DOLAR 1.507 - EURO 1.940 - ALTIN 60.41 - IMKB 59443
Cuma 3 EYLÜL 2010
Dursun Çiçek revire kaldırıldı Mullen Ankara'da Erbakan Cuma çıkışı oyunu açıkladı Başbakan Diyarbakır'da halka sesleniyor Churchill, Mussolini için suikast emri vermiş Referanduma 10 gün kala anket sonuçları İzmir'de banka soygunu Borsa, ilk seansı 60.882 puandan tamamladı Gün ortasında dolar 1,506 TL, euro 1,933 TL Ülkelerin borsalarındaki son durum habertaraf.com
 
 
 
Evet diyoruz, neden mi?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Ankara İncek imar planı
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bruce Willis'e ruh veren adamın ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Evet çıkarsa çeteler biter
 
 
Taraf
Ahmet ALTAN
İki tür
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Sorulara sorularla cevap veriyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bedri ile Fazıl
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
Af...
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Bosna Hersek'e mesajı: Bölünerek bir yere varamazsınız
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Anayasa Mahkemesi Partisi
 
 
Bugün
Esra UÇAR
Allah belanızı versin deyip geçip gidecek miyiz?
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Edebiyat ve kuram
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
İnternet kuşağı çocukları gerçek dünyayı seviyor
 
 
Vatan
Hikmet BİLA
12 Eylül 'tatilci'lerine...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Akdeniz'deki sır ölüm, semboller, bağlantılar..
 
 
Radikal
Mehmet Ali KIŞLALI
Asker- medya ilişkileri nereden nereye?
 
 
Vakit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Obama’nın Müslümanlığı
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Gözyaşınıza sahip çıkın Sayın Başbakan... Ya da bir daha ağlamayın!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Gül: Biz de milli takımız
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Nurettin Veren ve The Cemaat'te yeni bir ihanet!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
230 bin 'zorunlu asker' 'angarya sektörü'nde
 
 
 
 
Harun KABAN
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa YILDIZ
 
Alper GÜRKAN
 
Nazlı ILICAK
 
 
 
Gizli sırlarımız İsrail’in elinde
 
 
 
Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner'in 2007'de İsrail'den alınan cihazlarla 2 bin kişiyi yasa dışı dinlettiği ortaya çıktı.
 
Gökhan ÖZDAĞ'ın haberi

TSK, iddiayla ilgili soruşturma başlatırken dinlenen isimler öfkeli. Bir askeri yetkilinin iddiası ise başkenti şoke etti: İsrail, bu sistem sayesinde tüm Türkiye'nin telefonlarını dinleyebiliyor.

Türkiye, yeni bir telekulak vakasıyla karşı karşıya. Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner'in 2007'de 'PKK'lıları dinleyeceğiz' gerekçesiyle İsrail'den aldırdığı cihazla iki bin kişiyi yasadışı olarak dinlettiği ortaya çıktı. Bir askeri yetkili ise başkenti sarsan bir iddia ortaya attı: "GES Komutanlığı tüm GSM firmalarım dinleyebilecek bir sistem siparişi verdi. İsrail bu sistemi bize satmadan önce Türkiye'deki tüm GSM sistemi hakkında bilgi aldı. Türkiye'nin tüm GSM bilgileri İsrail'de ve bizi istediği an dinleyebilir."

HAPİS CEZASI VAR

Taraf Gazetesi'nin haberine göre  Güner, Korgeneral rütbesiyle İstihbarat Başkanlığı görevini yürüttüğü sırada İsrail'den Genelkurmay Elektronik Sistemleri (GES) Komutanlığı'na dinleme sistemi aldırdı. 3 Temmuz 2005'te yürürlüğe giren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Kanunu'na göre dinlemeleri sadece MİT, Emniyet ve Jandarma yapabiliyor. Bu üç kurum haricinde dinleme yapanların, fiilin durumuna göre üç yıldan başlayan hapis cezalarıyla cezalandırılması gerekiyor. Yasaya göre GES Komutanlığı'nın dinleme yetkisi yok. Dinleme amaçlı malzeme alması da mümkün değil.

YASAYI DELMEK İÇİN

Korgeneral rütbesiyle 2007'de İstihbarat Başkanlığı görevini yürüten Aslan Güner, bu yasayı delmek için 5 yıl önceki kararı öne sürdü. Savunma Sanayi İcra Kurulu'nun 12 Mart 2002 tarih ve 209 sayılı kararını gerekçe göstererek, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı'na 23 Şubat 2007 tarihinde bir yazı yazdı. Yazıda "Birinci öncelikli ihtiyaç listesinde yer alan, cep telefonlarının dinlenmesi yeteneğinin GES Komutanlığı'na bir an önce kazandırılması yüksek öneme haizdir" dedi.

Güner, daha önce yapılan bir sözleşme kapsamında, cep telefonu dinleme sisteminin alınabileceğini savundu. Güner'in bahsettiği sözleşme Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile İnta Space Türk firması arasında 5 Eylül 2006 tarihinde imzalanan Haberleşme Uydusu (Thuraya) İzleme Sistemi Tedariki Sözleşmesi'ydi. Buna göre, TSK'ya Thuraya uydu telefonlarını takip etme imkânı kazandırılacaktı. Güner, bu sözleşme kapsamında uydu telefonları dinleme ve kestirme sisteminin Mart 2007'de geçici olarak, Temmuz 2007'de ise nihai olarak GES Komutanlığı'na konuşlandırılacağını belirtirken bu sisteme ek olarak cep telefonu dinleme sisteminin alınmasını istedi.

KİMLER DİNLENDİ?

Orgeneral Aslan Güner'in getirdiği sistemle, kamuoyunun yakından tanıdığı birçok ismin dinlendiği iddia ediliyor. Taraf'ın görüştüğü askerî yetkilinin verdiği isimler şunlar: "Baskın Oran, Doğu Ergil, Fikri Sağlar, Kenan Işık, Ziya Halis, Orhan Miroğlu, Sırrı Sakık, Leyla Zana ve Sebahat Tuncel."

ARABAYA MONTE EDİLDİ

İsrail'den alınan cep telefonlarının da dinlenebileceği sistem 06 AD 6382 plakalı Mercedes Benz arabaya monte edildi.  Bu fotoğrafı Taraf'a veren askerî yetkili çok çarpıcı bir iddia daha ortaya attı: "İsrail bu sistemi bize satmadan önce Türkiye'deki tüm GSM sistemi hakkında bilgi aldı. Türkiye'nin tüm GSM bilgileri İsrail'de ve bizi istediği an dinleyebilir."

DİNLENENLER DAVA AÇACAK

DOĞRU İSE İHANETTİR

Prof. Dr. Doğu Ergil

Vahim bir iddia. İsrail Türkiye’deki iletişim sistemi hakkında ne tür bir cihaz vereceğine ilişkin bilgi almış. O bilgilerle Türkiye’deki herkesi dinleyebilirler. Bunlar doğru ise ihanet etmişlerdir Türkiye’ye. İnsanların bütün özel haberleşmelerini kayıt altına alıp onları 'kendi ideolojik görüşlerine aykırı davrandı' diye kullanmaya çalışmak, hele bunu yasadışı yetkisi olmadan yapmak hem aptallık hem ahlaksızlıktır. Eğer bizim ulusal güvenliğimizi bu kafadaki adamlar sağlayacaksa biz çok güvensiz bir haldeyiz demektir. Kendi haline bıraksak daha güvenli olabilir! Güvenlik güçlerinin bir takım siyasal mülahazalarla üstlerine vazife olmayan işler edinmeleri son derece tehlikeli ve demokratik rejim için sakıncalı. Umarım dinlenen insanlar toplu olarak ve bireysel olarak dava açar, bir daha bunların olması önlenir.

YAZILARIMI OKUSALARDI

Prof. Dr.Baskın Oran


Hiçbir demokratik rejimde bulunmayan bu uygulamayı yapan şahıslar, telefonlarımı dinleyeceklerine köşe yazılarımı okusunlar. Bu sayede hakkımda daha çok istihbarat toplamış olurlar. Ancak okumayı öğrenmeleri gerekir. Köşe yazılarımı okudukları takdirde benim hakkımda daha çok istihbarat alacaklardır. Çünkü bütün düşündüklerimi yazıyorum. Türkiye hızla demokratik standartları yakalama seviyesine doğru ilerliyor. Tabi bunu yapabilmek için şu an ki durumun böyle olmadığının farkına varmaktan geçiyor. İki bin kişinin dinlendiğinin ortaya çıkarmak da farkına varmaktır, ilk adımdır.

