DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.05 - IMKB 64759
Pazar 12 ARALIK 2010
AHMET KAYA 10. YILINDA ANILDI Dünyada en hızlı büyüyen il İstanbul HES'TE ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU Kardemir Karabükspor: 2 - MP Antalyaspor: 0 Melike bebek de haya veda etti Arda Turan: Çok üzgünüz Hagi: Taraftarlarımızdan özür diliyorum Westerwelle Türkiye'nin AB üyeliğine karşıymış DSP eski başkanı Sezer CHP'ye yeşil ışık yaktı Bağcılar'da markete molotoflu saldırı habertaraf.com
 
 
 
Füze kalkanı muamması
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Yeni bir sosyosfer
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haydar Aliyev'in vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Daha beteri var mı?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Erdoğan, 68'i 'veba' gibi anlatamaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Ümit Boyner'in 'yumurtacı' sevgisi nereden geliyor?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yumurta günlükleri
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Yumurtalı "saldırı" demokratik hak olmalı mı?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kaç paşayı sürgüne gönderecektiniz?
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Apo’nun cemaat sürprizi
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Böyle devrimci sol mu olur?
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
Kılıçdaroğlu, Dursun Önkuzu cinayetinin neresinde?
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Mösyö
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gençlerle kavga etmenin tehlikesi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Üniversitelerde ikinci 68 mi?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Cezayir ve Türkiye: Nasıl bir benzerlik?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Gençlik öfkelenecek, siz hoş göreceksiniz
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Eylemci gençler darbecilerin aleti mi?
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Anarşist bunlar!..
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Düşman mısın!..
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Halka saygı
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Necmettin EVCİ
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Batılılaşma ve Türkiye

Gökçen GÖKSAL
 
 
Tanzimatla birlikte başlayan batılılaşma sorunu, Türk aydını için sürekli olarak tartışıla gelen bir sorun olmuştur. Batılılaşma Türkiye'de eskiyle yeni arasında sürüp giden bir mücadele olarak takdim edilmiştir. Kurtuluşu batı değer ve kültüründe arayan düşünce, Osmanlı'nın son dönemlerinde hayat bulmuş ve giderek kendi toplumunu içten içe zehirleyen bir sistem haline dönüşmüştür. Batılı düşünce tarzını yerleştirmeye çalışan bu sistematik yapı, aslında batı düşünce tarzını hiç mi hiç anlayamamıştı. Batı düşüncesinin standart bir politik hattan geçtiğini zanneden bu klik, bütün sorunların çözümünü, Batı'nın meydana getirdiği kurallarda sandı.

Oysa batı düşüncesi diye algılanan şey giderek gelişen ve geliştiği ölçüde de doğal hayatı yok eden kapitalizmden başka bir şey değildi. Batı düşüncesi diye enjekte edilen şırınga içinde sadece kapitalist sistemin argümanlarını barındırıyor, batılılaşma adı altında kapitalizmin tohumları atılmak isteniyordu. Bütün sorunları Batı'nın değer yargılarıyla çözeceklerini sananlar, kapitalizmin her ülkede aynı şekilde gelişerek varlık gösterdiğini düşünseler de, durum bunun tam tersi şekilde işliyordu.

Çünkü sanayi ve ticari açıdan batılı ülkelerin gerisinde kalan ülkelerin, batılı standartlarına ulaşma arzusu çoğunlukla hüsranla bitiyordu. Bunun nedeni de kapitalizmin bir sonuç olarak değil neden olarak algılanmasıydı. Batılı ülkelerin tarihsel olarak yaşadıkları ilişkilerin neticesinde kapitalizm büyüdü ve gelişti. Bu gelişme bazıları tarafından kapitalist ekonominin meydana getirdiği bir zenginlik olarak algılandı. Ve aynen tatbik edilmek isteyince de faturası ağır oldu.

Sosyolojik olarak, siyasal ve ekonomik düzey bakımından bu toprakların ayrı bir özgünlüğü vardı. Bunu en iyi bilen de maalesef batılılardı. Bizde ise bu özgünlük kavranamadı...

Topraklarımızın içinde barındırdığı bu özgünlüğü düşünsel üretimde bulunan herkes görebiliyordu. Selahattin Hilav, Türk düşün hayatına Marksist açıdan damgasını vuran bir isim olmakla birlikte o bu durumu "Batılılaşma bizde, egemenliklerini yeni ekonomik ve tarihsel koşullara uydurmak ve pekiştirmek isteyen, sınıf ve zümrelerin ideolojik silahıdır... Bir başka deyişle Batılılaşma, olmayan şeyi oluyormuş gibi gösteren, örten, başka kılığa sokan, ideolojik ve aldatıcı bir görüştür." (1) diye özetliyordu.

Aklı başında her insan kendini nerde konumlandırırsa konumlandırsın, bu toprakların özgünlüğünü görebiliyordu. Fakat Türkiye'nin yaşadığı sorunların bir çoğunun batılılaşmadan kaynaklandığı birtakım çevreler tarafından nedense hep göz ardı edildi. Bu özgünlük sadece bize ait değil tabi, kapitalist olma yolunda hızla ilerleyen ve daha fazla kapitalist olmaya aday ülkelerin hepsi için geçerli. Örneğin Hindistan bilişim sektörü adına dünyada söz sahibi olan bir ülke, bu alanda da önemli atılımlara imza atıyor.

Fakat ülkenin Yeni Delhi, Bombay gibi şehirleri dışında kalan yerleşim yerleri açlık ve sefaletle yüzyüze. Ülkenin yerel liderlerinden Rajiv Gandhi'nin suikast sonucu öldürülmesinden sonra, iktidara gelen milliyetçi Hindu partisi, ekonomiyi Oxford mezunu Manmohan Singh'e havale etti. Tamamıyla İngiliz ekolünü benimseyen bu isim Hindistan toplumunun geri bilincini beslemek ve belli başlı şehirleri ekonomik açıdan geliştirmek dışında çok fazla bir şey yapmadı, İngiliz politikalarına hizmet etti, aslında böylesi olması da çok doğaldı, çünkü aldığı eğitim ve kafa yapısı bunu gerektiriyordu.

Hindistan belki gelişti ama çarpık gelişti, bazı şehirler görkemli yapılar ve üst düzey bir yaşamla anılırken, ülkenin geri kalan kısmı ortaçağı yaşamaya mahkum edildi. İleri kapitalist ülkelerin üçüncü ve dördüncü dünya ülkelerine tanıdığı gelişmişlik seviyesi bu, bir taraf oldurulurken, diğer taraf öldürülüyor. İlerlemiş ülkeler, kendi yolunu bulamayan ülkelere bunun dışında bir şans tanımıyor.

Osmanlı döneminin ünlü şairlerinden İbrahim Şinasi, Tanzimat döneminde batıya olan ilginin artmasından memnun bir şekilde birçok eserler yazdı. Bunlardan biri de Reşid Paşa'ya yazdığı kasidesidir. Yönünü batıya dönen Osmanlı'yı takdir ederek, batılı olmanın ne büyük bir erdem olduğundan dem vuran Şinasi, Tanzimat fermanını okuyan Reşid Paşa'ya ithafen yazdığı kasidede ondan

"Acep midir medeniyet resulü dense sana,

Vücud-i Mucizin eyler taasubu tahzir" şeklinde bahsediyordu.

Kasidesinde Reşid Paşay'ı göklere çıkartan Şinasi yer yer maksadını da aşıyordu.

O dönem içersinde atılan önemli adımlar Osmanlı toplumunda yaşayan insanlar için değil, batıyı taklit ettiği için el üstünde tutuldu. Şimdilerde Şinasi'nin yazdığı bu kasidenin ötesinde şeyler yazılıyor ama temelde bakış açısında bir değişiklik yok. Batıya olan bakışımız halen değişmezken, batı çok değişti. Aslında onlar da kendilerini taklit eden bu tip ülkelerden oldukça sıkılıyorlar, çünkü onlar da taklitten değil özgünlükten yana...

Anadolu'da bir tabir vardır, "Her dere kendi yolunu bulur" diye, bunun için biraz zamana ihtiyacımız var galiba.

(1) Selahattin Hilav, Felsefe yazıları, Yapı Kredi Yayınları, 1993.

 
10 Aralık 2010 - 10:27:44
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.05
 
 IMKB
64759  
 
 
İşadamı olmanın birinci kuralı: Ağlamak...
 
İş dünyasını çok iyi bilen gazeteci Funda Özkan: Bazen kendimi çiftlikteki tavuklar gibi hissediyorum
 
 
 
 
  Filipinler'de haftalardır devreden piyangoda büyük ikramiyeyi, bilet sırasında kendisine omuz atıp önüne geçen kadına müsade eden 63 yaşındaki 'kibar' Filipinli kazandı.  
 
 
 
  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'şova dönebilir' kaygısıyla geceye katılmayacağını Radikal'e açıklamıştı. Başbakan Erdoğan'dan da aynı sinyaller alındı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin