DOLAR 1.604 - EURO 2.202 - ALTIN 68.80 - IMKB 63278
Pazartesi 31 OCAK 2011
Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Kış oyunlarında dört dalda madalya verildi Belediye Başkan Yardımcısı görevden alındı ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Evinde cephanelik bulunan zanlı serbest  Erol Evcil'in 16 yıla kadar hapsi istendi Baybaşinler mahkemeye sevk edildi habertaraf.com
 
 
 
Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Demiryolu hayalimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hacı Hasan Dinç 24. yılında anıldı
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Suikastte JİTEM izi
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Ne biçim bir ordu buuu!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Terbiyesizleşmeyin
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ankara hâlâ demokrasi demedi
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Çevremizdeki halk hareketleri bizi ne kadar etkileyecek?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Üniversite hastaneleri çöküşün eşiğinde mi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Yeni liderlik
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Mısır'ın ekseni kayarsa İsrail ve ABD ne yaparlar?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Paşasının Kılıçdaroğlu'su!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Başbakanı kendi silahıyla vurmak
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Erbakan Hoca neyi gördü de?..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Mısır nereye?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
CHP seçime bu oyunlarla mı gidiyor?
 
 
 
 
İlhan AKKURT
 
Tarhan ERDEM
 
Abdülkadir SELVİ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Arap aleminde 'Otoriter modernleşme'nin sonu

Oral ÇALIŞLAR
[email protected]
 
 
'Arap dünyasında tek adamlı, tek partili otoriter modernleşme modellerinin iflası açıkça görülüyor.'

2005 yılında Lübnan’da görüştüğümüz Hizbullah lideri Nasrallah, 40 kişilik heyetimizi şaşırtan değerlendirmelerde bulunmuştu: “İslam dünyasında bazı çevreler demokrasiyi düşman olarak görüyor. Demokrasiyle inançlarımız arasında bir zıtlık yok tam tersine uyum var. Biz yerel seçimlerde Hizbullah’ın listesinde Hıristiyan adaylar gösterdik.”
1950’lerde Nasır önderliğinde ayaklanan ‘modernist milliyetçi’ genç subaylar, Mısır’da krallığa son verip, bir ‘modernleşme’ yolu açmışlardı. Baas rejimleri olarak yaygınlaşıp Arap alemine yayılan bu modeli Sovyetler Birliği sahiplendi. “Kapitalist olmayan kalkınma yolu” şeklinde tanımlanan model, Ortadoğu’da “Batı emperyalist dünyası”na karşı bir cephenin oluşmasına yol açtı. Bu model Mısır’ın yanında, Suriye, Libya, Cezayir ve Irak’a da yayıldı.

50’lerde ve 60’larda etkisini sürdüren “Arap modernizmi” bir model olarak Türkiye’de de ilgi gördü. Doğan Avcıoğlu’nun YÖN ve Devrim dergileri, “asker-sivil aydınlar” öncülüğünde “kapitalist olmayan yol”u Mısır örneğinden yola çıkarak savundular. Bu çizgi, Türkiye’de, yıllarca, darbeci ve tek parti yönetimine özlem duyan yaklaşımlara temel oluşturdu.
Nasır modeli, 1967 İsrail-Mısır savaşında büyük yara aldı. Mısır’daki yönetim, zaman içinde Washington’un yönlendirmesiyle Batı yanlısı bir renge büründü. Batı, Müslüman dünyaya, tek partili, otoriter, “gerektiği kadar seküler” bir modernleşme modelini uygun gördü.
Batının desteğindeki yeni sistemin “tek parti diktatörlüğü” ve “tek adam diktatörlüğü” şeklindeki karakteri bu nedenle değişmedi. Tunus, Cezayir ve Fas, bu süreçleri değişik şekilde ancak paralel yollarla yaşadı.

Fas Kralı Hasan, modernleşmeyi tek adam yönetimiyle ve Batı desteğiyle sürdürdü. Benzer şekilde Tunus’ta ve Cezayir’de de militarist tek adam rejimleri, (birer “otoriter modernleşme” modeli olarak) Batının da desteğiyle ayakta tutuldular.

İslami hareketler parlamenter sisteme yöneliyor
2003’ten itibaren “Doğu Konferansı” grubuyla komşumuz İslam ülkelerini iki-üç yıl boyunca dolaştık. Suriye, Lübnan, Ürdün, Mısır, İran ve Ermenistan’ı kapsayan gezilerimizde değişik eğilimlerden aydınlarla, sivil toplum yöneticileriyle, siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler yaptık.
Nasrallah’la da bu gezilerin birinde görüştük. Siyasi İslamcı hareketlerin yaygınlığı dikkatimizi çekmişti. Irak’ın ABD tarafından işgali, bu hareketlerin alanını genişletmişti. İslamcı akımların otoriter rejimlerden imkan buldukça parlamenter mücadeleye girdiklerini ve demokrasinin gerekliliğini tartışmaya başladıklarını gördük. İslami akımların parlamenter mücadeleye yönelimi yeni ve ilginç bir durumdu.

AK Parti örneği Arap kamuoyunun Türkiye’ye tutumundaki değişimi de gördük. Özellikle 1 Mart 2003 tezkeresinin Meclis’te reddedilerek ABD askerlerinin Türkiye’de konuşlanmasının geri çevrilmesi Türkiye’nin prestijini arttırmıştı.
Sonraki dönemde, “Gazze”, “One minute” gibi çıkışların ve bertaraf edilen darbe girişimlerinin etkisiyle, AK Parti ve Tayyip Erdoğan’ın bölgedeki popülerliği daha da arttı. “İslami kökenli bir parti çok partili rejimde iktidarı sürdürebilir mi, militarizmle baş edebilir mi?” sorusu, bölgedeki hemen herkesin ilgisini çekti.
Türkiye, Ortadoğu’ya “el uzatan” yaklaşımıyla, ekonomik büyümesiyle ve darbe girişimlerini savuşturmasıyla özel bir model olarak algılandı.
Mısır ve Türkiye arasındaki çarpıcı farklılık, bölgenin siyasi psikolojisinde derin izler bıraktı. İkisi de “batıyla uyumlu” sayılabilecek olan bu devletlerin birinde çok partili rejim ayakta kalıp gelişirken, diğerinde tek adam ve tek partiye dayalı “otoriter” modelde ısrar edildi. Tunus’un, Cezayir’in tek adama dayalı zorba rejimleri halklarını umutsuzluğa sürüklerken,Türkiye olumlu bir örnek olarak algılandı.
Arap dünyasında yeni bir döneme girildiği kesin. Tek adamlı, tek partili otoriter modernleşme modellerinin iflası açıkça görülüyor... Çok partili ve demokratik sistem arayışı, (bugün olmazsa yarın) bu ülkeleri de kapsama alanı içine alacak ve bölgeye ilişkin birçok kalıplaşmış varsayım değişecek.

 
29 Ocak 2011 - 13:09:24
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.594
1.604
 
 Euro
2.187 2.202
 
 Sterlin
2.525 2.570
 
 Altın
68.14 68.80
 
 IMKB
63278  
 
 
Yüksek yargıyı bekleyen tehlike...
 
Yüksek yargıda yıllarca görev yapan Cevdet İlhan Günay, yargı reformunun gecikmesiyle ortaya çıkacak tehlikelere dikkat çekti.
 
 
 
 
  Seçime aylar kala CHP'de sular durulmuyor. İşte yeni iddialar...  
 
 
 
  Oyunlar Köyü’nde görevli personelin Kanadalı bayan sporcuları taciz etmesi bomba gibi patladı.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app