DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.05 - IMKB 64759
Pazar 12 ARALIK 2010
AHMET KAYA 10. YILINDA ANILDI Dünyada en hızlı büyüyen il İstanbul HES'TE ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU Kardemir Karabükspor: 2 - MP Antalyaspor: 0 Melike bebek de haya veda etti Arda Turan: Çok üzgünüz Hagi: Taraftarlarımızdan özür diliyorum Westerwelle Türkiye'nin AB üyeliğine karşıymış DSP eski başkanı Sezer CHP'ye yeşil ışık yaktı Bağcılar'da markete molotoflu saldırı habertaraf.com
 
 
 
Füze kalkanı muamması
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Yeni bir sosyosfer
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haydar Aliyev'in vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Daha beteri var mı?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Erdoğan, 68'i 'veba' gibi anlatamaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Ümit Boyner'in 'yumurtacı' sevgisi nereden geliyor?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yumurta günlükleri
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Yumurtalı "saldırı" demokratik hak olmalı mı?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kaç paşayı sürgüne gönderecektiniz?
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Apo’nun cemaat sürprizi
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Böyle devrimci sol mu olur?
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
Kılıçdaroğlu, Dursun Önkuzu cinayetinin neresinde?
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Mösyö
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gençlerle kavga etmenin tehlikesi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Üniversitelerde ikinci 68 mi?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Cezayir ve Türkiye: Nasıl bir benzerlik?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Gençlik öfkelenecek, siz hoş göreceksiniz
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Eylemci gençler darbecilerin aleti mi?
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Anarşist bunlar!..
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Düşman mısın!..
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Halka saygı
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Necmettin EVCİ
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Yumurtanın altındaki “ateş”

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Son zamanların en “popüler” protesto metodu olarak “yumurta fırlatma” ile insanlar, resmi hakları olan protestoyu, değişik yöntemlerle icra etmeye devam ediyor.

“Demokrasi aşığı bir ülkede”, demokrasi savunuculuğunun “Rafadan Demokrasi” manşetlerine dönüştüğü günleri yaşıyoruz. Sorunlar yumağının sonu gelmeyen Türkiye’de, her geçen gün yeni sorunlarla karşı karşıyayız. Özgürlük derken, bazen bunun sınırlarını aşabiliyoruz. Ne istediğimizden çok ne yaptığımız konuşuluyor.

İstediklerimizi anlatamayarak belki de “en kolayına” kaçıp, fiziki müdahalelerde bulunuyoruz. Bunun sonucunu da hep birlikte izliyoruz. Çarşamba günü A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF), diğer adıyla Mülkiye’de “yumurta şenliği” vardı. Bu günlerde üniversitelerde çeşitli konularda paneller düzenleniyor. Öğrencilerin “ne istedikleri” merak ediliyor. Öğrencilere “yol gösterilmeye” çalışılıyor. Belki bunlar yapılırken, öğrencilerden “harekete geçmeleri” de isteniyordur.

İşte bunlardan birisi olarak, anayasa konusu üzerine, Mülkiye’de bir panel düzenlendi. Öğrencilerin sorunlarına yönelik “çözüm” üretilmesi amaçlanıyor. Anayasa konulu panele, Anayasa profesörleri davet edildi ancak bu konuşmacılardan Süheyl Batum konuşturulmadan; Burhan Kuzu ise yumurtalarla “uğurlandı.” Ne yazık ki çarşamba günü Mülkiye’de düzenlenen panelin yankılarını öğrencilerin beklentilerinden ziyade; “yumurtalı protesto” oluşturdu.

“Çözüm” adına sunulan önerilerin konuşulması gereken panellerde fiziki müdahaleler gündemde kalıyor. Bu eylemler sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de yaşanıyor. Ülkeler birbirlerinden model alarak,  “protestoda yeniliğe” gidiyor.

Tabii medya için bu olaylar da “bulunmaz Bursa kumaşı” değeri taşıyor! Bunu “fırsat” bilen medya, olayları daha da kaşıyor! Dolmabahçe’de yapılan yanlışlar o kadar kaşındı ki onun etkisini Ankara’da da gördük! Cebeci Kampusu’nda en az 3 tane canlı yayın aracı vardı ve onlarca da medya mensubu. Öğrenciler: “Biz İstanbul’a giremezsek; siz de üniversitelere giremezsiniz” demeye çalıştılar. Bunu yaparken de protestonun meşruiyetini ortadan kaldırabiliyorlar. Nasıl mı? Hakkınızı savunurken yaptığınız fiziki müdahale ve diğerlerinin söz hakkını gasp etmek, elbet de meşru sayılmaz.

Mülkiye’de meydana gelen protesto metotlarıyla öğrencilerin birçoğunun “öğrenme hakkı” elinden alınmış oldu. Bu hakkın alınmasında kullanılan araçları da yumurtalar oluşturdu. Üniversitelerin fakültelerine farklı fikirleri savunan konuşmacılar davet ediliyor. Ancak bu konuşmacılara fikirlerini paylaşma fırsatı verilmiyor. Buradan da “Farklı görüşler bir araya gelemez” mesajı ortaya çıkıyor. İşte buna bir örnek: SBF’de Süheyl Batum’un konuşmaya başladığı esnada, bir öğrencinin “Siz de Burhan Kuzu’dan başka bir şey söylemeyeceksiniz. Aynı yalanları söyleyeceksiniz” demesi, bunun en yeni örneğidir.

Şöyle ki Süheyl Batum konuşma yapmaya çalıştıktan sonra Burhan Kuzu konuşacaktı. Yani dere görünmeden paçalar sıvandı. Yumurtanın altındaki “ateş” bilinmeden, yumurtalar tüketilmeye başlandı. O yumurtaların “pişmesini” sağlayan ya da pişmesine neden olan etmenler göz ardı ediliyor. Protesto eden öğrencilerle yapılan röportajlarda en az 4 defa tekrarlanan “Bizler paralı eğitim istemiyoruz!” cümlelerini göreceksiniz. Protestonun gerekçesi bununla ortaya konmaya çalışılıyor. Bu da şunu gösteriyor ki fikirlerle mücadele etmede etkili olunamayacağı için, “fiziki müdahalelerle kendinizi daha çok fark ettirebilirsiniz!”

Unutulanlar: Batum’un “Bana da yapsanız, Burhan Kuzuya da yapsanız; bunun adı faşizmdir” cümleleri; bir anlamda “Kuzu’yu da protesto edin” demektir! Kim tarafından olursa olsun “Öğrencilerin hareketlenmesini bekliyoruz” gibi cümleler, “farklı görüşteki” öğrencileri birbirleriyle çatıştırılabilir!

 
10 Aralık 2010 - 00:01:00
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.05
 
 IMKB
64759  
 
 
İşadamı olmanın birinci kuralı: Ağlamak...
 
İş dünyasını çok iyi bilen gazeteci Funda Özkan: Bazen kendimi çiftlikteki tavuklar gibi hissediyorum
 
 
 
 
  Filipinler'de haftalardır devreden piyangoda büyük ikramiyeyi, bilet sırasında kendisine omuz atıp önüne geçen kadına müsade eden 63 yaşındaki 'kibar' Filipinli kazandı.  
 
 
 
  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'şova dönebilir' kaygısıyla geceye katılmayacağını Radikal'e açıklamıştı. Başbakan Erdoğan'dan da aynı sinyaller alındı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin