DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.05 - IMKB 64759
Pazar 12 ARALIK 2010
AHMET KAYA 10. YILINDA ANILDI Dünyada en hızlı büyüyen il İstanbul HES'TE ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU Kardemir Karabükspor: 2 - MP Antalyaspor: 0 Melike bebek de haya veda etti Arda Turan: Çok üzgünüz Hagi: Taraftarlarımızdan özür diliyorum Westerwelle Türkiye'nin AB üyeliğine karşıymış DSP eski başkanı Sezer CHP'ye yeşil ışık yaktı Bağcılar'da markete molotoflu saldırı habertaraf.com
 
 
 
Füze kalkanı muamması
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Yeni bir sosyosfer
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haydar Aliyev'in vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Daha beteri var mı?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Erdoğan, 68'i 'veba' gibi anlatamaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Ümit Boyner'in 'yumurtacı' sevgisi nereden geliyor?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yumurta günlükleri
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Yumurtalı "saldırı" demokratik hak olmalı mı?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kaç paşayı sürgüne gönderecektiniz?
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Apo’nun cemaat sürprizi
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Böyle devrimci sol mu olur?
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
Kılıçdaroğlu, Dursun Önkuzu cinayetinin neresinde?
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Mösyö
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gençlerle kavga etmenin tehlikesi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Üniversitelerde ikinci 68 mi?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Cezayir ve Türkiye: Nasıl bir benzerlik?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Gençlik öfkelenecek, siz hoş göreceksiniz
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Eylemci gençler darbecilerin aleti mi?
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Anarşist bunlar!..
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Düşman mısın!..
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Halka saygı
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Necmettin EVCİ
 
Serdar AYDIN
 
 
 
''Yaptığınız faşizmdir!''

Merve KAVAKÇI İSLAM
 
 
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri Süheyl Batum’u ve Burhan Kuzu’yu konuşturmamışlar. Yumurta yağmuruna tutmuşlar iki siyasetçiyi. Biri CHP’li diğeri AK Partili.

Dünyanın birçok ülkesinde statükoya itirazın, sisteme protestonun ön saflarında öğrencileri, gençleri görürüz. Bu Çin’de de böyledir, İran’da da, Fransa’da da. Kanları delidir, enerjileri bitmez tükenmez, idealleri ise erişebilecekleri kadar yakındır. Belki de bundandır meseleyi kendi ellerine almaları ve bodoslama atlamaları çoğu zaman. Hesapsız. “Türkiye’de homogen bir öğrenci grubundan söz edilemez” itirazını sorularıyla dile getirenler kadar taş, sopa, tüfekle yapanlar da vardır bu ülkede.

Anayasa’nın verdiği protesto hakkını kullanayım derken polisten dayak yiyenler de bu ülkenin evladı, polise durduk yerde saldıran da. Siyasetçiler, en güzel hedef öğrenci gadabına. Ankara Siyasal’da olanlar en yerinde örnek. Hayır tamam, -tabii ki tamam değil de hani derler ya lafın gelişi tamam- Burhan Kuzu’yu protesto ettiler anladım. Ne de olsa iktidar partisinden, ne de olsa İslamcı cenahtan, Erdoğan’ın ekibinden. Öğrenci zihniyetinin ortak paydası Türkiye solu -hani sol demeyeceğim, çünkü dünyanın başka yerlerindeki sol’la bizdeki sol’un uzaktan yakından kesiştiği bir nokta yok- veya solun solu, marksist, leninist geleneğe kadar yolu olan bir düşünce sistemi. Evet, sağcı, aşırı sağcı öğrenci yok mu var, ama üniversite protestolarının sembolü haline gelebilecek kadar sol cenahla yarışabilecek nitelikte değil sağcı protesto. Şimdi ironiye bakınız: Batum ve Kuzu Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde konuşturulmuyor. Siyasetin konuşulması, konuşturulması gereken ilk yer. Ama değil işte. Arbede yaşanıyor. Bir de üstüne üstlük yumurta yağmuruna tutuluyor siyasetçi. Batum’u neden protesto ediyorlar diye sormayacağım da Batum bu protestoya neden şaşırıyor diye soracağım. Başlıktaki ifadeyi kullanmış CHP Genel Sekreteri Batum: “Yaptığınız faşizmdir.” Yani konuşturmamak. Yani karşısındakine fikrini beyan etme hakkını tanımamak. Yani demokratik davranmamak. Baskıcı davranmak. Allah iyiliğini versin Sayın Batum diyesi geliyor insanın. Ayol bütün bunlar CHP zihniyetiyle özdeşleşmiş, Cumhuriyet’in kuruluşundan beri CHP’lilerin gururla benimsediği özellikler değil mi? İstiklal Mahkemeleri’nden Nevzat Tandoğan ekolüne, Dersim’in yerle bir edilmesinden başörtüsü yasağına arka çıkmalara kadar bir “dizi” tutum. Şiddetin farklı varyasyonlarını bir güzel içine sindirebilen, bununla da övünen bir yapı.

Hangi zihniyet asmıştı Menderes’i acaba… Biraz önceye gidelim Şalcı Bacı’yı mesela… Marş! Marş! Modernleş bakiyim!... Şu batılılaşmanın tableti olsa kulağımızdan tuttukları gibi boğazımıza zorla dayarlardı herhalde.

Türk milleti batılılaşacak. “Modern”leşecek. İstese de istemese de. Ha bir de öyle her Batı gibi de olmayacak. Nev-i şahsına münhasır bir “türk” batılılaşması olacak bu. CHP karar verecek. Halk peşinden gidecek. Gitmeyen canını kurtarsın vay haline. Bu zihniyet işine geleni alacak, gelmeyeni es geçecek. Lenin gelse özenecek. Ömrüm olsaydı daha neler yapardım diye hayıflanacak. Batum başka bir dünyada. Öğrencileri susturmaya çalışırken “baskıcı” zihniyetten söz ediyor. Bu ülke insanı en çok baskıyı, belki de tek baskıyı hangi elden yaşadı diye sorsalar Batum’a, kendi partisinin zihniyetinden başka bir yere işaret edebilecek mi acaba? Şimdi kalkıp bu aklın, bu eğitim sisteminin ürettiği çocuklara “yaptığınız faşizmdir” demek abesle iştigal oluyor biraz. Ne ektiniz ki ne biçeceksiniz Sayın Batum. Buyrun. Muasır medeniyetler seviyesine çıkardığınız Türkiye. Ve geleceği. Gençler.

 
10 Aralık 2010 - 11:16:31
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.05
 
 IMKB
64759  
 
 
İşadamı olmanın birinci kuralı: Ağlamak...
 
İş dünyasını çok iyi bilen gazeteci Funda Özkan: Bazen kendimi çiftlikteki tavuklar gibi hissediyorum
 
 
 
 
  Filipinler'de haftalardır devreden piyangoda büyük ikramiyeyi, bilet sırasında kendisine omuz atıp önüne geçen kadına müsade eden 63 yaşındaki 'kibar' Filipinli kazandı.  
 
 
 
  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'şova dönebilir' kaygısıyla geceye katılmayacağını Radikal'e açıklamıştı. Başbakan Erdoğan'dan da aynı sinyaller alındı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin