunanistan: 69 - Rusya: 73
17:55Özbek: Hırpalanıyoruz
17:30''KPSS'' zanlısı serbest bırakıldı
17:18ÖSYM'de bugünkü aramalar tamamlandı
17:13Halkalı saldırısının iddianamesi tamamlandı
17:08Engin'den savcıya baskı: Doğan'ı serbest bırakın
16:44Çiçek'i, kızı vazgeçirmeye çalışacak
16:40"Hürriyetsiz yaşamak cehennem gibidir"
16:31Milli Eğitim Müdürü adliyeye sevk edildi
16:10Bütün sırlar 3 saat 22 dakikada
15:31Referandumda alınacak tedbirler ilgili genelgesi
15:09Başbakan kucaklayıcı bir dil kullansın
14:42''İnternet andıcı''nda 4 generale talimat
14:16Saçı: Oğlumun suçsuz olduğuna inanıyorum
13:35Hak-İş Başkanı Uslu'ya 'Evet' afişi sorgusu
13:27Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
13:23E. Hakim Serdaroğlu: HSYK maddesi önemli
13:23Ankara'da 124 STK 'evet' diyecek
12:5928 Şubat'ın kebapçısı: Fişlenmemek için 'evet'
12:53Dünya Ehl-i Beyt Vakfı: Evet
12:49Türkiye'ye 'en popüler ülke" ödülü
12:16Cumhurbaşkanı Gül, Bosna-Hersek'e gitti
11:59'Evet' demezsen imanından şüphe ederim
11:32Büyükşehir'den emniyete büyük destek
11:30Ergenekon'da sanıklar salonu terk etti
11:20Büyüknalbant: 'Evet' ile Türkiye değişecek
11:16Aysel Tuğluk'a zorla getirilme kararı
11:1312 Eylül Utanç Müzesi Ankara'da kuruluyor
11:04KPSS zanlısı savcıya ifade verecek
10:49"Ülkücü solcu gençlerin işkence çığlıkları..."
10:40Milli Eğitim Müdürü Budak gözaltına alındı
10:21ÖSYM'deki incelemeler 3. gününde devam ediyor
10:13Kadir Özbek'ten "ses kaydı" açıklaması
10:03Ordudan ihraç edilişinin hesabını soracak
09:5412 Eylül'de cezaevinde yatan ülkücü konuştu
09:13Keşke Gül için bir madde konsaydı
08:4712 Eylül'de yüzde 53 şüphesi!
08:31Hayır'cı yargıçları Oktay seçtirdi
08:31Öcalan ve Kandil'in bilek güreşi
08:29Yeşil'in sağ kolu Eruygur'la çalışıyordu
08:23Kurşunlar bizden gitmesin diye...
08:17Dursun Çiçek ölüm orucuna başladı
08:16KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
08:14Duble yollarda hız sınırı artırıldı
08:13Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
08:11Umreciler THY'den ek sefer istiyor
07:5512 Eylül'den ölüm belgeleri!
07:27Ulusal güvenlik tehdit altında
07:08Tony Blair, yeni kitabında Erdoğan ve Gül'ü övdü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
"Yiğit"çe bir çıkışa dair
 
 
Ayhan BİLGEN
ABD'nin talepleri ve yol ayrımı
 
 
Harun KABAN
Ahmet Hakan’ın 5 sorusuna 3 cevap
 
 
Kevser TOPKAR
Referanduma niçin "Hayır" diyorlar?
 
 
Necmettin EVCİ
Yeni yargı düzeni ve...
 
 
Selami SAYGIN
Uludağ Üniversitesi'nde neler oluyor?
 
 
Serdar AYDIN
Recai Yıldırım’ın üslup sorunu…
 
 
 
 
 
Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
 
KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
 
CHP afişindeki çirkin benzetme
 
Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
 
Kurşunlar bizden gitmesin diye...
 
 
 
 
 
Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

(Eflatun)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.350
 
 Altın
59.97 60.41
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Yeşilçam'da oluşturduğu kötü karakterle bir döneme damgasını vuran sanatçı Nuri Alço'nun ölmeden önceki son arzusu ne?  
 
 
 
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK'ya genel af' talebi 'ruh ikizi' MHP kanadından ters tepkiler aldı. Kılıçdaroğlu'nun 'evetçi sanatçılar' Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'u da telefonla arayıp görüşmesi ülkücüleri iyice kızdırmaya başladı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app