DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.05 - IMKB 64759
Pazar 12 ARALIK 2010
AHMET KAYA 10. YILINDA ANILDI Dünyada en hızlı büyüyen il İstanbul HES'TE ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU Kardemir Karabükspor: 2 - MP Antalyaspor: 0 Melike bebek de haya veda etti Arda Turan: Çok üzgünüz Hagi: Taraftarlarımızdan özür diliyorum Westerwelle Türkiye'nin AB üyeliğine karşıymış DSP eski başkanı Sezer CHP'ye yeşil ışık yaktı Bağcılar'da markete molotoflu saldırı habertaraf.com
 
 
 
Füze kalkanı muamması
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Yeni bir sosyosfer
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haydar Aliyev'in vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Daha beteri var mı?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Erdoğan, 68'i 'veba' gibi anlatamaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Ümit Boyner'in 'yumurtacı' sevgisi nereden geliyor?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yumurta günlükleri
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Yumurtalı "saldırı" demokratik hak olmalı mı?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kaç paşayı sürgüne gönderecektiniz?
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Apo’nun cemaat sürprizi
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Böyle devrimci sol mu olur?
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
Kılıçdaroğlu, Dursun Önkuzu cinayetinin neresinde?
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Mösyö
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gençlerle kavga etmenin tehlikesi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Üniversitelerde ikinci 68 mi?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Cezayir ve Türkiye: Nasıl bir benzerlik?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Gençlik öfkelenecek, siz hoş göreceksiniz
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Eylemci gençler darbecilerin aleti mi?
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Anarşist bunlar!..
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Düşman mısın!..
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Halka saygı
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Necmettin EVCİ
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?

Deniz Ülke ARIBOĞAN
[email protected]
 
 
Türkiye-İsrail ilişkileri bütün bölge dinamiklerini etkiler. 60 yıldır Ortadoğu'ya dair tüm gelişmelerin politik fotoğrafı şu veya bu biçimde İsrail'le ilişkili. İkinci ülke sürekli değişirken İsrail'in sabit kaldığı bu dengede, tüm Ortadoğu'nun tarihi yazılmakta; öne çıkan bölge güçleri, İsrail'le ilişkileri üzerinden tanımlanmakta. Benzer bir durum Türkiye için geçerli, bazı önemli noktalara bakalım.


1-Türkiye sadece bir Ortadoğu ülkesi olarak tanımlanamaz. Hem konumu, hem de iç-dış politik yönelimleri itibarıyla bir eklem noktasındadır ve çoklu bir kimliğe sahiptir, yerleşiktir. Balkanlar'a, Avrupa'ya, Karadeniz'e, Kafkasya'ya açılan kapı niteliğindedir ve hepsinin parçasıdır. Bu her yere ait olma özelliği, zaman zaman hiçbir yere ait olamama duygusuna dönüşse de Türkiye'nin özgün yapısı budur. Herkesten ve hiç kimseden olmak böyle bir duruştur. 'Öteki'lik ve ait olamama duygusu, farklı bir formatta İsrail için de geçerlidir. Ortadoğu'da konumlanıp, Ortadoğu ailesine kabul edilmeyen, buna mukabil her geçen gün kültürel bakımdan Ortadoğululaşan bir devlettir İsrail. Politik, kültürel kodları özünde Batılı olmamakla birlikte Batı sisteminin içerisine tıpkı bir Avrupa devleti gibi kabul edilmiştir. İki devletin yakınlığını sağlayan en temel unsurlardan birisi bu çoğul kimliktir. Bu nitelikleriyse aralarındaki ilişkinin Ortadoğu dengelerinden çok Batı evreninin dengesini etkilemesine yol açar. O nedenle gerek ABD, gerekse Avrupa ülkeleri Türkiye'nin İsrail'le uzaklaşmasını eksen kaymasının delili olarak görür. Batı gözünde İsrail'den uzaklaşmak İslamlaşmak; İslamlaşmak, Ortadoğululaşmaktır. Tarif, maalesef bu kadar basittir.


2-İsrail-Türkiye arasındaki ilişkilerinin parametrelerinden birisi de 30 yıldır, Türkiye-İran ilişkileri. İran'ın İslami bir rejime sahip olması ve merkezine İsrail'e düşmanlık fikrini yerleştirmesi, İsrail'in son yıllarda hissettiği en büyük tehdit. Bu bir var olma savaşı olarak algılandığından, diğer ülkelerin İran'a yaklaşımları İsrail açısından son derece hassas. Türkiye söz konusuysa hassasiyet katlanıyor. İsrail'in AKP hükümetine hırçınlaşması 'Türkiye'yi kaybediyoruz' korkusundan. Bir gün kaybederlerse tam da bu korkunun tetiklediği hırçınlıktan olacak ama...


3-İsrail, Türkiye'nin iç politikasıyla fazla ilgili. Üstelik oldukça yüzeysel değerlendirmeler yapıyorlar. Türkiye'de de İsrail hakkında yüzeysel değerlendirmeler ve suçlamalar söz konusu. Başımıza gelen her olumsuzlukta İsrail şeytanına (!) başvurmak sanki mecburiyet. İsrail'deyse Türkiye'ye karşı sert tutum takınmak bir onur vesilesine dönüşüyor. Büyükelçimize yaklaşımları, İHH gemisine karşı tutumları bunun göstergesi.


4- Bu rahatsızlıklara karşın iki ülkenin birbirini tamamen gözden çıkartması mümkün değil. Türk hükümetinin İsrail'deki büyük yangına müdahale etmek için helikopter göndermesi ve başbakanımızın bunun 'insani ve İslami bir görev' olduğunu ifade etmiş olması önemli. İslam'ın Yahudi karşıtlığı anlamına gelmediğini beyan eden sözler bunlar. Türkiye'nin İsrail'e yönelik olumsuz tutumunun orada yaşayan insanlara değil, hükümetin tavrına karşı olduğunu anlatan cümleler. Temsilcimize yangın sonrası Türk bayrağı önünde verilen teşekkür plaketinden sonra tazminat talebinin kabul edildiği haberleri dikkate değer. Teoride hiçbir devlet, terörist olarak kabul ettiği kişilere yönelik eyleminden ötürü karşı tarafa tazminat ödemeyi kabul etmez. Bu, hayatını kaybedenlerin artık terörist olarak algılanmadığının ve İsrail yönetiminin İHH gemisine yasadışı, ölçüsüz şiddet kullandığını kabul ettiğinin bir göstergesi. Bu açıklama gerçekse gelinen nokta Türk dış politikası açısından önemli bir diplomatik başarı.

 
10 Aralık 2010 - 10:23:07
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.05
 
 IMKB
64759  
 
 
İşadamı olmanın birinci kuralı: Ağlamak...
 
İş dünyasını çok iyi bilen gazeteci Funda Özkan: Bazen kendimi çiftlikteki tavuklar gibi hissediyorum
 
 
 
 
  Filipinler'de haftalardır devreden piyangoda büyük ikramiyeyi, bilet sırasında kendisine omuz atıp önüne geçen kadına müsade eden 63 yaşındaki 'kibar' Filipinli kazandı.  
 
 
 
  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'şova dönebilir' kaygısıyla geceye katılmayacağını Radikal'e açıklamıştı. Başbakan Erdoğan'dan da aynı sinyaller alındı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin