DOLAR 1.507 - EURO 2.015 - ALTIN 67.54 - IMKB 66380
Pazartesi 13 ARALIK 2010
Bolu Dağı'nda kar yağışı başladı Karşıyaka: 0 - Orduspor: 2 Dışişleri Bakanı Davutoğlu ABD'ye gidiyor Çanakkale Boğazı ulaşıma açıldı Netanyahu: Tazminat yok Wikileaks'e "isimsiz" destek BAŞBAKAN ERDOĞAN: GENE ÇAKTIN Bangladeş'teki işçi gösterileri büyüdü: 4 ölü Balıkçı gemisi battı: 5 ölü, 17 kayıp Erdoğan: Siyasete itibarını iade ettik habertaraf.com
 
 
 
İsrail'le buzlar yangın ateşiyle erir mi?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Kerkük türküleri öksüz kaldı
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
27 Mayıs kokuları geliyor
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Yumurtalar süngümüz, şemsiyeler miğferimiz...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Yumurta fikir değildir
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Baro Başkanı, “Kanunu görmezden gelin” derse!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
PKK cemaatten ne istiyor?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Yumurta “darbeci” taş “demokrat” olamaz
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
"Kemalist olmayan" sol nasıl üretilir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tarih tekerrür eder mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Hicaba Azadlıq"
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
İstanbul polisi nerede hata yaptı?
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Gülen okulları Hollanda Meclisinde
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
CHP kurultayına doğru
 
 
Star
Şamil TAYYAR
“Tayyip bey haddini aştı”
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Piç kuruları
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Sünniler Kerbela'nın neresinde?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Çarşaf liste, nereden nereye?
 
 
 
 
Şamil TAYYAR
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Yeni bir sosyosfer

Rabia ÇEK
 
 
Her birey verili bir toplum ortamına doğar. Birey büyüdükçe içine doğduğu toplumsal yapıyı dönüştürür. Dönüşen toplum yapısına göre de ihtiyaçlar, insanlar ve kurulu düzen doğa da değişiyor. Her dönüşüm ardından değişimi de zorunlu kılıyor. Birimizin yapabileceği tek bir hata tüm yapıyı etkileyebiliyor. İnsanın kendini yetiştirirken sorgulayıcılığını yapmak zorunda olduğu hayat böylesine farklı kılıyor kişiliklerimizi işte. Her yeni kuşağın bir önceki kuşak tarafından anlaşılamamasının temelinde de bu yatar. Yapı değişiyor, dünya artık karmaşıklıkları beraberinde getiriyor. Bu değişimin ana oyuncuları bizden başkası değil.

Doğayı üzende, dünyamızı kaybedende biziz. Hem aktör olup dünyayı değiştiren hem de bundan kötü etkilen bizler oluyoruz. Şu yaşadığımız an dilimine kadar dünyada olan her şey yarın için daha kötü sonuç doğuruyor. Her geçen gün bir sonraki güne göre daha mutluyuz. Yarın için ne var elimizde dersek eğer, mutsuz kişiliklerin olduğunu görürüz. Kişiliklerimizin değişime uğramasını tıpkı dünyadaki fiziksel değişimler gibi algılamamız gerekir. Yani bu zorunluluktan öte bir durumdur.

Değişiyoruz evet ama nasıl? sorun burada barınıyor aslında. Bizi neler yıpratıyor? Neden her bir sonraki gün bir önceki günü aratıyor? Dünya değişiyor ama neden bizi içine kapanık bir kutu gibi saklıyor? Kim ellerimize kelepçeleri takan? İçimizde daha uyanık olanların amacı neydi dünyamıza? Tüm bu soruların ana kaynağı yine bizde yatıyor. İnsanoğlu hala tüm iradenin kendinde olduğu fark edemiyor. Doğayı öldüren biziz, savaşlara göz yuman biziz, dünyada dengesiz ülkeler yaratan biziz, dengesiz ilişkiler mevcutken demokrasi uçurtmalarını uçurtmaya çalışan biziz.

Uyanma vakti geldi. Yeterince uyuduk sanırım. Doğayı mı öldürüyor birileri o halde önlerine geçecek yine biziz. Dünyayı mı çöle mi çeviriyorlar o halde inadına su vereceğiz yüreğimizle gülümseyerek, hiç umutları yitirmeden. Umutların anlamını bilmeyenlere umut olup umutlarımızı anlatacağız o zaman. Savaşlara mı sessizleştiriliyoruz, cesurlar kalkıp ağzımızdaki bantları yere indirecek. Bizden kötü olanlar mı yapıyor tüm bunları o halde iyiler cömertliğiyle kapatacak açılan yaraları. İyiliğimizi yapacaklarımızla göstericeğiz o zaman.

Bizi kendimize getirecek olan yine kişiliğimiz olacak. Yapılanların tümü kişiliğimizi törpülüyor, duyarsızlaşıyoruz her geçen gün. Tıpkı elimiz uyuştuğunda sinirlerimizi bir müddet hissedemediğimiz gibi.

Savaşlar o kadar çok olmaya başladı ki artık insanlara savaşlar normal gelmeye başladı. Sadece savaş değil aklımıza gelebilecek her konu için durum bunu gösteriyor. Dengelerin olmadığı bir dünya bizi duyarsızlaştırıyorsa, kurtarılması gereken bir de kişiliklerimiz varsa, bunun doktorunun kendimiz olduğunu her seferde hatırlatmamız gerekiyor beynimize. İşte bu yüzden“Kişilik çözümlemeleri gerekiyor” diyoruz. Sorunumuz kimseyle değil kendimizden başka. Herkesin kendi psikologu olması gibi bir şey bahsettiğimiz şey aslında. Birilerinin ağzındaki devrimler ya da darbeler değil söz ettiğimiz. Dünyadaki tüm insanların değişen sosyosferde ki tek sorunları kişilik bunalımları.

Dünya değişiyor, her yeni günde farklı sosyosfere uyanıyoruz. Değişimlerin kök saldığı yerde kendimizi korumamız oldukça güç. İşte bu yüzden değişen dünyada değişen kişiliklerin çözümlemeleri gerekli. Tüm sosyal bilimlerin atacağı ortak bir adımla yapılabilecek umutlar istiyoruz. Biz insanın kendi kişiliğini bulmasının bir yolu olduğuna inanıyoruz. Sizin yapacağınız tek şey şuna karar vermek: dünya insanının sorunu var mı? Evet diyebiliyorsak dünya bir çiçektir diyebiliriz rahatlıkla. Hayır diyorsak asıl sorunun kişiliklerimizde saklı olduğunu kabul etmek gerekir.
Uzak yer yok bizim için. Atılabilecek adımlarımız var. Ne doğaya ne de dünyaya bencillik etme zamanı değil artık. Zaman, farkındalığımızı ve her birimizin önemli kişiliklere sahip olduğunu kabul etme zamanı.

Yüreklerinizi hareketlendirin haydi, biz önemliyiz çünkü.

Rabia Çek
STDM Aktivisti

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
12 Aralık 2010 - 00:00:51
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
2.000 2.015
 
 Sterlin
2.352 2.400
 
 Altın
66.88 67.54
 
 IMKB
66380  
 
 
Bu kafayla CHP'nin değişmesi çok zor...
 
CHP'de değişimi gerçekleştirecek siyasi cesaret olmadığını ifade eden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Mümtazer Türköne, ikinci eksiğin ise teori ve fikir olduğunu söyledi.
 
 
 
 
  İşte listeye göre 2010'da Türkiye'de en çok Google'lanan diziler...  
 
 
 
  Bekir Coşkun bile asırlık gazetenin hantallaşan tirajını yükseltemedi! Peki ne olacak bu Cumhuriyet'in hali?    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin