DOLAR 1.604 - EURO 2.202 - ALTIN 68.80 - IMKB 63278
Pazartesi 31 OCAK 2011
Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Kış oyunlarında dört dalda madalya verildi Belediye Başkan Yardımcısı görevden alındı ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi Erzurum'da kar yağışı müsabakaları erteletti Evinde cephanelik bulunan zanlı serbest  Erol Evcil'in 16 yıla kadar hapsi istendi Baybaşinler mahkemeye sevk edildi habertaraf.com
 
 
 
Siyasi haritadaki bu üçten iki çıkmaz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Demiryolu hayalimiz
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hacı Hasan Dinç 24. yılında anıldı
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Suikastte JİTEM izi
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Ne biçim bir ordu buuu!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Terbiyesizleşmeyin
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Ankara hâlâ demokrasi demedi
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Çevremizdeki halk hareketleri bizi ne kadar etkileyecek?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Üniversite hastaneleri çöküşün eşiğinde mi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Yeni liderlik
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Mısır'ın ekseni kayarsa İsrail ve ABD ne yaparlar?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Paşasının Kılıçdaroğlu'su!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Başbakanı kendi silahıyla vurmak
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Erbakan Hoca neyi gördü de?..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Mısır nereye?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
CHP seçime bu oyunlarla mı gidiyor?
 
 
 
 
İlhan AKKURT
 
Tarhan ERDEM
 
Abdülkadir SELVİ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Gerçeker: “Bizde çelişki yok”

Fikret BİLA
[email protected]
 
 
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay’ın daire sayısının artırılmasına karşı çıkışında bir çelişki olmadığını söyledi. Gerçeker, daha önce Adalet Bakanlığı’na daire sayısının artırılması için yazı yazdığını, ancak üzerinden iki yıl geçmesine karşın, hükümetin harekete geçmediğini anımsatarak şu bilgiyi verdi:

“Çelişki bizde değil”
“Yargıtay’ın tutumunda bir çelişki yok. 2005 yılında istinaf mahkemelerinin kurulmasına ilişkin kanun çıktı. İstinaf mahkemeleri kurulunca Yargıtay’ın iş yükü azalacağı için daire ve üye sayısının azaltılması öngörülmüştü. Ben o zaman başkan değildim. Buna ilişkin yasa tasarısı Meclis’e gitti, ancak yasalaşmadı ve istinaf mahkemeleri kurulmadı. İş yükümüz ise her geçen yıl daha arttı. Bunun üzerine ben geçici olmak koşuluyla Yargıtay daire ve üye sayısının artırılmasını talep ettim.”

“Geçici artırma”
Gerçeker, 25.4.2008 tarihinde Adalet Bakanlığı’na yazdığı yazıda, “Bölge Adliye Mahkemeleri fiilen çalışmaya başladığında görevleri sona ermek ve dairelerde görev yapan üyeler başka dairelerde görevlendirilmek üzere ve herhangi bir nedenle boşalan üyelikler için bu tarihten sonra üye sayısı 250’den aşağı düşmeden seçim yapılmamak kaydıyla, 3 hukuk ve 3 ceza olmak üzere toplam 6 yeni daire kurulmasını” talep ediyor.
Yargıtay Başkanı, bu talebini 27.10.2008 tarihinde yazdığı ikinci bir yazıyla yineliyor ve ihtiyacın acil olduğunu da Adalet Bakanlığı’na iletiyor.

Şimdi niye karşı?
İki kez 6 daire kurulmasını isteyen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, şimdi daire ve üye sayısının artırılmasına neden karşı çıkıyor? Gerçeker’in bu soruya verdiği yanıt şöyle:
“Ben Bölge Adliye Mahkemeleri (istinaf mahkemeleri) devreye girinceye kadar geçici artırma talebinde bulundum. Çünkü Bölge Adliye Mahkemeleri devreye girmedi. Bu talebin üzerinden iki yıl geçti. Şimdi, bölge idare mahkemelerinin haziranda devreye gireceği söyleniyor. Bu durumda Yargıtay’ın daire ve üye sayısını artırmaya ihtiyaç kalmaz. Ben de zaten bölge adliye mahkemeleri devreye girinceye kadar şartıyla talep etmiştim. Bu mahkemeler devreye girdiğinde görevleri sona ermek üzere talepte bulunmuştum. Bu halde bölge adliye mahkemeleri haziranda devreye girecekse, daire ve üye sayısını artırmaya gerek yok. Bu mahkemeler devreye girdiğinde Yargıtay’ın iş yükü azalır ve biriken dosyaları da en geç 2-3 yıl içinde eritmiş oluruz. Bizim tutumumuzda bu nedenle bir çelişki yok.”

Öztürk: “Nedeni HSYK’dır”
CHP, Yargıtay ve Danıştay’ın daire ve üye sayısının artırılmasını, toplumsal direniş şartlarını oluşturacak kadar önemli buluyor. Bu çağrıyı yapan 10 milletvekilinden biri olan Adalet Komisyonu Üyesi CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Hükümet 2008 yılında TBMM’ye Yargıtay’ın daire sayısını 32’den 20’ye ve üye sayısını da 250’den 150’ye indiren bir tasarı getirdi. Bu tasarıyı dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya hararetle savundular. Şimdi ise hükümet ve komisyon başkanı tersini savunuyorlar. Bunun nedeni Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’dur (HSYK). İki yıl önce HSYK’ya istedikleri atamayı yaptıramıyorlardı. Bu nedenle üye sayısını düşürerek Yargıtay’a hâkim olmak istediler. Şimdi ise yeni HSYK’dan istedikleri atamayı yaptıracaklarını düşünüyorlar. Bu nedenle bu kez de üye sayısını artırarak Yargıtay’a hâkim olacaklar. Bütün mesele budur. Yargıtay’a ve aynı yöntemle Danıştay’a da hâkim olunca yargı kontrolleri altına girecek. Bizim toplumsal direniş hakkı doğar derken kastettiğimiz bu koşullardır.”

“İddia ediyorum”
Öztürk, tasarının yasalaşmasından sonra HSYK’ya bir liste geleceğini öne sürdü ve şöyle konuştu:
“İddia ediyorum bu tasarı yasalaşırsa olacaklar bellidir. Adalet Bakanı, Başbakan’ın onayıyla HSYK’ya el altından bir liste gönderecek ve HSYK o listedekilerin hepsini Yargıtay üyeliğine seçecek. Bunu bugünden söylüyorum ve böyle olduğunu kamuoyu görecektir.”

İki tasarı var
Öztürk, 2008’de getirilen ve Adalet Komisyonu’nun alt komisyona havale ettiği tasarının da görüşülmeyi beklediğini belirterek, şöyle devam etti:
“Şimdi ortada iki yasa tasarısı var. Birisi Yargıtay’ın üye sayısının 150’ye inmesini öngörüyor, ikincisi ise 387’ye çıkmasını düzenliyor. Çelişki buradadır ve hükümete aittir. İki tasarı da komisyondadır.”

 
29 Ocak 2011 - 12:46:03
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.594
1.604
 
 Euro
2.187 2.202
 
 Sterlin
2.525 2.570
 
 Altın
68.14 68.80
 
 IMKB
63278  
 
 
Yüksek yargıyı bekleyen tehlike...
 
Yüksek yargıda yıllarca görev yapan Cevdet İlhan Günay, yargı reformunun gecikmesiyle ortaya çıkacak tehlikelere dikkat çekti.
 
 
 
 
  Seçime aylar kala CHP'de sular durulmuyor. İşte yeni iddialar...  
 
 
 
  Oyunlar Köyü’nde görevli personelin Kanadalı bayan sporcuları taciz etmesi bomba gibi patladı.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app