HAKKIMI ARAYACAĞIM

Eski Bakan Fikri Sağlar


Türkiye’de hukukun üstünlüğüne inanmayan, yasalara uymama hakkını kendinde gören bir yapı var. Bu yapı yurttaşları istediği gibi takip eden, baskı kuran, korkutan icabında öldüren bir noktayı işaret ediyor. Demokrasiyi, hukuku yok saydığınız anda hak, hukuk ve eşitliği de yok sayıyorsunuz demektir. Bu anlayışı meşru kılıyorsunuz demektir. 27 Nisan muhtırasını veren Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt döneminde olan bu olayı düşünmek gerekir. Türkiye acilen hukuk devleti olmalı, hukukun üstünlüğüne inanan bir yapı oluşturulmalı. Maalesef bunun önü kesilmek isteniyor. Tüm bu yaşananlar bireysel haklarıma yapılmış bir saldırı olarak görüyorum. Hukuki haklarımı kullanacağım.

SANATÇI NİYE DİNLENİR?

Sanatçı Kenan Işık


Şaşırdım desem yalan olur. Türkiye’de son zamanlarda anti-demokratik uygulamalar almış başını gidiyor. Herkes dinleniyor. Cumhurbaşkanlarının ve Başbakanların dinlendiği bir ülkede normal geliyor! Ama ben niye dinlendim ona hayret etmiyor değilim. Ben bir sanatçıyım. Düşündüğüm her şeyi ya sahnede ya gazetelerde ya da beyanatla apaçık söyleyen biriyim. Dışarıya söylemediğim gizli bir gündemim yok. Abesle iştigaldir. Siyasetle sanatı bir arada kullanarak ortaya bir şeyler çıkarmak isteyenler olabilir. Ama sanatçı siyaset ve ideolojinin üstünde duran bir kavramdır. Yani siyasetin üstünde duran bir şeydir. Zaten sanatçı böyle olmalıdır. Bugüne kadarki çabalarım özgürlükten, adaletten ve eşitlikten yana oldu. Bunun dışında illegal bir faaliyetim olmadı.

MUŞ MİLLETVEKİLİSIRRI SAKIK

Hesap soracağım


Korkunun kuşattığı coğrafyada yaşıyoruz. Dinlendiğimizi zaten net olarak biliyoruz. Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a yargıdan pek çok kesime kadar herkesin birbirini dinlediği iktidar savaşında hukukun nasıl katledildiğini görüyoruz. Hükümet derhal bunun sorumlularını açığa çıkarmalıdır. Hukukçu ve partili arkadaşlarımız toplanıp yasal işlemlere başvuracağız. Ancak hesap sorması gereken siyasal iktidardır. Hükümet derhal gereğini yapmalıdır. İnsanlık adına hukuk cinayeti, hukuk katliamı. “

GÜNER: O CİHAZLARI YURTDIŞI DİNLEMELER İÇİN ALDIK

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, terör örgütüne yönelik temin edilen teknik cihazın başka maksatlarla da kullanıldığı iddialarına ilişkin soruşturma açılmasını kendisinin talep ettiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurtiçinde dinleme yapmadığını kaydetti.

Merkez Orduevi'nde düzenlenen 30 Ağustos Resepsiyonu'nda gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Orgeneral Güner, iddialara konu cihazların Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile alındığını, bu komitede başbakan, milli savunma bakanı ve genelkurmay başkanının bulunduğunu söyledi. Cihazın, terörle mücadele maksadıyla terör örgütünü dinlemek için alındığını anlatan Güner, sorun olmaması için üçüncü ülke ismi vermek istemediğini ama cihazın yurt dışını dinlemek üzere alındığını söyledi. Güner, ''Soruşturma açılmasını ben talep ettim. Birileri içeride de dinleme yaptıysa... O cihazların başında ben oturmuyorum. O da ortaya çıkar. TSK içeride dinleme yapmaz. Her kimin hatası varsa hesabını versin'' diye konuştu.

BUGÜN

31 Ağustos 2010 - 08:02:10
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:50Dursun Çiçek revire kaldırıldı
17:29Ankara'da 70 bin kişilik rekor iftar
17:18Budak'ın avukatları tutukluluğa itiraz etti
17:04Mullen Ankara'da
16:58Yıldız: Şeffaflığın en büyük gerekçesi basın
16:33Koşaner'den şehit ailelerine iftar
15:37Referanduma 10 gün kala anket sonuçları
15:30Emine Erdoğan, Türkiye'ye hareket etti
15:22Erdoğan'dan Sivas Kongresi mesajı
15:15Ergin: Görüşmeler kriterlerde tıkanıyor
14:32Firavun Faresi Kobra'ya karşı
13:52Koşaner'in nezaket ziyaret 50 dakika sürdü
13:51Ergin: Güven erozyonu oluştu
12:46"Acele edin yoksa deliller yok edilecek"
12:24Günay'dan Tarkan'a destek Eroğlu'na eleştiri
12:11İdamla yargılanan Ülkücü Semiz: EVET
11:48Genelkurmay Başkanı Koşaner, Başbakanlık'ta
11:33İşte Adalet Ağaoğlu'nun tercihi
11:29"Bakan ile katil kolkola" iddiası asılsız çıktı
11:06"Kardeşimi duvara vura vura öldürdüler"
10:50Atatürk Havalimanı'nda şarbon paniği
10:00Üçok'un müdahillik talebi reddedildi
08:53KPSS düğümünü çözen itiraf
08:33Güner'in kulakları bakın nereleri dinlemiş
08:32YARSAV partisini Apo telaşı sardı
08:28Pakistan için bir araya geliyorlar
08:25Koşaner'in ilk yabancı ziyaretçisi o olacak
08:24Büyük şehirlerin ezansız semtleri artıyor!
08:20Bayram dönüşü için biletler tükendi
08:16ÖSYM komisyon üyesi dershane sahibi çıktı
Daha fazla haber göster
08:15Yargıda bir skandal ses kaydı daha
08:11Başörtülülere ağza alınmayacak hakaret
08:08Bu sefer sel olan gözyaşları
00:12Evet diyoruz, neden mi?
00:02Çok boyutlu dış politika ve ekonomi
23:51Ankara Sivil Toplum Platformu: EVET
23:36Kriptolar İsrail'in eline geçtiyse eyvah!..
23:29Gül, BM Güvenlik Konseyi başkanı
23:26Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Cezaevi'nde
22:15Bakan Günay: Ertuğrul gemisi birleştirdi
21:49Ankara Barosu Adayı: Cübbede rütbe olmaz
20:34Yunanistan: 69 - Rusya: 73
17:55Özbek: Hırpalanıyoruz
17:30''KPSS'' zanlısı serbest bırakıldı
17:18ÖSYM'de bugünkü aramalar tamamlandı
17:13Halkalı saldırısının iddianamesi tamamlandı
17:08Engin'den savcıya baskı: Doğan'ı serbest bırakın
16:44Çiçek'i, kızı vazgeçirmeye çalışacak
16:40"Hürriyetsiz yaşamak cehennem gibidir"
16:31Milli Eğitim Müdürü adliyeye sevk edildi
16:10Bütün sırlar 3 saat 22 dakikada
15:31Referandumda alınacak tedbirler ilgili genelgesi
15:09Başbakan kucaklayıcı bir dil kullansın
14:42''İnternet andıcı''nda 4 generale talimat
14:16Saçı: Oğlumun suçsuz olduğuna inanıyorum
13:35Hak-İş Başkanı Uslu'ya 'Evet' afişi sorgusu
13:27Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
13:23E. Hakim Serdaroğlu: HSYK maddesi önemli
13:23Ankara'da 124 STK 'evet' diyecek
12:5928 Şubat'ın kebapçısı: Fişlenmemek için 'evet'
12:53Dünya Ehl-i Beyt Vakfı: Evet
12:49Türkiye'ye 'en popüler ülke" ödülü
12:16Cumhurbaşkanı Gül, Bosna-Hersek'e gitti
11:59'Evet' demezsen imanından şüphe ederim
11:32Büyükşehir'den emniyete büyük destek
11:30Ergenekon'da sanıklar salonu terk etti
11:20Büyüknalbant: 'Evet' ile Türkiye değişecek
11:16Aysel Tuğluk'a zorla getirilme kararı
11:1312 Eylül Utanç Müzesi Ankara'da kuruluyor
11:04KPSS zanlısı savcıya ifade verecek
10:49"Ülkücü solcu gençlerin işkence çığlıkları..."
10:40Milli Eğitim Müdürü Budak gözaltına alındı
10:21ÖSYM'deki incelemeler 3. gününde devam ediyor
10:13Kadir Özbek'ten "ses kaydı" açıklaması
10:03Ordudan ihraç edilişinin hesabını soracak
09:5412 Eylül'de cezaevinde yatan ülkücü konuştu
09:13Keşke Gül için bir madde konsaydı
08:4712 Eylül'de yüzde 53 şüphesi!
08:31Hayır'cı yargıçları Oktay seçtirdi
08:31Öcalan ve Kandil'in bilek güreşi
08:29Yeşil'in sağ kolu Eruygur'la çalışıyordu
08:23Kurşunlar bizden gitmesin diye...
08:17Dursun Çiçek ölüm orucuna başladı
08:16KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
08:14Duble yollarda hız sınırı artırıldı
08:13Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
08:11Umreciler THY'den ek sefer istiyor
07:5512 Eylül'den ölüm belgeleri!
07:27Ulusal güvenlik tehdit altında
07:08Tony Blair, yeni kitabında Erdoğan ve Gül'ü övdü
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
"Yiğit"çe bir çıkışa dair
 
 
Ayhan BİLGEN
ABD'nin talepleri ve yol ayrımı
 
 
Harun KABAN
Ahmet Hakan’ın 5 sorusuna 3 cevap
 
 
Kevser TOPKAR
Referanduma niçin "Hayır" diyorlar?
 
 
Necmettin EVCİ
Yeni yargı düzeni ve...
 
 
Selami SAYGIN
Uludağ Üniversitesi'nde neler oluyor?
 
 
Serdar AYDIN
Recai Yıldırım’ın üslup sorunu…
 
 
 
 
 
Hasan Gerçeker "ses kaydı"na nokta koydu
 
KPSS sorularını 10 bin dolara sattılar
 
CHP afişindeki çirkin benzetme
 
Bahçeli’nin onayıyla Peşmergeye iç çamaşırı
 
Kurşunlar bizden gitmesin diye...
 
 
 
 
 
Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

(Eflatun)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
1.925 1.940
 
 Sterlin
2.295 2.350
 
 Altın
59.97 60.41
 
 IMKB
59443  
 
 
Yurttaş temelli mi, inanç temelli mi?...
 
Kılıçdaroğlu, Milliyet yazarı Devrim Sevimay'a konuştu. “Biz hiçbir zaman insanları etnik kimliğiyle değil hep yurttaş temelli gördük.' diyerek Anayasaların etnik değil, yurttaş temelli hazırlanacağı dersini veren Kılıçdaroğlu, partisinin insanları inanç temelli ayırmasına değinmedi.
 
 
 
 
  Yeşilçam'da oluşturduğu kötü karakterle bir döneme damgasını vuran sanatçı Nuri Alço'nun ölmeden önceki son arzusu ne?  
 
 
 
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'PKK'ya genel af' talebi 'ruh ikizi' MHP kanadından ters tepkiler aldı. Kılıçdaroğlu'nun 'evetçi sanatçılar' Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'u da telefonla arayıp görüşmesi ülkücüleri iyice kızdırmaya başladı.    
 
 
 
 
Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki performansını nasıl buldunuz?
 
Başarılıydı. Tam bir lider olduğunu ispatladı.
 
Başarılı olup olmadığı 13 Eylül'de anlaşılır.
 
Başarısız. Sözünün arkasında durmuyor. Sürekli geri adım atıyor.
 
Kılıçdaroğlu'ndan lider olmaz. Yakında partiyi yine Baykal'a kaptırır.
 
 
 
 
 
 
 Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app