DOLAR 1.490 - EURO 1.975 - ALTIN 65.35 - IMKB 66147
Cumartesi 27 KASIM 2010
MOTOSİKLET 2 TIRA ÇARPTI: 2 ÖLÜ İZMİR'DE FECİ KAZA: 3 ÖLÜ 16 yaşındaki işçi 9. kattan düştü "Bisfenol'a" değerlendirilecek DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU... Gelibolu-Lapseki vapuru seferleri yeniden başladı Davutoğlu, "100 Küresel Entelektüel" listesinde Cumhurbaşkanı Gül Türkiye'ye döndü Gül: Türkiye küresel sorumluluğunun farkında "Hırvatistan'la ortak hedefleri paylaşıyoruz" habertaraf.com
 
 
 
Şehirlerin istihdam fotoğrafında büyük eksik
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Garipliğin normalleşmesi
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Yüzyılı kurtaran Türk Rektör Abdullah Atalar!
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bürokrasi siyasi otorite ile inatlaşamaz!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Eyvah eyvah! Ağca bana saydırmış
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Generalleri görevden almanın anlamı...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Kalan son Anadol da su kaynatıyor
 
 
Habertürk
Balçiçek PAMİR
“O kalemler kırılır Balçiçek Hanım...”
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Siyasallaşmanın önündeki engel: KCK
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tertele Dersim
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kompleks kokan diplomasi
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Kore'lerde ısınan sular
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Lübnan'daki Türkiye
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
New Yorklu taksicinin Türkiye algısı daha gerçekçi
 
 
Radikal
Eyüp CAN
İnsanlığın tüm günahı bu kutunun içinde
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Hiçbir meslek kutsal değildir
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Militarizmin sonuna doğru
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Sivil-asker ilişkilerinde son durum
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bazen yasalar bazen de teamüller ağır basar...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Resmî Otomobilleri ŞahsîÖzel İşler İçin Kullanmak
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Vay vay vay Işık Paşama bak
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Paşa “Mehmet”i, karısı da “Paşa”yı!..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Sivil otorite ve askeri yargı
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Üçlersek kötü
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Fıtık
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Mustafa YILDIZ
 
 
 
Batı kapitalizminin çöküşü

İlhan AKKURT
[email protected]
 
 
Rusya önderliğindeki Sovyetler Birliği, ABD önderliğindeki Kapitalist Batı karşısında, ekonomik ve teknolojik alanda geri kaldığından kendini fes etti. Bu durumda, görünürde Sosyalist sistem, Kapitalizm karşısında yenik düşmüş oldu. Bu sonuç aslında Batı Kapitalizminin bilimi ön plana alıp, teknolojik üstünlüğü ele geçirmesinin bir sonucuydu. Sovyetlerin bilimden ziyade partiye itaatkar adama önem verdiğinden ve ürettikleri ürünlere gerek kalite, gerekse fiyat açısından yeterli pazar bulamadığından, yani dünyaya gerekli ihracatı yapamadığından ABD kadar zenginleşemedi. Bunun sonucunda kişi başına düşen zenginliği ve refah seviyesini arttıramadı. Bu da onun sonunu getirdi. Yani Sosyalistler teorideki hedeflere ulaşılamayınca ve Kapitalist rejimdeki insanlardan daha fazla zenginlik üretemeyince yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldılar. Bu durum iki sistemin uygulamaları farklı da olsa, insanlara sunduğu hedefleri açısında fazla farkları olmadığını kanıtlar. Her iki sistem de insanın mutluluğu yüksek orandaki maddi refaha bağlamıştı. Böylece bu hedefe ilk varan yarışı kazanmış oldu. Mutluluğu dünyevi zevklerde arayan insan elbette zenginliğin peşinde koşacak ve bunu sağlayan sisteme yönelecektir. Zaten sosyalistlerin burjuvalara isyanı bundan değil miydi? Hedefleri burjuvalar gibi varlık içinde yaşamak değil miydi? Kurdukları sistem onları bu hedefe ulaştırmayınca sistemi terk etmeleri normaldir. Eğer sosyalist rejim insanını iyi motive edip bu hedefe daha önce varabilseydi aslında yarışı o kazanacaktı. Maalesef birileri meseleyi bu kadar basite indirgedi, yazık etti bunca teoriyi ve devrim uğruna yazılan ve yapılanları. Bu durum zihinlere, “Batı sistemi, insan için daha doğru sistemdir ve daha sağlıklı bir toplum oluşturmaktadır” safsatasını kabul ettirmiş oldu. Batı burjuva kültürü içinde yetişmiş olan Sovyet yöneticileri, bütün kötülüğün temelinde özel mülkiyetin yattığını, kâr ve sermaye birikiminin işçinin alın terini çalmak olduğunu ve emperyalizmin temelinin Kapitalizm olduğunu nedense bir kenara atıverdiler. Demek ki hayatını bu teorilere adayan Marks boşuna uğraşmış. Adam Smith haklıymış. Sosyalist Sistemin temeli olan bu iddialar, onlara göre doğru değilmiş. Marks yanılmış. Demek ki onlar için de, her ne olursa olsun, ekonomik zenginliğe ulaştıran en kısa yol en doğru olandır.  İnsanlar boşuna devrim için birbirini boğazlamışlar.

Pes etmeyen de var

Ancak Rusya’ya göre çok daha fazla refah ve teknolojik geriliğine rağmen bir başka Sosyalist ülke Çin hemen pes etmedi. Ne de olsa Rusya gibi Batı toplumu olmadığından, ABD ve Rusya gibi tam materyalist bir dünya görüşüne sahip değildi. ABD’den Rusya’ya kıyasla çok geri kalmasını, tamamen sistemine bağlamadı. 1 milyarı aşan nüfusu bir anda zenginleştirmek mümkün olmayacağını iyi biliyorlardı. Ancak eskiye nazaran yaşam koşulları giderek düzeliyordu ve Batı’nın aç gözlü sabırsız davranışlarını benimsemediler.  Teoride doğru sanılan bazı uygulamaların pratikte yürümediğini görünce sistemde revizyonlara giderek hızlı bir şekilde yol aldılar ve bugün Kapitalist dünyayı tehdit eder hale geldiler. Aslında yaptıkları, Sosyalist sistemde fazla bir değişiklikten ziyade, Kapitalizmin dayandığı önemli bir ekonomik kuralı takmamalarıdır. Ya da bizim iddia ettiğimiz gibi, her şeyin bu kurallara bağlanamayacağını görmeleridir. Her şeyi arz-talep kuralına bağlayan Kapitalist dünya karşısında Çin, dünyada yeterli pazar ve talep olmasına rağmen, daha fazla kazanmayı düşünmeyerek mallarının fiyatını arttırmayıp, aksine üretimini arttırarak pazarın büyük kısmına hâkim olmuştur. Gelelim Teknoloji açığına. Teknoloji beyin gücü ve göçüyle sağlanır. Ancak teknolojiyi ele geçiren sermaye, ucuz maliyet arar. Ya da teknoloji parayla satın da alınabilinir. Ucuz maliyetten dolayı, sermayeyle beraber teknolojiyi de kendine çeken Çin, bu açığı da kapatarak Batı’ya ciddi rakip oldu. Böylece Batılı Kapitalistler kendi silahlarıyla vuruldu. Şu an tam bir borç batağına saplanmış durumdalar. Batı bundan sonra ekonomik krizlerden başını biraz zor kaldırır.

İşin sırrı ne?

Kapitalizm, pazarda her şeyi arz-talebe bağlayıp, tıpkı bir emme-basma tulumba gibi bir o yana, bir bu yana yönlendirerek aslan payını daima kendi almaktaydı. Neymiş efendim, “sende döviz bollaştı paranın değerini yükselt ki malının değeri pahalansın bize fazla mal satma. Böylece büyümen dursun. Biz desenin ucuz mallarının istilasından kurtulalım.” Çözüm bu kadar basit. İyi de daha Çin’de kişi başına milli gelir 4 bin doların altında, neden büyümeyi durdursun ki? Aslında Çin’in büyümesini sadece düşük işçilik ücretlerine bağlamamak gerekir. Çin DÜŞÜK KUR POLİTİKASINI SÜRDÜREREK pazarda mallarının fiyatını düşük tutup, rakiplerini pes ettirmiş ve sisteminde yabancı sermayeye de bir takım kolaylıklar tanıyarak ülkesine çekmeyi başarmıştır. Çin mallarının kalitesi çok yüksek olmamasına rağmen, düşük fiyat politikasıyla rakip pazarlara girmiş ve bu arada kalitesini gittikçe arttırmayı başarmıştır. Eskiden “Komünistler Moskova’ya” diye zorla kovulurken bugün Kapitalistler Çin’e koşarak gitmektedir. Bu da birilerinin Batı merkezli “KÜRESEL HÂKİMİYET” hesaplarını bozmuştur. Kapitalizmin bu açığını iyi gören Çin doğu toplumlarına yaraşan bir kanaat ve sabırla çağın en büyük yıkılmaz sanılan gücünü, kâğıttan kaplan misali kendi silahıyla çökertmeye başlamıştır. Tabi bu güne kadar gösterdiği sabırlı ve kararlılığı döviz kurunu da ne kadar sürdürür bilemeyiz. Aslında olay tam manasıyla Sosyalist sistemin üstünlüğünden kaynaklanan bir sonuç değil. O ancak zenginliğin belli ellerde toplanmasını önler ve sefaleti azaltır. Kurallara uyarsan her iki sistemde ilerlemek mümkün, Nazi Almanya’sında olduğu gibi diktatörlükte bile. İşin sırrı bu kadar basit.

Serbest piyasa ekonomisi kandırmacası

Kapitalist-Liberal Serbest Piyasa Ekonomi anlayışının piyasaları dengeleyen o meşhur arz-talep kanunu ve görünmez eli nedense bir türlü devreye girmedi. Çin mallarına dünya pazarında talep artmasına rağmen fiyatları yükseltmediler. ABD’nin döviz kuru baskılarına boyun da eğmeyince düzen bozulmadı. Neden ABD’nin keyfine göre durduk yerde parasının değerini yükselterek, fiyat avantajına zarar versinler ki? Elbette Kapitalizmin ilahlaştırdığı doymaz insan hırsı frenlenirse gereksiz yere fiyatlar yükselmez. İnsanlarda en kısa yoldan sömürülmez. Çin’in aç gözlülük yapmayarak bu uygulamasıyla, dünya da enflasyon canavarından biraz kurtulmuş oldu. Kapitalist sistemin, “SERBEST PİYASA EKONOMİSİ” diye yutturduğu, ancak aslında daima kendi çıkarları söz konusu olduğunda bir gecede aldıkları radikal kararlarla her şeye müdahale edenleri, bir gün gelip birileri takmayınca, kendi kurdukları bu sistem bir bumerang gibi kendilerini vurmuştur. Demek ki ekonomi ilmi diye söyledikleri işçilik ücretleri, enflasyon, yatırım- hammadde-enerji, ar-ge girdi maliyetleri, rekabet ortamı, arz-talep gibi tabuları basitçe bir döviz kuru ayarı hiç edebiliyor. Göklere sığdırılamayan ve insanlığın ulaşacağı son nokta denilen bir sistemin de, böylece ne kadar zayıf noktaları olduğu ortada çıkmış oldu. Bu ara Kapitalizmin vicdanını da test etmiş olacağız. Bakalım Pazar daralması sonucunda artan işçi gücüne eski refah düzeyinde ücret verecekler mi ve refah düzeyi düşen halk sisteme Rus halkı gibi isyan edecek mi? Bakalım hükümetler bu gelişmeler karşısında piyasaya müdahale mi edecekler, yoksa “SEBEST PİYASA EKONOMİSİNİ SAVUNUP GÜÇLÜ OLAN AYAKTA KALIR ZAYIF TASVİYE OLUR” kuralı gereğince rekabeti körükleyip, o meşhur görünmez elin piyasaları dengeye getirinceye kadar olaya kayıtsız mı kalacaklar? Bu güne kadar güçlülerin zayıfları yok etmesine “SERBEST PİYASA EKONOMİSİ” arkasına sığınarak seyirci kalanlar tehlike kendilerine döndüğünde hala bu vahşete seyirci mi kalacaklar? Hala her şeyi arz-talebe mi emanet edecekler? Çin’in büyümesini “EKONOMİK REKABET GEREĞİDİR” diye seyirci mi kalacaklar yoksa korumacılığa mı yönelecekler?

Çin’in Kapitalist ahlakla imtihanı

Ancak son krizde görünen o ki, sermayenin korumaya alındığı çok açık. Ayrıca Çin hükümeti de elde ettiği maddi varlığı halkına bölüştürmek yerine, Batı’nın kâğıtlarına yatırmayı tercih ederek Batıya güç pompalamaktadır. Bu kadar düşük ücret politikasına Çin işçisi ne kadar katlanır bilemeyiz. Birileri de Çin’in bu yumuşak karnına hamleler yapacaktır. Tabi Rus halkı gibi Çinliler de ihtiyaçlarını normal karşılayacak bir gelir düzeyine ulaştığında bununla yetinecek midir? Çok kazanmak hırsını yenerek dünyaya ucuzluk getiren Çin yönetimi, ayni mütevazı yaşama özverisini, bu ekonomik gelişme sonunda maddi olarak zenginleştiğinde de gösterebilecek mi doğrusu merak konusudur? Zenginlikle Kapitalist ahlak paraleldir. Ne de olsa para insanı bozar derler. Nefsi frenlemek faklı bir dünya görüşüyle mümkündür. Bu da sosyalist felsefeyle biraz zor olsa gerek. Her ikisinin de hayata bakışı materyalisttir. Bu bakış açısıyla işçilerin de zenginleştikçe burjuvalaşması kaçınılmazdır.İşte Rusya'da ki değişimin altında yatan gerçek budur. Ancak Çin'in hala ayakta kalması gerçek problemin Sosyalist sistemden ziyade Ruslardadır ve sıra Çin'e de gelebilir.

 
24 Kasım 2010 - 00:01:13
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.480
1.490
 
 Euro
1.960 1.975
 
 Sterlin
2.295 2.345
 
 Altın
64.74 65.35
 
 IMKB
66147  
 
 
‘Açığa alma kararını önceden biliyordum’...
 
Cumhurbaşkanı Gül, Balyoz sanığı 3 generalin açığa alınmasını İsviçre yolunda şöyle değerlendirdi: Bu 3 generalin diğerlerinden farkı var. 30 Ağustos’ta bekleme süreleri dolduğu için ya terfi edeceklerdi ya da emekli olmaları gerekiyordu. Dolayısıyla diğerlerinden farklılıkları var. Bu çerçeve içinde düşünülürse daha iyi anlaşılır.
 
 
 
 
  Efsane dizi 'Kurtlar Vadisi Pusu'yla ilgili olarak flaş bir gelişme konuşuluyor.  
 
 
 
  Kanalın iki önemli ismi Mehmet Ali Birand ve Cüneyt Özdemir twitter'da fena kapıştı..    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin