DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.05 - IMKB 64759
Pazar 12 ARALIK 2010
Kudatgobilik yeniden TİSK Başkanı seçildi Yaylası'da mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı Spor Toto Süper Lig'de 16. Haftanın görünümü Dekan Göle: Hatam yok Bank Asya 1. Lig'de 16. Haftanın görünümü Denizlispor: 1 - Kayseri Erciyespor: 1 THM sanatçısı Kızılay vefat etti Mısır'da aşırı yağış: 3 kişi öldü, 28 bina çöktü Başbakan Erdoğan sözünü tuttu "Sivil iradenin işleyişine tecavüz etmiştir" habertaraf.com
 
 
 
Orantısız güç
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Yeni bir sosyosfer
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haydar Aliyev'in vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Yeni anayasayı da Genelkurmay yapmalı
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Neşeli pazar fıkraları
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
İnsan olmanın gereği
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kumkapı'da rengârenk bir gün
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Faşist hükümet kuralım
 
 
Bugün
Erhan AFYONCU
İlk modern darbemizin fitilini medrese öğrencilerinin gösterileri ateşlemişti
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Oyuna oyun gerek...
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Mülkiye’deki genç kardeşlerime açık mektup!
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
1973’ten günümüze petrol cinayetleri!
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Almanya'da din özgürlüğü
 
 
Radikal
Koray ÇALIŞKAN
Cipli Müslüman'a karşı Müslüman sol
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Öğrenci eylemleri
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Herkes Gutenberg, herkes medya
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Tayyip Erdoğan'ın eleştiri ile imtihanı...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Samimî Vehhabîlere bir şartla haklarımı helâl ediyorum
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Şu 68'liler
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Türkiye'nin ihtiyacı olduğu fotoğraf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Piliç olayı
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
YÖK Başkanı'na sofistike* eylem önerileri
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Karanlık odağın gerilimi
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Hasan CEMAL
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Cezayir ve Türkiye: Nasıl bir benzerlik?

Mustafa ÖZCAN
 
 
Wikileaks'in yayınladığı belgeler arasında 'ister inan ister inanma' tarzında garabetler var. Bunlardan birisi de Cezayir'le alakalı. ABD'lilere Cezayir'deki asker-sivil ilişkilerini anlatan Cumhurbaşkanı Buteflika: "Burayı Türkiye sanmayın. Burada asker, hükümete saygılı" demiş. Acaba Amerikalılar ne kadar inandılar? Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ülkedeki asker-sivil ilişkilerini anlatırken Türkiye örneğinden 'faydalanmış'. Haziran 2009'da Cezayir elçiliğinden geçilen bir diplomatik telgraf notuna göre Buteflika, Cezayir'de 1990'lardaki şiddet sarmalında ordunun müdahil olarak sert önlemler almak zorunda kaldığını, ancak yine de ordunun sivillere olan itaatinin tam olduğunu ve herkesin anayasaya riayet ettiğini anlatıyor. Buteflika "Ordu, sivil hükümete mutlak şekilde saygı duyuyor. Yani Türkiye'deki durum gibi değil" diyor. Gerçekten de bu ifadelere nasıl yaklaşmalı? İnandırıcı tarafı var mı?

Cezayir fiilen Türkiye gibi 'askeri' olarak nitelendirilen Arap rejimlerinden birisidir. Bu yapısıyla Mısır'a da benzer. Lakin askerin rolü Mısır'dan daha kavidir. Buna mukabil, Muhammed Ofkir hadisesine kadar asker devleti sayılabilecek komşu ülke Fas bu olaydan ve başarısız darbe teşebbüslerinden sonra polis devleti haline gelmiştir. 'Mahzen' olarak anılan devlet aygıtları polise emanet edilmiştir. Bu anlamda baskı rejimi generallerle değil İdris Basri gibi İçişleri Bakanlarıyla anılmıştır. Fas'ın eski İçişleri Bakanı İdris Basri, 2004 yılında Fas Kralı VI. Muhammed tarafından görevine son verilmesinin ardından Fransa'ya yerleşmiş ve burada hastalanarak vefat etmişti. 20 yıla yakın İçişleri Bakanlığı yapan ve şu anki Fas kralının babası Kral 2. Hasan'ın sağ kolu olan Basri, kral adına ülkeyi demir yumrukla yönetmişti. Fas'da iç savaş olmadı ama orada da sürekli kayıplar oldu ve ülke demir yumrukla yönetildi.

Peki, gerçekten de Cezayir bir askeri rejim olmakla birlikte askerler veya generaller sivil idareye bağlı ve saygılı mıdır? Bunun cevabı, iktidar nimetlerini paylaşmanıza bağlı. Bangladeş gibi ülkelerde de yeşil kanunu uygulamayan yani haram para yemeyen ve paylaşmayanlar bir şekilde kanlı darbelere maruz kalmışlardır. Cezayir'de de itaat karşılıklı bir meseledir. Askerlerin çizmiş olduğu sınırları kabul eden siviller askeri rahatsız etmemekte ve bu da Buteflika gibiler tarafından askerin itaati olarak algılanmakta veya yansıtılmaktadır. Arpasını eksik etmediğiniz takdirde ve bir de dini açıdan onların gözünde 'aşırı' değilseniz icazeti aldınız demektir! Buteflika ne çabuk unuttu? General Halid Nezzar'ın başkanlığındaki askeri cunta Yüksek Devlet Konseyi adıyla bir konsey oluşturmuştu. Bu konseyin başkanlığına da 29 yıldan beri Fas'ta sürgün hayatı yaşamakta olan Muhammed Budiyaf'ı getirdi. Cunta yönetimi önce FIS ileri gelenlerinden 13 kişi hakkında idam istedi. Ancak birkaç ertelemeden sonra askeri mahkeme FIS Genel Başkanı Abbasi Medeni ile yardımcısı Ali Belhac'ı 12'şer yıl, diğer FIS liderlerini de 4 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

Rejime halkın desteğini sağlamak amacıyla Cezayir'de yıllardan beri kanayan bir yara niteliği taşıyan rüşvet ve yolsuzluk olaylarının üzerine gitmeyi kararlaştıran ve bu amaçla çeşitli yolsuzluk dosyalarını gündeme getiren Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Muhammed Budiyaf'ın, 29 Haziran 1992 tarihinde hâlâ keyfiyeti meçhul kalan bir biçimde orduda görevli Lembarek Benmaraf adında bir teğmen tarafından öldürüldüğü ilan edildi. Yolsuzluk davaları yüzünden Başbakan Seyyid Ahmed Gazali ile ve bazı generallerle arası açılan Budiyaf'ın öldürülmesi olayı başlangıçta İslâmi Cephe'ye yüklendi. Ancak araştırmalar sonunda zanlının İslâmi Cephe ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığı ortaya çıktı. İslami Selamet Cephesi (FIS) yetkilileri de Budiyaf cinayetinin bir komplo olduğunu kendilerinin hiç bir şekilde olaya karışmadıklarını bildirdiler. Bazı yetkililer ise Budiyaf cinayetinin arkasında ülkedeki rüşvet mafyasının olabileceğini ileri sürdüler. Budiyaf'tan sonra Yüksek Devlet Konseyi Başkanlığı'na Ali Hafi getirildi. Cunta yönetiminin kapattığı İslami Selamet Cephesi'nin ileri gelenleri Ali Hafi'nin başkanlığındaki yeni yönetime diyalog çağrısında bulundularsa da yönetim diyaloga yanaşmak istemedi.

Türk askeri üzerinden Buteflika, ülkesinin imajını düzeltmeye çalışırken bazıları da Türk askeri imajı üzerinden düşmanlarından öfkesini çıkarmakta ve öcünü almaktadır. Bunlardan birisi de Dürzi Lider Velit Canbulat olmuş; İttihatçı makamında andığı Türk askerini kötü model olarak takdim etmiş ve dönemin Cumhurbaşkanı Emile Lahud'u Türk generallerine benzetmiştir. Buteflika unutmuş görünüyor ama Cezayir'in 28 Şubat süreci çok daha kanlı ve ağır geçmiş ve hatta tarihin büyük katliamları arasına girmiştir. Buteflika, Türk askeri üzerinden ucuz kahramanlıklar yapıyor. Halit Nezzar, Cezayir 28 Şubat sürecinin Çevik Bir'i olmuştur.

 
11 Aralık 2010 - 10:15:12
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.05
 
 IMKB
64759  
 
 
WikiLeaks'te niye adım geçmiş anlamadım...
 
WikiLeaks belgelerindeki iddialardan eski Enerji Bakanı Hilmi Güler de nasibini aldı. Güler'e iddiaları sorduk. Eski Bakan, bu belgelere girmekten dolayı epey şaşırdığını belirtiyor. Halefi Taner Yıldız'la birçok projede ayrı düştüklerini de 'Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır' diye dile getiriyor
 
 
 
 
  Ocak 2011'de Show TV ekranlarında olacağı konuşulan dizi Star TV ile anlaştı.  
 
 
 
  Bakalım yumurta'dan ne çıkacak? Bugün Ankara 'sürpriz yumurtası' gibi sürpriz bir yumurta eylemine tanıklık edecek. Kızılay meydanında gençler ne yapacak?    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin